Anafylaktický šok

1 skúsenosť

Anafylaktický šok je život ohrozujúci stav, ktorý vyžaduje neodkladnú starostlivosť. Je to neprimerane silná imunitná odpoveď organizmu na určitý alergén. Najčastejším prejavom je kŕčovité stiahnutie svalstva priedušiek a náhly pokles tlaku.

Táto reakcia je spôsobená vstupom príslušného alergénu do krvného riečiska s následným uvoľnením rôznych chemických látok. Pri prvom stretnutí s alergénom si začne organizmus tvoriť protilátky typu IgE. Tieto protilátky sa nachádzajú v krvi. Pri ďalšom kontakte s alergénom ho rozpoznajú a privolajú žírne bunky. Žírne bunky obsahujú histamín a heparín. Pri anafylaxii sa uvoľní obrovské a neprimerané množstvo histamínu a heparínu.

Hlavným účinkom histamínu je roztiahnutie ciev, zvyšuje sa teda prietok krvi. Postupne vzniká opuch a prichádzajú ďalšie zložky imunitného systému. Vzniká obraz anafylaktického šoku.

Anafylaktická reakcia je teda neprimeraná odpoveď organizmu na alergén.

Najčastejšie alergény

Klinický obraz

Príznaky anafylaxie sa objavia veľmi rýchlo, maximum dosahujú za 3 - 30 minút po kontakte s alergénom. Postihnutie sa týka 2 a viac orgánových systémov:

 • kožné – začervenanie, svrbenie, opuchy,
 • dutina ústna – svrbenie pier a jazyka alebo hltanu,
 • tráviaci/močový trakt – bolesti brucha, časté močenie, hnačky, nauzea, zvracanie,
 • dýchací systém – zúženie horných dýchacích ciest spôsobené opuchom jazyka, hrtanu, či hltanu, pocit sťaženého dýchania - opuch sliznice v dýchacích cestách, kašeľ, nádcha, kýchanie,
 • nervový systém – podráždenosť, poruchy orientácie, úzkosť,
 • očné – opuch okolo očí, začervenanie spojoviek, slzenie očí,
 • srdcovocievny systém – pokles krvného tlaku, poruchy srdcového rytmu, zrýchlenie srdcovej akcie, bolesti na hrudníku, pocit slabosti, mdloby.

Liečba

Anafylaktický šok si vyžaduje akútny zásah. Je potrebné udržať priechodné dýchacie cesty.

 • Pacienta položíme na vodorovnú podložku so zdvihnutými dolnými končatinami o 30 cm nad podložku.
 • K akútnemu zásahu patrí podanie kyslíka a aplikácia adrenalínu. Adrenalín stiahne rozšírené cievy a zvýši krvný tlak. Pacienti, ktorí už prekonali anafylaktický šok sú vybavení adrenalínom s ľahkou aplikáciou v podobe adrenalínového pera - Epipen.
 • Ďalej sa odstránia alergény a podajú sa lieky tlmiace alergickú reakciu - kortikoidy a antihistaminiká. Bronchodilatanciá rozširujú priedušky.

Komplikácie

K hlavným komplikáciám patrí náhla smrť spôsobená zlyhaním obehu.

Prevencia

 • vyhýbať sa alergénom,
 • preventívne podávanie antihistaminík,
 • pohotovostný balíček - Epipen, kortikoidy, antihistaminiká,
 • nosenie žltého náramku, ktorý označuje závažnú diagnózu: alergia1. Náramok sa odporúča nosiť na ruke pacienta s daným diagnostikovaným ochorením z preventívnych dôvodov každý deň.

Súvisiace články

Viac o anafylaktickom šoku na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.solen.sk/pdf/035c761fbedde347f527618322b77c44.pdf
 2. http://nemoci.vitalion.cz/anafylakticky-sok/
 3. http://primar.sme.sk/c/4116426/anafylakticky-sok.html
 4. http://www.adcc.sk/web/ostatny-sortiment/detail/naramok-zachrany-alergia-235309.html
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s anafylaktickým šokom

Máš skúsenosť s anafylaktickým šokom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
dtinuskad
20. jún 2017

Poštípal ma sršeň

Mňa raz v lese poštípal sršeň, ani neviem, akou rýchlosťou som dobehla domov, lebo palec na ruke som už nevedela zohnúť, tak mi spuchol. Doma mi už začala zimnica, tak sme hneď bežali na pohotovosť, kde mi pichli injekciu do zadku a do večera som potom spala. Takže ja mám odvtedy hrozný strach z hmyzu.
0 poďakovaní