Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

32. týždeň tehotenstva

Tehotenské bruško v 32. týždni tehotenstva 32. týždňom tehotenstva vstupuje žena do ôsmeho mesiaca, ktorý so sebou prináša ďalší rast bábätka. To má v tomto týždni už 42,5 cm a váži medzi 1,5 - 2 kg.

Od minulého týždňa môže byť bábätko v maternici položené už hlavičkou dolu a vo väčšine prípadov v nej zostane až do pôrodu. Nie je ale vylúčené, že ešte svoju pozíciu zmení a pretočí sa. Toto pretočenie žena môže cítiť, keďže sa deje v týchto posledných týždňoch tehotenstva.

Pohyby dieťaťa stále umožňuje plodová voda, ktorá ku koncu tehotenstva bude ubúdať. Plodová voda dodáva dieťaťu kyslík a potrebné živiny a neustále sa v maternici obnovuje. Jej množstvo regulujú aj obličky, ktoré prechádzajú fázami vývoja. Bábätko plodovú vodu pije a zároveň ju aj vylučuje v podobe moču. Moč je tvorený prevažne vodou a placentou odchádzajú splodiny metabolizmu.

Telíčko sa stále obaľuje podkožným tukom, pokožka ružovie a dieťa sa vďaka tuku guľatí a bacuľatie . Ak žena priberie v tomto období pol kila, necelá polovica ide dieťaťu. Pokožka dieťaťa je stále mäkšia a hladšia.

Tehotenstvo sa pomaly chýli ku koncu. V tomto alebo budúcom týždni žena nastúpi na materskú dovolenku a môže už navštíviť aj kurzy pre tehotné, ktoré usporadúva jej zvolená pôrodnica - v prípade, že teda kurzy organizuje. Na tieto kurzy môže žena dochádzať spolu so svojím partnerom. Na kurze a prehliadke pôrodnice personál ukazuje pôrodné sály, izby a nadštandardné izby.

Okrem prehliadky sú to ale aj kurzy pre tehotné ženy ako príprava k pôrodu, ktoré sa môžu navštevovať pravidelne a žena sa na nich dozvie o fázach pôrodu, metódach utíšenia bolestí, liekoch, lekárskych postupoch, štatistikách a pod. Na kurze žena môže konzultovať aj svoj ​​ pôrodný plán12 , ktorý sa chystá vziať si so sebou k pôrodu. Na kurzy spolu so ženou môže dochádzať tiež partner, aby bol pri pôrode lepšie pripravený, ak sa k nemu ako sprievod19 chystá.

Vzhľadom k tomu , že dieťa je v brušku stále aktívne a priestor v maternici je pre neho stále tesnejší, môžu ženu častejšie bolieť rebrá, do ktorých bábätko naráža svojimi končatinami. Žena sa taktiež môže cítiť unavená, nemotorná a ubolená. Všetko súvisí s tým, že bruško rastie a tlačí na kĺby. Môže dôjsť aj k zhoršeniu spánku, preto je dobré častejšie odpočívať, aby žena nebola unavená. Kontroly u gynekológa budú častejšie a na prehliadky začne žena chodiť už každé dva týždne.

Vyšetrenia v 32. týždni tehotenstva

Tehotenská poradňa

Podľa zákona 577/2004 Z. z. má tehotná nárok na jednu preventívnu prehliadku u gynekológa raz za mesiac. Ak to stav tehotnej ženy vyžaduje, je frekvencia tehotenských poradní určená častejšie.

Prenatálne vyšetrenia určené pre každú tehotnú ženu

Názov vyšetrenia Význam vyšetrenia Čas
Ultrazvukové vyšetrenie zhodnotenie najmä rastu plodu, množstva plodovej vody, uloženia a stavu placenty, prietokov pupočníkom 30.-32. tt

32. týždeň tehotenstva v číslach

32. týždeň tehotenstva

  • 32. týždeň tehotenstva od poslednej menštruácie
  • 30. týždeň od oplodnenia
  • približne 8 týždňov do pôrodu
  • lekár píše: 31 týždňov + 0 dní až 31 týždňov + 6 dní (skrátene 31tt + 0 až 31tt + 6)

32. týždeň tehotenstva po dňoch

32. týždeň tehotenstva po dňoch

Video: Pohyby bábätka v 32. týždni tehotenstva

<< 31. týždeň tehotenstva / 33. týždeň tehotenstva >>

Viac o 32. týždni tehotenstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-577
  2. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Koncepcia zdravotnej starostlivosti v odbore gynekológia a pôrodníctvo, Číslo: 28494-1/2006-OZSO, 2006
  3. http://www.pampers.cz
  4. https://web.archive.org/web/20121027051052/http://www.fit-porod.cz/tehotenstvi/tehotenstvi-tyden-...
  5. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#32
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s 32. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť s 32. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť