Používame cookies. Viac informácií tu. OK

AFP

AFP (Alfa-fetoproteín) je proteín, ktorý je vytváraný v pečeni plodu, v plodovej vode alebo v krvi matky počas tehotenstva. Ak je hodnota AFP okolo 16. týždňa tehotenstva príliš vysoká, môže to znamenať, že sa jedná o viacpočetné tehotenstvo alebo skutočnosť, že plod je starší než sa lekári domnievajú. Gynekológ vykoná žene ultrazvuk a pokiaľ nie je potvrdená otvorená neurálna trubica (neúplné uzatvorenie trubice v oblasti miechy alebo mozgu, ktorá môže vykazovať príznaky tehotenstva s dvojčatami či staršie tehotenstva), podstúpi žena amniocentézu15. Ak je test pozitívny (viac ako z 90%), trpí plod postihnutím otvorenej nervovej trubice. Hodnota AFP sa môže zvyšovať až do 32. týždňa tehotenstva.

Ak aspoň jeden z rodičov trpel rovnakým ochorením, keď s nimi boli tehotné ich matky, je vysoká pravdepodobnosť, že nenarodené dieťa bude mať rovnaké problémy. Dôležité je prebrať s lekárom tieto fakty a podstúpiť krvné testy na prítomnosť alfa-fetoproteínu v tele tehotnej ženy.

Nízka hladina AFP v tele tehotnej ženy môže znamenať tiež pravdepodobnosť postihnutia plodu Downovým syndrómom2.

V dospelosti môže byť AFP produkovaný nádormi pečene alebo semenníkov. Zvýšená hodnota AFP sa objavuje pri ochorení cirhózy pečene alebo hepatitídy.

Súvisiace články

Viac o AFP na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.celostnimedicina.cz/vysetreni-alfa-fetoproteinu.htm
  2. http://lekarske.slovniky.cz/pojem/alfa-fetoprotein
  3. http://en.wikipedia.org/wiki/Alpha-fetoprotein (ENG)
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s AFP

Máš skúsenosť s AFP?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť