Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Mimomaternicové tehotenstvo

4 skúsenosti

Mimomaternicové tehotenstvo (tiež ektopická gravidita, graviditas extrauterina, GEU ) je závažný a život ohrozujúci stav, kedy sa embryo uhniezdi mimo dutinu maternice. Najčastejšie sa uhniezdi vo vajíčkovode (95-98%) , prípadne vo vaječníku alebo v brušnej dutine a zriedkavo v oblasti rohov maternice alebo v krčku maternice.

Veľmi zriedkavé sú prípady, kedy mimomaternicové tehotenstvo existuje spoločne s tehotenstvom, ktoré je založené v maternici (tzv. heterotopická gravidita, vyskytuje sa takmer výhradne po IVF7). Ako embryo rýchlo rastie, narušuje cievy a steny orgánu (najčastejšie vajcovodu), čím vzniká veľmi nebezpečné vnútorné krvácanie.

Ešte na začiatku 19. storočia presahovala úmrtnosť 50%. S rozvojom chirurgie na konci 19. storočia úmrtnosť klesla na 5% a v súčasnosti vďaka včasnej diagnostike zomrie menej ako 5 žien z ​​10 tisíc. Mimomaternicové tehotenstvo pripadá na 2 tehotenstvo zo 100 a jeho početnosť stále stúpa.

Faktory, zvyšjúce riziko mimomaternicového tehotenstva

 • Predchádzajúce mimomaternicové tehotenstvo (10-15% oproti všeobecnej populácii)
 • Endometrióza3
 • Zápal vajcovodov, vaječníkov alebo maternice
 • Operácie v panvovej oblasti, napr akútna apendix
 • Pohlavná choroba, napr kvapavka alebo chlamydióza
 • Otehotnenia po sterilizácii
 • Otehotnenia pri zavedení vnútromaternicového telieska13
 • Fajčenie
 • Zlá funkcia vajcovodov
 • Otehotnenia po IVF7 (až 4,5% oproti všeobecnej populácii)

Príznaky mimomaternicového tehotenstva

Klasickými príznaky mimomaternicového tehotenstva sú:

Žena tieto ťažkosti pocíti najčastejšie medzi 6. až 8. týždňom od poslednej menštruácie, ale špinenie a bolesti nemusia byť vždy prítomné. Žena nemusí mať žiadne subjektívne ťažkosti a môže sa cítiť "normálne tehotná" s nevoľnosťami a klasickými známkami raného tehotenstva ako sú napätá a bolestivé prsia, časté močenie atď.

Najčastejšie komplikácie

Liečba mimomaternicového tehotenstva

"Vyčkávacia postup"

V niektorých prípadoch veľmi raného mimomaternicového tehotenstva je možné, že zárodok sám odumrie a vstrebe sa. Tento postup je však riskantný a ťažko sa odhaduje, u ktorej pacientky takýto scenár nastane. Priebežne sa odoberá krv na zistenie hladiny hCG1, ktorá by mala klesať. Pre príliš vysoké riziká však je tento postup zvolený výnimočne.

Liečba metotrexátom

Tento postup je vhodný len u cca 1/3 pacientok a pri ranom mimomaternicovom tehotenstve. K liečbe sa používa metotrexát, tj cytostatikum používané v chemoterapii u onkologických pacientov. Účinnosť tejto liečby je 90 až 95% a výhodou je zachovanie vajcovodu, ale liečba je spojená s radom vedľajších účinkov podávaného lieku, a preto sa príliš nepoužíva.

Chirurgické riešenie, najčastejšie laparoskopia

Pri mimomaternicovom tehotenstve, kedy je zárodok uhniezdení vo vajcovove je chirurgický zákrok najviac využívaným postupom. Väčšinou sa jedná o laparoskopický zákrok5. Laparotomia, tj klasický rez do brucha, sa využíva len pri veľmi závažných akútnych stavoch. Mimomaternicové tehotenstvo je nájdené a následne odstránené jednou z troch možných metód:

 • salpingektómia - odobratie celého vajcovodu aj so zárodkom
 • salpingotómia - pozdĺžne narezanie vajcovodu a odsatie zárodku
 • milking out - tlakom na vajcovod dôjde k vytlačeniu zárodku. Hrozí tu však prasknutie vajcovodu a je možný len vo veľmi skorom stádiu mimomaternicového tehotenstva.

Otehotnenie po mimomaternicovom tehotenstve

Názory na to, kedy je možné po prekonanom mimomaternicovom tehotenstve najskôr otehotnieť, sa líšia. Niektorí lekári odporúčajú 2-3 mesiace, iní až pol roka.

Ak bol žene pri operácii odobratý vajcovod, jej plodnosť klesá, avšak nie nevyhnutne o 50%. Ak je druhý vajcovod v poriadku a funguje správne, dokáže niekedy prevziať funkciu odstráneného vajcovodu a môže nasať vajíčko z opačnej strany.

