Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Choroba ruky nohy ústa

12 skúseností

Siedma detská choroba alebo tiež Choroba ruky nohy ústa, je všeobecné označenie pre chorobu s pomerne zdĺhavým označením Syndróm ruka noha ústa. Tento názov však o chorobe vypovedá pomerne presne.

Video: "Siedmou chorobou môže ochorieť aj dieťa so silnou imunitou"

Rozhovor s odborníkom: MUDr. Denisa Jaššová

Choroba ruky nohy ústa patrí pravdepodobne medzi choroby, o ktorých vaše babičky a mamičky nikdy nepočuli. A ak áno, potom len veľmi málo. Napriek tomu sa táto choroba u nás v poslednej dobe pomerne rozšírila. Slovenský názov prevzal pomenovanie z anglického hand, foot and mouth disease Veľmi často sa tak môžete stretnúť so skratkou syndróm HFMD. Choroba ruky nohy ústa je predovšetkým známa ako detská choroba, no neraz ňou trpia aj dospelí.

Choroba ruky nohy ústa - čo si pod týmto označením máme vlastne predstaviť?

Jedná sa o vysoko infekčné vírusové ochorenie, ktoré sa typicky vyskytuje u detí (95% pacientov je vo veku do 5 rokov), avšak zriedkavo sa choroba ruky nohy ústa môže objaviť aj u dospelých. Pôvodcom tejto choroby sú niektoré enterovírusy (jedná sa o veľmi početnú skupinu vírusov, ktoré spôsobujú napríklad aj bežné prechladnutia), konkrétne predovšetkým vírus Coxsackie A16. Táto choroba je pomerne zradná v tom, že aj lekári sa často mýlia a chorobu ruka noha ústa si spletú napríklad so šarlachom, ovčími kiahňami7, pásovým oparom1 alebo impetigom.

Táto 7. choroba má spravidla sezónny charakter a najčastejšie sa objavuje v lete a na začiatku jesene. Infekčnosť choroby ruky nohy ústa je vysoká. Zdrojom vírusov je chorý človek alebo človek v inkubačnej dobe, u ktorého sa ochorenie ruka noha ústa ešte neprejavilo.

Vo väčšine prípadov je syndróm ruka noha ústa u dospelých i detí charakterizovaný ako nezávažné ochorenie s pomerne nekomplikovaným priebehom a rýchlym uzdravením.

Siedma choroba ruky nohy ústa

Siedma choroba ruky nohy ústa - spôsob šírenia choroby, infekčnosť a inkubačná doba

Choroba ruky nohy ústa je vírus, ktorej prenos sa uskutočňuje kvapôčkovou infekciou či orofekálne - teda kontaktom so stolicou, slinami, hlienom a priamym kontaktom s vyrážkou. Nakaziť sa však možno aj nepriamo - teda kontaktom s kontaminovanými predmetmi. Zlou správou je, že sú tieto vírusy veľmi odolné, teda na predmetoch "prežívajú" pomerne dlho. Vaše dieťa si tak môže z návštevy kúpaliska, detského centra, kútika či pokojne z verejného dopravného prostriedku, priniesť vírus, ktorý spôsobí práve toto veľmi nepríjemné ochorenie. Keďže ide o vysoko nákazlivé ochorenie, veľmi často ochorejú aj súrodenci. Na vysokú infekčnosť, ktorú so sebou choroba ruky nohy ústa nesie, často doplatia aj rodičia či iní dospelí, ktorí s nakazeným dieťaťom prídu do kontaktu.

Pre syndróm ruky nohy ústa (siedma choroba) je typická pomerne krátka inkubačná doba (3 - 5 dní).

Siedma choroba ruky nohy ústa a jej príznaky

Choroba ruky nohy ústa sa spočiatku prejavuje ako obyčajná chrípka. Ak sa touto chorobou nakazí aj vaše dieťa, môžu ho začať trápiť príznaky podobné tým pri chrípke. Bude mať zvýšenú teplotu2 alebo dokonca horúčku, môže ho začať bolieť hrdlo1 a pridať sa môže aj bolesť brucha (podobná bolesti pri hnačke). Okrem toho sa deti môžu sťažovať na bolesť kĺbov, svalov a potrápiť ich môže aj zvracanie.

Choroba ruky nohy ústa so sebou nesie príznaky, ktoré sa však prejavujú veľmi individuálne, zatiaľ čo jeden chorý môže cítiť všetky príznaky, iného zase potrápia napríklad len dva symptómy z vyššie vymenovaných možností. Potom už dôjde k výsevu samotnej vyrážky. Tá sa najskôr objavuje na dlaniach, chodidlách a po bokoch prstov. U malých detí sa môžu pľuzgieriky prejaviť aj na pažiach, zadku či slabinách. Vyrážka býva silno svrbivá až bolestivá, vyvoláva nutkavé škrabanie, niekedy aj brnenie postihnutých končatín. Potom sa poväčšine objavujú afty3 a pľuzgieriky v ústnej dutine a okolo úst - spravidla sú veľmi bolestivé a dieťa tak môže odmietať jedlo1 a pitie - v tomto prípade je vždy dobré skonzultovať situáciu s lekárom.

Akékoľvek prejavy ochorenia ruky noha ústa zvyčajne ustúpia do 10 dní. Vo výnimočných prípadoch môže dôjsť k odlúčeniu (niektorých alebo všetkých) nechtov na rukách i nohách.

Siedma choroba ruky nohy ústa a jej infekčnosť

Človek so syndrómom nohy ruky ústa je infekčný ešte skôr ako vypuknú prvé príznaky. Infekčnosť dosahuje vrchol, keď ruky nohy a ústa začínajú obsievať prvé pľuzgieriky. Vírus sa vylučuje stolicou ešte zhruba mesiac po prekonanom ochorení, obzvlášť veľký pozor by si mali dávať ošetrujúce osoby pri prebaľovaní dieťaťa a naozaj dôkladne dodržiavať hygienu rúk.

Siedma choroba ruky nohy ústa u detí

Už vyššie sme uviedli, že ruky nohy ústa sú prevažne detskou chorobou. Nie je potrebné sa tejto choroby desiť, deti ju mnohokrát znášajú veľmi dobre - to však samozrejme záleží do akej miery sa choroba prejavila v plnej sile a od množstva pľuzgierikov.

Siedma choroba ruky nohy ústa u dospelých

Ak sa choroba (HFMD) ruky noha ústa objaví u dospelých, môže mať silnejší priebeh, aj tu však platí, že sa nejedná o nijak závažné, či život ohrozujúce ochorenie. Všeobecne sa však dá povedať, že syndróm ruka noha ústa dospelí znášajú pomerne ťažko. Veľký problém sa však môže objaviť v prípade, že sa chorobou ruka noha ústa nakazí tehotná žena.

Choroba ruky nohy ústa

Choroba ruky nohy ústa a tehotenstvo

V tehotenstve sú samozrejme všetky choroby nepríjemnejšie než v bežnom stave. V prípade ochorenia HFMD syndrómom však môžu byť následky až fatálne. Problémom je, ak žena ochorie v prvom trimestri tehotenstva1 - v tejto fáze tehotenstva totiž môže dôjsť až k samovoľnému potratu plodu3. Ale zbytočne sa neľakajte, táto komplikácia sa objavuje našťastie len veľmi zriedka. Pokiaľ má žena chorobu ruka noha ústa v dobe pôrodu32, je veľká pravdepodobnosť, že ochorie aj novorodenec1. Syndróm ruky nohy ústa má totiž naozaj veľmi vysokú infekčnosť.

Choroba ruky nohy ústa a tehotenstvo

Siedna choroba ruky nohy ústa - priínaky, priebeh a liečba

Choroba ruky nohy ústa má spravidla nezávažný priebeh a zvyčajne odznie do 10 dní od prepuknutia prvých príznakov. Pacient by však mal dôsledne dodržiavať pokoj na lôžku (kvôli svojmu zdraviu aj kvôli nešíreniu vírusu) - predovšetkým naozaj nechodiť do žiadneho kolektívu, mať dostatok tekutín a vitamínov (predovšetkým skupiny B). Ak sa objaví vysoká horúčka a bolesti, je možné podávať analgetiká - teda lieky tlmiace bolesť. Na zmiernenie svrbiaceho pocitu sa odporúča podať orálne (vo forme kvapiek) antihistaminiká a miesta postihnuté vyrážkou a pľuzgieriky ošetriť tekutým púdrom, zinkovou masťou, dezinfekčným prostriedkom (napr. Rivanol roztok, Betadine, a i.) a chladiť studenými obkladmi. Všetko zoženiete bez najmenších problémov sami v lekárni, nie je teda nutné mať recept od lekára. Pľuzgieriky sa kvôli riziku prenosu infekcie rozhodne neodporúčajú prepichovať, či akokoľvek inak poškodzovať. Aj keď to bude občas ťažké, zabráňte tiež vášmu dieťaťu v tom, aby si ich škriabalo.

Ak sa vám čokoľvek nezdá, je určite lepšie navštíviť lekára a podeliť sa s ním o svoje obavy, vírus ruky nohy ústa je však choroba dobre "liečiteľná" doma, lekára teda nie je nutné vyhľadávať.

Na záver pre istotu ešte pripomeňme pomerne nemilú správu. Detská choroba ruka noha ústa sa bohužiaľ môže opakovať, a to dokonca aj niekoľkokrát. Po prekonanej chorobe síce v tele pacienta zostávajú ochranné protilátky, tie ale fungujú iba proti konkrétnemu pôvodcovi ochorenia. To teda znamená, že ochorieť možno aj opakovane, ak sa pacient nakazí iným typom vírusu spôsobujúcim chorobu ústa ruky nohy.

Siedma choroba

Text po odbornej stránke skontrolovala:
MUDr. Denisa Jaššová

Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Kam ďalej?

Skúsenosti s chorobou ruky nohy ústa

Máš skúsenosť s chorobou ruky nohy ústa?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
dzulaja
28. nov 2019

2 ročný syn doniesol z jasiel

Synovi slzilo jeden deň oko, na druhý deň mi volali zo škôlky, že po obednom spánku sa zobudil so zalepenými hnisavými očami a mal teplotu okolo 38.

Na druhý deň sme išli pre istotu k doktorovi, lebo teplota stále vysoká až k 39. Ten nám povedal, že máme zápal očných spojiviek, ale okrem toho po prezretí synovho hrdla so zdesením skonštatoval, že má plno áft a pľuzgierov v ústach, ktoré ešte deň predtým nemal, keďže sme si nič nevšimli pri umývaní zubov.

Prezrel ho celého a asi jeden pľuzgierik mal na dlani, v okolí plienky sa vyhádzal tiež a na ďalší deň aj pod kolenami zo zadnej strany nôh. Teploty už tretí deň okolo 38, nechuť k jedlu, kvôli tým aftám. Snáď to rýchlo skončí a nenakazíme sa aj my.
0 poďakovaní
ajnka
21. nov 2018

U detí bez problémov, dospeláci trpeli :)

Deti /syn 1 rok, dcéra 4 roky/ mali len jeden deň teplotu okolo 38, a nepripisovala som tomu žiaden špeciálny význam, až keď som pár hodín po dcére /4 r/ začala teplotovať aj ja. Takisto okolo 38, v noci som bola strašne slabá, ledva som na wc zašla, akoby svalovica na celom tele. Cez deň ešte teplota, a asi za dva dni, už si presne nepamätám, začali ma páliť dlane, akoby som holými rukami trhala žihľavu. Pár dní dozadu som naozaj trhala burinu, ale v rukaviciach, tak som to pripisovala tomu. Len keď ma začali takto páliť aj chodidlá, spozornela som. V ústach som sa nevyhádzala, ale okolo nosa som mala taká červeno žlté chrasty. Dlane a chodidlá postupne s malými ružovočervenými fľakmi, ktoré pálili ako ďas, hlavne keď som potrebovala niečo chytiť, chodila som akoby po pluzgieroch. Tak po týždni od prvého príznaku to začalo byť únosné, že ruky, nohy nepálili. Vyrážky zmizli, postupne sa mi začala súpať koža na prstoch, ako had keď sa zvlieka:) A cca po mesiaci mi začali zliezať dva nechty. Nechty začali zliezať aj deťom, ktoré žiadne vyrážky nemali. Podobný priebeh mala aj sestra, ktorá to chytila, keď bola u nás na návšteve.
6 poďakovaní
babatkoo
20. dec 2017

Fliaciky na chodidle-pätach u 2r. dietata

Synovi som našla na chodidle takéto fliačiky. Okrem nich má drobné vyrážky po tele, ktoré ho svrbia. Horúčka žiadna, afty tiež nie. Išla som lekárke a tá povedala, že by to mala byť táto choroba. Uvidíme, čo prinesie ďalší deň.
2 poďakovania
lusy9911
5. máj 2017

Je to náročné

Aj moje deti si prešli touto chorobou. A ja som si to odniesla tiež. Takisto som nevládala ani chodiť. Starší 3 ročný syn to zvládol dobre, ale mladší si to odniesol riadne. Keď to lekárka zbadala, bola zhrozená. Jemu sa to najviac vyhodilo na chrbátiku a v ústach. Nechcel jesť, ani piť. A to mal iba jeden rok.
1 poďakovanie
soldi
23. jan 2017

Už dvakrát úspešne prekonaná

Môj syn mal túto chorobu už dvakrát. Prvý krát, keď mal dva roky. Vtedy žiadna teplota, dve biele bodky v hrdle, niekoľko vyrážok na dlaniach, pár okolo členkov. Nesvrbeli, neboleli, za dva dni zmizli.

Druhýkrát ju mal ako päť ročný. V jeden deň bol malátny, večer mal zvýšená teplotu na dotyk, ale netuším koľko, spal. Ráno ho bolelo hrdlo, nevedel prehĺtať, avšak už bez teploty. Na obed sa mu vysypali dlane a mal drobný výsev na lýtku a okolo členkov. Nesvrbel, nebolel. Na ďalší deň ho už nebolelo hrdlo, zmizli vyrážky z dlaní, výsev na nohách zostal ešte jeden deň. To bolo celé.

Veľmi som sa bála, že nakazí mladších súrodencov, keďže všetko dezinfikovať, ako sa radí, popri deťoch (najmladší mal 3 mesiace) a vo veľkom dome nie je reálne. Nikto sa od neho našťastie nenakazil. Neskôr som sa dočítala, že pokiaľ dieťa nemá vysoké horúčky, tak by nákazlivé byť nemalo.

Lieky som nedávala žiadne, iba veľa tekutín, vitamín C a B. Nechty mu nezliezli, len sa mu trochu šúpali dlane asi o mesiac.
10 poďakovaní
miciluci
13. jan 2017

Malý ochorel týždeň po nástupe do škôlky

Prvé dva dni vysoké teploty (nad38,5). Nechcel jesť,piť,sťažoval sa na bolesť hlavy,bol mierne apatický.
Na ďalšie dni postupne vysypané rúčky, nohy. V ústach som si žiadne vyrážky nevšimla. Vyrážky, respektíve chrasty sa mu dlho hojili a zhruba po dvoch mesiacoch mu zliezlo 5nechtov :-( Nepríjemná choroba :-(
0 poďakovaní
ylanee
4. jan 2017

Naša skúsenosť

Mali sme ju po dovolenke, aj napriek tomu, že sme sa snažili, aby malá nebrala nič neznáme do úst, pri 1,5 r. dieťati sa to proste nedá a tak to prepuklo. Vysoké horúčky, pľuzgiere na rúčkach aj nôžkach a v ústach.
Malá odmietala jesť aj piť, tak sme jej po lyžičkách, resp. striekačkou dávali do úst studenú vodu a vývar... Malú sme kvôli pľuzgierom len prenášali, po pár dňoch teploty ustúpili, no začali nám zliezať všetky nechtíky.

Dávajte si pozor ak sa chodíte hrať do detských kútikov či herní, vždy umývať rúčky pred jedením, dať pozor aby deti nebrali do úst hračky či náhodne neodpili z cudzej fľaše.
2 poďakovania
uhrikovci
12. dec 2016

U nás to bolo naopak

Môj vtedy 7 ročný syn ju prekonal minulý rok. Mal teplotu iba raz, aj to len 37,5 a potom sa celý vyhádzal. Nakoľko je to dieťa s oslabenou imunitou od mala a chorľavé dosť často, naša pani doktorka je veľmi opatrná. Poslala nás do nemocnice na infúzky. Aj som bola rada, lebo ho to tak svrbelo, že neviem čo by som s ním doma robila.

Boli sme tam 4 dni. Vyrážky ustúpili. Ináč, keby nemal kiahne, tak to na niektorých miestach presne tak vyzeralo. Hlavne na hlave. Prišli sme domov a začal mať horúčky 39, miestami ma chytalo zúfalstvo. Tak sme maródili 5 týždňov. To bolo radosti, dobiehať učivo. Odvtedy mu zlieza koža na rukách, normálne sa zlúpe ako had. Ale má alergiu na chlad, takže to zlupovanie pripisujem aj tomu. Proste, keď sa jeho telo vystaví chladu a mrazu opúcha, prsty má ešte raz tak veľké a na tvári a odhalených častiach tela má fľaky, ako keď žihľava popŕhli.
1 poďakovanie
atreyu
4. dec 2016

Aj u nás v pohode priebeh

Prvý septembrový týždeň začal syn teplotovať, 38ky teploty, sťažoval sa na bolesť hlavy, noh a rúk. Na ďalší deň mal afty v puse, tak sme mysleli, že je to herpetická angína. Na ďalší deň bol už bez teploty a vyrážky už aj na rukách a zadku. Na tretí deň sa objavili už aj na nohách.
Vyrážok mal málo, nesvrbeli ho, jedol úplne v pohode. Všetky vyrážky rýchlo zmizli, akurát na chodidlách to trvalo dlhšie, ale nakoľko to bolo pod ponožkami, chodil už v pohode do škôlky.
Odporúčam vitamín B ako podpora po celý čas a florsamin do pusy.
5 poďakovaní
tatka80
4. okt 2016

Nič strašné

Dcérka (4 roky) mala túto chorobu asi dva týždne dozadu. Začalo to vysokou teplotou (39°C) v nedeľu poobede a večer už bola zase bez teploty (bez podávania antipyretík). Hneď na druhý deň sa jej na ruke vyhodil malý pľuzgierik. Lekár diagnostikoval toto ochorenie aj na základe drobných áft v pusinke. Na nožičkách sa jej po ďalších dvoch dňoch vyhodili dva pľuzgieriky. Dávala som jej výťažok (kvapky) zo sladkého drievka na lepšie hojenie pľuzgierikov a áft.

Odľahčila som jej stravu od sladkého a mliečnych výrobkov, čím sa jej zlepšil celý priebeh ochorenia.
No a aby som sa veľmi nenudila ďalší týždeň po dcére som zaľahla ja. Priebeh ten istý (jednodňová teplota), len bez pľuzgierov a áft.
4 poďakovania
dadka1010
2. okt 2016

Moja skúsenosť

Túto chorobu sme prekonali cca pred 2 týždňami. V nedeľu vysoké teploty u dcérky až do 39,3°C, v pondelok strašné slinenie, nič nechcela papať, ani piť.

Doktor určil diagnózu afty + plieseň v puse, v utorok sa vyhádzala, tak som volala, že máme asi kiahne, no nakoniec ruka, noha, ústa...

Spätne som si potom uvedomila, že ju prekonal aj starší, ale s miernejšími príznakmi. Liečení boli len vitamínom C + B-komplex. Synovi sa zošúpala koža na prstoch na nohách, nechty zatiaľ nešli dole, dúfam, že ani nepôjdu. Veľmi nepríjemná choroba.
4 poďakovania
bikita
8. sep 2016

Moja skúsenosť

Čo sa týka tejto choroby, prístup k nej je veľmi rôzny. Moja dcéra ju mala minulú jeseň. Chodila vtedy do jaslí, choroba začala miernou teplotou, na nič iné sa nesťažovala a potom vyrážky, ale nie veľa a neboli vôbec bolestivé, ani nesvrbeli. Dostal to aj manžel. Ten mal priebeh podobný, ale vyrážok viac a boli bolestivé.

Zaujal ma vtedy rôzny prístup lekárov a rodičov u nás v jasliach. Ja som k tomu pristúpila ako k infekčnej chorobe. Zavolala som do škôlky, že máme takú chorobu, že by bolo vhodné vyčistiť hračky, nech sa to zbytočne nešíri. Ale iní rodičia zase iba ako k bežnej viróze a keď prešla teplota, poslali dieťa do škôlky, vyrážky nijak zvlášť neriešili.
0 poďakovaní