Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Angína

AngínaAngína (alebo tiež tonzilitída ) patrí medzi najčastejšie a najznámejšie choroby, ktoré postihujú dýchací trakt. Napáda krčné mandle a hrdlo. Ide o zápal krčných mandlí, kedy je tento zápal spôsobený baktériami, vírusmi alebo je jeho pôvod výnimočne mykotický, tzn. spôsobený plesňami.

Medzi ľuďmi sa šíri formou kvapôčkovej infekcie (vzduchom) a je liečiteľná antibiotikami.

K prepuknutiu angíny dôjde medzi 3. až 5. dňom, čo je jej inkubačná doba, po ktorej sa začnú prejavovať príznaky angíny, viď. nižšie.

Príčiny a pôvod angíny

Za angínou stojí a spôsobuje ju baktéria nazývaná streptococcus pyogenes. Táto baktéria môže na mandliach existovať aj v stave plného zdravia a nemusí spôsobiť žiadnu škodu. Záleží tak na celkovom zdravotnom stave, schopnosti čeliť infekciám, množstvo baktérie na mandliach, či jedinec angíne podľahne. U detí do 3 rokov je pôvod skôr vírusový, než bakteriálny.

Príznaky angíny

Angína

 • Silné bolesti v krku1 a od toho odvodené zhoršené prehĺtanie, chrapot, kašeľ, bolesť hlavy, uší
 • horúčka a zimnica
 • Dávenie, zvracanie, vzácne aj dusenie, absces
 • Upchatý nos a nosový výtok,nádcha
 • Zväčšené lymfatické uzliny
 • Zväčšenie a opuch mandlí
 • Únava, slabosť, malátnosť
 • Začervenanie hltana

Už samotný názov angína (z latinského Anger - zvierať) upozorňuje na charakter ťažkostí spojený s týmto ochorením.

Priebeh angíny

Na počiatku angíny sa objavujú pocity ako škrabanie v hrdle, rezanie, pálenie. S angínou sa aj horšie prehĺta akákoľvek strava či tekutina, pretože na mandliach je hnis a celkovo sú mandle zväčšené. Choroba pôsobí aj na telesnú teplotu2, ktorá môže byť zvýšená, uzliny v krku a bolesť tela (bolesť chrbta, šije, hlavy, atď). Postihnutá krčná mandľa angínou je opuchnutá, začervenaná a na sebe má biele fliačky, povlaky. Aj obyčajné dotknutie sa mandle je veľmi bolestivé. Praktický lekár po vyšetrení lymfatických uzlín, odberu krvi a výterov hrdla určí, či sa jedná o angínu. K nej väčšinou postačia výsledky krvi (sedimentácia) a zväčšené, začervenané mandle s bielymi, hnisavými čapmi.

Liečba angíny

K vyliečeniu angíny je liekom prvej voľby antibiotikum4 a síce penicilín. Keď je ale jedinec na penicilín alergický, je mu nasadený iný antibiotický liek alebo analgetikum. Antibiotiká musia byť podávané aspoň 7 dní, aby bola liečba účinná. Spolu s nimi môže byť súčasťou liečby aj podávanie byliniek ako harmanček na zmiernenie horúčky , bolestí hlavy a bolestí v krku. Bolesť mandlí potom zmierni napríklad horúci roztok zo sušených bazových kvetov, mäty, rebríčka. Človek s angínou by sa nemal zdržiavať v zafajčenom prostredí, pretože ten dráždi krčnej sliznicu, spôsobuje kašeľ, dusenie a možné napínanie na zvracanie.

Ak je na liečbu predpísané antibiotikum, je vhodné po ukončení liečby konzumovať aj mliečne výrobky ako sú napr jogurty a užívať prípravky pre obnovenie črevnej mikroflóry.

Komplikácie v liečbe angíny a odstránenie mandlí

Ak sa angína zhoršuje, alebo sa často vracia a jedinca zdurené mandle obťažujú, je vhodné poradiť sa o ďalšej liečbe s lekárom. Ten môže navrhnúť aj chirurgické odstránenie krčných mandlí. Toto odstránenie je trvalé a mandle už znova nedorastú. Krčný špecialista sa vždy o odstránení krčných mandlí rozhoduje, či ich zrezať a tým zmenšiť, alebo úplne odstrániť. Ak časté zápaly mandlí vedú k závažným komplikáciám, sú mandle trvalo odstránené. V inom prípade je namieste ich zmenšenie zrezaním.

Komplikácie, ku ktorým môže počas angíny je napríklad reumatické postihnutie srdca poškodzujúce srdcovú chlopňu. Postihnutie obličiek prejavujúce sa zástavou močenia a opuchom členkov a viečok, ďalej reumatická horúčka, pri ktorej dochádza k chorobe srdca a kĺbov.

Angína a tehotenstvo

V tehotenstve je angína obzvlášť nebezpečná v prvom trimestri1 a je na mieste čo najskôr navštíviť lekára, ktorý určí liečbu. Väčšina antibiotík, ktorými sa angína lieči, sa nesmie používať v tehotenstve. Prvotné je zbaviť sa horúčky, ktorá môže poškodiť plod.

Ako predísť angíne?

Pretože neexistuje žiadne očkovanie proti angíne, ako napr proti chrípke, je potreba strážiť si svoju kondíciu, nebyť oslabený, prijímať dostatok tekutín, veľa odpočívať. Nepremáhať sa najmä v studených jesenných a zimných mesiacoch. Prevencia je možná aj vďaka vitamínom C a K, betakaroténu a zinku.

Súvisiace články

Viac o angíne na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.ordinace.cz/clanek/angina
 2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Angína
 3. http://www.cpzp.cz/clanek/1829-0-Nepodcenujte-anginu.html
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s angínou

Máš skúsenosť s angínou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť