Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Šport v tehotenstve

Športu v tehotenstve sa žena nemusí vzdávať. Stačí len zvážiť, ktorý druh športu je pre ňu a jej nenarodené dieťa vhodný a pri ktorom si nemôže ublížiť. Tehotenstvo jednoznačne neznamená stop pre obľúbené športovanie. Každá žena tehotenstvo prežíva inak. Žena môže mať tehotenstvo bezproblémové, alebo môže mať rôzne problémy1, ktoré hladký priebeh tehotenstva znepríjemňujú. Ak si nie je žena s výberom druhu športu istá, mala by sa poradiť so svojím gynekológom.

Športu by sa žena nemala vzdávať úplne, pokiaľ nie je na rizikovom tehotenstve3. Šport ju nielenže udržuje v kondícii, ale tiež zabraňuje nadmernému rastu kilogramov35, bolesti chrbta, alebo vzniku trombózy.

Počas športovania by si mala žena dať pozor na pády, ktoré môžu ju aj plod ohroziť. Pád, pri ktorom sa môže narušiť placenta by mohol vyvolať spontánny potrat3, predčasný pôrod6. Následná liečba, alebo operácia by nemusela byť pre tehotnú ženu vhodná, aj keď pre život nevyhnutná.

Riziká športovania počas tehotenstva

Skôr ako bude tehotná žena pokračovať v športoch, na ktoré bola doteraz zvyknutá, mala by zvážiť nasledujúce body:

 • či jej zdravotný stav a riziká tehotenstva športovanie nevylučujú,
 • v ktorej fáze tehotenstva sa žena nachádza,
 • druh športu, ktorý chce prevádzkovať,
 • akú námahu musí počas športu vynaložiť,
 • či žene nehrozí počas športovania prehriatie organizmu,
 • či žene nehrozí riziko zranenia.

Počas športovania by sa mala tehotná žena vyhnúť:

 • športovaniu v horúcich alebo vlhkých dňoch,
 • telocvičňa alebo cvičiaca miestnosť by nemala mať zlú ventiláciu,
 • športovaniu počas choroby1 alebo pri horúčke,
 • nedostatku tekutín - žena by mala piť pred športom, počas neho i po ňom,
 • prehrievaniu v nevhodnom športovom oblečení,
 • dopriať si dostatok odpočinku.

Športovanie v jednotlivých trimestroch

Počas prvých 3 mesiacov1 by si mala žena dávať pozor s vysokou záťažou a počas športovania trošku ubrať a uľahčiť si ho. Vysokou záťažou a zanedbávaním sa počas rastu plodu. V jeho začiatkoch môže dôjsť aj k samovoľnému potratu10. Prípadný úder do oblasti brucha by mohol poškodiť placentu a ovplyvniť prítok krvi a kyslíka k dieťaťu. Ak žena spadne, dieťa nie je chránené a môže dôjsť k ohrozeniu plodu.

V druhom a tretím trimestri začína žene rýchlejšie rásť bruško a niektoré športy môžu byť pre ňu náročnejšie. Je vhodnejšie voliť športy, kde sa menej pohybuje. Sú menej náročné na udržiavanie rovnováhy a na dýchanie.

Tehotná žena by mala športovať do maximálnej 2/3 bežnej záťaže a jej pulz by nemal byť vyšší ako 140 úderov za minútu. Počas športovania by sa žena nemala zadýchať a lapať po dychu. Mala by byť schopná počas športovania normálne hovoriť. Ak je žene doktorom potvrdené rizikové tehotenstvo3, mala by sa športom vyhnúť a radšej relaxovať. Viac relaxácie by si mali dopriať aj tehotné ženy vo veku nad 35 rokov.

Vhodné športy pre tehotné

 • Chôdza - vytrvalostnú chôdzu môže prevádzkovať žena až do konca tehotenstva. Chôdza na čerstvom vzduchu napomáha pri tehotenských nevoľnostiach5, je prevenciou pred opuchy nôh a pred nízkym tlakom.
 • Vonkajšie aktivity pre tehotné - sú rôzne fitness centrá, ktoré podporujú outdoorové športy, kedy je pre mamičky zaistené tiež stráženie starších súrodencov, alebo je možné ich do cvičenia tiež zapojiť. Napr. cvičenie s kočíkmi. Väčšie mestá majú zriadené vonkajšie centra, kde si môžu ľudia zašportovať a pretiahnuť sa.
 • Jazda na bicykli - ide o vhodný tehotenský šport v prípade, že sa prevádzkuje bezpečne a bez riskovania. Žena by sa mala vyhýbať náročnejším terénom, kde hrozí pád z bicykla alebo dýchavičnosť. Jazda na bicykli pozitívne ovplyvňuje činnosť srdca a napomáha proti bolesti chrbta. Pre tehotnú ženu sú vhodnejšie horské bicykle s odpružením než kolesá cestné.
 • Cvičenia so zameraním na relaxáciu - napr. jóga, pilates alebo tai-či. V súčasnej dobe je možné tieto "športy" absolvovať so zameraním na tehotné ženy. Počas týchto druhov cvičení sa žena naučí správne dýchať, meditovať a spoznávať svoje telo. To jej môže pomôcť pri pôrode32 a v jeho jednotlivých fázach.
 • Plávanie - pre ženu je vhodnejšie vyhýbať sa prírodným nádržiam, rybníkom a jazerám kvôli nebezpečenstvu infekcie. Radšej by mali zvoliť bazény, kde sa usporadúvajú plávania pre tehotné1 alebo pre mamičky s deťmi12, kde je voda častejšie vymieňaná. Plávanie v treťom trimestri pôsobí blahodárne na boľavý chrbát a kĺby. Žena by sa mala vyhýbať skákaniu a potápaniu sa a vodám s extrémnymi teplotami. Plávanie by mala odložiť v prípade, že trpí vaginálnymi výtokmi.
 • Cvičenie na fitness loptách - viac v samostatnom článku: Cvičenie na fitlopte v tehotenstve.
 • Brušné tance - napomáhajú k lepšiemu dýchaniu, tanec nie je pre budúce mamičky príliš náročný a posilňuje brušné a chrbtové svaly.

Výhody aeróbnych aktivít

Jazda na bicykli, na koni alebo rýchla chôdza môže pre tehotnú ženu znamenať veľa pozitív, napr.:

Nevhodné športy pre tehotné

 • Beh - s behom by žena nemala začať v čase tehotenstva. Ak je ale na behanie zvyknutá už pred otehotnením, je lepšie zvoliť kratšie vzdialenosti. Behať môže žena do tej doby, kým je jej to príjemné a pohodlné. Dôležitý je mať neustály príjem tekutín.
 • Jazda na korčuliach - pre dieťa sú nebezpečné otrasy a tiež hrozí nebezpečenstvo pádu
 • Jazda na bežkách - ak chce žena v tehotenstve lyžovať, je jazda na bežkách z dôvodu nebezpečenstva pádu vhodnejším druhom športu ako jazda na zjazdových lyžiach
 • Zjazdové lyžovanie
 • Jazda na vodných lyžiach
 • Parašutizmus
 • Gymnastika
 • Skákanie na trampolíne
 • Aerobik - žena by sa mala vyhýbať preplneným a prehriatym miestnostiam, obuv by mala byť odpružená, pri preťahovanie a posilňovanie by sa mala tehotná žena v druhom trimestri vyhnúť ležaní na chrbte po dobu dlhšiu ako 5 minút a akémukoľvek ľahu na bruchu. Vhodnejšie je zvoliť aquaaerobic.

Rizikové športy pre tehotnú ženu

 • snowboarding,
 • horolezectvo,
 • potápanie,
 • športy s extrémnou záťažou,
 • skialpinizmus,
 • hokej, futbal, baseball,
 • box a bojové športy,
 • vysokohorská turistika s nadmorskou výškou nad 2500 m.

Nebezpečné príznaky počas športovania

Ak žena pri sebe pozoruje minimálne jeden z nevhodných príznakov počas športovania, mala by o tom informovať svojho ošetrujúceho lekára. Ide o:

Viac o športe v tehotenstve na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://zena.centrum.cz/deti/tehotenstvi-a-miminko/clanek.phtml?id=734404
 2. https://web.archive.org/web/20110303014838/http://www.prozeny.cz/magazin/deti-a-rodina/tehotenstv...
 3. http://www.hudy.cz/hudy-info/outdoorove-aktivity/zdravi-a-bezpecnost/sporty-v--tehotestvi-ano--al...
 4. http://pregnancy.familyeducation.com/prenatal-health-and-nutrition/exercise-and-weight-management...
 5. http://www.betterhealth.vic.gov.au/bhcv2/bhcarticles.nsf/pages/Pregnancy_and_sport
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti so športom v tehotenstve

Máš skúsenosť so športom v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
ivkadracova  7. dec 2014

Pani, moc sa prepínate!

Akurát som bola na služobke v US, kde mi v lokálnej "poradni" dali ako darček knihu "What to expect when you'r expecting", a tam písali: Začnite si zvykať na svoje nové meniace sa telo. Telo sa skutočne menilo, ale moja chuť športovať ani nie. Takmer všetko, čo som robila pred otehotnením, som robila aj počas tehotenstva.

Vtedy, ešte priateľ, ma naviedol rok dozadu na behanie, tak som v tom pokračovala až do štvrtého mesiaca. Prestala som len preto, lebo som zistila, že behať v takom teple a tehotná, to už proste nejde. Energia nič, čas katastrofálny, tak som začala chodiť viac plávať. Fínsku saunu som postupne vymenila za parnú. Veľmi príjemné. Po výletoch a ľahkých turistikach sme ale chodili až do pôrodu. V piatom mesiaci, robili sme plány na Silverstra, nakoniec sme išli s kolegami na lyžovačku, na Oravu.

Jediné, kde bolo cítiť moje tehotenstvo, bola moja ustavične sa meniaca nálada, ktorú si odnášal, ako inak, priateľ, teda vtedy už manžel. O, áno, a ešte gate na lyžovanie, ktoré museli byť pánske a veľké :). Áno, aj som spadla na svahu, ako vždy, pri pretekaní sa som si zaplietla nohy. Ale všetko bolo super. Prestalo to byť super až vtedy, keď som sa nahnevala na svojho manžela, že ešte nemáme prezuté gumy na aute. Rozhodla som sa to vziať do vlastných rúk, a niesla som päť poschodí dva krát po dve gumy dole, a potom aj hore.

Na prehliadke v šiestom mesiaci som sa pýtala, prečo som mala taký hnedastý výtok. Sestrička mi ihneď povedala: "Pani, moc sa prepínate. Začnite sa správať ako tehotná.". A ja sa pýtam: "A to je ako? Ešte som tehotná nebola..". Začala som si skutočne dávať väčší pozor, ale vytknutým členkom vďaka nadváhe som sa nevyhla. Paradoxne, vždy iba počas normálnej chôdze po meste.

Vyzerá to možno trochu kaskadérsky, ale aj napriek všetkému, naša dcérka sa narodila úplne v poriadku, a neľutujem jediný okamih. Amatérskemu športu zdar.
2 poďakovania