Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Vnútromaternicová antikoncepcia

Vnútromaternicová antikoncepcia
Vnútromaternicová antikoncepcia (vnútromaternicové teliesko13) je prvou voľbou antikoncepčnej ochrany. Ponúka možnosť nehormonálneho i hormonálneho typu.

Antikoncepčné metódy sú známe od praveku, v podobe výplachov vagíny roztokom z citrónovej šťavy a mahagónových luskov. Dnes je v praxi viac než 60 rokov aj hormonálna antikoncepcia. Celosvetovo ju užíva viac než 100 miliónov žien.

Charakteristika vnútromaternicovej antikoncepcie

Existujú dva typy vnútromaternicových teliesok, ktoré sa zavádzajú do dutiny maternice:

Teliesko s obsahom kovu (nehormonálne, teliesko druhej generácie)

Ide o plastovú trubičku v tvare písmena T, na konci ktorej je kovová časť. Najčastejšie používaným telieskom je teliesko s obsahom medi, prípadne medi a zinku. Modernejšie sú zo zlata, či striebra. Mechanizmus zabránenia otehotnenia funguje na základe kovovej súčasti, ktorá pôsobí spermicídne. Antikoncepčný účinok tiež využíva nástup imunitnej reakcie organizmu ženy na cudzie teleso (vnútromaternicové plastové teliesko) – zvýši sa produkcia leukocytov (bielych krviniek), ktoré spermie pohlcujú a celkove vytvárajú prostredie nevhodné pre prežitie spermií. Ženám sa zavádza na tri až päť rokov. Nevýhodou je možná alergia na tieto kovy. Nepohodlné je, že tieto telieska zosilňujú menštruáciu.

Teliesko s obsahom hormónu (teliesko tretej generácie)

Pokiaľ vnútromaternicové teliesko obsahuje hormón, ide o vnútromaternicový systém (intrauterine system – IUS). Tiež má tvar písmena T. Zvislá časť nesie valček, ktorý obsahuje levonorgestrel. Na spodnom konci tejto časti sú pripevnené dve tenké vlákna určené na vyberanie telieska. Účelom tvaru písmena T je prispôsobiť antikoncepčný systém tvaru maternice. Princíp účinku je kombináciou dvoch zábran:

 1. Prítomnosť telieska v maternici ako cudzieho telesa
 2. Lokálne pôsobenie hormónu levonorgestrelu v maternici.

Zvýši sa viskozita (zahustenie) cervikálneho hlienu, ktorý sa stáva nepriepustný pre spermie. Vytvára akúsi zátku. Ovulácia je blokovaná, endometrium (sliznica maternice) nie je dostatočne hrubé na to, aby mohlo dôjsť k otehotneniu. Uhniezdeniu zabraňuje aj znížená motilita (pohyblivosť) vajcovodov. Hormón sa z telieska postupne uvoľňuje priamo do maternice v množstve 20 mg za 24 hodín. Do krvi sa dostáva len veľmi malé množstvo. Estrogén, ktorý je zvyčajne prítomný ako ďalší hormón v antikoncepčných tabletách, teliesko neobsahuje. Telieska sa zavádzajú na tri až päť rokov.

Vnútromaternicová antikoncepcia

Porovnanie hormonálneho telieska a telieska druhej generácie

Hormonálne telieska (HT) majú vyššiu antikoncepčnú spoľahlivosť ako telieska druhej generácie (TDG). Ich percentuálna spoľahlivosť sa približuje až na úroveň sterilizácie.
Zatiaľ čo pri TDG môže dôjsť k zvýšenému menštruačnému krvácaniu, hormonálny vnútromaternicový systém znižuje straty krvi počas menštruácie. Bolesti počas menštruácie sú zmiernené. 20 % žien po roku od jeho zavedenia prestáva menštruovať. Hormón v teliesku bráni rastu sliznice maternice, vďaka čomu dochádza k týmto pozitívam.
Obsiahnutý gestagén levonorgestrel v HT znižuje riziko rakoviny sliznice maternice. 
HT sa používa aj v rámci liečby niektorých diagnóz a za určitých okolností naň prispieva zdravotná poisťovňa.

Kedy sa zavádza

Najčastejšie sa teliesko zavádza žene plánovane počas menštruačného krvácania. Maximálna doba zavedenia v maternici je 5 rokov, avšak môže sa v prípade komplikácií, či plánovaného ďalšieho tehotenstva, veľmi jednoducho a bezbolestne vybrať. Aplikácia bola a stále je, v kompetencii lekára. Trvá pár minút. Gynekológ skontroluje správnosť zavedenia telieska ultrazvukom hneď po aplikácii.

Zavádzanie vnútromaternicovej antikoncepcie

Komu je vnútromaternicová antikoncepcia určená

Ako metóda prvej voľby sa odporúča ženám, ktoré:

 • rodili,
 • majú stáleho partnera
 • majú cervikálny kanál priechodný

Teliesko s obsahom hormónu je osobitne vhodné pre ženy:

 • so zvýšeným rizikom hyperplázie endometria
 • so silným menštruačným krvácaním
 • v premenopauze

Prísnejšie treba zvažovať zavedenie telieska u žien po cisárskom reze a u tých, ktoré ešte nerodili. Kým v minulosti sa neodporúčalo zavedenie telieska u nulipary (ženy, ktorá ešte nerodila), v súčasnosti sú telieska tvarom a veľkosťou použiteľné v́ v indikovaných prípadoch aj u týchto žien.

Kontraidikácie použitia vnútromaternicovej antikoncepcie

 • neobjasnené krvácania z dutiny maternice
 • uzatvorený cervikálny kanál
 • malá maternica u nulipary (ženy, ktorá ešte nerodila)
 • vrodené vývojové chyby maternice
 • opakované ovariálne cysty
 • myómy
 • Teliesko tretej generácie obsahuje, na rozdiel od telieska druhej generácie, hormón, takže nie je určený ženám, ktoré hormonálnu antikoncepciu odmietajú, alebo z nejakých dôvodov ju nesmú užívať.

Výhody vnútromaternicovej antikoncepcie

 • Vysoká antikoncepčná spoľahlivosť; zlyhanie metódy (vznik tehotenstva) je veľmi zriedkavé
 • Slabá, kratšia menštruácia, ktorá u niektorých žien po roku od zavedenia telieska, vymizne (u HT)
 • Dávka sa sama uvoľňuje pravidelne z telieska, nie je nutné myslieť na ňu ako na užitie preorálnej tablety (u HT)
 • Menej zaťažuje organizmus hormónami (do krvi sa dostáva len malé množstvo)
 • Môže sa zaviesť hneď po šestonedelí
 • Vhodná aj pri dojčení
 • Vhodná aj v období prechodu
 • Možnosť odstránenia kedykoľvek
 • Skorý nástup plodnosti po odstránení systému
 • Cena

Nevýhody vnútromaternicového systému

 • teliesko môže telo spontánne vypudiť; k posunutiu, alebo vypudeniu však dochádza len zriedkavo, žena túto komplikáciu nemôže nijako ovplyvniť
 • po zavedení hormonálneho telieska dochádza, pod vplyvom hormónu, k prestavbe sliznice maternice, čo je sprevádzané špinením až miernym krvácaním; je normálne, ak trvá osem týždňov. Ak ale pretrváva mesiace, treba teliesko vybrať.
 • u malého percenta žien sa môže objaviť ľahké akné
 • zriedkavo zlyhanie a vznik mimomaternicového tehotenstva4
 • zriedkavo môže dôjsť k poraneniu maternice pri zavádzaní alebo odstránení telieska
 • bolesti v podbrušku
 • zriedkavo možné opakovanie pošvových infekcií (neplatí pre hormonálne telieska)
 • zadržanie telieska, či jeho časti v maternici tak, že nie je možné odstrániť 

Negatívnu reklamu urobil starší vnútromaternicový systém s hodvábnymi vláknami, ktoré mali tú nevýhodu, že uľahčovali prienik baktérií až do maternice. Vznikali nepríjemné vaginálne zápaly. Dnes sa používajú celkom iné materiály.

Mnohé ženy sa obávajú bolestivosti pri zavádzaní, či vyberaní telieska. Ženy, ktoré sa zúčastnili na štúdii na posúdenie bolesti, mali uviesť nepohodu na stupnici od jedna do desať. Matky, aj bezdetné ženy, ju priemerne označili známkou štyri.

Na čo myslieť

Ak máte zavedený vnútromaternicový systém, nezabudnite na pravidelné prehliadky u svojho gynekológa. V priebehu prvého roka dvakrát – po troch mesiacoch a potom po dvanástich. Po uplynutí prvého roka od zavedenia, sa objednajte na kontrolu raz ročne, pokiaľ váš lekár nerozhodne inak.

Dostupnosť na Slovensku

Ako nás informovala Pharm.Dr. Anna Jauschová z bratislavskej lekárne, na slovenskom trhu sú dostupné oba typy teliesok. “K dispozícii je nehormonálne teliesko od jedného výrobcu a hormonálne od troch výrobcov. Ich ceny sa pohybujú od 100 do 200 Eur. Výber však neodporúčam prenechať len na samotné ženy, rozhodne vždy gynekológ. Sú určité kontraindikácie, pri ktorých sa voľba zužuje len na jeden, prípadne, druhý typ, “ doplnila Jauschová.

Z histórie vnútromaternicovej antikoncepcie

Vnútromaternicové teliesko je známe už od začiatku 20. – tych rokov minulého storočia. Bolo vyrobené zo zliatiny niklu, zinku a medi nemeckým gynekológom Gräfenbergom. Metóda nezískala pozitívny ohlas v lekárskej spoločnosti z dôvodu možných zápalových komplikácií s ťažkým priebehom. Treba upozorniť, že v tom čase ešte neboli používané antibiotiká4́. Preto boli obavy zo strany lekárov opodstatnené.

Viac o vnútromaternicovej antikoncepcii na modrykonik.sk

Použité zdroje:

 1. MUDr. Nižňanská Zuzana: Súčasné možnosti antikoncepcie
 2. MUDr. Čepický P., Dvořák K., Dvořák V., Fait T., Holub Z., Hořejší J., Líbalová Z., Lippert P., Rokyta Z., Skřivánek A., Šráček J., Unzeitig V., Uzel R., Živný J.: Doporučení k předpisu nitroděložní kontracepce
 3. MUDr. Kopecký P.: Extrémne nízko dávkovaná hormonální kontraceptiva
 4. Mgr. Pavlíková V.: Postoje k liečbe a znalosti o hormonálnej antikoncepcii u študentov posledného ročníka farmácie
 5. Mgr. Fufaľová V.: Postoje k liečbe a znalosti užívateliek hormonálnej antikoncepcie
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s vnutromaternicovou antikoncepciou

Máš skúsenosť s vnutromaternicovou antikoncepciou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť