Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Zápcha v tehotenstve

Tehotenstvo je okrem hormonálnych zmien (zvyšovanie hormónu progesterónu) charakteristické aj spomalením tráviaceho systému, čo môže viesť k zápche počas tehotenstva. Črevá sa nepohybujú tak, ako v období pred graviditou. V posledných týždňoch tehotenstva na črevá a žalúdok tlačí stále rastúca maternica. Tento tlak môže spôsobiť tak ako nadúvanie, plynatosť, tak hlavne aj zápchu. Stolica by v tehotenstve mala z tela odchádzať obdeň.

Ako na zápchu v tehotenstve?

Každá tehotná žena by mala mať počas tehotenstva bohatý jedálniček. V prípade zápchy je vhodné vypozorovať, ktoré potraviny a ako na ženu pôsobia. Môžu totiž výrazne podporovať zápchu a je dobré ich z jedálnička vyradiť. Medzi také potraviny väčšinou patria strukoviny, zelenina, čerstvé pečivo, mliečne produkty, určité ovocie. Zaujímavosťou je, že sa jedná o potraviny, ktoré žena bude musieť v prípade potreby vysadiť. Napríklad aj počas dojčenia11 a dodržiavať tak diétu. Na druhej strane by súčasťou stravy mali byť orechy, sušené ovocie, ovocie - pomaranče, jablká, slivky, celozrnné pečivo, kyslé mlieko (kefír), zeler, špenát, ovsené vločky, otruby, zemiaky. Tieto potraviny totiž obsahujú vlákninu, dôležitú pre činnosť čriev a vyprázdňovanie.

So zväčšujúcim sa bruškom je obmedzený aj možný pohyb, ale pokiaľ je to aspoň trošku možné, pohyb by mal byť na programe každého dňa tehotenstva, pretože aj on ovplyvňuje činnosť čriev. Vhodné je plávanie, prechádzky a alebo cvičenie pre tehotné.

Akékoľvek jedlo by malo byť prijímané v kľude, v sede, v menších dávkach viackrát denne. Dôležité je prijímať dostatočné množstvo tekutín (2-3litre/deň), ktoré jedlo rozdrvia. Vhodnou tekutinou v boji proti zápche je teplá voda, alebo slivková šťava.

Zápchu v tehotenstve sa neodporúča riešiť preháňadlami, ale ak je no nevzhnutné, tak dostupnými a šetrnými prípravkami (napr. Duphalac alebo glycerínové čípky). Posledným spôsobom riešenia zápchy je klystír7.

Viac o zápche na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://nemoci.vitalion.cz/zacpa/
  2. http://zacpa.biz/
  3. http://www.zacpa.estranky.cz/clanky/osobni-pribehy.html
  4. http://nadymani.zdrave.cz/nadymani-a-zacpa-v-tehotenstvi/
  5. http://ona.idnes.cz/proti-zacpe-pomaha-ritual-sklenice-vody-a-pokus-i-kdyz-se-vam-nechce-1p0-/zdr...
  6. http://zena-in.cz/clanek/sos-zacpa-v-tehotenstvi-pomoc-jsem-nafoukla-jako-balon/kategorie/tehoten...
  7. http://zena-in.cz/clanek/zacpa-u-kojencu-a-batolat-nejcastejsi-duvody-problemu/kategorie/deti
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti so zápchou v tehotenstve

Máš skúsenosť so zápchou v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
laura2811  16. máj 2014

Zápcha po pôrode

Mne pomohlo každý deň 3-krát denne vypiť štamprlík olivového oleja.
0 ľudí považuje za užitočné
bamina  12. máj 2014

Zápcha so synom

Ked som čakala dcéru pred 2,5 rokom, žiadne také ťažkosti som nemala. Ale teraz som tehotná so synom, a zápchu mám skoro celé tehotenstvo. Až teraz ku koncu sa mi to zlepšilo. Pomohli mi sušené slivky, ale nedala som si ich každý deň, čím viac tekutín, aj ovocné šťavy, a za obedom som si dala vodu s citrónovou šťavou na lepšie trávenie.
0 ľudí považuje za užitočné
lucka654  7. máj 2014

Zápcha v tehotenstve

Na zápchu v tehotenstve jedine surovú mrkvu. Ja som to tak riešila a riešili to tak baby, ktorým som to poradila. Účinok 100%.
1 človek považuje za užitočné