Kam sa podeje dom s pozemkom?

Zodpovedané
14. aug 2023

Dobrý deň,

moja babička kúpila v obci dom a dala ho hneď prepísať na moju maminku, ktorá v tom čase bola ešte dieťa. Žili tam potom celý život, mamina sa neskôr odsťahovala a babička v dome dožila. Keď zomrela, dom zostal napísaný na maminu. Zistili sme, že pozemok, na ktorom stojí, aj s prislúchajúcou záhradkou je zložený z viacerých častí a tie majú rozličných vlastníkov.

Ako plynul čas, tak niektorí pomreli. Mali dedičov a tí zase svojich dedičov. Zrazu je tam možno viac ako 20 ľudí, ktorí vlastnia doslova pár štvorcových metrov. Bavíme sa dokopy možno o 1 áre.

Babičkin dom je opustený 15 rokov, lebo moja mama sa na to doslova vykašľala. A to najskôr zo smútku, neskôr plynul život. Dom je spojený s ďalším domom. Tam dávno bývala nejaká pani. Táto časť je opustená 30 rokov.

Ako postupovať?

Som z celej situácie veľmi smutná, ten dom a záhradka sú celé moje detstvo.

Mám sadnúť do auta a obehať všetkých vlastníkov?

Nie sú všetci na Slovensku a budú si myslieť, že pôjde o neviem aký majetok.

Neplatí na našu situáciu vydržanie?

Babička tu žila 50 rokov, bola pani učiteľka, v obci známa a obľúbená osoba.

Ďakujem

Dobrý deň,

šanca, že by ste vy, resp. Vaša rodina pozemky úspešne vydržali je extrémne malá (okrem toho sa vydržanie veľmi ťažko preukazuje).

Ak by ste mali záujem o nadobudnutie pozemku, budete musieť kontaktovať postupne všetkých aktuálnych vlastníkov so žiadosťou o odkup. Ak by odmietli/neboli dohľadateľní, môžete súdnou cestou žiadať o prikázanie pozemku do Vášho vlastníctva za trhovú cenu. Okrem hodnoty pozemku budete musieť preukázať to, že máte k pozemku citový vzťah, pretože ste tam prežili detstvo.

Ak si myslíte, že by niektorí vlastníci mali nerealistické predstavy o hodnote svojich podielov, dajte si najprv urobiť znalecký posudok. Budú z neho vyplývať hodnoty jednotlivých podielov a tieto informácie budete môcť použiť ako dôkaz v rokovaní s vlastníkmi o odkúpení ich podielov.

Ak by ste mali záujem o zastupovanie v tejto veci, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk