Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

HELLP syndróm

5 skúseností

HELLP syndróm ide o komplikáciu počas tehotenstva. Predstavuje hemolytickú anémiu, eleváciu pečeňových testov, znížený počet krvných doštičiek. Väčšinou sa objaví v druhom alebo treťom trimestri gravidity.
Základom je ťažká neskorá gestóza s poruchou funkcie pečene, kde sa namiesto kŕčových záchvatov objavuje koma hepaticum.

Príčina HELLP-syndrómu

Príčinou HELLP syndrómu je nerovnováha tromboxanu A2 a prostaglandínu E2. Tieto látky zodpovedajú za riadenie šírky krvných ciev a za zrážanlivosť krvi. Dochádza k cievnym spazmom s poranením vnútra steny ciev, endotela. To vedie k poškodeniu na krvných bunkách a k rastu intravazálneho zrážania so zlyhaním funkcie postihnutých orgánov, hlavne pečene.

Symptómy:

 • H = hemolýza, rozklad krvi
 • EL = Elavated Liver Function Tests - zvýšené hodnoty pečene
 • LP = Low Platelet Counts - nízky počet trombocytov

Príznaky

 • retencia tekutín a nadmerné priberanie na váhe
 • rozmazané videnie
 • nevoľnosť
 • vracanie
 • bolesti v pravej hornej časti brucha
 • zvýšené hodnoty krvného tlaku - 190/110 mmHg
 • edémy v cca. 10 % žlté sfarbenie kože
 • veľmi zriedka rvácanie z nosa, alebo iné krvácanie, ktoré sa nezastaví ľahko
 • trombocytopénia

Možné komplikácie

Môže dôjsť ku komplikáciám pred pôrodom32 a po pôrode:

 • zlyhanie obličiek
 • pečeň - krvácanie a zlyhanie
 • oddelenie placenty od steny maternice
 • diseminovaná intravaskulárna koagulácia čiže DIC - porucha zrážania
 • tekutina v pľúcach

Liečba

 • zabránenie intravazálnemu zrážaniu pomocou Heparinu
 • zníženie krvného tlaku
 • čo najrýchlejšie ukončenie tehotenstva, väčšinou cisárskym rezom58.

Pacientka môže dostať:

 • transfúziu krvi, ak krvácanie problémy sa zhoršujú
 • kortikosteroidové lieky na rýchlejší vývin pľúc dieťaťa
 • lieky na liečbu vysokého krvného tlaku

HELLP syndróm nie je dedičný.

Viac o HELLP syndróme na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/000890.htm
 2. http://primar.sme.sk/c/4116730/gestozy.html
 3. https://web.archive.org/web/20081025095947/http://www.gyne.cz/clanky/2006/206cl2.htm
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Kam ďalej?

Skúsenosti s HELLP syndrómom

Máš skúsenosť s HELLP syndrómom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
csabinka
30. okt 2016

Druhý pôrod bez HELLPu

Ahojte, nakoľko som bola sama zvedavá, či sa hellp syndróm opakuje, podelím sa o svoju vlastnú skúsenosť. Prvé tehotenstvo som mala celkom ukážkové, bezproblémové. Na konci 34. týždňa mi však už začalo bruško veľmi prekážať, bolo mi nevoľno a mala som pocit, že ma "tlačí" žalúdok. Kolega v práci mal pred pár dňami črevnú virózu, tak som myslela, že ju mám zrejme tiež.

Nakoľko som však o 2-3 dni mala ísť do poradne a malú som krásne cítila kopkať, "zbytočne" som sa k doktorovi nehrnula. Poradňu som však už nestihla, pretože mi odtiekla plodová voda. Hellp sa mi rozbehol zrejme len tých pár dní pred pôrodom a netlačil ma žalúdok, ale pečeň. Rodila som prirodzene, dcérka je našťastie v poriadku.

Po pôrode však už všetci lekári začali okolo mňa doslova lietať. Výsledky krvi som mala veľmi zlé, zlyhala mi pečeň aj obličky, v pôrodných cestách sa mi vytvoril hematóm a nevyhla som sa ani následnej operácii. Našťastie podaná plazma, doštičky aj transfúzie zabrali a hlavne, vďaka Bohu, som ostala nažive a nažive ostala aj túžba po štvorčlennej rodinke. Druhé tehotenstvo som si doslova "užila". Neviedli ho ako rizikové, ale na krvné testy som chodila častejšie než iné tehuľky a pravidelne som si musela merať krvný tlak.

Trápili ma ale celodenné nevoľnosti a to takmer počas celého tehotenstva, takže už viem pochopiť aj tehuľky, ktorým býva zle ;) Druhá dcérka prišla na svet tiež prirodzene, len pár dní pred termínom pôrodu, takže sme sa vyhli neurologickým kontrolám, ktoré sme s prvou museli absolvovať. A deti máme ako cez kopirák - nepokojné, s refluxom, nespíme, nevydržíme v kočíku, ani v autosedačke (druhá aspoň v autosedačke áno), a nie sme naučení na ruky, lebo plačeme aj na rukách až lapeme po dychu.

My sme v koncoch a susedovci majú určite radosť :) Ale staršia už bude mať 3 roky, užili sme si s ňou do toho roka neskutočne, ale teraz je poklad. Ešte to nejako prežiť s mladšou, ktorá bude mať 2 mesiace. A ak to niekomu po hellpe, kto zvažuje druhé dieťatko pomôže, info o nás (rodičoch): s manželom sme rovnako starí, nefajčiari, v rodinách žiadne ochorenia, ani hellp, ani vysoký krvný tlak a pod. Prvý pôrod v 27 rokoch, druhý v 30tich. A prvý pôrod bol prirodzený, nakoľko lekári ešte nevedeli, že som tehuľka s hellpom. Zvykne sa rodiť sekciou, ale u mňa bolo šťastie, že to nevedeli, lebo stav krvných doštičiek som mala taký zlý, že by som vraj pri sekcii bola vykrvácala. Akokoľvek sa rozhodnete, želám vám, aby ste boli šťastní a naplno si užívali čo máte doma :*
0 poďakovaní
zuzana_88
9. feb 2015

Prekonala som HELLP...

Prekonala som HELLP pred týždňom. Od začiatku som mala tehotenstvo rizikové. Prvé mesiace som nadmerne zvracala, v 20. týždni mi museli robiť serkláž, o týždeň na to som začala krvácať... Posledné týždne som ale mala pocit, že si konečne môžeme tehotenstvo aj užiť...
U mňa mal HELLP veľmi rýchly priebeh. V stredu mi začalo byť nejako divne, bolela ma hlava, tak som si zmerala tlak a mala som ho 135/95, to som doteraz mala stále ukážkový tlak 120/80. Objednaná som bola na piatok do poradne, tam mi merali tlak a mala som ho 150/110, bielkovinu v moči som nemala, ani žiadne opuchy. Lekárka mi predpísala Dopegyt a prikázala prísť v pondelok na premeranie tlaku. V sobotu sa mi tlak upravil na krásnych 120/80, ale k večeru začal znova trocha stúpať, v nedeľu bol už znova priemerne 140/110. V pondelok ráno som sa zobudila s opuchnutou rukou, nevedela som spať, lebo ma bolel chrbát a hlava z tlaku, keď som sa postavila na váhu a zistila, že som za víkend pribrala skoro 3kg, tak som začala tušiť, že niečo nebude v poriadku. Lekárka ma poslala rovno do nemocnice. Tlak pri prijímaní po 2 Dopegytoch a injekcii magnézia 150/110, bielkovina už bola v moči. Zavolali internistu, ktorý mi naordinoval infúziu, magnézium a Dopegyt.

Poobede sa bolesti hlavy stupňovali, začalo ma bolieť vpravo pod rebrami a žalúdok, tlak aj napriek všetkým podaným liekom stúpal a to už začali okolo mňa skákať sestričky a lekári. Ako začali prichádzať výsledky krvi, tak ma brali na sálu, začali mi 5 minútové kontrakcie, tlak 170/120. To už sa lekári rozhodli pre cisársky rez so spinálnou anestéziou. Strašne som plakala, že môj syn je ešte maličký a nemôžu to urobiť. Už sme nemali na výber...

Miško sa narodil o polnoci v 34. týždni s nedovyvinutými pľúcami, vrodeným zápalom pľúc, nedýchal a museli ho oživovať. Hneď ho prevážali do 150km vzdialeného centra pre predčasne narodené deti. Videla som ho na 2 sekundy. Neviem aké to je, keď vám priložia dieťatko po pôrode, viem len aký je to hrozný pocit, keď neviete, čo je s ním. Videla som ho po 5 dňoch, keď som sa na vlastné riziko a po neskutočných vybavovačkách cez známych dala preložiť do tej istej nemocnice. Plakala som, keď som ho tam videla takého ponapájaného...

