Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

28. týždeň tehotenstva

Tehotenské bruško v 28. týždni tehotenstva 28. týždeň tehotenstva - prvý týždeň posledného trimestra. V tomto týždni sa bábätku v maternici výrazne zväčšuje mozog a jeho vlnové spektrum ukazuje, že už reaguje na zvuky okolo seba. Dokáže tiež žmurkať očnými viečkami na rôzne podnety zvonku. Nervové vlákna mozgu sa obaľujú do ochranných tukových puzdier a vďaka nim vedú vzruchy v nervových vláknach rýchlejšie a dieťatko sa tak rýchlejšie učí.

Cievne riečisko, ktoré sa formuje v oboch pľúcach dieťaťa, ide o jednu z najdôležitejších fáz vývoja jeho pľúc. Ihneď po narodení sa totiž dieťatko prvýkrát nadýchne kyslíka namiesto plodovej vody. Pľúca tento prvý nádych zaregistrujú, kyslík absorbujú a pošlú ho k cievam, ktoré zaistia obeh okysličenej krvi po celom tele. Okrem vývoja pľúc si dieťa začalo vytvárať látku, ktorá sa nazýva surfaktant a aj vďaka nej sa bude môcť po narodení prvýkrát nadýchnuť. Surfaktant je látka, ktorej produkcia začína v 6. až 8. mesiaci tehotenstva a zabezpečuje, aby sa vzduchové vačky v pľúcach vzájomne nezlepili. Neprítomnosť alebo nedostatočná sekrécia surfaktantu vedie ku kolapsu pľúcnych mechúrikov s následnou poruchou dýchania, napr. najčastejšie u predčasne narodených detí. Ďalšia časť dýchacieho ústrojenstva, priedušky, tiež dozrievajú a delia sa na ďalšie menšie vetvy.

Čo sa týka polohy dieťaťa, nie je ešte hlavičkou dole. To ho čaká v nasledujúcich týždňoch tohto trimestra. Srdiečko bábätka pravidelne bije, žalúdok funguje tak, ako má a spracuváva zatiaľ len plodovú vodu. Brušná stena sa už spojila a chrbtica dieťatka sa ešte stále vyvíja. Koža začína byť postupne ružová, pretože sa v nej tvorí kožné väzivo a podkožný tuk.

Pretože dieťatko stále rastie (meria asi 25 cm od temena k zadočku a váži okolo 1 kilogramu), má okolo seba stále menej priestoru. Je preto možné, že jeho pohyby nebudú až natoľko aktívne a žena ich môže cítiť menej.

Tehotenstvo beží pomaly, a predsa rýchlo. Do pôrodu zostáva už len 13. týždňov, a preto je vhodná doba na výber-pôrodnice10, v ktorej privedie mamička svoje dieťa na svet. Ak tehotenstvo ženy prebieha bez problémov, začne poradňu u svojho lekára navštevovať častejšie, než tomu bolo doteraz, a to každé dva týždne. Ak sa objavia komplikácie, ako je napríklad preeklampsia3, tehotenská cukrovka5 alebo vcestná placenta, je žena sledovaná lekármi intenzívnejšie.

U všetkých tehotných žien sa počas tehotenstva vyšetruje krvná skupina Rh faktor. Ak je Rh faktor matky negatívny, hrozí nebezpečenstvo, že sa začnú tvoriť protilátky proti Rh pozitívnemu faktoru dieťaťa. Rh negatívny faktor matky je dôvodom k tomu, aby žene bola lekárom pichnutá injekcia s látkou "anti-D." Vďaka nej totiž nebude telo tehotnej ženy vytvárať protilátky proti žiadnym krvným bunkám jej dieťaťa, ktoré by následne mohli preniknúť do krvného obehu. Dieťa je na Rh faktor testované hneď po narodení a ak jeho faktor bol naozaj pozitívny, dostane žena hneď ďalšiu injekciu "anti-D," vďaka ktorej bude bezpečné aj jej budúce tehotenstvo.

Vyšetrenia v 28. týždni tehotenstva

Tehotenská poradňa

Podľa zákona 577/2004 Z. z. má tehotná nárok na jednu preventívnu prehliadku u gynekológa raz za mesiac. Ak to stav tehotnej ženy vyžaduje, je frekvencia tehotenských poradní určená častejšie.

Prenatálne vyšetrenia určené pre každú tehotnú ženu

= Názov vyšetrenia/výkonu Význam vyšetrenia Čas
OGTT (orálny glukózový tolerančný test)1 skríningové vyšetrenie na odhalenie tehotenskej cukrovky 24.-28. tt

Ďalšie výkony a vyšetrenia

Názov výkonu Čas
3D ultrazuk 24.-29. tt (potrebné informovať sa na vybranom pracovisku)
4D ultrazuk6 24.-29. tt (potrebné informovať sa na vybranom pracovisku)

28. týždeň tehotenstva v číslach

28. týždeň tehotenstva

  • 28. týždeň tehotenstva od poslednej menštruácie
  • 26. týždeň od oplodnenia
  • približne 12 týždňov do pôrodu
  • lekár píše: 27 týždňov + 0 dní až 27 týždňov + 6 dní (skrátene 27tt + 0 až 27tt + 6)

28. týždeň tehotenstva po dňoch

28. týždeň tehotenstva po dňoch

Video: Pohyby dieťaťa v 28. týždni tehotenstva

<< 27. týždeň tehotenstva / 29. týždeň tehotenstva>>

Viac o 28. týždni tehotenstva na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-577
  2. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Koncepcia zdravotnej starostlivosti v odbore gynekológia a pôrodníctvo, Číslo: 28494-1/2006-OZSO, 2006
  3. http://www.pampers.cz
  4. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#28
  5. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Surfaktant
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s 28. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť s 28. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť