16. týždeň tehotenstva

V 16. týždni tehotenstva sa vykonáva tripple test. Ako prebieha, o čom vypovedá a prečo od neho niektorí lekári upúšťajú? Okrem toho si u nás môžeš prečítať, aké novinky má bábätko a na čo by si v nasledujúcich dňoch nemala zabudnúť.
16. týždeň tehotenstva plod

V 16. týždni tehotenstva už môže bábätko vážiť okolo 100 gramov.

Čo sa deje v 16. týždni tehotenstva?

 • Možno si si myslela, že sa budeš zadýchavať až vtedy, keď ti narastie veľké bruško. Pravdou ale je, že sa väčšine tehotných žien skráti dych už omnoho skôr, a to práve okolo 16. týždňa. Dôvodom je rastúca maternica, ktorá začína tlačiť na pľúca a tie sa preto nemôžu dostatočne rozťahovať.
 • Tvoje nechty, pleť aj vlasy sú v lepšej kondícii ako kedykoľvek predtým. Užívaj si to, pretože ako asi tušíš, po pôrode sa môže sa situácia rýchlo zmeniť.
 • Bolesti chrbta v tehotenstve nesúvisia len s jeho nadmerným zaťažením, ku ktorej v plnej miere dôjde o niečo neskôr, no aj s hormonálnymi zmenami, ktorých vplyvom v rámci prípravy tela na pôrod dochádza k uvoľňovaniu väzov.
  • Ak ťa chrbát pobolieva takpovediac od začiatku tehotenstva, snaž sa pravidelne hýbať. Medzi vhodné športové aktivity1 patria napríklad joga, pilates či plávanie1, vďaka ktorým si precvičíš celé telo, no zároveň neohrozíš bábätko. V priebehu dňa takisto mysli na správne držanie tela.
 • Možno máš precitlivené oči, ktoré ťa môžu často páliť a vysychať rovnako ako pri alergii. Opäť za týmto javom stoja hormonálne zmeny v tehotenstve a ideálnym riešením sú očné kvapky. Preto sa v lekárni spýtaj, aký prípravok by ti ako tehotnej odporučili.
 • Ak ťa páli záha, skús upraviť svoje stravovacie návyky.
  • V skratke možno odporučiť: pridaj do jedálnička viac zeleniny a vynechaj mastné i korenisté jedlá. Pomôcť môže aj zázvorový čaj, ktorý sa vyznačuje upokojujúcimi účinkami na žalúdok. Ak tieto rady nezaberú, zbytočne sa netráp a poraď sa s lekárom alebo lekárnikom ohľadom doplnkov stravy.

Pálenie záhy

Pálenie záhy trápi každého desiateho človeka a každú druhú tehotnú ženu. Dochádza k nemu pri návrate žalúdočných štiav späť do pažeráka, tzv. reflux. Kyslé šťavy vtedy dráždia sliznicu pažeráka a dochádza k nepríjemnému páleniu. Pyróza, ako sa páleniu záhy hovorí, býva sprevádzaná zápachom z úst a bolesťami žalúdka.


Ako sa vyvíja bábätko?

Svaly bábätka sú stále silnejšie. Vďaka nim teraz dokáže otáčať krkom, zdvíhať hlavičku a postupne aj narovnávať chrbátik.

 • V jeho tele sa ukladá čoraz viac vápnika, preto sa mu deň čo deň spevňujú kosti.
 • Dorastajú mu drobné kostičky v ušiach, a tak už omnoho lepšie rozpoznáva rôzne zvuky a hlasy. Čím viac sa mu budete teraz s partnerom prihovárať, o to lepšie bude reagovať na váš hlas po narodení.
 • Začínajú mu rásť mihalnice aj obočie a očné sietnice sú citlivé na svetlo. V ústach sa bábätku tvoria chuťové poháriky a takisto môže občas štikútať.
 • Srdce dieťatka prečerpá za jeden deň asi 25 litrov krvi a bije rýchlosťou cca 150 úderov za minútu.

Aké je bábätko veľké?

Na konci 16. týždňa tehotenstva (teda 15tt + 6) dieťatko meria asi 11,5 cm a váži cca 100 g. Lekári mu hovoria plod a svojou veľkosťou pripomína avokádo.
Veľkosť plodu v 16. týždni tehotenstva

Bábätko v 16. týždni tehotenstva rozlišuje svetlo od tmy a vníma okolité hlasy a zvuky.


Tehotenská kalkulačka

Zaujímavé informácie o bábätku i tvojom tehotenstve ti vypočíta naša tehotenská kalkulačka.


Na čo sa v 16. týždni tehotenstva sústrediť?

 • Je možné, že keď ležíš na chrbte alebo na pravom boku, tvoja maternica už začína tlačiť na dolnú dutú žilu, čo vedie k problémom s prietokom krvi. V takom prípade sa odporúča spať na ľavom boku, pričom voľba tejto polohy počas spánku bude s rastúcim bábätkom stále viac dôležitejšia.
  • Skvelým pomocníkom pre pohodlný odpočinok je vankúš na dojčenie.
 • Začni pomaličky plánovať, kde bude mať bábätko postieľku, aký kočík mu vyberieš a môžeš preň tiež postupne nakupovať oblečenie.
  • Ak nechceš utrácať vysoké čiastky za jednotlivé položky výbavičky3, nahliadni do nášho bazáru, kde nájdeš úplne všetko.
 • Máš pocit, že si v poslednej dobe trochu roztržitá a zabúdaš na veci, ktoré si predtým bez problémov udržala v pamäti? Potom ťa pravdepodobne postihol jav, ktorý sa tzv. nazýva „tehotenský mozog“ alebo pregnancy brain. Hoci vedci tvrdia, že za výpadky pamäti v tehotenstve môže skôr zlé sústredenie než naozajstné problémy v mozgu, zhodujú sa na tom, že k tomu dochádza u prevažnej väčšiny žien.
  • Z medicínskeho hľadiska túto situáciu nie je možné nejako špeciálne riešiť a tvojej psychike rozhodne nepomôže to, ak na seba pre svoju popletenosť budeš naštvaná. Snaž sa preto brať veci s humorom, pomáhaj si písaním zoznamov a mysli na to, že len čo bábätko trošku odrastie, všetko sa znova vráti do normálu.
 • Tvoje prsia sa neustále zväčšujú a pripravujú sa na dojčenie. Nezabudni si zaobstarať kvalitnú a priedušnú spodnú bielizeň.

Vyšetrenia v 16. týždni tehotenstva

1. Tehotenská poradňa

Raz za 4 až 6 týždňov budeš chodiť do tehotenskej poradne. Do 34. týždňa tehotenstva väčšinou ide o jednu návštevu za mesiac. Iné by to bolo, ak by sa vyskytli nejaké komplikácie – v takom prípade sa frekvencia návštev zvýši.

2. Preventívna prehliadka u zubára

Prvý trimester je úspešne za tebou, a tak je ideálny čas ísť k zubárovi. Prečo práve teraz? Hormonálne zmeny a prípadné častejšie zvracanie mohli spôsobiť zápal ďasien. Jeho dôsledkom ti môže rýchlejšie vzniknúť zubný kaz, no v závažných prípadoch môže mať infekcia nepriaznivý vplyv na vývoj bábätka.

3. Prípadný tripple test

V tomto týždni ťa čaká tzv. tripple test3. Ide o rozbor krvi, vďaka ktorému bolo kedysi možné zistiť to, čo dnes preukazuje prvotrimestrálny screening, teda vznik vrodených vývojových vád dieťaťa.

Jeho úspešnosť sa však pohybuje na 70% a keďže sa vykonáva až v 16. týždni (teda o mesiac neskôr ako screening v prvom trimestri), je riešenie prípadných problémov omnoho zložitejšie. Množstvo lekárov teda od tohto vyšetrenia upúšťa alebo ho robia len ako doplnkové vyšetrenie.

4. Ďalšie prípadné vyšetrenia

Ak gynekológ nadobudne podozrenie, že by s bábätkom nemuselo byť čosi v poriadku, odporučí ti, aby si podstúpila ďalšie vyšetrenia. Môže ísť o napríklad odber plodovej vody alebo amniocentézu, ktorej výsledky dokážu viacero pochybností o vývoji bábätka buď potvrdiť, alebo vyvrátiť.

Indikáciou k doplnkovým vyšetreniam môže byť aj vyšší vek budúcej maminky, spontánne potraty10 v predchádzajúcich tehotenstvách alebo prítomnosť genetických vývojových vád v rodine.

Amniocentéza

Snáď neexistuje žiadna nastávajúca mamička, ktorú by neprepadol strach, ak jej lekár odporučí podstúpiť amniocentézu alebo inak povedané odber plodovej vody. Nejde o rutinné vyšetrenie v tehotenstve, preto si poď prečítať, ako amniocentéza prebieha, či so sebou nesie nejaké riziká a kedy sa zvykne vykonávať.


Video: 14., 15., 16. a 17. týždeň tehotenstva

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Petr Kolek

Čo vo videu zaznelo:


16. týždeň tehotenstva v číslach

16. týždeň tehotenstva, mesiace a trimestre

16. týždeň tehotenstva = druhá polovica 4. mesiaca, 2. trimester.


Lekár zapíše údaj: 15 týždňov + 0 dní až 15 týždňov + 6 dní (skrátene: 15tt + 0 až 15tt + 6).


16. týždeň tehotenstva tvorí:

 • 15tt + 0 = prvý deň 16. týždňa tehotenstva,
 • 15tt + 1 = 15 týždňov + jeden deň (druhý deň 16. týždňa tehotenstva),
 • 15tt + 2 = 15 týždňov + dva dni (tretí deň 16. týždňa tehotenstva),
 • 15tt + 3 = 15 týždňov + tri dni (štvrtý deň 16. týždňa tehotenstva),
 • 15tt + 4 = 15 týždňov + štyri dni (piaty deň 16. týždňa tehotenstva),
 • 15tt + 5 = 15 týždňov + päť dní (šiesty deň 16. týždňa tehotenstva),
 • 15tt + 6 = 15 týždňov + šesť dní (siedmy deň 16. týždňa tehotenstva),
 • 16tt + 0 = prvý deň 17. týždňa tehotenstva.
 • 16. týždeň od začiatku poslednej menštruácie.
 • Približne 24 týždňov do pôrodu.

16. týždeň tehotenstva po dňoch

Týždeň tehotenstvaPočet ukončených dní tehotenstvaPočet dní do pôrodu
15tt+0105175
15tt+1106174
15tt+2107173
15tt+3108172
15tt+4109171
15tt+5110170
15tt+6111169

Mohlo by ťa zaujímať

Čo nejesť v tehotenstve

O to, čo nejesť v tehotenstve, by sa mala žena začať zaujímať, keď zistí, že je gravidná. Správnou výživou napomáha k správnemu vývinu a rastu plodu a zároveň vštepuje dieťaťu správne stravovacie návyky.

Tehotenské bruško

Väčšina žien čaká na vykuknutie tehotenského bruška, aby sa ním mohli pochváliť. Okrúhle alebo oválne, malé alebo veľké - každé bruško vyzerá inak.

Krstné mená

Popularita krstných mien sa v priebehu času mení. Niektoré krstné mená si zachovávajú svoju popularitu niekoľko desaťročí, zatiaľ čo iné, sú populárne len krátku dobu.


Viac o 16. týždni tehotenstva na Modrom koníku

Na Modrom koníku nájdeš odborníkov aj užívateľky, ktorých skúsenosti a rady oceníš nielen počas tehotenstva.

 • Spýtaj sa odborníka
  • Zdravie, vzťahy, tehotenstvo, vyšetrenia, financie či právo – aj v týchto oblastiach ti poradia naši fundovaní odborníci. Poradne na Modrom koníku sú zadarmo a pýtať sa môžeš aj anonymne.
 • Pridaj sa do tematických skupín
  • Spoj sa s ostatnými užívateľkami, ktoré si práve takisto prechádzajú 16. týždňom tehotenstva, prípadne majú rovnaké záujmy a hobby ako ty. Môžete si navzájom zdieľať svoje skúsenosti, vymeniť si nejaké rady alebo zdroje informácií.
  • Tematické skupiny

<< 15. týždeň tehotenstva / 17. týždeň tehotenstva >>


Tento text má len informatívny charakter. Neslúži ako reklama, jeho cieľom nie je navádzať k užívaniu liekov či doplnkov stravy a nenahrádza diskusiu s lekárom či lekárnikom. V prípade akýchkoľvek pochybností o svojom zdravotnom stave neváhajte kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára.


Text po odbornej stránke skontroloval:
MUDr. Petr Kolek
gynekológ a pôrodník FTN Praha
FTN Praha - gynekologicko-porodnické oddělení

Hodnotenia a skúsenosti so 16. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť so 16. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke