Máme dať synovi vybrať nosnú mandľu?

Zodpovedané
1. nov 2019

Dobrý deň,

syn nastúpil minulý rok do škôlky, kde po 4 dňoch začal strašne sopliť. Mal vodnatý sopeľ a začalo mu to stekať do hrdla. Naša doktorka mu predpísala očné ATB a kvapky do nosa. Po doužívaní kvapiek sa mu do 4 dni sople vrátili, tak mu doktorka predpísala ďalšie očné ATB do nosa. Scenár sa opakoval.

Keď sme prišli tretí raz k doktorke, tak mu konečne vzala výter z nosa a predpísala Pamycon do nosa, uši aj oči. Keď som si volala o výsledky, tak povedala, že mu vyšla baktéria Moraxella a máme prísť po lístok na ORL.

Doktorka na ORL zhodnotila, že sme mali prísť hneď, lebo mu to strašne zateká. Syna aj napínalo. Pozrela uška, noštek a hrdlo. Predpísala Augmentin a konečne bol pokoj.

Tento rok malý nastúpil do škôlky a znova po týždni v škôlke dostal sople a zatekanie. Nechala som ho doma a dávala Mucosolvan. Smrkali sme a na noc dávali Nasivin. Nepomáhalo to, tak po týždni domácej liečby sme išli k doktorke. Moc mu to zatekalo a chrchlavo kašlal.

Doktorka mu predpísala Pamycon a Mucosolvan ešte ďalších 7 dní. Pamycon doužíval, no bez zlepšenia. Zobrala výter a znova tam bola Moraxella a streptokok pneumonia. Išli sme na ORL. Tam nás opäť preliečila Augmentinom a odporučila vybrať nosnú mandľu lebo zostala zväčšená. Syn nechrápe.

Máme mu dať vybrať nosnú mandľu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade sa mi zdá, že nemáte dôveru k predpisu očných kvapiek (predpokladám Uniflox) do nosa.

Je to bežná prax, nakoľko antibiotických kvapiek priamo iba do nosa je na trhu málo, tak často predpisujeme antibiotické očné kvapky, ktoré majú dobrú účinnosť na baktérie v nose a dávame ich do nosa. Je to pre blaho pacienta.

Ďalej, čo sa týka výteru, keby má pani doktorka brať výter pri každom soplíku, tak by jej nestačili výterovky. Pani doktorka si vie zhodnotiť, kde výter potrebný je a kde nie je, postupovala úplne správne.

Moraxella je bežná baktéria, ktoré v nose býva, preliečuje sa iba keď sú symptómy - vysoké teploty, CRP, protrahovaný výtok z nosa alebo zápal prínosných dutín. Inak ani preliečovať nemusíme. Vás ORL lekár preliečil, ťažkosti ustúpili. NA ROK!!! Teraz po roku má obtiaže, zase len súhlasím s postupom doktorky, že dávala najprv Pamycon a Mucosolvan a nie hneď ATB, nie hneď výter...teploty nemal. Zasa preliečenie od ORL lekára antibiotikami - neviem, či to bolo nutné, keď je týždeň-dva výtok z nosa a iné symptómy dieťa nemá.

Príde mi to ako bežné škôlkarské soplíky, kašlíky, výber nosnej mandle, je vždy na ORL lekárovi, ale z tejto kliniky, čo píšete - mi nepríde zatiaľ nutný.

Ak zostala zväčšená mandľa skúste dávať mesiac Aerius (prepíše obvodná lekárka, vyzerá, že je veľmi erudovaná). Potom kontrolné ORL vyšetrenie. Synček kašlíky, soplíky mať bude. Je škôlkar - treba aj trpezlivosť. No a ostatné už ukáže čas a priebeh ochorení.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas