Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Moringa olejodárna

2 skúsenosti

Moringa olejodárna (Moringou oleifera) je nízky, rýchlo rastúci strom pochádzajúci z podhoria Himaláji. Už dávno sa rozšíril cez Indiu, Arábiu a Afriku do takmer celej oblasti trópov a subtrópov. Rastie na slnečných miestach so suchou a piesočnatou pôdou. Jeho časti sú v oblasti výskytu používané ako tradičné súčasti stravy, ako prostriedky ľudového liečiteľstva a ako starostlivosť o pokožku. Vlákna z kmeňov sa používajú na výrobu povrazov a rohoží. Drvené semená alebo pokrutiny po vylisovaní oleja sa používajú ako hnojivo, krmivo pre zvieratá a na čistenie vody. Nevysychajúci olej zo semien je vhodným mazadlom pre jemné mechanické stroje.

Moringa olejodárná ako súčasť stravy

Najčastejšie sú konzumované listy, či už čerstvé, varené alebo sušené. Obsahujú bielkoviny a značné množstvo vitamínov (vitamínu C, betakaroténu), minerálov (vápnika, draslíka) a antioxidantov. Podobne ako zelené fazuľkové struky sú používané nezrelé plody moringy. Semená sa pražia a jedia ako oriešky, alebo sa z nich lisuje olej. Jedlé sú aj kvety moringy.

Moringa olejodárná ako liečebný prostriedok

Rôzne časti moringy olejodárnej majú rôzne zloženie a účinky. Podľa toho sa v trópoch a subtrópoch využívajú ako súčasť ľudového liečiteľstva.

Listy slúžia na úľavu pri bolestiach (vrátane bolestí hlavy, krku), horúčkach, chorobách horných dýchacích ciest, infekciách očí a uší, vredoch, hemoroidoch, k stabilizácii tlaku krvi a hormónov štítnej žľazy a tiež pre zvýšenie tvorby materského mlieka. Kvety majú povzbudzujúce a afrodiazakálne účinky a používajú sa aj pri liečbe nádorov, zápalov, chorôb obličiek a pečene. Môžu spôsobiť aj potrat . Semená môžu pomáhať pri liečbe pečeňových chorôb, pri zápaloch a horúčke. Miazga z kmeňa má abortívne účinky. Používa sa pri syfilise, astme, reumatizme, zubných kazoch, bolestiach hlavy, horúčkach, črevných problémoch. Kôra slúži pri tuberkulóze, chorobách očí a uší, delírii, nádoroch, vredoch a ochoreniach sleziny. Korene sú v malom množstve (obsahujú alkaloidy) používané proti parazitom a bolestiam obličiek a kĺbov, na liečbu zápalov, reumatizmu, zápchy , k upokojeniu srdcovej činnosti a dokonca aj k vyvolaniu potratu3.

Podpora laktácie

Pozitívny vplyv konzumácie listov moringy olejodárnej na tvorbu materského mlieka bežne využívajú ženy žijúce v tropickom a subtropickom pásme. V našich podmienkach sa k podpore tvorby materského mlieka užívajú 3x až 4x denne 2 kapsule moringy. Výsledky možno zvyčajne pozorovať už po niekoľkých dňoch užívania. Je nutné dodržiavať rady uvedené v článku Ako dojčiť. Spoločne s moringou možno brať aj senovku grécku11 a benedikt lekársky. Kapsule z moringových listov možno odporučiť aj na naštartovanie laktácie u mamičiek predčasne narodených detí a ako efekt na zvýšenie hladiny prolaktínu3. Navýšenie tvorby mlieka je preukázateľný a neboli pozorované vedľajšie účinky.

Súvisiace články

Viac o moringe olejodárnej na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Moringa_olejodárná
 2. http://www.poradkyneprikojeni.cz/news/bylinky-a-leky-na-zvyseni-laktace/
 3. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/ptr.2023/pdf
 4. http://www.golacta.com/reports/Estrella-Mantaring Study.pdf
 5. http://www.herdin.ph/index.php/herdin-home
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s moringou olejodárnovou

Máš skúsenosť s moringou olejodárnovou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
cjana
15. nov 2018

Moringa a dojčenie

Mne moringa zachránila dojčenie. Dojčila som takmer 2,5 roka. V 3. mesiaci po pôrode mi odchádzalo mliečko a hľadala som niečo iné ako Benedik lekársky a Senovku grécku, ktoré mi prišli drahé a účinné len svojou kombináciou. Moringa má obrovské benefity. Dávkovanie je síce zo začiatku vysoké, ale to aj pri už vyššie spomínaných dvoch výživových doplnkoch. Milo prekvapila cenou a obrovským množstvom vápnika.
 • - účinok
 • - cena
 • - množstvo vápnika
0 poďakovaní
karel223
14. nov 2018

Na trhu je ich veľmi veľa a veľa sme ich aj vyskúšali

Vyskúšali sme viaceré MORINGY , od drahých či lacných. Veríme jej účinkom a najmä tým dlhodobým, avšak všetci predajcovia mi príde, že predávajú to isté len v iných cenách a obaloch. Vyskúšali sme od najlacnejších až po najdrahšie (podotýkam za 60€). V podstate je účinok úplne rovnaký. Nevidím dôvod kupovať drahšie, keďže všetci do jedného predávajú to isté. Dopredu hovorím, že čaj je somarina.
Nejdem písať, ktoré sme si vybrali my, ale ako vravím, všetky sú úplne rovnaké, odmietam platiť za krabičku a marketing.
 • Skutočný účinok.
 • Výrazné posilnenie imunity, žiadne ďalšie dopovanie sa paralenom alebo céčkami.
 • Podotýkam super je to aj na únavu.
 • Vyššie denné dávkovanie.
0 poďakovaní