Kto dedí po svokre?

Zodpovedané
16. jan 2024

Dobrý deň,

syn - jedináčik s manželkou a deťmi, žije v jednej domácnosti s matkou. Dom je v LV písaný 3/4 časť na matku a 1/4 časť na syna. Syn je chorý, nevesta sa obáva najhoršieho. Nevesta bude dediť po manželovi.

Kto by dedil 3/4 časť domu, ak aj matka (nevestina svokra) umrela neskôr?

Budú to jej súrodenci alebo nevesta?

Ďakujem

Dobrý deň,

po synovi budú vždy dediť deti a manželka, každý z nich dostane rovnaký podiel na dedičstve.

Ak zomrie najskôr syn a potom jeho matka, budú po nej dediť len jej žijúci potomkovia - t. j. jej vnuci, každý rovnaký podiel. Fakt, že ide o maloleté deti, ich z dedičského práva nevylučuje (spravovať ich majetok bude ich matka (nevesta), na mimoriadne dispozície s ich majetkom bude potrebovať schválenie súdu).

Ak by nededil žiaden vnuk/vnučka, dedila by zrejme po svokre nevesta (ako spolužijúca osoba) a svokrini súrodenci (každý rovným dielom).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk