Hypospádia

Hypospádia je rázštep močovej trubice. To znamená, že vývod močovej rúry je na zadnej strane penisu. Ide o najčastejšie sa vyskytujúcu vrodenú vadu močových ciest u chlapcov. Pri tejto poruche často chýba predkožka na prednej strane penisu a stretávame sa aj s jeho zakrivením. Močová rúra teda vyúsťuje na zadnej strane penisu.

Hypospádia je vrodená vada, ktorá vzniká už v druhom trimestri. Vonkajšie pohlavné orgány sú rovnaké do 8. týždňov tehotenstva u chlapcov aj u dievčat.

Hypospádia sa často vyskytuje v kombinácii s inými vrodenými vadami močového systému. 10% chlapcov s hypospádiou má nezostúpený semnník, alebo pruh v oblasti slabín. Niekedy je pri tejto poruche prítomné aj zväčšenie prostaty. To má za následok časté infekcie močových ciest.

Delenie

Otvor pre močovú rúru môže vzniknúť kdekoľvek na zadnej strane penisu. Hypospádia sa delí na:

  • 1. stupeň - Predná hypospádia - močová rúra vyúsťuje na úrovni žaluďa, je o niečo nižšie ako fyziologické vyústenie močovej rúry.
  • 2. stupeň - Stredná hypospádia - močové ústie je na zadnej strane penisu približne v polovici.
  • 3. stupeň - Zadná hypospádia - močová rúra vyúsťuje navonok pri miešku.

Výskyt

Hypospádia sa vyskytuje približne u jedného z 250 narodených chlapcov. Z etnického hľadiska sa táto porucha objavuje u černochov a do určitej miery na hypospádiu vplývajú aj genetické vplyvy. Vyššie riziko hypospádie je zaznamenané u detí, ktorých matka sa liečila na neplodnosť.1

Rizikové faktory

Medzi rizikové faktory, ktoré môžu mať vplyv na vznik hypospádie patrí:

  • vyšší vek matky - nad 40 rokov, ženy, ktoré otehotnejú vo vyššom veku majú väčšie riziko, že ich dieťa bude mať nejakú vrodenú vývojovú vadu
  • pozitívna rodinná anamnéza na výskyt hypospádie
  • fajčenie a vystavovanie sa rôznym chemikáliám

Prejavy

Rodičia si väčšinou hneď všimnú, že vyústenie močovej rúry je na nesprávnom mieste. Niekedy to zbadajú, keď vidia abnormálny smer prúdu moču pri cikaní. Penis je pri hypospádii často zakrivený, nemá zvyčajný tvar a predkožka môže chýbať.
Ak sa hypospádia nelieči, deti majú problém naučiť sa chodiť na toaletu a je zaznamenaný vyšší výskyt infekcií. V dospelosti majú muži často problém s erekciou.

Diagnsotika

Hypospádia sa odhalí už pri obyčajnom fyzikálnom vyšetrení. Na odhalenie vývojových abnormalít sa využíva sono, RTG, genetické vyšetrenie.

Liečba

Operácia sa robí zvyčajne od troch do osemnástich mesiacov po narodení.32 Čím skôr sa operácia urobí, tým menej bude traumatická pre dieťa. Zákrok sa robí v celkovej narkóze, dieťa je preto pred výkonom vyšetrené anesteziológom, ktorý zvolí najvhodnejší typ narkózy.

Predná hypospádia nevyžaduje vždy operačné riešenie, niekedy stačí konzervatívny postup. Pri prednej hypospádii ide väčšinou o kozmetickú chybu, mierne zmenený je tok moču. Problémy s erekciou a oplodnením sú v tomto prípade zriedkavé. Prvý a druhý stupeň poruchy sa operuje. Ide o relatívne jednoduchý zákrok.

Pri treťom stupni poruchy sú veľmi často prítomné aj iné vrodené vývojové vady, preto je dôležité urobiť genetické vyšetrenie. Títo chlapci majú často malý penis a operácia sa vykonáva aj na viackrát. Predkožka sa používa ako štepy, preto by sa nemala u chlapcov s hypospádiou vykonávať obriezka pred zákrokom.
Dieťa po operácii dostáva antibiotiká4, aby sa predišlo infekcii, ďalej sa zavádza močový katéter a sleduje sa močenie pár dní po operácii.

K nežiadúcim pooperačným účinkom patrí:

  • vznik jaziev
  • zakrivenie penisu
  • zúženie močovej rúry

Viac o hypospádii na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://en.wikipedia.org/wiki/Hypospadias
  2. Hypospadias Treatment & Management
  3. http://www.urologyhealth.org/urology/index.cfm?article=130
  4. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/001286.htm

Hodnotenia a skúsenosti s hypospádiou

Máš skúsenosť s hypospádiou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke