Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

OGTT (orálny glukózový tolerančný test)

Test na tehotenskú cukrovku, alebo OGTT podstupujú tehotné ženy medzi 24.28. týždňom tehotenstva u svojho gynekológa, alebo na inom pracovisku na základe žiadanky od svojho ošetrujúceho gynekológa.
OGTT

Ženám s vyšším rizikom vzniku ochorenia tehotenskou cukrovkou5 je test vykonávaný už v prvom trimestri1. Keď sú výsledky v norme, je test zopakovaný znovu v druhom trimestri. Keď sú výsledky opäť v norme, test sa naposledy vykoná ešte v treťom trimestri.

Riziková skupina pre výskyt tehotenskej cukrovky

Vyššie riziko ochorenia tehotenskou cukrovkou majú ženy, ktoré:

 • obézne,
 • mali cukrovku už v predchádzajúcom tehotenstve,
 • v minulom tehotenstve žena porodila dieťa vážiace cez 4 kilogramy,
 • majú najbližších príbuzných s cukrovkou,
 • prešli v predchádzajúcom tehotenstve úmrtím plodu.

Priebeh testu na tehotenskú cukrovku

Žena by mala byť počas testu zdravá, netrpieť nejakou vírusovou alebo infekčnou chorobou a nemala by vykonávať extrémnu fyzickú námahu.

V deň vykonávaní testu sa žena nalačno dostaví na objednané pracovisko (nemocnica, poliklinika, ambulancia gynekológa). Tehotná príde nalačno (min. 8 hodín). Počas testu sú jej 3-krát odobraté vzorky žilovej krvi, ktoré sa počas 1 hodiny analyzujú. Prvýkrát sa odoberie krv nalačno, vzorka je vzápätí vyhodnotená. Keď sú výsledky prvého testu v norme, pokračuje sa v testovaní vypitím roztoku s obsahom glukózy (75 g). Roztok sa môže pre lepšiu požívanie ochutiť šťavou z jednej polovice citróna. Nasledujúci odber je vykonaný hodinu po vypití roztoku. Posledný, tretí odber, sa vykoná po ďalšej hodine. Až po ukončení testovania, teda po 3. odbere, sa môže žena napiť a najesť. Počas testovania by mala žena v pokoji sedieť.

Ak sú hodnoty prvého odberu krvi vyššie, test je ukončený a žena sa dostaví na kontrolu nasledujúci deň. Ak sú hodnoty nasledujúce ráno v norme, pokračuje sa v testovaní. Ak sú hodnoty opäť zvýšené, je žene potvrdená tehotenská cukrovka5.

Výsledky testu

Normálne krvné hodnoty testu (pozitívnym výsledkom je aj mierne prekročenie hodnôt):
Aplikačné pero

 • po 1. odbere (na lačno): 3,6 až 5,5 mmol/l
 • po 1 hodine od vypití roztoku: do 8,8 mmol/l
 • po 2 hodinách od vypití roztoku:
  • 7,8 až 11,1 mmol/l: porucha tolerancie glukózy - stačí úprava stravy a životného štýlu, ak by nezabrali tieto opatrenia, tak až potom lekár uvažuje o nasadení liekov. Liekom prvej voľby je metformin.
  • nad 11,1 mmol/l: diabetes mellitus (cukrovka) - okrem úpravy stravy sú potrebné lieky, prípadne aj pichanie inzulínu

Výsledky testov určia, či tehotná žena má alebo nemá tehotenskú cukrovku. Ak je výsledok pozitívny, ďalšie testy na tehotenskú cukrovku žena už nepodstupuje. Kontrolné testy sú vykonané 3 až 6 mesiacov po pôrode32.

Liečba tehotenskej cukrovky

Ak je žene zistená tehotenská cukrovka, je nutné začať liečbu čo najskôr. Liečba pozostáva v nastolení diéty, pravidelných kontrolách v diabetologickej poradni a pravidelné sledovanie hodnôt cukru v krvi počas jedla.

Nové medzinárodné odporúčania pre tehotenskú cukrovku

Česká diabetologická spoločnosť zverejnila v apríli 2014 nové odporúčanie vyšetrení tehotenskej cukrovky, ktoré by malo prebiehať v dvoch fázach:

 1. Na samotnom začiatku tehotenstva (ideálne čo naskôr ako je potvrdené tehotenstvo) sa ženám vyšetrí stav glykémie nalačno zo žily. Ak je výsledok vyšší ako 5,1 mmol/l, test sa zopakuje nasledujúci deň znova. Ak je výsledok 2. testu rovnaký (t.j viac ako výsledok 5,1 mmol/l), tehotná je odoslaná k diabetológovi s tehotenskou cukrovkou. Ak je výsledok druhý deň nižší, je žene vykonaný orálno-glukózový test na cukrovku (OGTT), ktorý o prítomnosti tehotenskej cukrovky rozhodne.
 2. Medzi 24. 28. týždňom tehotenstva by mali tehotné, ktorým na začiatku tehotenstva nebola zistená tehotenská cukrovka, podstúpiť OGTT test. OGTT testy by mal byť prevedený metodicky správne (lačnenie min. 8 hodín pred odberom, odber musí byť zo žily, nie z prsta).

Od 1.10. 2014 dochází doporučuje Česká diabetologická spoločnosť nasledovné hodnotenie OGTT v tehotenstve. Za normálne hodnoty glykémie v žilnej plazme počas oGTT v tehotenstve po vypití 75g glukózy sa považujú:

 • nalačno- menej ako 5,1 mmol/l
 • za 1 hodinu po vypití glukózy- menej ako 10,0 mmol/l
 • za 2 hodiny vypití glukózy- menej ako 8,5 mmol/l

Ak je aspoň jedna hodnota testu nad uvedené hranice, je tento stav považovaný za tehotenskú cukrovku. Je nutné, aby bol test prevedý správne (viď vyššie).

Viac o OGTT na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. https://web.archive.org/web/20180524175142/http://www.tehotenskacukrovka.cz/ogtt-u-koho-a-kdy-se-...
 2. https://web.archive.org/web/20180528092146/http://www.tehotenskacukrovka.cz/OGTT_jak_se_zjisti_te...
 3. http://vysetreni.vitalion.cz/ogtt/
 4. http://www.diab.cz/dokumenty/Prediabetes_2012.pdf
 5. http://www.nnm.cz/oklt/2014/pro_odborniky/2014-05.pdf
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s OGTT

Máš skúsenosť s OGTT?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
nicci254  20. jan 2022

Dieta

Ja som mala pri dvere vysoke hodnoty nad 11 a nemusela som si vobec pichat inzulin. Uplne stacila dieta. Tu dietu som dodrziavala tak poctivo, ze som uz potom mala cukor nizky a diabetologicka mi vravela ze mam si dat sem tam aj sladne😂
0 ľudí považuje za užitočné
luckamorka  20. máj 2015

Glukózový test v tehotenstve

Veľakrát sa tu stretávam s otázkami a obavami z glukózových testov, tak som sa to rozhodla spísať pre všetky, ktoré to ešte len čaká. Nie je to žiadny strašiak.

V prvom rade treba povedať, že čo lekár, to mierne odlišný postup, takže opíšem, ako to prebieha u toho môjho.

1. Ráno prídete nalačno na siedmu do ordinácie. Najprv vám zoberú krv (mne ju brali z prsta, niekde ale vraj berú rovno zo žily).
2. Ja som dostala inštrukciu kúpiť si vopred v lekárni 75 g glukózového prášku a doniesť si ho so sebou (v lekárni by mali poznať tieto testy a teda vedieť presne, čo potrebujete). Prášok vám sestrička rozmieša v 2 či 3 dcl vody a vypijete ho. Niektorí lekári vám váš prášok iba zoberú a vypiť vám dajú svoj, vopred zarobený, vraj aby sa stihol lepšie rozpustiť.. niekde vám tam pridajú aj trochu citrónu na chuť, u nás som sa s tým nestretla.. chutí to ako sladká žbrnda, ale pokiaľ vám to nevadí, nie je problém.. môžte to piť po dúškoch, ja som to musela exnúť ako horkú medicínu, lebo sladké som nemohla ani cítiť a keby som to v polke prestala piť, zvyšok by som do seba už nedostala...
3. Ďalej nasleduje dvojhodinová pauza, počas ktorej by ste nemali moc chodiť alebo sa hýbať, sedíte len v čakárni, stále nalačno a môžte len piť čistú vodu. Odporúčam priniesť si knižku alebo tak... (ja som si aj zdriemla)
4. Po dvoch hodinách (niekedy trochu skôr) vás opäť zavolajú dnu a zoberú vám znovu krv, teraz už aj mne brali zo žily, a porovnávajú sa výsledky, či vám cukor veľmi nevyskočil. Potom dostanete pokyny ohľadom výsledkov a môžte ísť domov:)

Koluje veľa strašidelných historiek ohľadom nejakej diéty či hladovky deň predtým, niektorí lekári vraj zakazujú deň či večer pred testom jesť sladké a podobne.. schválne som sa na to pýtala a povedali mi len toľko, že stačí, ak večer predtým nespráskam celú tabuľku čokolády alebo sa neprejem niečoho extra mastného a ťažkého, aby ten cukor potom nevyskočil a neboli skreslené výsledky. Takže sa netýrajte žiadnym hladom, veď my tehuľky predsa musíme jesť pravidelne, potom tam budúce mamičky odpadávajú v čakárni a podobné hrôzy a pritom úplne zbytočne. Prehnané hladovanie a obmedzovanie práveže môže skresliť výsledky opačným smerom - môže sa stať, že aj keď tú tehotenskú cukrovku nebodaj máte, takýmto spôsobom ju test nemusí odhaliť...

Takže hlavu hore a žiadny strach! :-)
17 ľudí považuje za užitočné