Seborea

Seborea, alebo tiež seboroická dermatitída je ochorením kože, ktoré nie je nákazlivé, neinfekčné a postihuje hlavne pokožku hlavy, tváre a trupu. To sú oblasti ľudského tela, u ktorých dochádza k zvýšenému masteniu vďaka produkcii mazových žliaz.

Charakteristickým znakom seboroickej dermatitídy sú drobné biele, žltkasté až hnedasté lupienky - chrastičky, ktoré zvyčajne nesvrbia. Zoskupujú sa v ložiskách, ktoré môžu byť začervenané, môžu aj krvácať - hlavne po rozškriabaní. Seborea je často zameniteľná s inými kožnými ochoreniami, ako napr. s atopickým ekzémom26 či lupienkou. Skúsený lekár (trichológ) rozdiel spozná a odhalí už na prvý pohľad.

Jedná sa o ochorenie typické hlavne v dojčenskom veku. Má sklony k recidíve (návratu), môže sa objaviť aj v neskoršom veku (v puberte alebo v dospelosti), a to hlavne u mladých mužov. V dojčenskom veku vo väčšine prípadov dochádza k jej samotnému vymiznutiu. V neskoršom veku je potrebná jej liečba.

Seborea - príčiny

O príčinách seboroickej dermatitídy existujú zatiaľ len domnienky. Možnými príčinami môžu byť:

  • zvýšená tvorba mazových žliaz,
  • úloha a účinok lipofilnej kvasinky Malassezia furfur, ktorá patrí k fyziologickému osídleniu kože a jej výskyt je zaznamenaný vždy tam, kde je vyššia produkcia mazovej žľazy,
  • oslabenie imunitného systému,
  • hormonálne výkyvy,
  • kvasinkové infekcie,
  • poruchy výživy,

Seboroická dermatitída vo vlasoch

Vo vlasoch začína seborea tak, že sa na povrchu hlavy začnú vytvárať žltohnedé až hnedočervené ložiská, z ktorých sa uvoľňujú biele a mastné lupienky. Občasným poškriabaním a prečesaním vlasov dochádza k narušeniu ložiska, ktoré môže začať až krvácať. Tým, že je ložisko podráždené, môže sa nános šupín zvyšovať a samotné ložisko sa môže ďalej rozširovať - a to aj na iné miesta na tele (ramená, uši, krk a pod).

Liečba seboroickej dermatitídy vo vlasoch

K liečbe sa používajú hlavne šampóny s účinnými látkami proti tomuto ochoreniu. Ďalej salycilový olej a rôzne domáce olejové zábaly. Vhodné je navštíviť kožného lekára, ktorý situáciu zhodnotí a určí správnu liečbu. V prípade, že je stav stredne ťažký, môže lekár naordinovať aj prípravky s obsahom kortikosteroidov.

Seboroická dermatitída u dojčiat

Seboroická dermatitída sa u dojčiat prejavuje ako hnedastá, žlto-biela chrasta, chrasta vo vlasoch, rozmiestnená hlavne vo vlasovej časti hlavičky (prípadne aj na ušiach, čele, obočie, viečkach, na ramenách, pažiach, zadku, slabinách, alebo v podkolení), ktorá má tendenciu sa odlupovať a na pohľad vyzerá ako lupina. Vo väčšine prípadov sa objavuje hlavne v prvých týždňoch života dieťaťa a taktiež deťom zmizne buď v prvých týždňoch, či mesiacoch života, ale môže u nich pretrvať aj niekoľko rokov. Prečo ale pretrváva u niektorých detí aj v neskoršom veku a prečo sa znovu v neskoršom veku zase objaví, nie je zatiaľ lekárom známe a je predmetom stáleho výskumu. Dôvodom ale určite nie je nedostatočná hygiena alebo alergia1.

Seboroickú dermatitídu má teda hneď po narodení väčšina novonarodených detí. Jej vplyv na zdravie dieťaťa nie je žiadny. Skôr sa jedná len o kozmetický "problém," za ktorým stojí nadmerná funkcia mazových žliaz, ktorá sa časom sama upraví. Seborea deti nijako nebolí, zvyčajne ani nesvrbí, nemajú pocit pálenia zasiahnutej oblasti a nie je ani nákazlivá. V zriedkavých prípadoch intenzívneho výskytu na tele môže mať dieťa pocit, že sa musí neustále škriabať, pretože ho chrastičky svrbia.

Ak nie je seborea klasická, teda umiestnená len na hlavičke dieťaťa, alebo ak ložiská krvácajú, alebo sa nejako rozširujú, je vhodné a potrebné vyhľadať lekára. To isté platí aj v tom prípade, keď sa stav nezlepšuje počas niekoľkých týždňov.

Liečba seboroickej dermatitídy vo vlasoch dojčiat

  1. Jemnými masírujúcimi pohybmi môžu rodičia zmäkčiť ložiská vo vlasovej časti detskej hlavičky.
  2. Na takto zmäkčené ložiská sa jemne nanesie buď šampón proti seboroickej dermatitíde (z ponuky lekárni) alebo mastný krém.
  3. Za pomoci hustej kefy na vlasy, alebo hrebienka sa môžu niekoľkokrát denne vlásky sa šupinkami vyčesávať.
  4. Zasiahnuté miesta sa tiež môžu namazať rôznymi olejmi (olivový, tuhý kokosový, mandľový). Olej sa nechá na mieste ložiská pôsobiť aspoň 15 minút a aj cez noc a potom sa opäť kefkou na vlásky šupinky vyčešú. Pri tejto metóde je potrebné vlasy poriadne vymyť šampónom, aby nedošlo k upchatiu pórov olejom a k zhoršeniu situácie. Ak šupinky aj napriek tomu držia a ich vrstva je silná, môžu si mamičky zaobstarať špeciálny olejček obsahujúce kyselinu salicylovú.
  5. Na odstránenie nie je dobré časté používanie šampónov - ako je už spomenuté vyššie, seborea nie je výsledkom nedostatočnej hygieny.

Viac o seboree na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.forexample.cz/view.php?nazevclanku=detska-seborea-zahadny-kosmeticky-problem&cisloclan...
  2. http://www.zivotni-styl.wz.cz/?clanek=nemoci-deti-detska-seborea
  3. http://pediatrie.webnode.cz/onemocneni-kuze/seboroicka-dermatitida/
  4. http://www.zzz.sk/?clanok=6776 (SK)
  5. http://cs.wikipedia.org/wiki/Seboroická_dermatitida

Hodnotenia a skúsenosti ao seboreou

Máš skúsenosť ao seboreou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke