Hrozí môjmu synovi svalová dystrofia?

Zodpovedané
10. okt 2022

Dobrý deň,

syn má 11 mesiacov a nenapreduje vo vývoji. Nesedí, neplazí sa, nestavia sa na nohy. Cvičíme Vojtovku asi 2 mesiace, ale progres je minimálny. Chodíme od lekára k lekárovi, na výsledky čakám celú večnosť a keď ich aj mám neviem si ich objektívne vysvetliť, tak len googlim.

Na neurológii mu bola diagnostikovaná vrodená axiálna hypotónia a diastáza brušných svalov. Odoslali nás na odber krvi. Pečeňové testy sú v poriadku, hodnoty ČK v poriadku okolo 2 bola hodnota.

Boli sme aj na genetike. Pani doktorka zhodnotila, že netreba kompletne genetické testy. Dala skontrolovať nejaké DPM + karyotyp. Výsledky budú o 3 mesiace. Menili sme pediatra a nová pani doktorka dala opäť skontrolovať všetky hodnoty, ktoré vyžadoval neurológ. Pečeňové testy opäť v poriadku. CK v poriadku, ale vyskočilo mu tam ČK-MB 7,21. Má byť do 6. a znížené železo 12 (má byť minimálne 14).

Čo to znamená?

Naozaj mu hrozí svalová dystrofia?

Syn je veľmi unavený a má fialové kruhy pod očam. Vojtovka je hrôza. Budúci týždeň ideme na rehabilitácie.

Ďakujem

Dobrý deň,

krvné výsledky nesvedčia nateraz pre svalovú dystrofiu.

Viac Vám bohužiaľ neviem k Vášmu stavu napísať. Treba sa riadiť odporúčaniami neurológa a rehabilitovať.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas