Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Test Downovho syndrómu z krvi matky

2 skúsenosti

Test Downovho syndrómu z krvi matky už ponúkajú aj niektoré centrá na Slovensku. Na rozdiel od amniocentézy15 alebo odberu choriových klkov ide o neinvazívne vyšetrenie. Okrem Downovho syndrómu2 (trizómia 21) sa testujú aj ďalšie chromozomálne odchýlky podu - Edwardsov a Patauovho syndróm (Trisomia 18 a 13).

Treba si však uvedomiť, že výsledky testu nie sú 100%. Vie ich detekovať s 97,5 až 99% pravdepodobnosťou.

K dispozícii sú dva druhy testov:

Súvisiace články

Viac o teste Downovho syndrómu z krvi matky na modrykonik.sk

Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s testom Downovho syndrómu z krvi matky

Máš skúsenosť s testom Downovho syndrómu z krvi matky?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
jayden
31. okt 2013

MATERNI T21

Ahojte,
mám podobnú skúsenosť ako @janocka... Vyšli mi testy na DS 1v30.

O amniocentéze som veľa prečítala. Celé dni som bola na internete a zháňala nové poznatky, aby som sa vedela rozhodnúť, či absolvovať tento zákrok. Našťastie som natrafila na toto neinvazívne vyšetrenie, čiže vyšetrenie bez rizika a aj vzhľadom na cenu, som neváhala. Podstúpila som rovnaký "zákrok" ako Janocka s tým, že ja som k tomu mala sprievodný (podrobný) morfologický UTZ a po 7. pracovných dňoch nám prišla pozitívna správa, že naše dieťatko je úplne zdravé.

Určite chceme aj druhé dieťa a ak by podobný problém nastal zase, tak neváham a znovu podstúpim tento "bezpečný" zákrok.

Pevne verím, že do budúcna sa táto alternatívna metóda stane populárnou a finančne dostupnejšou pre všetkých bez ohľadu na finančnú situáciu v rodine. A tým by konečne úplne zanikol pojem amniocentéza.
1 poďakovanie
janocka
21. okt 2013

Materni T21 vs. amniocnetéza

Po tom, ako som sa v 17. týždni tehotenstva dozvedela, že mám zvýšené riziko, že dieťa bude mat Downov syndróm, začala som na internete pátrať, či existuje aj niečo iné ako amniocentéza. Bola som rozhodnutá, že na amniocentézu nepôjdem z dôvodu, že 2 kamarátky, ktoré ju absolvovali, po zákroku krvácali. Jedna si "len" pár dní poležala v nemocnici a bolo všetko ok, druhá však také šťastie nemala.....

Gynekológ mi odporučil firmu Reprogen, ktorá sprostredkováva neinvazívne genetické testy, z ktorých je jasné, či dieťa bude alebo nebude mať Downov syndróm. Na rozdiel od amniocentézy mi pichli ihlu do ruky a vzali 2x 10 ml krvi. Po 10. pracovných dňoch sme mali výsledky, ktoré nás potešili - boli negatívne. Presné výsledky boli takéto: Interval spoľahlivosti pri trizómii 21 bol 99,6 % - 99,9%. Pri trizómii 18 bol interval spoľahlivosti 99,2% - 99,8% a pri trizómii 13 to bolo 99,3 % - 99,9%. Niekto môže povedať, že to nie je 100%, ale mne osobne výsledok 99,2% - 99,9% stačí.

Ak by som sa mala rozhodnúť znova, išla by som určite radšej na tieto testy ako na amniocentézu. Je to síce finančne náročné, ale aspoň bez rizika, že dieťaťu sa pri zákroku niečo stane.
6 poďakovaní