Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Polohy pri spánku v tehotenstve

Nájsť pohodlnú polohu pri spánku v tehotenstve môže byť riadnym problémom počas zaspávania tehotnej ženy. Pravidelné spacie polohy, na ktoré je žena zvyknutá už nebudú vyhovovať. Existuje celý rad dôvodov, ktoré spôsobujú toto nepohodlie. Zároveň existujú aj spacie pozície, ktoré zabezpečia dostatok potrebného odpočinku.

Telo tehotnej ženy prechádza radom zmien. Tieto zmeny majú tendenciu narušiť zvyčajný pokojný spánok. Dôvody môžu zahŕňať:

Najlepšie polohy pri spánku v tehotenstve

Spánok na ľavom boku - najlepšia poloha ako spať v tehotenstve

Najlepšou polohou je spánok na boku, najlepšie na ľavej strane. Spaním na ľavej strane sa zvyšuje množstvo krvi a živín, ktoré sa dostávajú cez placentu k dieťaťu, ďalej napomáha obličkám odvádzať škodlivé látky von z tela, čo znižuje opuchy členkov alebo iných kĺbov. Nohy a kolená musia byť ohnuté a vankúš umiestnený medzi nohami.
Pokiaľ nastávajúca mamička zistí, že má bolesti chrbta, je dôležité spať na boku a skúsiť umiestniť vankúš pod bruško. Pri pálení záhy2 v noci je dobré vyskúšať oporu hornej časti tela s vankúšom.

Spánok na chrbte v tehotenstve

Hmotnosť celej maternice tlačí na chrbticu, chrbtové svaly, črevá a tepny. Tento tlak môže spôsobiť bolesti svalov, tvorbu hemoroidov1 a poruchy krvného obehu. Môže dôjsť k nízkemu krvnému tlaku a poklesu obehu krvi v srdci matky i dieťaťa. Spanie na chrbte môže u ženy vyvolať aj závraty. Chrápanie, ktoré je pre spánok na chrbte typické, môže zapríčiniť nespavosť a rôzne spánkové poruchy.

Spanie na bruchu v tehotenstve

Spánok na bruchu nie je vhodný z dôvodu, že rastúce bruško podstupuje rôzne fyzické zmeny a mohlo by dôjsť k poraneniu plodu.

Tieto polohy nemusia byť úplne príjemné, zvlášť, keď je tehotná žena zvyknutá spať na chrbte alebo na brušku. Je dôležité mať na pamäti, že tehotná žena nesmie zostať v jednej polohe po celú noc. Rotačná pozícia je v poriadku.

Keď sa dieťatko cíti nepríjemne, začne kopať a prebudí mamičku. Tá by mala zmeniť svoju polohu.

Viac o polohách pri spánku v tehotenstve na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. Markéta Behinová, Klára Kaiserová, odborná redakce MUDr. Petr Karger - Velká kniha o mateřství
  2. Sleeping Positions During Pregnancy
  3. https://web.archive.org/web/20170206011616/http://mamavit.cz/p/spanek-v-prubehu-tehotenstvi
  4. Ona.idnes.cz - Deset tipů na lepší spánek v těhotenství
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s polohami pri spánku v tehotenstve

Máš skúsenosť s polohami pri spánku v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť