Viacpočetné tehotenstvo

Ak sa na ultrazvuku počas kontroly v tehotenstve namiesto jedného plodu objavia rovno dva (alebo tri), ešte predtým, ako sa dostaví viacnásobná radosť, zaskočí to každého nastávajúceho rodiča. Ako vznikajú dvojčatá či trojčatá? A je viacplodové tehotenstvo vystavené vyššiemu riziku? V prípade, že privedieš na svet hneď niekoľko nových dušičiek, určite neprehliadni náš článok, v ktorom sa viacpočetnej gravidite detailne venujeme.
tehotenstvo s dvojičkami

Pri viacpočetnom tehotenstve narastá aj riziko vzniku komplikácií.

Viacpočetné tehotenstvo

  • Viacpočetné tehotenstvo je také, počas ktorého sa v maternici vyvíja viac ako jeden plod. Hoci je v živočíšnej ríši tento model reprodukcie prirodzený, u človeka sa stále považuje za pomerne výnimočný jav.
  • Viacplodová gravidita sa označuje za rizikové tehotenstvo, pretože je tu predsa len miera komplikácií v porovnaní s tehotenstvom s jedným plodom o niečo vyššia, a to ako na strane nastávajúcej mamičky, tak i vyvíjajúcich sa bábätiek. Riziko vzniku problémov a zdravotných komplikácií sa úmerne zvyšuje s počtom plodov v maternici a takisto tu podstatnú úlohu zohráva i fakt, o aký typ viacplodovej gravidity ide.

Klasifikácia viacplodového tehotenstva

Pre lepšiu zrozumiteľnosť textu spomíname v texte vždy len dvojčatá. Uvedené skutočnosti však platia aj pri viacerčatách, teda trojičkách, štvoričkách atď.

Podľa počtu oplodnených vajíčok:

  • Jednovaječné dvojčatámonozygotné dvojičky – jedno vajíčko je oplodnené jednou spermiou. Dvojčatá vyzerajú úplne rovnako, sú rovnakého pohlavia, ich genetická výbava je zhodná a okolie má problém ich rozoznať. Tvoria približne 30 % dvojičiek a podľa štádia, kedy došlo k rozdeleniu jedného oplodneného vajíčka na dve embryá, môžu mať jednu spoločnú alebo dve samostatné placenty, rovnako aj jeden alebo dva oddelené plodové vaky.
  • Dvojvaječné dvojčatádizygotné dvojičky – z vaječníka sa do širšej časti vajcovodu počas ovulácie uvoľnia dve vajíčka, ktoré sú oplodnené dvoma spermiami. Dvojčatá sú rozdielne, môžu byť odlišného pohlavia a čo sa týka ich genetickej výbavy, sú ako bežní súrodenci s menším či väčším vekovým odstupom. Častejšie sa rodia starším rodičkám. Dvojvaječné dvojičky majú vždy samostatnú placentu aj plodové vaky. Len výnimočne sa stáva, že ak sa ich placenty nachádzajú blízko vedľa seba, môžu počas tehotenstva zrásť.

Podľa počtu placent

Klasifikácia podľa placentácie (a následne aj podľa počtu plodových vakov) sa týka len jednovaječných dvojičiek. Dvojvaječné dvojčatá majú vždy každé vlastnú placentu a vlastný plodový vak.

  • Monochoriálne dvojčatá – vyvinie sa iba jedna placenta, ktorá počas tehotenstva zásobuje oba plody. S tým je spojené aj vyššie riziko komplikácií, napríklad jedno dvojča môže v raste zaostávať, prípadne sa môže vyskytnúť tzv. transfúzny syndróm dvojčiat.
  • Bichoriálne dvojčatá – každé z jednovaječných dvojčiat je zásobované vlastnou placentou. Vďaka tomu sa znižuje riziko placentárnych komplikácií.

Podľa počtu plodových vakov

  • Monoamniálne dvojčatá – dvojčatá sa nachádzajú v jednom plodovom vaku a sú vyživované jednou placentou. Takéto tehotenstvo sa vyskytuje len u 1 – 2 % všetkých dvojčiat, pričom je nesmierne rizikové, pričom tu hrozia nielen placentárne, ale aj pupočníkové komplikácie.
  • Biamniálne dvojčatá – dvojčatá sú „oddelené“ v samostatných plodových vakoch, pričom sa môžu, no i nemusia deliť o jednu placentu.

Existuje genetická predispozícia na vznik dvojčiat?

  • Často otázkou je, či sa predispozícia na tehotenstvo s dvojičkami či viacerčatami môže dediť po rodinnej línii. Odpoveďou je, že áno – tzv. familiárny výskyt viacpočetného tehotenstva je 4 až 10násobne vyšší v porovnaní s rodinami, v ktorých sa dvojčatá nevyskytli. Ak teda pochádzaš z dvojičiek, šanca, že sa narodia dvojčatá i tebe, je vyššia.
  • Najčastejšie sa dvojčatá rodia dcéram matiek, ktoré sú z dvojčiat, viacrodičkám a starším ženám – niektoré zdroje uvádzajú, že nepísanou vekovou hranicou je 37 rokov. Hoci je výskyt dvojčiat viazaný aj rasovo a etnicky, v súčasnosti tieto štatistiky narúša možnosť umelého oplodnenia. Práve pri tehotenstvách, ktoré vznikli umelým oplodnením, sa zvyšuje šanca, že sa narodí viac ako jedno bábätko.


Riziká viacplodovej gravidity

Vo všeobecnosti sa medzi riziká viacpočetného tehotenstva radia tieto skutočnosti:

  • Spontánny potrat – riziko spontánneho potratu10 pri viacpočetnom tehotenstve sa, žiaľ, zvyšuje. U dvojčiat s jednou placentou je riziko potratu vyššie o 10 %, u dvojčiat so samostatnými placentami o 2 %.
  • Predčasný pôrod – zvyšuje sa riziko, že novorodenci budú klasifikovaní ako nedonosení, s čím je spojené celé spektrum zdravotných komplikácií.
  • Nízka pôrodná hmotnosť – je úzko spätá s predčasným pôrodom.6 Novorodenci s nízkou pôrodnou hmotnosťou často nemajú úplne vyvinuté pľúca a ich adaptácia je v porovnaní s donosenými deťmi omnoho komplikovanejšia.
  • Nedostatočná výživa jedného alebo viacerých plodov v maternici – najviac tento problém vzniká, ak sú plody vyživované jednou spoločnou placentou. Jedným z takýchto príkladov je transfúzny syndróm dvojčiat.
  • Vyššie riziko vrodených vývojových chýb – pri tehotenstve s dvojičkami alebo viacerčatami, sa zvyšuje aj miera rizika vzniku vývojových vád plodov.
  • Preeklampsia – ide o tehotenské ochorenie, pre ktoré sú príznačné vysoký krvný tlak a zvýšená bielkovina v moči. Preeklampsia3 a jej ďalšie štádiá, ako sú napríklad eklampsia či HELLP syndróm,7 ohrozujú nielen vyvíjajúce sa plody, ale aj život matky.
  • Hospitalizácia rodičky v priebehu tehotenstva – pri tehotenstve s viac ako jedným plodom narastá aj počet hospitalizácii nastávajúcich mamičiek.
  • Operačné vedenie pôrodu – vaginálny pôrod s viacerčatami predstavuje veľké riziko, preto sa vo väčšine prípadov pristupuje k rozhodnutiu vykonať sekciu.60

Dvojčatá alebo trojčatá?

Čakáš dvojčatá alebo trojčatá? Pozri si naše samostatné články, kde sa dozvieš informácií. Ako prebieha pôrod s dvojičkami alebo trojičkami, aké komplikácie môžu nastať a ktorý typ drvojčiat/trojčiat je ohrozený najväčšou mierou rizika?

Dvojičky

Zaskočil ťa lekár správou, že namiesto jedného dieťatka to budú rovno dve? Potom máš určite veľa otázok. Ako prebieha tehotenstvo s dvojičkami, čakajú ťa nejaké špeciálne vyšetrenia a je tu možná pravdepodobnosť vyššieho rizika komplikácií? To sa dozvieš v našom článku.

Trojičky

Uvidieť na ultrazvuku rovno tri plody namiesto očakávaného jedného predstavuje poriadne šokujúci moment. Nastávajúci rodičia vtedy ani netušia, či pociťujú skôr radosť alebo obrovské obavy. Patríš medzi nich i ty? Potom určite neprehliadni náš článok, v ktorom sme si na tehotenstvo s trojčatami podrobne posvietili.


Mohlo by ťa zaujímať

Vývoj plodu po týždňoch

Ako sa v priebehu tehotenstva vyvíja plod a v ktorých týždňoch v jeho raste nastávajú výrazné pokroky? Ako je to s vývojom pohlavia, mozgu či pľúc plodu? Ak ťa zaujíma, ako tvoj drobček v brušku prosperuje, pozri si náš článok, v ktorom sa venujeme vývoji dieťaťa po týždňoch – od počatia až po okamih, kedy je pripravené na pôrod.

CRL plodu

Čo znamená skratka CRL v tehotenskej knižke a prečo je tento údaj dôležitý? Ako to súvisí s veľkosťou a vývojom bábätka a kedy ťa lekár môže poslať na doplnkové vyšetrenia, ak by sa mu niečo nepozdávalo? Poď sa s nami pozrieť, ako v tvojom brušku rastie bábätko a prečo je dôležité to v prvých týždňoch tehotenstva starostlivo sledovať.

Vnútromaternicová rastová retardácia plodu

Informácia, že dieťatko zaostáva v raste a je o pár týždňov menšie ako plody, ktoré sú v rovnakom týždni tehotenstva, vystraší každú nastávajúcu mamičku. Čo to znamená, ak dieťatko trpí rastovou reštrikciou či rastovou retardáciou a aké môžu byť príčiny?


Viac o tehotenstve na Modrom koníku

  • Tematické skupiny
    • V našich tematických skupinách sa spájajú užívateľky, ktoré majú niečo spoločné. Spoznáš tu teda maminky, ktoré práve riešia rovnaké záležitosti, problémy a situácie ako ty.
    • Tematické skupiny
  • Odborné poradne
    • Máš otázku, na ktorú nevieš nájsť zrozumiteľnú a jasnú odpoveď? Spýtaj sa niektorého z našich odborníkov v Poradniach. Sú zadarmo a ponúkajú možnosť anonymity.

Hodnotenia a skúsenosti s viacpočetným tehotenstvom

Máš skúsenosť s viacpočetným tehotenstvom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke