Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Amniocentéza

AmniocentézaAmniocentéza alebo odber plodovej vody je vyšetrenie, pri ktorom sa odoberie malé množstvo plodovej vody. Následne sa plodová voda použije na genetické vyšetrenie plodu.

Výkon sa zvyčajne uskutočňuje medzi 15. a 20. týždňom tehotenstva.

Dôvody na amniocentézu

 • podozrenie na vrodenú vývojovú poruchu plodu
 • určenie pohlavia dieťaťa16 - kvôli prenosu na pohlavie viazaných chorôb
 • dedičné metabolické poruchy
 • zistenie stavu plodu pri Rh izoimunizácii
 • zistenie stupňa zrelosti pľúc
 • vek matky nad 35 rokov, vek otca nad 45/50 rokov
 • pozitívny tripple test3
 • ultrazvukom zistené morfologické odchýlky plodu
 • rodičia s abnormálnym karyotypom
 • predchádzajúci pôrod / potrat3 plodu s chromozomálnymi aberáciami
 • choroby matky: diabetes mellitus, fenylketonúria2
 • priamy styk s mutagénmi alebo teratogénmi

Priebeh výkonu

Výkon spočíva v zavedení tenkej ihly cez brušnú stenu do dutiny maternice pod ultrazvukovou kontrolou a následným odobraním časti plodovej vody. U tehotných s Rh negatívnou skupinou býva podaná injekcia k zabráneniu imunologickému konfliktu pri ďalšom tehotenstve.

Možné komplikácie a riziká

 • Riziko potratu3 po amniocentéze je asi o 0,5 až 1% vyššie oproti bežnej úrovni.
 • V mieste vpichu je možné krvácanie.
 • Čiastočné odtekanie plodovej vody.
 • Špinenie až krvácanie.
 • V malom percente prípadov je odobraté množstvo plodovej vody nedostatočné a výkon je nutné opakovať.

Po vyšetrení

Niekoľko dní po amniocentéze je vhodné oddychovať a nenamáhať sa. Nedoporučuje sa dvíhanie ťažkých predmetov a náročné cvičenie. Lekára treba kontaktovať v týchto prípadoch:

 • bolesť brucha trvá dlhšie ako 24 hodín,
 • horúčka
 • neobvyklý výtok z pošvy alebo krvácanie

Výsledky vyšetrenia

Výsledok vyšetrenia poskytuje informácie len o chorobe, na ktorú bolo vyšetrenie zamerané. Neexistuje test, ktorý by odhalil všetky genetické ochorenia. Niektoré genetické ochorenia sa nedajú z plodovej vody ani diagnostikovať.

Čas, kedy budú k dispozícii výsledky vyšetrenia, je závislý na type choroby, kvôli ktorej bola amniocentéza vykonaná. Pri niektorých chorobách sú to 2 - 3 dni, pri iných to môžu byť aj 2 týždne. Opýtajte sa preto lekára, kedy budú výsledky k dispozícii.

V prípade, že sa na výsledky z vyšetrenia čaká dlhšie, netreba hneď podliehať panike a strachu. Výsledky nemusia byť nutne neobvyklé alebo potvrdzujúce testované ochorenie. Občas bunky z plodovej vody len potrebujú dlhší čas na svoj rast.

Len v ojedinelých prípadoch (1 zo 100 prípadov) nie je možné dodať výsledky z vyšetrenia, pretože plodová voda neobsahovala dostatok buniek na vykonanie testov. AK by nastala takáto situácia, žena je v čo najkratšom čase kontaktovaná a je jej ponúknuté ďalšie vyšetrenie.

V prípade pozitívneho nálezu nasleduje konzultácia s klinickým genetikom, ktorý preberie s rodičmi závažnosť postihnutia, prognózy a možnosti liečby ochorenia.

Amniocentéza pri viacpočetnom tehotenstve

Prevedenie amniocentézy u mnohopočetného tehotenstva sa technicky trochu líši. Ak sa jedná o dvojčatá dizygotické, odoberá sa plodová voda z jedného alebo z dvoch vpichov. Využíva sa aj farebné značenie (indigokarmín) jedného amniálneho vaku pred aspiráciou plodovej vody druhého dvojčaťa. Uvádza sa 3,5-krát vyššie riziko potratu než u jednopočetnej gravidity.

Alternatívne výkony

Viac o amniocentéze na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://mnof.cz/
 2. https://dk.upce.cz/
 3. https://theses.cz/id/epoqgr/84961-606532192.txt
 4. https://web.archive.org/web/20170106095624/http://www.geneticalliance.org.uk/docs/leaflets/slovak...
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s amniocentézou

Máš skúsenosť s amniocentézou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
silvincek  21. júl 2015

Amniocentéza v Nitre

Ja som šla na amniocentézu, keď som mala 35 r. do Nitry. Na genetike bola milá doktorka, tá vypísala papiere a objednala ma na zákrok. Samotný zákrok nebolel, ale zarazilo ma ako s nami jednali- ako s nejakým dobytkom!

Pred zákrokom sme išli hore na oddelenie, asi gynekokogické, neviem aké to bolo. Tam nás usadili v jedálni. Asi po hodine sme išli dole, kde sa robí aj sono. Bolo nás asi 10 žien. Tam sme čakali na zákrok 3 hodiny, lebo medzitým robili aj sono iným ženám a po zákroku nás zase poslali na oddelenie, kde sme mali sedieť v jedálni ďalšie 2 hodiny. Žiadne že ležať na izbe! A k tomu nás asi tak po hodine vyhnala z tadiaľ upratovačka, že sa už ide podávať obed pacientkám a zavadziame. Tak sme znovu čakali dole, a to tam bolo narvané, čiže sme stáli! Už nám aj bolo niektorým na odpadnutie, ale nesedeli sme ani jedna a to sme boli po zákroku a ešte sme ale 2 hodiny čakali na kontrolné sono!

Tak o takomto chovaní som ešte ani nepočula, aby ženy po amniocentéze stáli v rade na sono . To bol zážitok teda nezabudnuteľný. Nitriansky doktori sa môžu hanbiť!!!
5 poďakovaní
zuzanagregova  25. mar 2015

Amniocentéza

Ahojte mamičky,
ja som na amniocentéze bola v januári 2013 .... Výsledky som mala: riziko Downovho syndrómu 1:220, vo veku 36 rokov .... Dlho sme uvažovali, ísť, neísť, predsa sú štatistiky, o riziku potratu pri odbere ....No napokon sme sa rozhodli, že na odber plodovej vody pôjdem.

Po odbere je najhorší asi ten čas čakania na výsledky. Nevedela som vydržať a tak som už do laboratória volala začiatkom februára ... nie je nič krajšie, ako keď Vám oznámia, že všetko je v poriadku, čakáte krásne zdravé bábo ...

Keby som sa znova mala rozhodnúť, či ísť, alebo neísť na odber plodovej vody ..... neváhala by som .... a šla.

Touto cestou, chcem poďakovať môjmu partnerovi, mojej rodine a tomu najlepšiemu p. MUDr. Čislákovi ..... za podporu, pomoc, za ten dar, že mám krásneho zdravého synčeka :-) Prajem krásny deň.
0 poďakovaní
burajka  3. mar 2015

Amniocentéza

Ahojte, na amniocentéze som bola pri prvom tehotenstve v roku 2004. Vyšli mi zlé výsledky AFP, boli 2 krát opakované odbery. Nemohla som sa s tým zmieriť, že by niečo môjmu bábätku v brušku bolo. Tak sme sa objednali na genetiku spolu s manželom. Pani doktorka nás oboch vyšetrila spísala papiere, rodinnú anamnézu...Potom nám doporučila odber a oboznámila nás s rizikami. Mohlo sa stať všeličo. Veľmi som sa bála, ako to dopadne. Na prvý krát sa doktorovi nepodarilo spraviť odber, tak ma pichal vlastne na 2 krát.
Potom som sa musela šetriť, mala som aj vysoký tlak. Najhoršie bolo čakať na výsledky. Keď nám oznámili, že je všetko v poriadku, tak sme boli šťastní. A zároveň sme sa dozvedeli, že budeme mať chlapčeka.
Pri druhom tehotenstve v roku 2008 to bolo tak isto. Opäť zlé výsledky krvi, vyšetrenia. Opäť genetika, tam nám pani doktorka povedala, že sa mi tvorí málo protilátok v krvi a že keď budem opäť tehotná, tak to bude zas to isté.
To som už ale odber plodovej vody odmietla.
Moja gynekologička mi vybavila podrobný morfologický ultrazvuk. Bola som na ňom 2 krát v rozmedzí asi 2 týždňov.
Všetko bolo v poriadku. A dokonca sme sa dozvedeli, že to bude dievčatko. :-)
Obaja sa narodili zdraví a s váhou skoro 4 kg. :-D
0 poďakovaní
sovica  11. okt 2014

Amniocentéza v DE - bez problémov :-)

Na amniocentézu som išla pri druhom tehotenstve kvôli vyššiemu veku + sme mali v rodine choré dieťatko. Žijeme v Nemecku. Lekár aj sestrička boli veľmi milí. Najprv som vyplnila nejaké tlačivá ohľadom chorôb v rodine atď. Myslím, že mi brali aj krv, merali tlak a pred samotným zákrokom nám lekár objasnil, ako to bude prebiehať a išlo sa na to :-). Manžel mohol byť pri mne.

Samozrejme, mala som trošku strach (hlavne, keď som zbadala tú obrovskú ihlu). Ale lekár bol profesilonál a snažil sa situáciu odľahčiť :-). Samotný zákrok prebehol veľmi rýchlo a bez problémov. Vpich v podstate nebolel, len som cítila zvláštny tlak a bolo to trošku nepríjemné. Ináč - pohoda. Po zákroku som išla do izby, kde som asi hodinku ležala a potom sme išli domov.

Mala som mať kľudový režim cca týždeň, ale najmenej 3 dni - nejlepšie ležať, oddychovať, nevykonávať žiadnu fyzickú prácu a už vôbec nedvíhať nič ťažké. TREBA TO NAOZAJ DODRŽAŤ!!! Približne 2-3 dni som mala taký iný pocit v brušku, ale po týždni bolo už všetko OK a začala som fungovať normálne - ako pred zákrokom.

Výsledky nám prišli písomne domov asi po 2-3 týždňoch. Máme krásnu a zdravú dcérku :-) a ja po osobnej skúsenosti amniocentézu odporúčam.
0 poďakovaní
anita77  9. okt 2014

Už to mám za sebou :)

Ahojte,
ja som bola na amnio včera u Kocha. Mám 30 rokov a mala som riziko Downa 1:100, t.j. o 9-násobne viac ako je ok na môj vek. Tak po dlhom váhaní a rozmýšľaní sme sa s manželom rozhodli, že pôjdem. Hoci morfologický ultrazvuk nenasvedčoval žiadnej chorobe, báli sme sa.

Prvé vyšetrenie pred odberom som mala normálne vyšetrenie zo spodu. Nebola som na to pripravená a dr. bola pomerne nemilá, teda som sa vystrašila. Ale nakoniec ok, bolesť som prežila. Následne ma ubytovali na izbe s mladou mamičkou, ktorá mala 2 dňové bábo. Bolo to super. Ukludňovala ma, lebo ona mala riziko 1:35, keď na amnio šla. Celý zákrok trval max. do 5-8 minút. Primár aj sanitár na operačnej sále boli veľmi milí. Videli sme nášho zvedavého synčeka, ako okukáva, čo za vec tam v brušku má :) Po zákroku som ešte 2 hodiny ležala na izbe a potom sme šli domov. Doma som oddychovala a ležala a na druhý deň som už bola v práci.

Pred obedom mi volali kvôli výsledkom a synček je zdravý :) Tak sa veľmi veľmi tešíme. Je pravda, že to bolo veľmi stresujúce a neviem, či to ešte niekedy podstúpim. Ttoto bolo prvýkrát a uvidí sa, či na to ešte pristúpim. Zas pre kľud duše, prečo nie.

Teším sa veľmi, držte sa.
0 poďakovaní
anarypakova  31. aug 2014

Amiocentéza a Rh negatív

Ahojte mamičky.
Chcem sa podeliť aj ja so svojou osobnou skúsenosťou ohľadom amiocentézy. Odporučili mi ju kvôli tomu, že mám Rh negatív a manžel 0 pozitív a hrozila nám Rh izoimunizácia. Bola som až pri 3. dieťati a to dokonca 3x.

Nie je to nič príjemné. No, dá sa vydržať. Ale po nej ma bolelo riadne brucho. Dokonca po treťom odbere v Martine som sa na druhý deň ocitla kvôli predčasnému pôrodu v nemocnici. Dcérka sa narodila o mesiac skôr. Mala kvôli izoimunizácii vysokú žltačku.

Keď som čakala naše 4 dieťa, aj napriek rizikám, tiež ma posielali na amiocentézu. No, ja som ju odmietla s tým, že nie je dobre do všetkého šprtať, ale nehať to na Božiu moc. Veď keď som čakala 4. dieťa, začala som v 10. týždni krvácať. No, podarilo sa to zastaviť a amiocentéza mi ku šťastiu určite nechýbala.

Už ďalšie dieťa nám kvôli Rh faktoru neodporúčajú a ani to už nechceme riskovať. Ale amiocentézu nechávam na zvážení každého, koho sa to týka. Veď do nikoho nevidím a nedá sa dať jednoznačná odpoveď. V mojom prípade už by som na amiocentézu určite nešla.
0 poďakovaní
sasenka333  1. jún 2014

Amniocentéza - môj najväčší omyl

Ja som išla na amniocentézu kvôli veku (38 rokov ) a dodnes veľmi ľutujem, že som išla. Dva dni po amniocentéze mi predčasne odtiekla plodová voda. Hospitalizovali ma v Ružinovskej nemocnici s diagnózou oligohydramnion (nedostatok plodovej vody).

Mala som velikánske šťastie v nešťastí, pretože som sa dostala do rúk Mudr. Vladimírovi Feriancovi, ktorý mi robil zákrok Amniopatch (amniopatch je podanie krvných autotransplantátov tehotnej cez prednú brušnú stenu do dutiny maternice. V prípade úspešného výkonu je možné docieliť dočasné zalepenie plodových obalov, a tým udržanie väčšieho množstva plodovej vody v maternici, čo môže zlepšiť vyhliadky plodu, hlavne čo sa týka vývoja pľúc).

48 hodín po zákroku som musela striktne ležať a čakať, či sa plodové obaly zalepia. V mojom prípade sa našťastie zákrok podaril a plodová voda sa mi opäť naplnila. Zvyšok tehotenstva som mala veľmi prísny kľudový režim, ktorý sa však určite vyplatil.

Napriek skeptickým prognózam, že obaly vydržia maximálne do 30-teho týždňa, som rodila v 41 týždni :) Mudr. Feriancovi patrí moja velikánska vďaka, lebo nebyť jeho, dnes nemám svojho krásneho syna.
7 poďakovaní
lenkadenisa  19. máj 2014

Amniocentéza

Amnio som absolvovala minulý týždeň. Je to bezbolestný a rýchly zákrok, riziko v podstate minimálne (žiadne (0,5-1%)). Po zákroku sa 6 hodín leží. Ďalšie dva dni som mala ešte pokojný režim, s ničím sa nenaťahovať a pod. Riziko na Downov syndróm som mala 1:280, zrýchlené testy za 120€ vyšli ok, takže aj celkové by mali byť v poriadku. Je to krásny pocit vedieť, že bábätko je zdravé :-)
2 poďakovania
dadka1982  19. máj 2014

Amniocentéza

Tiež mi robili amniocentézu. Bolo nás tam asi desať. Išlo to rýchlo. Vpich vôbec nebolel, síce nebol príjemný, ale ani bolestivý. Potom sme si išli na 3 hodiny poležať na izbu. Po týchto troch hodinách nás prišiel skontrolovať lekár, potom nám ešte urobili kontrolný ultrazvuk, dali termín na morfologický ultrazvuk a pustili nás domov. Amnio mi robili v Železničiarskej nemocnici na Trnavskom mýte, platila som 300euro. Ale výhoda bola práve v tom, že som nemusela žiť niekoľko týždňov v strese spôsobenom čakaním na výsledky. Čiže tých 300euro za to stálo. Navyše lekári boli veľmi príjemní, ústretoví a človek sa necítil akoby niekoho zaťažoval.
3 poďakovania
zunamoon  15. máj 2014

Ja som amniocentézu odmietla...riziká sú riziká

Na miesto AMC indikovanej kvôli veku som šla radšej na 4D ultrazvuk k MUDr.Grochalovi do Martina (femicare.org) a tam sa akékoľvek vývojové vady vylúčili. :-) Dokonca som referencie na pána doktora dostala od jednej známej, ktorej vyšiel zle triple-test (Down), a 4D ultrazvuk u nej tieto výsledky nepotvrdil a vývojové vady tiež vylúčil. Obe máme úplne zdravé detičky a bez rizikového zákroku AMC, pri ktorom hrozí potrat.
3 poďakovania
sovidzka  15. máj 2014

Skúsenosť

Ahojte, amnio som podstúpila včera a dnes mám výsledky, ktoré sú negatívne. Samotný zákrok trval pár minút, bol bezbolestný, prirovnala by som to k odberu krvi. Som rada, že som tam išla. Mala som zhoršené testy v 2. trimestri 1:220 na Downov syndróm (vek 29 r.). Veľmi ma to celé ukľudnilo. Určite by som šla aj 2.-krát.
1 poďakovanie
rafaelito  14. máj 2014

Istota

Ahojte, tak ja som rada, že som to podstúpila. Bolo to už pred 6rokmi. Mala som zvýšený Downov syndróm. Aj keď som sa toho na začiatku veľmi bála, vôbec to nebolelo. Horšie bolo to 3-týždňové čakanie na výsledok, či bude malinký v poriadku. O to väčšia radosť bola, keď mi oznámili, že je všetko tak, ako má byť a je zdravý. Už som sa mohla len tešiť na jeho príchod a nečakať v strachu ten zvyšný čas, či bude zdravý.
3 poďakovania
elika  7. máj 2014

Amnio - bol môj omyl

Ja som toto "vyšetrenie" absolvovala pri prvom tehotenstve. Bolo to moje veľmi zlé rozhodnutie. Pri druhom tehu som na toto vyšetrenie už nešla. A pri žiadnom ďalšom už nechcem ani ísť. :-S
2 poďakovania
emilyx  6. apr 2014

Skúsenosť

Bola som na amniocentéze. Dalo sa to prežiť a aspoň som si bola istá, že budem mať zdravé babätko... a aj tak bolo :)
0 poďakovaní
martinami74  13. aug 2013

Amniocentéza 7.8.2013

Ahojte,
bola som na amniocentéze 7.8.2013. Bolo na zákrok objednané okrem mňa ešte 5 žien. 5 žien vôbec nebolela amniocentéza. Mali tehotenstvo normálne, bez komplikácii. Boli na amnio len kvôli veku. Ja som išla na amniocentézu z dôvodu rizika Downovho syndrómu a ešte jeden syndróm.

Od začiatku tehotenstva som na rizikovom, lebo som aj krvácala a mala bolesti. Krvácať som prestala asi len 6 dní pred amnio. A preto, keď mi robili amniocentézu ma to bolelo. Vpich nebolel - je to ako pichnutie ihlou, keď berú krv a samotný odber ma bolel..ale to je podľa mňa len preto, že mám rizikové.

Odobrali len 10ml plodovej vody a to s krvou - laboratóriu to stačilo. Ale dodadočne mi ešte na genetike zobrali krv, aby vedeli rozpoznať, ktoré krvné bunky sú moje a ktoré drobcove.

Deň po amnio ma ešte bolelo brucho, ale ležala som pre istotu. Na druhý deň mi bolo lepšie. A na tretí deň super. :-)

Takže aj keď ma to bolelo - dalo sa to vydržať. Lekári a sestričky boli super na Kramároch. Tak by som amnio absolvovala znova. Neviem ešte aký výsledok bude, ale určite to stálo za to, aby sme vedeli ako na tom bábätko je.

Ak by som mala dobré výsledky na triple testoch, nešla by som na amnio - nebol by dôvod. Ale boli zlé výsledky, tak som išla. Takže, ak niekto chce vedieť, či bábätko je v poriadku - nebojte sa amnio.
5 poďakovaní