Tlak mi stále kolíše a všetko ma bolí, ale všetci sa čudujú ako rýchlo som sa spamätala z pôrodu. Keď má matka svoje dieťa 150km od seba a nevie, čo je s ním tak sa dokáže spamätať veľmi rýchlo. Zatiaľ nikto nevie, aké následky bude mať maličký, ale ja len dúfam, že čo najmenšie...

Stále som chcela mať 2 deti, ale po tejto skúsenosti som presvedčená, že odvahu na ďalšie tehotenstvo už nenaberiem, aj keď viem, že sa to môže ale nemusí zopakovať. Vždy ma bude strašiť diagnóza napísaná v prepúštacej správe: Preecplampsia ťažkého stupňa, Cave HELLP Syndróm
3 poďakovania
kuika
21. júl 2014

Môj hellp syndróm

Taktiež som prekonala HELLP syndróm v 36 tt, kedy mi museli cisárskym rezom vybrať synčeka. Ale po poriadku:

Celé moje tehotenstvo bolo relatívne ukážkové. Napriek tomu, že som bola celú dobu PN z dôvodu mojich dvoch predchádzajúcich potratov. Zhruba v 33 tt som si všimla, že ma na rôznych miestach svrbí neskutočne pokožka. Keby som sa neovládala, asi sa rozškrábem do krvi. Neprikladala som tomu však význam, viac som sa začala natierať, čo však ani trošku nepomáhalo. Jedla som dosť citrusov, ktoré mi neskutočne chutili a myslela som si, že sa mi možno prejavila alergia na citrusy, ktorú som kedysi mala. Lenže v 35tt ma jedno poobedie neskutočne rozbolelo pod pravým rebrom a v podstate to s občasnými prestávkami trvalo cca 5 dní. Prestalo mi chutnať jesť. Našťastie som mala doma veľmi dobrú knihu o tehotenstve, v ktorej som sa dočítala, že svrbenie a bolesť v pravom podrebrí môžu súvisieť. V ten týždeň som svojmu gynekológovi tieto symptómy predniesla aj s tým, že sa bojím, či sa nejedná o HELLP. Urobil mi pečeňové testy, vraj si mám ráno zavolať...už som nestihla. Volal mi hneď v ten deň poobede, že mám okamžite nastúpiť na hospitalizáciu.

Potom to už šlo všetko veľmi rýchlo. Tri dni ma sledovali, robili krvné testy od výmyslu sveta, monitor robili aj 5x denne. Ja som zostávala malátna, cítila som sa ako pri chrípke. Zhoršovalo sa mi videnie, bolesti v podrebrí neustupovali. Na 4.deň v nemocnici vypukla panika. Môj izbový lekár chcel robiť sekciu hneď v ten večer. Môj gynekológ, ktorý tiež pracuje v pôrodnici, však vyhodnotil, že počkáme do rána, aby bol k dispozícií celý tím lekárov odborníkov. Takže ráno mi drobčeka v celkovej anestézii vzali.

Môj stav bol veľmi zlý. Gynekológ sa vyjadril manželovi, že ešte nemá nič oslavovať...že nasledujúcich 24 hodín bude pre mňa rozhodujúch. Drobček bol našťastie v poriadku. Narodil sa s mierami 2 850g a 50cm v 36+3 tt. Tlak po pôrode som mala veľmi vysoký. Krvácala som a museli mi dať aj dve konzervy plazmy. Našťastie však všetko dopadlo nakoniec dobre. V pôrodnici som strávila 15 dní. Vďaka neskutočne skvelému a fundovanému personálu myjavskej pôrodnice žijem ja, aj môj syn a sme v poriadku.

A rada pre ostatné mamičky? Nezanedbajte žiaden príznak a nenechajte sa nikdy odbiť, aj keby ste mali navštíviť iného odborníka...váš život a život vášho dieťaťa za to predsa stojí!!!
4 poďakovania
habibi78
4. dec 2013

Môj zážitok s HELLP syndrómom

Hellp syndróm som dostala v 30 tt... manžel ma odviedol na pohotovosť, pretože som mala strašné bolesti vpravo pod pľúcami a veľmi zle sa mi dýchalo, zvracala som, tlak som mala veľmi vysoký.... pani službukonajúca doktorka mi povedala, že je to ok, že v tehotenstve sa horšie dýcha, že sa mám ísť domov vyspať.... tlak som mala 220/180... nevládala som sa s ňou hádať, podotýkam že celé tehotenstvo som mala tlak nízky...

Manžel ma odviedol domov, ale po hodine som sa doma začala dusiť, príšerne dusiť, vracať, manžel sa konečne nad ránom dovolal môjmu gynekológovi a keď mu povedal o čo ide, hneď nám kázal ísť do nemocnice.... to už ma tam manžel doslova odniesol... urobili vyšetrenia, ihneď cisársky rez....malá sa narodila v 30 tt s dĺžkou 41 cm a váhou 1000 gramov....mala opuch mozgu, stlačené pľúca, zástavu srdca, otravu krvi.... ihneď ju previezli na Antolskú, ja som ostala v Ružinove, tri dni na ARO a ďalšie dva týždne na JIS. Tlak mi nevedeli zraziť ešte týždeň, pečeňové testy boli dlhodobo zlé, krvný obraz doteraz celé zlé.... lekárka jednoznačne podcenila situáciu, ale to sa už vyriešilo...

Malú som videla prvýkrát tri týždne po jej narodení.... narodila sa 6.1, domov z nemocnice ju pustili 6.2 a termín pôrodu som mala 6.3....

Prvý rok bol ťažký, stále iba lekári a kontroly stále dookola, ale to pozná mamička každého nedonoseného dieťatka.... Malá bude mať teraz 6 rokov. Je to živé, múdre, šikovné a veľmi empatické dieťatko, najvyššia v triede :-)

Ohľadom ďalšieho otehotnia som bola pri troch gynekológoch.... dvaja povedali, že riziko, že sa to zopakuje je veľké...a tretí, že HELLP syndróm sa opakuje podľa toho, aký silný bol v predchádzajúcom tehotenstve zvyčajne.... ale, že mal prípady kedy sa nezopakoval.... tak neviem....

Môj názor? Bála by som sa byť znovu tehotná.... HELLP syndróm sa nedá predvídať, nedá sa liečiť, len sa musí ihneď ukončiť tehotenstvo, to je jediná cesta... môže prísť kedykoľvek....ale zase nemusí....

V každom prípade túto hnusnú komplikáciu žiadnej mamičke neželám.....
4 poďakovania
simim
3. dec 2013

Ťažký Hellp syndrom

Ja som mala Hellp pred vyše 18-timi mesiacmi, a bolo to také zložité, že si už neviem predstaviť mať ďalšie bábätko, aj keby som veľmi chcela..

Moja malá bola bojovníčka silná. Narodila sa sekciou v skoro 35-tom tt, a mňa dali na ARO, a ju z Lučenca previezli do BB. Prvýkrát som ju videla po dvoch týždňoch, takže to bolo o to ťažšie... neviem si predstaviť, že by sa to opakovalo... Ja som bola vyše týždňa na ARE. Bolo to až také ťažké, že som musela podstúpiť dialýzu viackrát. Zlyhala mi pečeň, obličky, no a ten tlak mi nevedeli zraziť... od znovu sa učiť chodiť, opuchla som z infúzií, keďže mi obličky nefungovali, nemalo to kam ísť...

Ale nechcem strašiť budúce mamičky... cez to všetko mám to najkrajšie dieťa na svete, aj keď som s ňou zostala sama, lebo som sa rok po tomto rozviedla Ale chodieva k otcovi... Milujem ju nadovšetko, aj keď tie tri týždne boli najhoršie v mojom živote...

A mamičky, čo sa rozhodnú podstúpiť to riziko, že sa znova rozhodnú otehotnieť po Hellp syndróme.. nerozumiem im, že ohrozia život sebe a svojmu dieťatku... a možno ten Hellp u nich nebol taký dramatický ako u mňa... Prajem im veeľa šťastia a hlavne zdravia... Neviem, aké je to mať pri sebe novorodeniatko, no ja jej to vynahradím po celý zvyšok života :) Teraz sa len môžme tešiť na ďalší prírastok v rodine, a starať sa oň ako o svoje :)
3 poďakovania