Má majiteľ bytu právo vidieť zmluvy s dodávateľom tepla a teplej vody?

Zodpovedané
23. okt 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť o mojej situácii.

Mám prosím ja, ako majiteľ bytu, právo nahliadnuť do zmlúv, ktoré uzatvoril správca našej bytovky s dodávateľmi tepla a teplej vody?

Ide o to, že nám pravidelne netečie teplá voda. Keď sme volali dodávateľovi, ktorý nám podľa správcu údajne vodu dodáva, tak nám povedal, že s nimi žiadnu zmluvu uzavretú náš správca nemá.

Ak sa preukáže, že si správca berie zálohové platby a neplní si svoje povinnosti, nemôžeme ho niekam nahlásiť?

Má ročnú výpovednú lehotu, čo v takomto prípade nepripadá do úvahy.

Ďakujem

Dobrý deň,

vzťah medzi vlastníkmi bytov a správcom je súkromnoprávnym (zmluvným) vzťahom. Je podľa mňa preto prirodzené, že by Vám správca predmetné zmluvy sprístupniť mal. Ak tak odmieta urobiť, môžete ich sprístupnenie žiadať súdnou cestou. Ak sa preukáže, že došlo k porušeniu povinností správcu, môžete žiadať od neho aj náhradu škody.

V podobnej situácii by som Vám však odporúčala čo najrýchlejšie pouvažovať nad zmenou správcu.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk