Existuje zákon, ktorý určuje pravidlá ohľadom stavebného ruchu v bytovom dome?

Zodpovedané
28. apr 2023

Dobrý deň,

bývam v bytovom dome a mám pár nepoučiteľných a bezohľadných susedov. Teda takých, ktorí potrebujú prerábať svoj byt od 17.00 až do nočného kľudu. Do spoločných priestorov nedajú oznam, že idu prerábať a od kedy do kedy to bude trvať. Už sa nám stalo, že od 21:00 do 21:30 niekto vŕtal príklepovou vŕtačkou.

Existuje zákon, ktorý určuje pravidlá ohľadom stavebného ruchu v bytovom dome?

Ďakujem

Dobrý deň,

uvedenú situáciu upravuje všeobecná norma, podľa ktorej nesmie žiaden vlastník obťažovať ostatných vlastníkov nad mieru primeranú pomerom (napr. hlukom).

Vŕtanie príklepovou vŕtačkou po deviatej večer je podľa môjho názoru jednoznačným porušením tohto pravidla.

V prvom rade by som Vám odporúčala riešiť túto záležitosť cez správcu (a stanoviť presné pravidlá v rámci domového poriadku). Ak by táto možnosť nefungovala, máte právo domáhať sa súdnou cestou toho, aby susedia od takejto formy obťažovani upustili.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk