Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Zázvor v tehotenstve

Zázvor v tehotenstve je často používanou bylinkou, ktorá napomáha pri tehotenských nevoľnostiach, pri nechutenstve1, pri rôznych bolestiach a pri tehotenskom zvracaní, ktoré je typické pre obdobie prvého trimestra1.

V tehotenstve sa najčastejšie zázvor používa v kandizovanej podobe a vo forme obľúbeného zázvorového čaju. Užívanie zázvoru v tehotenstve proti nevoľnostiam, alebo zvracaniu nie je pre plod nebezpečné, ak žena dodržiava odporúčané dávkovanie. Užívanie väčších dávok (viac ako 1 gram denne sušeného alebo 4 gramy čerstvého zázvoru) môže ohroziť plod. V najhoršom prípade môže dôjsť k potratu3.

Ak chce tehotná žena užívať zázvor počas tehotenstva, mala by sa radšej dohodnúť na jeho užívaní so svojím gynekológom, aby nehrozilo nebezpečenstvo jej ako matke a ani plodu.

Zázvor

Zázvor je zhruba meter a pol vysoká bylina, z ktorej sa k liečebným účinkom využíva predovšetkým koreň. A to čerstvý, drvený alebo sušený koreň. Zázvor sa používa hlavne ako korenie a ako dochucovadlo jedál. Zo zázvoru sa pripravuje aj čaj, a to predovšetkým v období chrípok alebo prechladnutia. Môže sa z neho tiež lisovať olej, alebo variť pivo.

Pri užívaní viac ako 5 gramov zázvoru denne sa môže u človeka objaviť žalúdočná nevoľnosť, pálenie záhy2 alebo hnačka. Ak človek užíva nejaké lieky (hlavne pri prekyslení žalúdka, na zníženie krvácania, na srdce, alebo má človek problémy s cukrovkou), mal by sa pri užívaní zázvoru poradiť so svojím lekárom.

Použitie zázvoru

 • Prísada do varenia - do rezancov, vyprážaných jedál z kuracieho mäsa, do "číny" a všade tam, kde žena používa kari. 1 kávová lyžička zázvoru by mala byť použitá na 4 porcie jedla. Tiež ako dochucovadlo šalátov a sladkých jedál (perníka alebo sušienok), do vareného vína alebo sa zo zázvoru vyrába tiež limonáda.
 • V prírodnom a alternatívnom liečiteľstve.
 • Pri relaxácii.
 • Má antibakteriálne a protizápalové účinky.
 • Podporuje trávenie a tlmí nevoľnosť.
 • Podporuje chuť do jedla.
 • Používa sa pri žalúdočných nevoľnostiach.
 • V období chrípok a pri nádche.
 • Zmierňuje bolesť hlavy.
 • Pri nevoľnostiach počas cestovania.

Súvisiace články

Viac o zázvore v tehotenstve na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://zazvor.com/zazvor-v-tehotenstvi.php
 2. http://www.zazvor.info/tehotenstvi.php
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti so zázvorom v tehotenstve

Máš skúsenosť so zázvorom v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť