Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

24. týždeň tehotenstva

Tehotenské bruško v 24. týždni tehotenstvaV 24. týždni tehotenstva sú pohyby bábätka stále viac bádateľné, pretože si častejšie a vedome precvičuje všetky 4 končatiny, kope nimi, skáče, vrtí sa, otáča sa. Sú to práve týždne medzi 24. a 28. týždňom, kedy môže byť bábätko najaktívnejšie. Možnosť pohybu umožňuje aj množstvo plodovej vody, ktoré je teraz v maternici okolo 500 ml. Po 28. týždni už bábätko nemusí mať v maternici toľko priestoru.

Telo dieťaťa je stále pokryté veľmi tenkou kožičkou, pod ktorou vidieť jeho krvný obeh, orgány a tiež kosti. Koža ale nie je až tak tenká, ako tomu bolo v predchádzajúcich týždňoch, pretože sa pod ňou už hromadí tuk a pigment. Počas nasledujúcich týždňov až do konca tehotenstva bude koža silnieť natoľko, že v čase narodenia bude totožná ako koža plne vyvinutého jedinca, teda nepriehľadná.

V tvárovej časti už takmer dokončili svoj ​​vývoj oči, až na sietnicu, ktorá sa bude formovať a vyvíjať ešte pár týždňov. Dúhovka stále neobsahuje žiadny pigment, oči sa bábätku sfarbia v priebehu niekoľkých nastávajúcich mesiacov, ale konečnú farbu získajú až po narodení. V ústnej dutine sa na jazyku začínajú tvoriť malé chuťové poháriky a stále dochádza k dotváranie mozgovej časti dieťaťa.

Pretože bábätko už dobre počuje zvuky a hlasy, je dobré na neho často hovoriť, spievať mu, púšťať mu hudbu a rozvíjať tak jeho sluch už v maternici. Po narodení častokrát deti spoznajú svoju matku aj po hlase, kontaktom kože na kožu alebo pachom. Hmotnosť bábätka sa pohybuje okolo 500 gr a jeho dĺžka v rozpätí 20 - 25 cm.

Mnoho žien trpí v tomto období plynatosťou alebo poruchou trávenia či pálením záhy. Pálenie záhy býva prisudzované uvoľneniu zvierača medzi žalúdkom a pažerákom, takže sa odporúča napríklad jesť v menších porciách, častejšie. Na druhej strane žena môže cítiť zvýšenú potrebu na určitý pokrm, potravinu.

Na tehotnej žene môžeme od toho týždňa pozorovať tiež zmenu chôdze, ktorá je zapríčinená tlakom na panvový pletenec, ktorého rozsah sa postupne uvoľňuje. Žena toto uvoľňovanie môže prežívať bolesťami krížovej oblasti chrbta, bolestí podbruška alebo bolesťami slabín. Bruško tlačí na chrbtovú - bedrovú časť a preto je dôležité snažiť sa chodiť vzpriamene a vedome si držať telo.

Od tohto týždňa môže lekár začať tiež pozornejšie sledovať kŕčok maternice tehotnej ženy, vďaka ktorému je možné predpokladať odhadovaný termín pôrodu7. Gynekológ tak včas zistí, či nehrozí predčasný pôrod6. Preto je dobré načúvať svojmu telu a pozorovať možné príznaky predčasného pôrodu. Medzi tie patria kŕče, pripomínajúce menštruačné bolesti, zmenený vaginálny výtok, bolesť v krížovej oblasti, kontrakcie, tlak do oblasti panvovej (tlačí na ňu bábätko), únik tekutiny z pošvy. Je však možné, že bolesť chrbta a slabé kontrakcie nie sú príznakom blížiaceho sa predčasného pôrodu, pretože sú úplne bežnými prejavmi tehotenstva. Pokiaľ ale tieto symptómy nevymiznú žene ani potom, čo sa napr. napije vody, odpočinie si, vydýchne si, je potrebné kontaktovať lekára. V prípade výtoku tekutiny z pošvy je nutná okamžitá prehliadka u lekára.

Vyšetrenia v 24. týždni tehotenstva

Tehotenská poradňa

Podľa zákona 577/2004 Z. z. má tehotná nárok na jednu preventívnu prehliadku u gynekológa raz za mesiac. Ak to stav tehotnej ženy vyžaduje, je frekvencia tehotenských poradní určená častejšie.

Prenatálne vyšetrenia určené pre každú tehotnú ženu

= Názov vyšetrenia/výkonu Význam vyšetrenia Čas
OGTT (orálny glukózový tolerančný test)1 skríningové vyšetrenie na odhalenie tehotenskej cukrovky 24.-28. tt

Ďalšie výkony a vyšetrenia

Názov výkonu Čas
3D ultrazuk 24.-29. tt (potrebné informovať sa na vybranom pracovisku)
4D ultrazuk6 24.-29. tt (potrebné informovať sa na vybranom pracovisku)

24. týždeň tehotenstva v číslach

24. týždeň tehotenstva

  • 24. týždeň tehotenstva od poslednej menštruácie
  • 22. týždeň od oplodnenia
  • približne 16 týždňov do pôrodu
  • lekár píše: 23 týždňov + 0 dní až 23 týždňov + 6 dní (skrátene 23tt + 0 až 23tt + 6)

24. týždeň tehotenstva po dňoch

24. týždeň tehotenstva po dňoch

Video: Ultrazvuk v 24. týždni tehotenstva

<< 23. týždeň tehotenstva / 25. týždeň tehotenstva >>

Viac o 24. týždni tehotenstva na modrykonik.k

Použité zdroje

  1. http://www.zakonypreludi.sk/zz/2004-577
  2. Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky, Koncepcia zdravotnej starostlivosti v odbore gynekológia a pôrodníctvo, Číslo: 28494-1/2006-OZSO, 2006
  3. http://www.pampers.cz
  4. http://www.gynprenatal.cz/?tit=tehotenstvi-tyden-po-tydnu&cat=29&art=1395#24
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s 24. týždňom tehotenstva

Máš skúsenosť s 24. týždňom tehotenstva?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť