Je vhodné používať klimatizáciu pri novorodencovi?

Zodpovedané
27. jan 2022

Dobrý deň,

naše prvé bábätko sa narodí začiatkom júla. Bývame na najvyššom poschodí v paneláku. Minulý rok sme tu strávili prvé leto a počas najväčších horúčav bolo 28 - 29°C v byte. A to aj napriek zatieneným žalúziam. V noci vonku sa vietor ani nepohol, takže sa nám byt ani vtedy neochladil. Nedalo sa nám ani spať. Už vtedy sme rozmýšlali nad klimatizáciou, no nakoniec sme nekúpili. Odišli sme na dovolenku a po návrate už bolo pre nás prijateľné teplo /25 - 26°C/.

Teraz však mám obavy, ako vydržíme leto s novorodencom.

Je klimatizácia vhodná do bytu s malým bábätkom?

Nepoužívala by som ju priamo v detskej izbičke. Skôr na chodbe spojenou s kuchyňou a obývačkou. Odtiaľ by to chladilo ostatné izby bytu.

Je klimatizácia zdrojom nebezpečných baktérii?

Starí rodičia bývajú na vidieku, ale neviem si predstaviť, že len ako sa bábätko narodí, že by sme sa na niekoľko týždňov odsťahovali k rodičom.

Čo by ste odporúčali?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ budete mať novú klimatizáciu a budete ju na pravidelnej báze čistiť, tak to nie je problém. Určite je vhodnejšie 25 ako 29°C. Na spánok sú vhodnejšie ešte nižšie teploty (22°C). Určite však lepšie klimatizovať z chodby ako priamo.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas


Union zdravotná poisťovňa prináša svojim najmenším poistencom množstvo benefitov. Získajte príspevok na okuliarové rámy pre deti a veľa ďalších výhod.
www.union.sk/vyhody-pre-najmensich