Ak však druhý vajcovod nie je úplne v poriadku, šanca na spontánne otehotnenie významne klesá v závislosti od závažnosti nálezu a ďalších okolnostiach, ktoré je vhodné prebrať s ošetrujúcim lekárom.

Viac o mimomaternicovom tehotenstve na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. A. Pařízek: Kniha o těhotenství a dítěti
 2. http://myomy.cz/gynendoskopie/mimodelozni_tehotenstvi.htm
 3. http://www.babyweb.cz/mimodelozni-tehotenstvi-priznaky-lecba
 4. http://www.wikiskripta.eu
 5. http://www.porodnice.cz
 6. http://www.medicinenet.com
 7. http://www.mimodelozni-tehotenstvi.cz
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Kam ďalej?

Skúsenosti s mimomaternicovým tehotenstvom

Máš skúsenosť s mimomaternicovým tehotenstvom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
adelka3
8. mar 2017

Odstránený vajcovod

To že som tehotná som vôbec netušila. Menzes som dostala, ale nakoniec bol strašne dlhý ( cca 13) dní. Lekár mi dal iba lieky a poslal ma domov. Nespravil ani sono, iba predpísal lieky. Boli Vianoce a mne krvácanie neprestávalo. Skončila som na pohotovosti, kde mi povedali, že som tehotná, ale plod je vo vajcovode. Hneď ma operovali, vraj som už krvácala do dutiny brušnej. Museli mi zobrat celý ľavý vajcovod. Na ďalšie tehotenstvo sme čakali skoro pol roka. A podarilo sa hneď na prvý krát. Kedže vajcovod na pravej strane bol v poriadku. A teraz sa tešíme z krásnej dcérky :-)
0 poďakovaní
jajaduco
24. feb 2016

Mimomaternicové tehotenstvo

Zažila som mimomaternicové tehotenstvo. Bolo to ťažké. Mesiac mi meškal menzes, no test neukazoval že by som bola tehotná, až kým som jedno ráno nevstala s neskutočnymi bolesťami a nešla na wcko. Vtedy som potratila. Samovoľne bez operácie. Bola som asi v 6 tyždni. Dufame s priateľom, že nás to nijak neohrozilo a budeme mať za nejaku dobu ďalšie nádherne deti.
0 poďakovaní
miskalevica
21. jan 2015

Už 2x

Žiaľ GEU (mimomater. tehotenstvo) som zažila už 2x. Prvýkrát v r.2009, sčista jasna neplánovane, ani som netušila, že som vôbec tehotná. Menzes som mala veľmi bolestivý a problematický, ale dr. na pohotovosti usúdil, že si mám dať Ibalgin a ísť domov. O pár týždňov neskôr som už kvôli krutej bolesti nebola schopná ani chodiť, tak ma partner doviezol do nemocnice. Tam to malo rýchly spád = chirurgia a zistenie masívneho krvácania do brucha, otázka na možné tehotenstvo, vzápätí gynekológia, sono, HCG test a jasný výsledok. Okamžitá operácia. Potom komplikácie. Transfúzie, teploty.. a hlavne veľký otáznik, či vôbec budem môct mať deti. Vajcovod mi ponechali, vraj na okrasu.

Dieťa nakoniec máme vďaka IVF, diagnóza úplne nepriechodné vajcovody. A vlani tiež nečakane prirodzené tehotenstvo, ale nakoniec tie isté bolesti, špinenie, takže som balila tašku a hajde do nemocnice. Tentoraz to bolo podchytené v počiatku, tak ma pozorovali a pozorovali, 2 dni pre istotu držali nalačno, nakoniec sono potvrdilo ďalsie GEU na tom istom vajcovode a aj mŕtvy plod v maternici. Chvalabohu, môj nový gynekológ bol trpezlivý a nechal moje telo, nech sa s tým vysporiada samé. Aj sa vysporiadalo, bez invazívnych zákrokov.

Aktuálne riešim dilemu, či si dať preventívne odstrániť vajcovody alebo riskovať ďalsie mimomaternicové tehotenstvo.
0 poďakovaní
judita2580
14. máj 2014

Iba mesiac

Prekonala som MMT a otehotnela som po menzese hneď, čiže dva mesiace po zákroku a na svete je zdravý synček. Má už 5 rokov. Všetci ma vtedy strašili, že mám len 50-percentnú šancu otehotnieť. Potom ma strašili, že dieťa nedonosím, lebo som veľmi skoro otehotnela. Prakticky mi nedávali veľké šance. Tehotenstvo bolo rizikové, ale všetko dobre dopadlo. Preto sa nevzdávajte a myslite pozitívne. ;-)
11 poďakovaní