Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Predčasne narodené deti

1 skúsenosť

Predčasne narodené deti (tiež predčasniatka, nedonosené deti, nezrelí novorodeneci) sa narodili pred ukončeným 37. týždňom tehotenstva. Donosené dieťa sa narodí v 38. až 42. týždni tehotenstva.
Predčasne narodené deti

Deti sa môžu narodiť predčasne, pretože nie sú zrelé, alebo v maternici trpia nedostatkom. Ak dieťa trpí nedostatkom výživy alebo kyslíka, záleží na lekárovi a výsledkoch o prietoku krvi pupočným cievami, či bude tehotnenstvo predčasne ukončené. Nedonosené dieťatko nie je obvykle plne pripravené na svet mimo maminho bruška. Niektoré jeho životne dôležité orgány nemusia fungovať na optimálnej úrovni. Niektoré nemusia byť pripravené na svoju činnosť vôbec.

Ak sa lekár rozhodne pre predčasný pôrod, je rodička prevezená do perinatologického centra. Po pôrode sú deti odvezené na novorodeneckú JIS, kde je o ne postarané špecializovaným tímom lekárov a sestričiek.

Šance a riziká predčasne narodených detí

Ak sa vám narodilo predčasniatko je dobré vedieť, že nie ste samy. Každý rok sa na svete narodí asi 12 900 000 predčasniatok. Predstavuje to asi 10% zo všetkých narodených detí. Najviac predčasných pôrodov je v Afrike - 11,9%. Európa sa naopak drží na najnižšej priečke. Len 6,2% detí je predčasne narodených.
Predčasne narodené deti

Od 24. týždňa tehotenstva má dnes dieťa veľkú šancu, že prežije vďaka intenzívnej lekárskej starostlivosti. 24. týždeň je všeobecne považovaný za hranicu prežitia, kedy má dieťa šancu na plnohodnotný život. Od 28. týždňa sú šance na prežitie až 95%. Čím skôr sa dieťa narodí, tým vyššie je riziko trvalých následkov, ktoré si ponesie. Z väčšiny predčasne narodených detí však vyrastú zdraví jedinci.

Deti, ktoré sa narodili medzi 32. a 37. týždňom tehotenstva, dobehnú veľmi rýchlo donosené deti a čoskoro sa od nich nelíšia. Deti, ktoré prišli na svet medzi 28. a 31. týždňom tehotenstva sú vo vývine často pozadu oproti donoseným deťom, ale nakoniec ich vo väčšine prípadov dobehnú. Extrémne nedonosené deti sa len zriedkavo vyvinú ako zdraví jedinci.

Rozdelenie predčasne narodených detí

Rozdeliť predčasne narodené deti sa dá podľa týždňa tehotenstva alebo podľa ich pôrodnej hmotnosti. Väčšiu výpovednú hodnotu má pri predčasne narodených deťoch týždeň tehotnosti ako pôrodná hmotnosť. Ten totiž viac vypovedá o stupni nezrelosti jednotlivých orgánoch dieťaťa a teda aj o pravdepodobnosti následnej starostlivosti.

Predčasne narodené deti podľa týždňa tehotnosti

Stupeň nezrelosti Dosiahnutý gestačný týždeň
Ľahká nezrelosť 36.–37. týždeň tehotnosti
Stredná nezrelosť 32.–35. týždeň tehotnosti
Ťažká nezrelosť 28.–31. týždeň tehotenstva
Extrémna nezrelosť pod 28. týždeň tehotenstva

Predšasne narodené deti podľa pôrodnej hmotnosti

Normálna pôrodná hmotnosť nad 2500 gramov
Nízka 1500 - 2500 gramov
Veľmi nízka pôrodná hmotnosť 1000 - 1500 gramov
Extrémne nízka pôrodná hmotnosť pod 1000 gramov

Problémy nedonosených detí

Predčasne narodené deti

  • Problémy s dýchaním - vďaka nedostatočnému vývinu pľúc postihuje výraznejšie novorodencov 1 do pôrodnej hmotnosti 2000 g, ktorí dýchajú pomocou kyslíkových prístrojov.
  • Problémy s udržaním telesnej teploty - k jej udržaniu pomáhajú dieťaťu inkubátory alebo metóda klokankovania. Dĺžka pobytu dieťaťa v inkubátore je závislá na viacerých faktoroch. Vyhrievané lôžko tvorí prechodnú stanicu medzi inkubátorom a detskou postieľkou.
  • Problémy s výživou a dojčením11 - deti sú zo začiatku napojené na výživu do žily, neskôr sa prechádza na kŕmenie materským mliekom alternatívnymi metódami (nie dojčenskou fľašou, pretože kazí techniku ​​dojčenia) a na dojčenie z prsníka - viac v článku Dojčenie predčasne narodených detí.
  • Nízka ochrana pred infekciami - na posilnenie imunitného systému dieťaťa je dobré ho kŕmiť materským mliekom a dbať na zvýšenú, až úzkostlivú hygienu.

Keď sú deti zrelé na odpojenie od prístrojov, je možné ich dať matke do náručia - tzv. klokankovanie.

Nedonosené deti a lekári

Predčasne narodené deti vyžadujú po prepustení z nemocnice pravidelné kontroly a podrobné sledovanie ich vývinu. Časom sa väčšina predčasne narodených detí vyrovná svojim vrstovníkom.

Deti počas prvého roku svojho života navštevujú pravidelne neurológa, cvičia a rehabilitujú. U niektorých detí dochádza tiež k pravidelným kontrolám zraku a sluchu.

Korigovaný vek

Korigovaný vek dieťaťa sa hodnotí podľa pôvodného termínu pôrodu7 a nie podľa dátumu narodenia predčasne narodeného dieťaťa (napríklad keď sa dieťa narodí o 2 mesiace skôr, je v 4 mesiacoch života hodnotené ako by malo ešte len 2 mesiace).

Oblečenie pre nedonosené deti

Oblečenie pre nedonosené deti je k zohnaniu v špecializovaných obchodoch už od veľkosti 38. Bežne k zohnaniu už býva veľkosť 50 a vyššie.

Dojčenie pre nedosené deti

Pozri samostatný článok: Dojčenie predčasne narodených detí

Umelé mlieka pre predčasne narodené deti

Pre BEBA preemie
Pre BEBA discharge
Pre France Lait
Nutrilon 0 Nenatal
Nutrilon 1 Nenatal

Video (CZ): Jakub a Ondřej - prvý rok

Viac o predčasne narodenom dieťati na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.babyfirst.com/
  2. http://rodina-deti.doktorka.cz/co-kdyz-se-mi-narodi-nedonosene-dite/
  3. http://www.maminka.cz/clanek/deti-a-materstvi/nedonosenych-deti-pribyva-vyzaduji-zvlastni-peci
  4. http://www.familienplanung.de/index.php?id=fruehgeborenes-chancen-risiken
  5. https://web.archive.org/web/20151121003149/http://www.nasmalicek.sk/2012/10/27/predcasne-narodene...
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Kam ďalej?

Skúsenosti s predčasne narodeným dieťaťom

Máš skúsenosť s predčasne narodeným dieťaťom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
waqix
11. máj 2018

Epilepsia

Syn sa narodil 35tt+1 reálneho-gestačného veku, v nemocnici mu všade do papierov uviedli 36tt. Teraz má 2roky a 4mesiace. Chodiť začal až v 16 mesiacoch. Po druhom roku mal 1x epileptický záchvat a 1x nábeh na druhý, mal kŕče, ale po aplikovaní lieku už k záchvatu nedošlo. Po magnetickej rezonancii zistili nedovyvinuté tkanivo v časti mozgu. Po pôrode sa robí USG mozgu. Po prvýkrát sa im tam niečo nezdalo, tak sme mali kontrolu o 3mes. - myslím. A už bola vraj fontanela uzavretá, tak to nebolo možné vidieť. Bábätko bolo celkovo tiché, tak sme mali podozrenie na poškodenie sluchu. V 23mes. sme boli na vyšetrenie sluchu, tak je to ok. Mám staršie dieťa 36+4tt narodený skutočný vek, a to dieťa je úplne úplne iné a aj šikovnejšie. No ale podľa učiteliek v prvej materskej škôlke je kandidát na poradňu psychológa. Vie sa obliecť, ale chce, aby sme ho obliekli my, bojí sa piť z pohára, lebo sa pri učení veľakrát zakuckal, lyžičku nevie ešte pekne uchopiť, ale dokáže jesť polievku bez vylievania. Kaká vo svojich 4r a 3mes. len do plienky, do nočníka sa mu to podarilo raz, na wc nevie tlačiť. S deťmi sa nechce veľmi hrať, v druhej škôlke ho bije jedno dievčatko a v tej prvej za ním chodil stále jeden chlapec, ktorý keď som ho do škôlky priviedla možno tretí krát, toho môjho chytil čelom k sebe za obe ruky a išiel mu dávať akoby jazýčkovú pusu, vážne sa k nemu pritiahol a k lícu mu vyplazoval jazyk a vydával nechutné zvuky, a také dieťa je vraj úplne normálne. Ale tak možno vie ísť perfejne na wc a aj jesť a piť. Musím sa ešte k tej škôlke vyjadriť, že sama riaditeľka povedala, že je teraz dosť detí chorých, a že je to dobre.. Ako naozaj to bolo v tom zmysle... Ako nebudem ďalej rozpisovať, práca s deťmi je náročná, mám dve.. Ale veľa žien má náročnejšie zamestnania a menej peňazí, ako tie konkrétne učiteľky, ktoré sa hrajú na herečky a sťažujú sa, aké to je náročné. Ešte sa mi smiali, či syn chodí do osobitnej a potom sa opravila, že súkromnej. Pritom syn v 18 mes. hoci nerozprával vety, slov pár, poznal všetky písmená v abecede, až na 2-3.
Teší ma, že nevieme čítať myšlienky, lebo by som asi permanentne bľula na záchode, ako by mi bolo z mnohých ľudí zle.
Inak, je rozdiel, ak sa matka môže naplno venovať dieťatu. A deti, čo majú mladších súrodencov vystrájajú naozaj trošku viac, lebo žiarlia. Tu u nás vidím 3 také rodinky.
Nemám hyperaktívne deti, len skôr narodené, len o trošku, cca mesiac. Treba na ne preto, aj o trošku viac trpezlivosti. Tak, toľko k epilepsii :)... Nie som dokonalá, možnože ani dobrá matka, ale snažím sa byť tak dobrá, ako len dokážem.
Gestačný vek nie je ten reálny. A dohľadala som aj pre svoj pokoj v duši posledné menštruácie, prepočítala týždne, tak som sa zrejme pomýlila o dva týždne. No aj tak je to na hranici, druhý syn by mal spadať pod predčasne narodené. Moje krsniatko je narodené ale o mesiac skôr, a bral len vitamíny Esprico. Tiež ho bolo všade a ukričaný, teraz je ale už všetko ok.. Tak možno nie všetko má na svedomí skorší termín ich príchodu na svet, dieťa predsa ovplyvňuje veľa faktorov. No ale mozog je vesmír sám o sebe. A ľudia tiež ;)
2 poďakovania