Vnútromaternicové teliesko

13 skúseností

Vnútromaternicové teliesko (tiež IUD) je prostriedkom nehormonálnej antikoncepcie2, ktorá je vhodná pre ženy, ktoré sa chcú dlhodobo chrániť pred otehotnením, ale napriek tomu raz chcú otehotnieť a mať dieťa. Pretože táto metóda neobsahuje estrogén, je vhodnou antikoncepciou aj pre dojčiace matky a je možné ju zaviesť hneď po šestonedelí. V prípade, že ženy nechcú, alebo nemôžu brať hormonálnu antikoncepciu, je teliesko vhodnou antikoncepciou.
Vnútromaternicové teliesko

Z anglického názvu intrauterine device je vnútromaternicové teliesko taktiež známe pod skratkou IUD. V Českej republike ide o veľmi rozšírenú antikoncepčnú metódu, ktorú napríklad v roku 1993 používalo až 280 tisíc žien.

Teliesko musí byť do maternicovej dutiny zavedené odborne gynekológom, a to ambulantne, bez anestézie. Tvar IUD záleží na tvare maternicovej dutiny každej ženy individuálne, aby bezpečne zotrvalo vo svojej polohe a pozícii. Preto je niekoľko veľkostí IUD.

Lekár k zavedeniu používa trubičku, ktorá vyzerá ako dlhá a tenká slamka, do ktorej je teliesko pred zavedením zasunuté. Akonáhle sa teliesko do dutiny zavedie, trubičku vytiahne. Silikónové vlákna, ktoré vedú od konca telieska do pošvy, skráti na dĺžku cca 2 centimetrov. Týmito vláknami potom lekár teliesko z tela ženy ľahšie vyberie. Najvhodnejšou dobou pre zavedenie IUD je začiatok menštruácie, alebo čas po skončení šestonedelia.

Hormonálne vnútromaternicové teliesko

Na trhu sú ale aj také telieska, ktoré sú zaradené už v sekcii hormonálnej vnútromaternicovej antikoncepcie a obsahujú syntetický hormón. Takéto teliesko môžu používať aj mladé dievčatá, nielen ženy po pôrode32, pretože nie je zaťažené vyšším rizikom zápalu maternice.
Vnútromaternicové teliesko Mirena

Jednou takouto antikoncepciou je teliesko Mirena1, ktoré zahusťuje hlien krčka maternice a znemožní tak spermiám oplodniť vajíčko. Zároveň tlmí a znižuje pohyblivosť spermií v maternici a vo vajíčkovodoch. Zabraňuje rastu sliznice maternice a nedochádza tak k uhniezdenie vajíčka. Mirena1 pôsobí iba v maternici a nijako výrazne neovplyvňuje hormonálnu hladinu ženy.

Ako IUD funguje?

Teliesko funguje v maternici ako cudzie teleso, ktoré v nej vyvoláva reakciu uvoľňovania látok, ktoré pôsobia proti oplodnenému vajíčku a spermiám. Priťahuje teda veľké množstvo bielych krviniek, ktoré sa v maternici vrhajú na postupujúce spermie smerom nahor. Spomínaný medený drôtik potom tieto účinky násobí, pretože meď, ktorá sa z drôtiku uvoľňuje, má toxický účinok na spermie a spolu s krvinkami im bráni v ceste pohlavným ústrojenstvom ženy.

Teliesko narúša pohyb spermií a transport vajíčka, čím znižuje schopnosť spermií oplodniť vajíčko. Ak má žena teliesko zavedené viac ako 5 rokov, je vhodné a odporúčané teliesko vybrať a vymeniť. Táto výmena prebieha ambulantne, počas jednej návštevy lekára.

Z čoho je IUD vyrobené?

IUD sa najčastejšie vyrába z plastových hmôt, ktoré sú doplnené medeným drôtikom na zvýšenie účinnosti telieska. Niekedy je tento drôtik zlatý, strieborný alebo zo zliatiny zinku a striebra. Takto vyrobené teliesko má rôzny tvar a zavádza sa do maternice.

Väčšinou má ale teliesko tvar písmena T. Plastové hmoty sú pre výrobu IUD najvhodnejšie z toho dôvodu, že umožňujú deformácii telieska, ktoré tak prejde krčkom maternice ako pri zavádzaní, tak pri vytiahnutí.

Výhody IUD

Medzi hlavné výhody teliesok s meďou patrí ich jednoduchosť a hlavne ich cena, ktorá je najnižšia zo všetkých moderných antikoncepčných metód. Telieska ale nemajú žiadne zdravotné výhody, avšak sa špekuluje o tom, že znižujú neskorší rozvoj rakoviny sliznice maternice.

Riziká - nevýhody IUD

Za nevýhodu možno považovať zvýšenie dĺžky a intenzity menštruačného krvácania. Pokiaľ ide o telieska, ktoré sú s meďou, sú menšie a vplyv na krvácanie menej výraznejší.

Ďalšou nevýhodou je abstinencia hormónov, ktoré by chránili ženu pred nádormi, pred cystami1 vaječníkov a zápalmi vnútorných rodidiel.

V prípade používania IUD môže dôjsť k mimomaternicovému tehotenstvu4. Podľa výskumov sa mimomaternicové tehotenstvo neobjavuje viac u žien, používajúcich IUD ako u žien bez akejkoľvek antikoncepcie. Avšak v porovnaní so správne vyvijajúcim sa tehotenstvom, teda vnútromaternicovom tehotenstvom, je relatívny výskyt imomaternicového tehotenstva pri užívaní IUD zvýšený.

Za nevýhodu možno zriedkavo považovať i poranenie maternice pri zavádzaní a vybratí telieska. Ojedinelými prípadmi je aj vypadnutie telieska z maternice.

Kedy IUD nepoužívať?

 • Ak má žena zhubné ochorenie tela alebo krčka maternice.
 • Keď je žena tehotná.
 • Ak má žena infekciu pohlavných orgánov alebo má pohlavný chorobu.
 • V prípade vrodenej anomálie, alebo získanej choroby, ktorá deformuje dutinu maternice, do ktorej sa teliesko zavádza.
 • Ak žena abnormálne maternicovo krváca alebo jej je diagnostikované mimomaternicové tehotenstvo4 v anamnéze.

Súvisiace články

Viac o vnútromaternicovom teliesku na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://gyn.cz/tree.php?up=186
 2. http://www.vitalia.cz/specialy/antikoncepce/nitrodelozni-telisko-s-postupnym-uvolnovani-hormonu-m...
 3. https://web.archive.org/web/20130925004617/http://www.antikoncepce.cz/antikoncepce/prehled-metod/...
 4. http://www.kondice.cz/2012/05/antikoncepce-bez-hormonu-zkuste-nove-nitrodelozni-telisko/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s vnútromaternicovým telieskom

Máš skúsenosť s vnútromaternicovým telieskom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
lilijana
4. apr 2019

Mirena

Mala som Mirenu 5 rokov, po zavedení 1 mesiac špinenie a potom až do vybratia telieska žiadna menštruácia a rovnako, ako nebola menštruácia, (čo bolo super) tak nebola chuť ani na sex ☹ (čo už super nebolo). A asi rok pred vybratím sa mi 2x objavili cysty na vaječníku, neviem či to bolo telieskom, ale ja si myslím, že áno a taktiež asi 2x som dostala také dosť silné kŕče, ktoré som nevedela čomu pripísať.
 • Žiadna menštruácia
 • Nechuť na sex
0 poďakovaní
tanula222
2. apr 2019

Mám Mirenu

Ja som si dala zaviesť Mirenu, keďže už máme dve detičky a to nám stačí. Nechcela som však brat lieky, tak som si dala zaviesť Mirenu. Zavádzanie bolo trochu nepríjemné, ale dalo sa to v pohode vydržať. Mám ju od augusta minulého roka a menštruáciu mám stále každý mesiac, len slabšiu alebo niekedy obrátenú - začne sa špinením a končí krvácaním. No mám ísť teraz niekedy zase na kontrolu, tak uvidíme čo povie môj lekár.
0 poďakovaní
sofi1230
2. apr 2019

Mierna po pôrode

Moja skúsenosť s Mirenou nebola moc príjemná. Hneď po druhom pôrode so si ju dala zaviesť gynekológom aj keď tvrdil, že je všetko v poriadku pol roka som mala krvácanie, nie silné, ale dosť často. Na kontrolu som chodila pravidelne a vždy bolo všetko v poriadku. Štvrtý rok s miernou som zostala tehotná a aj keď sme už ďalšie bábo neplánovali, narodilo sa nám rozkošné dievčatko. Zo začiatku som sa z toho nemohla spamätať, veď sme ďalšie dieťa naplánovali, ale človek mieni Pán Boh mení a teraz som mu za to vďačná ❤
2 poďakovania
ivusa8520
19. nov 2016

Zavedenie DANI

Ahojte, po pôrode som si dala zaviesť teliesko. Povedali, že budem krvácať a špiniť cca mesiac po zavedení a že menštruácia bude slabá. Prvé dni som vôbec nekrvácala. Až po 12 dňoch po kontrole som začala jeden deň silnejšie krvácať. Mala som už aj menzes, ktorý prišiel skôr ako mal. Stále krvácam a už je to mesiac aj viac asi. Neviem, či je to tým, že sa stále nadrapujem s malou, je dosť ťažká, má skoro 10 kg a 5 mesiacov. Bojím sa mať sex, či to bude ma svoj účinok.
1 poďakovanie
silvia2013
29. jún 2015

Mirena

Mirenu mám už druhýkrát, druhú už 6-ty rok, na jeseň ju dám vybrať. Odporúčam!!! 10 rokov nemám menštruáciu, cítim sa skvelo....lepšie ako pchať do seba tabletky. Po zavedení prvej som krvácala a mala bolesti asi 3 týždne, potom prestali. Takže ženy, nebojte sa jej...
5 poďakovaní
lucinka05001
1. mar 2014

Dana a moja choroba

Rada by som prispela k tejto tematike aj ja. Mám Sclerosis Multiplex už 15 rokov a Dana mi dala istotu. A to nie len v chorobe, ale aj v materstve.

Prvý raz mi ju zaviedli nakoľko mi nedoporučovali otehotnieť a antikoncepcia nebola doporučená vzhľadom na moju chorobu. Môj život sa stal krajším, nakoľko som nemusela myslieť na otehotnenie.V tom čase som sa cítila v pohode. Ani zavedenie a ani čas, ktorý som ju mala, mi nerobil problémy. Potom sme sa rozhodli, že je čas na dieťatko aj napriek odporúčaniu doktorov. Vybrali mi ju bez problémov a máme už teraz krásneho 5-ročného chlapčeka. Hneď po pôrode som si opäť dala zaviesť DANU a a až doteraz som spokojná a môžem len doporučiť.

Pre mňa to bola dobrá voľba a aj možnosť ako žiť krásne a bez stresu. Pozdravuje maminky - Lucia.
5 poďakovaní
isabella_fly
27. feb 2014

Dana - dobrá skúsenosť

Keďže tu zlé skúsenosti prevažujú nad tými dobrými, tak vám napíšem moju. Lebo ľudia sa zvyknú sťažovať, keď majú problémy, ale keď sú spokojní, tak ich ani nenapadne sa vyjadriť a potom to môže vyzerať, že takmer každá žena ma s touto antikoncepciou problémy...

Danu som si dala zaviesť niekoľko mesiacov po druhom pôrode, keďže už viac detí neplánujeme. V súčasnosti ju mám 7 mesiacov, menštruácia je asi o jeden deň dlhšia a v jeden deň je aj výraznejšie silnejšia ako bývala kedysi. No nič strašné a ani život obmedzujúce.

Bolesti, výtoky a ani zápaly mi nespôsobuje. Môže to byť do istej miery aj tým, že som nikdy žiadny gynekologický problém, ani zápal nemala, čiže môj organizmus je asi po tejto stránke odolnejší.

Danu mala kedysi aj moja mama, 2x po sebe a za ten čas neotehotnela a dobre ju znášala. To ma presvedčilo dať si Danu, keďže hormóny mi spôsobovali veľké výkyvy nálad a už ma unavoval ich vplyv na mňa, medzi iným aj znížením libida.

V súčasnosti absolútne neviem, že niečo v tele mám. Cítim sa výborne, môžem dojčiť a aj sexuálny život je poznateľne lepší, keďže naň nevplývajú hormóny a ani obava z neželaného tehotenstva.

Napriek všetkým pozitívam som práve vďaka množstvu negatívnych referencií na internete chvíľami prepadala obave, či je všetko v poriadku a na svojom mieste. Ale dve návštevy gynekológa za ten čas, spolu s potvrdením, že je všetko v poriadku a na svojom mieste ma definitívne ubezpečili, že Dfana bola dobrou voľbou.

Danu jednoznačne odporúčam.
5 poďakovaní
julia35
5. nov 2013

Moje Dany

Ja som mala už Danu 2krát po sebe,obe na 5 rokov. Bolo to už po dvoch pôrodoch. Ináč ju nezavedú. Keďže prvá bola v poho, tak som sa rozhodla aj na druhýkrát. Ani s tou som nemala problém, krvácanie v norme ;-) Bola som spokojná.

Po piatich rokoch, keď prišiel čas výberu, zistilo sa, že sa mi vo vnútri vytvorila pliaga - aktinomykóza (ako ináč z Dany). Danu mi samozrejme vybrali a nasadili lieky. Na zavedenie ďalšej (ak by som samozrejme chcela), som si musela počkať, až kým sa mi to nevylieči.

Bolesti som nemala žiadne aj menzes bol klasický. A bum =-) ďalší mesiac sa menzes nedostavil...Lekár, sono, nič sa nedeje. Šla som aj na krv a potvrdilo sa tehotenstvo. Rozhodnutie, vysadenie liekov a viera, že všetko bude v poriadku...dnes už mám po tejto skúsenosti trojročnú zdravú dcérku :-) a novú skúsenosť už nie s Danou, ale novinkou - vnútromaternicový systém ;-)
4 poďakovania
martinakr
1. nov 2013

Moje nehormonálne teliesko

Ahojte tak po včerajšku môžem napísat aj ja svoju skúsenosť s nehormonálnym telieskom. Žijem v Nemecku, tu má toto teliesko iný názov, ale funguje na princípe medi ako všetky ostatné.

2,5 roka som ho mala vložené, všetko bolo ok až do včera. Keď som išla po pol roku na kontrolu a lekárka mi oznámila, že je zle uložené, poputovalo hneď von a už o podobnej antikoncepcii ani neuvažujem.

Zavádzanie bolo nepríjemné, kedže mi ho robila počas menštruácie. Bolelo kúsok, dalo sa to vydržat. Krvácanie bolo počas menštruácie dlhšie a silnejšie, následkom čoho som sa pred 4 mesiacmi začala cítit slabá a unavená a krvné testy ukázali anémiu.

Bola som u liečiteľa a ten cítil, že niečo tlačí na ľavý vaječník. Aj bolesti som mala občas v podbrušku, čo zapríčinilo to teliesko.

Vyberanie kúsok zabolelo. Bolo to nepríjemné. Počas dňa som kúsok krvácala, ale dnes na druhý deň necítim nič, ani bolesť, ani krvácanie nemám.
4 poďakovania
ladyzs
10. okt 2013

Ja a DANA

Danu som si dala zaviesť vo februári tohto roku. Všetko bolo v poriadku. Krvácianie síce bolo silnejšie, trvalo mi 7 dní a pravidelné mesačné 28/7 cykly. No až jeden mesiac, keď som šla na preventívnu prehliadku, milú DANU lekárka nevidela. Tak mi povedala, že mám znovu prísť s tým, že keď budem mať menštruáciu a pozrie sa na to, či je všetko v poriadku. A ak by ju tak či tak nebolo vidieť, pošle ma na RTG.

No prešiel nejaký čas. Menštruáciu som mala pravidelnú ,ako vždy odkedy som mala DANU. Presne 7. na začiatku mesiaca ako hodiny, tak som tomu popri ostatným povinnostiam nevenovala pozornosť....

Až prišiel mesiac kedy milá menštruácia "nedorazila". Prešiel týždeň a už som vedela, že nie je niečo v poriadku. Mala som doma tehotenský test a tak som si spravila. Hmm ako na porazenie jeden pozitívny a druhý negatívny tak si vyber ;-) Tak som šla dom mesta a kúpila si ďalšie a to isté jeden tak, druhý tak a ďalšie už boli oba pozitívne, ale bledulinké.

Už som to nevydržala, že som nevedela na čom som, tak som nacupitala k mojej lekárke s tým, že mám podozrenie, že som tehotná. Nezdalo sa jej to a najmä, že stresujem po týždni. Na sone nebolo nič vidieť, tak mi zobrala krv, že teda ak sa chcem uistiť. Na druhý deň som si volala na výsledky s tým, že prekvapená Dr. mi oznámila tehotnosť a možnosť interupcie zdarma. :-S Tú som odmietla s tým, že ma ubezpečila, že teliesko nemôže nijako ublížiť môjmu dieťatku.

Tak a teraz v apríly 2014 budeme už 4 :) V budúcnosti si ju už zaviesť nedám a určite si nemyslím, že je 100% ako je uvádzané. Ale tak isto si už myslím, že v dnešnej dobe nie je nič 100%, ani len sterilizácia takže vyberte si :-D ;-)
4 poďakovania
betka22betka
9. okt 2013

Dana

Adrianka8, ja som mala tiež podobné ťažkosti ako ty. Silné krvácania, bála som sa postaviť, keď som mala menzes. Nakoniec mi zistili, že vôbec nemám železo zo silného krvácania a zistili mi aj "mióm". Nakoniec mi maternica bola vyoperovaná. Môj organizmus nezniesiol cudzie teleso.

Ľutujem deň, kedy som si dala vložiť DANU.....
2 poďakovania
evita860
7. okt 2013

Moja skúsenosť

Ahoj. Ja mám Danu skoro 10 mesiacov a ja som max. spokojná. Moje nevrlé správanie je preč :) Čo je najhlavnejšie :), sex je konečne aj na mojej strane super ... Môj menzes sa nezmenil...max je silnejší, ale trvanie je stále 5 dní... takže ja by som nemenila.

Čo sa týka zavedenia - bolo to úplne v pohode. Bála som sa, čo má čaká vzhľadom na rôzne fóra, ale vôbec ...troška pocit tlaku, ale len pár sekúnd...

Jediné mínus, ktoré by som dala je to, že tým, že nemám príjem hormónov ako počas antikoncepcie, tak mám škaredú pleť..ale verím, že aj to sa upraví ale kozmetikou :)

Takže moja skúsenosť je: Nemenila by som.
5 poďakovaní
adriana8
7. okt 2013

Moja DANA

Po pôrode 2. dieťaťa som sa rozhodla, že si dám zaviesť DANU. Zatiaľ nám stačia 2 deti a na najbližších 5-7rokov určite neplánujeme...

Minulý rok v auguste mi ju doktor zaviedol. Nebolelo to nejako extra, ale bolo to nepríjemné, ale nič hrozné...celý mesiac som krvácala, kým sa mi to dalo do poriadku, kým si DANA v mojom tele zvykla a ja som si zvykla na ňu .. Ani som nevedela, že ju mám ... iba vtedy, keď mala prísť mrcha .. mala som ju 10 dní .. najskôr som mala výtoky (to už som vedela, že za 2-3 dni dostanem), potom mi začala.... 2dni som ani nikam nemohla ísť, lebo som si vložku menila každú hodinu...mala som veľmi silný a dlhý menzes. V apríli som bola na montrole a povedal mi, že ju mám nejako posunutú, že mám prísť o 3 mesiace. Že mi ju buď posunie alebo vyberie a dá novú...

V júli, keď som mala silnú mrchu, mi jednoducho vypadla. Nevedela som, čo mám robiť, tak som zavolala doktorovi. Povedal mi, že keď mi skončí mrcha, že mám prísť . Tak som prišla a dal mi tam novú....znova som mesiac krvácala, špinila ... dal mi lieky, lebo som mala z nej všelijaké baktérie, zapály ... cez mrchu som mala užívať tabletku, ktorá mi ju trošku zoslabí. To som užívala 3 dni po jednej tabeletke denne ... ale nepomohlo. Mrchu som mala takú silnú, že mi DANA zase vypadla ... a som aj rada ... a už si ju nedám.

Nikdy som nemala nijaké gynekologické problémy a keď som ju mala, tak mám problémy. Len včera som dobrala lieky, ktoré sa dávajú zospodu...no tak čo vám poviem...mám skúsenosť - nie je zlá, ale ani dobrá ... už by som si DANUnedala...
Aďa
8 poďakovaní