Plagiocefalia

PlagiocefaliaPlagiocefalia - hlava je sploštená na jednej strane, vyzerá asymetricky a skreslene. K splošteniu lebky môže dôjsť ešte pokým je dieťa v brušku matky. Príčinou môže byť nedostatok plodovej vody.

Pozičná plagiocefalia vs. synostóza lambdoidného švu


Pozičná plagiocefalia vs. synostóza lambdoidného švuJe dôležité rozlišovať medzi abnormálnym tvarom hlavy, ktoré je spôsobené polohovaním a abnormálnym tvarom hlavy, ktoré spôsobilo predčasné uzavretie lebečných švov - kraniosynostózou4 skúsenosti. Pozičné (alebo deformačné) abnormálne tvary hlavy môžu byť upravené bez chirurgického zákroku.

Pozičná plagiocefalia je výsledkom toho, ako dieťa leží v prvých mesiacoch života. Ohrozené sú deti, ktoré majú veľa zdravotných problémov alebo oneskorený vývin, môžu mať problémy pri zmene pozícii počas spánku. Predčasne narodené deti1 sú náchylnejšie k vzniku plagiocefalie z dôvodu, že kosti ich lebiek sú mäkšie ako kosti lebiek donosených detí. Ďalej sú ohrozené deti, ktoré majú v maternici menej miesta - dvojičky, trojičky. Plagiocefaliou sú ohrozené deti, ktoré porodia ženy, ktoré majú nezvyčajný tvar maternice, či myómy na maternici.


Ako znížiť riziko plagiocefalie


Riziko plagiocefalie možno znížiť pomocou jednoduchých krokov:
  • Je dôležité poskytnúť dieťaťu dostatok hracieho času na jeho brušku. To mu pomôže budovať a posilňovať krčné, ramenné a svaly paží.
*Je nutné zmeniť polohu dieťaťa v postieľke, aby neležalo stále na tej istej časti hlavičky.
*Vyhnúť sa autosedačkám, nosičom a skákadlám, ak je dieťa hore.
  • Pri držaní, podávaní alebo nosení dieťaťa9 je nutné uistenie sa, že nedôjde k žiadnemu zbytočnému tlaku na plochú stranu hlavy.
*Význam má častá zmena umiestnenia postieľky v miestnosti tak, že dieťa bude pozerať do rôznych smerov.

Video (španielsky)
Súviasiace článkyViac o plagiocefalii na modrykonik.skPoužité zdroje


  1. http://www.plagiocephaly.info/faqs/what_is_plag...
  2. http://www.nhs.uk/conditions/plagiocephaly/Page...
  3. http://www.seattlechildrens.org/medical-conditi...
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s plagiocefaliou

Máš skúsenosť s plagiocefaliou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť