Alkohol v tehotenstve

Alkohol v tehotenstve a jeho nadmerná a pravidelná konzumácia môže ublížiť nielen matke, ale aj plodu. Cez placentu sa do krvi dieťaťa dostáva alkohol. Malá a nevyvinutá pečeň dieťaťa odbúrava tento alkohol dlhšie ako u zdravého dospelého jedinca.

Pre ženu je najvhodnejšie, keď sa vzdá konzumácie alkoholu už počas plánovania tehotenstva a snaženia sa o bábätko. Pravidelná (viac ako dvakrát do týždňa) a nadmerná konzumácia alkoholu (viac ako 2 jednotky alkoholu) môže ohroziť menštruačný cyklus a ovplyvniť plodnosť. Ak žena otehotnie počas užívania alkoholických nápojov, môže sa zvýšiť riziko samovoľného potratu10. Ak žena v tehotenstve pije pravidelne, môže sa jej narodiť aj mŕtve dieťa.

Alkohol v tehotenstve1 má vplyv na vývin dieťaťa. Jeho konzumácia závisí na:

  • Množstve vypitého alkoholu.
  • Kedy, teda v akej fáze tehotenstva žena alkohol v tehotenstve pije.
  • Ako často si alkohol žena dopraje.

Aj malý drink každý deň môže spôsobiť, že sa dieťa narodí s nízkou pôrodnou hmotnosťou, bude mať problémy s učením, s rozvojom reči, udržaním pozornosti či s hyperaktivitou.

Konzumácia alkoholu v jednotlivých trimestroch

Miera ohrozenia plodu závisí na rôznych faktoroch. Ide napr. o vek rodičky, množstvo vypitého alkoholu, percentuálny objem alkoholu.

Pri plánovanom počatí dieťaťa

Ženy sa na začiatku tehotenstva, resp. pred samotným otehotnením obáva, čo urobí alkohol s dieťaťom v prípade, že sú tehotné alebo vo veľmi krátkej dobe otehotnie. Dôležité je pre ženu, ktorá plánuje otehotnieť, mať pod kontrolou množstvo a zloženie vypitého alkoholu predtým, než si žena vykoná tehotenský test1 a jej gravidita sa tak potvrdí.

Prvý trimester - alkohol na začiatku tehotenstva

Nadmerné pitie alkoholu počas prvých troch mesiacov1 poškodzuje ešte nevyvinuté orgány dieťaťa a jeho nervovú sústavu. Najdôležitejší pre vývin mozgu je 3. 6. týždeň tehotenstva, kedy môže mať pitie alkoholu počas tohto obdobia najhoršie dopady. Vplyv alkoholu sa prejaví najčastejšie chybným vývinom orgánov a stratou buniek v mozgu. Najviac ohrozený je mozog.

Druhý a tretí trimester

Pitie alkoholu počas druhého aj tretieho trimestra ohrozuje dieťa možnou retardáciou. Môže dôjsť k poruche správania, alebo k fyzickým problémom dieťaťa ihneď po pôrode32. Alkohol brzdí rast celého tela.

Pivo a víno ​​v tehotenstve

Žiadne lekárske štúdie doposiaľ nepotvrdili, aké veľké množstvo alkoholu je pre tehotnú ženu a jej plod bezpečné. Jediná zaručená bezpečnosť je vyvarovať sa úplne pitiu alkoholu počas tehotenstva. Ak má žena v lete chuť na pohár vínneho striku, alebo na malé pivo, nemalo by to nijako ohroziť vývin dieťaťa.

Keď si žena dá pohár vína, piva alebo malého panáka, neznamená to, že by priamo ohrozila plod a má to na neho vplyv. Záleží na množstve alkoholu, ktorý daný nápoj obsahuje a koľko toho vypije. Pre plod je bezpečná príležitostná konzumácia jedného 0,5 l desaťstupňového piva, 1,5 dcl vína alebo jedného veľkého "panáka." Ak žena pred konzumáciou alkoholu niečo zjedla, môže sa alkohol z krvi matky do krvi dieťaťa dostať pomalšie.

Riziko pre plod je ďaleko nižšie, keď sa žena napije príležitostne ako keď pije pravidelne, aj keď v malých dávkach. Častá a nadmerná konzumácia alkoholu má toxickejšie účinky než jeho príležitostná konzumácia.

Syndróm FAS (fetálny alkoholový syndróm)

Fetálny alkoholový syndróm je špecifická klinická jednotka, ktorá vzniká konzumáciou alkoholu tehotnou ženou. Etylalkohol je teratogén, ktorý nepriaznivo ovplyvňuje vývin plodu počas celej gravidity.

Väčšina prípadov FAS vzniká u matiek, ktoré pijú väčšie množstvo alkoholu, ale teratogénne pôsobí aj jednorázový príjem väčšieho množstva alkoholu. Alkohol prejde placentou do krvného obehu plodu a dostane sa tak k vyvíjajúcim sa orgánom. Plod nemé vyvinuté enzymatické systémy, ktoré by odbúrali alkohol.

FAS spôsobuje tieto znaky u dieťaťa

  • spomalenie rastu, novorodenci1 zaostávajú v raste, deti neprospievajú a poruchy rastu často pretrvávajú aj v detstve
  • deformácie v oblasti tváre:
    • úzke očné štrbiny
    • plochá stredná časť tváre
    • nízky chrbát nosa
    • priestor medzi hornou perou a nosom je hladký, tzv. úzke philtrum
    • nos má tvar zástrčky, vidieť nosové dierky
    • mikrocefália (dieťa má neprimerane malú hlavičku)
  • obmedzená pohyblivosť kĺbov
  • poškodenie srdca, obličiek alebo centrálneho nervového systému
  • poškodenie nervového systému:
    • mentálna retardácia
    • slabý sací reflex
    • poruchy spánku
    • poruchy správania, učenia, socializácie v kolektíve
    • deti sú labilné, majú problémy v rozhodovaní sa.

Prognóza

Podľa štúdie z roku 1991, ktorú robil profesor Stressguht a kol. sa zistilo, že dospelí ľudia s fetálnym alkoholovým syndrómom mali znížené IQ a to v rozmedzí 20 - 105. Preto je veľmi dôležité vyhýbať sa alkoholu počas tehotenstva.

Čím alkohol v tehotenstve nahradiť?

Ak sú ženy na alkohole" závislé "a sú zvyknuté dať si večer pohárik vína, je dobré tento zvyk nahradiť niečím prospešnejším pre zdravie svoje aj nenarodeného dieťaťa.

Pre ženu, ktorá trpí tehotenskými nevoľnosťami1 je zbavenie sa konzumácie alkoholu ľahké. Ak má žena aj tak tendenciu dať si alkohol v tehotenstve, je jeho zbavovanie sa trošku náročnejšie. Žena by si mala uvedomiť, že už sa nerozhoduje len za seba, ale aj za dieťa, ktoré jej v brušku rastie. Pohár vína alebo piva môže žena nahradiť teplým kúpeľom, počúvaním príjemnej hudby, návštevou kozmetičky, prihlásením sa na tehotenské cvičenia alebo oprášením preukazu do knižnice.

Nealkoholické pivo či víno
Slovo nealkoholický je trošku zavádzajúci. Aj nealkoholické pivo alebo nealkoholické víno obsahuje malé množstvo alkoholu, aj keď je to menej než 0,5%. Naopak ak žena kúpi fľašu vína alebo piva s označením bez alkoholu (alkohol free), má istotu, že ani kvapka alkoholu sa v nápoji nevyskytuje.

Takže aj v lete môže mať časté popíjanie nealkoholických nápojov na vývin plodu vplyv. Je potrebné si pamätať a uvedomiť si, že slovo nealkoholický a bez alkoholu sú dva odlišné pojmy.

Tipy, ako udržať pitie alkoholu v tehotenstve pod kontrolou

Ak je žena tehotná alebo sa snažia otehotnieť a nechce o svojom stave nikomu hovoriť, môže využiť jeden z nasledujúcich tipov, ako sa konzumácii alkoholu v spoločnosti vyhnúť, alebo ako znížiť početnosť jeho konzumácie.

  • Ak ide s kamarátmi alebo kolegami z práce na večierok, alebo si len tak po práci sadnúť, môže byť žena pod tlakom, aby si nejakú tú pohárik vína alebo piva objednala. Stačí im povedať, že ste autom a budete cestou späť riadiť, že sa cítite nachladnutá a chcete byť v poriadku, tak že sa budete radšej držať nealkoholických nápojov.
  • Ak je žena zvyknutá na časté popíjanie alkoholu, mala by už v dobe kedy sa snaží otehotnieť svoje dávky alkoholu a početnosť jeho konzumácia znižovať. Žena by sa mala pokúsiť zahrnúť do svojho týždňa pár nealkoholických dní.
  • Dôležité je pre ženu tiež to, aby získala podporu partnera, ktorý jej pomôže s obmedzením pitie alkoholu v tehotenstve. Ak sa snaží pár otehotnieť, je obmedzenie pitia alkoholu dôležité tiež pre neho, pretože alkohol poškodzuje spermie a môže tak spôsobiť dočasnú impotenciu.

Video (CZ): Alkohol v tehotenstve

Viac o alkohole v tehotenstve na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.babycentre.co.uk/a3542/alcohol-during-pregnancy (ENG)
  2. http://www.babycenter.com/0_drinking-alcohol-during-pregnancy_3542.bc (ENG)
  3. http://www.nhs.uk/conditions/pregnancy-and-baby/pages/alcohol-medicines-drugs-pregnant.aspx#close (ENG)
  4. https://web.archive.org/web/20131024095208/http://www.pijsrozumem.cz/Zivotni-etapy/Tehotenstvi-a-...
  5. http://www.mimina.cz/2009/04/alkohol-tehotenstvi/
  6. Ona.idnes.cz
  7. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Fetální_alkoholový_syndrom
  8. http://www.choredieta.sk/index.php/novorodenec-chore-dieta/novorodenec-chorob/fetaln-alkoholovy-s...
  9. Foto: ©Depositphotos.com/[lucidwaters]

Hodnotenia a skúsenosti s alkoholom v tehotenstve

Máš skúsenosť s alkoholom v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke