Synechia vulvae

7 skúseností

Synechia vulvae je zlepenie protiľahlých okrajov sliznice pošvového vchodu alebo pyskov ohanbia. Je spôsobené nedostatočnou hygienou rodidiel dievčatka. Nejde v samotnej podstate o ochorenie.

Štádiá zrastu

Synechia vulvae

  1. štádium - jemné zlepenie, ktoré sa môže vytvoriť už za dva dni. Je potrebné ho urýchlene prerušiť. Pretrhnutie vykoná tupým predmetom detský gynekológ.
  2. štádium - Ak sa však nezasiahne včas, je potrebné chirurgické rozdelenie v celkovej anestéze pomocou termokauteru (používa sa napr. na vypaľovanie bradavíc). Zrásť sa môžu malé pysky od zadočku či od klitorisu. Zlepia sa, postupne zrastú aj malé pysky s veľkými. Nakoľko toto konkrétne zrastanie nespôsobuje problémy s cikaním, tak sa často naň ani nepríde a výsledkom je úplné splynutie pyskov. V konečnom dôsledku zostanú zachovalé len vonkajšie rodidlá.
  3. štádium - Ďalším typom synechie je, keď je močová rúra a pošva úplne prekrytá zrastom a nastávajú problémy s močením. Moč je zadržiavaný za zrastom a to si vyžaduje urgentné riešenie. Zadržiavanie moču môže zapríčiniť zápal močových ciest2. Niekedy zostane len malinká štrbinka na cikanie. Moč má následne neštandardný smer a dieťatko často preciká nočník, čo môže byť jedným z prvých príznakov.

Zrastenie spočiatku vyzerá ako tenučká blanka a matky si ju často mýlia s panenskou blanou. Zdravé dievčatká, ktoré sa nenarodili so žiadnou anomáliou majú prirodzenie podobné dospelej žene, len v menšom. Čokoľvek, čo vyzerá odlišne a vzbudzuje v rodičovi otázky, treba konzultovať s lekárom.

Príčiny

Príčinou je absencia ženských hormónov - estrogénov. Kým sa dievčatko vyvíja v tele matky, kolujú mu v krvi aj matkine hormóny. Do 6 – 8 týždňov po narodení táto neonatálna reakcia ustupuje a hormonálne sa telo dievčatka stabilizuje.

Kožička na pyskoch je krehká a jemná a má tendenciu sa zlepovať pod vplyvom mazu - smegmy, ktorý sa tvorí v záhyboch rodidiel. Býva v ryhe medzi malým a veľkým pyskom ohanbia. Je to lepkavá hmota, ktorú nejde umyť vodou a detským mydlom.

Prevencia vzniku

Matky často nie sú dostatočne informované, ako sa o rodidlá svojich dcér starať. Práve naopak, väčšinou sú vyzývané, aby ich umývali zľahka čistou vodou a nezasahovali do nich.

Keďže smegma spôsobuje zlepenie a následné zrasty, je potrebné ju pravidelne čistiť. Raz denne, pomocou vatovej tyčinky namočenej do olejčeka, jemnými pohybmi (napr. lekárnický olivový olej, mandľový olej). Taktiež sa majú pysky denne precvičovať. Palce položíme vedľa vchodu do pošvy a jemne s nimi kývame hore a dole, každý v protichodnom smere; doprava a doľava, aby sa zabezpečilo ich prípadné uvoľnenie.

Pokiaľ je možné, nechávajte dcérku čo najviac rozbalenú, aby koža dýchala a nemnožili sa baktérie. Po každej potrebe či prebalení umyte rodidlá pod vodou v smere od pošvy ku konečníku.

Ak sa raz u dievčatka synechie objavili, je vysoká pravdepodobnosť recidívy. Z toho dôvodu je potrebné dodržiavať dôslednosť v hygiene rodidiel, často prebaľovať a ak je dieťa odplienkované, dbať na čistotu spodnej bielizne, ktorú vždy treba prežehliť na najvyššej možnej teplote.

Súvisiace články

Viac o nočníku na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.pediatriepropraxi.cz/artkey/ped-201306-0012_Synechia_vulvae.php
  2. http://www.zdraviezien.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=130&Itemid=110
  3. http://najrodic.sk/synechia-vulvae/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti so synechiou vulvae

Máš skúsenosť so synechiou vulvae?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
ywi86
15. feb 2016

Pediatrička tvrdila, že je v poriadku

So Synechiou vulvy sme sa stretli aj my. Teda moja slečna, ktorá bude mať len 3 roky.

Dozvedela som sa to od známej, že vlastne, či sme o niečom takom počuli. NIKDY V ŽIVOTE. A ani by ma nenapadlo, že po odchode známej, ja uvidím zrastené pysky u mojej dcéry.

Ostala som v šoku. Ale po prehliadke mi pediatrička povedala, že to má OK. No na moje naliehanie sme šli ku gynekológovi. A potvrdil mi to. Takže jej to aj pretrhol.

Bol menší boj na koze, ale zvládli sme to. Ja som zažila viac stresu, ako moja malá. A potom ani nechcela odísť. Lebo tam mali veľa hračiek, takže plakala kvôli tomu.

V ten deň bolo cikanie na spôsob sedu vo vani, ale na druhý deň si už ani nespomenula.
1 poďakovanie
miskakamil
12. feb 2016

O čom som vôbec netušila...

Po čo prečítaní článku tu na MK o synechii vulvae som neverila, že dačo také existuje. U 2 ročnej dcérky sme sa s tým nestretli.

Po prečítaní článku nastala kontrola mladšej Sophie. A bolo to tam, zrast.

Na poradni sme to ukázali dr., poslala nás na detskú gynekológiu - Kramáre BA, dr. Korušinská.

Synechia siahala až po uteru. Doktorka ju natupo narušila paličkou na výtery a natrela lekárskou bielou vazelínou.

Kontrola o 3 mesiace. Denne po kúpení treba natierať, aby sa to neopakovalo.
0 poďakovaní
daniela.o
8. feb 2016

Naša skúsenosť so synechiou

Mojej dcére to zistila pediatrička keď mala 1,5 roka pri poradni (zmenila sa nám pediatrička, pôvodná išla do dôchodku, nová je mladá).

Táto už vedela, že treba kontrolovať a poslala nás k detskej gynekologičke. Tá jej to sterilným vatovým tampónom oddelila a povedala, že nemám používať krém na zapareniny, iba v nevyhnutnom prípade a kázala oddeľovať denne, ale iba natiahnutím.

Lenže jej sa to znova trošku prilepilo a má to tak doteraz. Keďže sme mali veľký problém s kakaním nedalo sa ju presvedčiť, aby si nechala pozrieť a už vôbec nie niečo s tým robiť (bolo to nasilu rozťahovanie nôh, ako pri znásilnení), tak som ju nechala tak.

Teraz má 4 roky a stále má tie malé pysky asi do polovice prilepené, pošvový vchod má však pekne otvorený a s cikaním žiaden problém. Keďže o olejovaní som sa dozvedela až z tohto článku, skúsim ju ešte presvedčiť, že to skúsime odlepiť.

Uvidím či sa mi to podarí.
Smutné na tom všetkom je, že ani skúsené pediatričky a ani sestričky a doktorky na novorodeneckom o tom buď nevedia alebo nepoučia správne.

Teraz keď som druhý krát rodila tak na izbu nám priviezli prvorodičku s dievčatkom, ktoré malo zdurené genitálie ešte z maminých hormónov a novorodenecká sestrička prišla ukázať mamičke ako má prebaľovať a pred mojimi očami tomu jedno-dňovému bábätku natlačila na tú zdurenú "šušku" rybacej masti asi vo veľkosti vlašského orecha. Ja som mimovoľne skríkla "preboha!!!!" a ešte sa išla sestra na mňa osopiť! A to sa hrdia, že sú baby friendly hospital!

Z mojej skúsenosti viem, že ak by som ešte mala jedno dieťa a bolo by to dievčatkom, tak by som určite nepoužívala žiadnu masť proti zapareninám (keď tak, určite nie sudocrem a určite len v nevyhnutnom prípade) a denne by som čistila a oddeľovala pysky. Samozrejme často vymieňať plienku.

Keď som sa zdesená pýtala mojej mamy a mojich tiet (každá z nich má po dve dcéry) či niekedy o niečom takom počuli, tak neveriac krútili hlavami.

Z toho vyplýva, že látkové plienky, časté prebaľovanie a zásyp asi urobili svoje. Tým, že museli právať plienky snažili sa nás čo najskôr odplienkovať a to tiež bolo osožné.

Nechcem presviedčať, že teraz sa treba vrátiť k látkovým plienkam (tiež používam jednorázové), ale minimálne za zamyslenie to stojí.
2 poďakovania
sestricka52
8. feb 2016

Mala to moja dcérka aj napriek čisteniu

Moja malá má 3 roky. Ja som asi divná, som zdravotník a aj som si všímala telo mojej dcérky. Čistila som jej to odspodu všetko poriadne. Sama som sa dovtípila, že to treba olejčekom. A aj tak som jej raz našla tenučkú priesvitnú milimetrovú blanku, ktorá spájala vchod do pošvy.

Zľakla som sa, že čo to je. Ale ako sa aj tu v článku píše, zobrala som vatovú tyčinku, namočila som ju do olejčeka a blanku som pretrhla. Odvtedy si už na to dávam pozor. Čistila som to a jemne olejčekovala okolie. Sledujem to doteraz.
0 poďakovaní
mamjka
8. feb 2016

Mala dcérka ešte 6mesačná

Pri jednej poradni si to všimla detská dr. a poslala nás na gynekológiu.

Tam dcérke blanku prerušili, ale často sa to opakovalo aj napriek umývaniu a natieraniu olejom.

Potom nám jedna mamina odporučila obyčajnú kozmetickú vazelinu, že olivový olej lepí.

A mala teda pravdu. Odkedy sme prešli na vazelinu dcérke to nezrastá a krásne sa všetko poodlepovalo bez chirurgického zákroku.

Detský gynekológ nás ale upozornil, že sa to môže lepiť až do príchodu menštruácie (kým si telo bude tvoriť hormóny) tak je to boj na dlhé trate.
2 poďakovania
zuzu11166
5. feb 2016

Mala to 4 ročná dcérka

My sme si tým prešli nedávno, dcérka mala 4 roky. Tiež som o tom netušila. No prežívala som veľký strach. No našťastie tiež stačila vatová tyčinka. Len ten pocit, keď som ju musela posadiť na normálnu gynekologickú kozu a ten strach v jej očiach! Ona je už veľká a bála som sa, či z toho nebude mať traumu, ale našťastie sme to zvládli. Doktorka bola veľmi milá.
1 poďakovanie
egyy
5. feb 2016

Stane sa to veľmi rýchlo

My sme si tým prešli. Pamätám si, že som o tom ako tehotná čítala, ale nikdy by ma nenapadlo, ako rýchlo sa to môže stať. Malej som pri každom prebaľovaní natierala šušurku sodocremom. Chyba! Krém jej zlepil šušurku a tá pomaly zrástla. Tým, že malé bábo iba leží a ešte nechodí a nehýbe sa.

Keď som si čítala, aké dôsledky to môže mať a čo nás čaká, oblieval ma pot. Doktor povedal, že jej to mám natierať detským olejom a jemne masírovať.

Našťastie blanka bola ešte priesvitná, nebolo to úplne zrastené. Tak som jej to poctivo natierala avirilom 5-6 krát denne. A raz ráno to bolo otvorené. Taká úľava. Nechápem prečo o tom mamičky v pôrodnici neinformujú. Veď to môže zájsť veľmi ďaleko a bolo by to pre dieťa nebezpečné. Odvtedy malej natieram sudocrem naozaj iba v ojedinelých prípadoch. Radšej dám aviril. A ten som dávala po každom kúpaní poctivo. Na vatový tampón a pretrieť.
1 poďakovanie