Má zamestnávateľ právo krátiť nárok na lekárske ošetrenie?

Zodpovedané
13. jún 2023

Dobrý deň,

som zamestnaná viac ako rok v jednej firme a 30.6.2023 mi končí zmluva na dobu určitú. Pri nástupe ma zamestnávateľ informoval, že mám nárok na 7 lekárskych ošetrení na seba a 7 na doprovod. Vraj u nich sa to nekráti.

Tento rok som už skoro všetky tieto ošetrenia vyčerpala a zrazu mi povedali, že nárok mám len na pomernú časť za 6 mesiacov. Teda 3,5 dňa na seba a 3,5 dňa na doprovod. Lekárske potvrdenia z tohto mesiaca som musela prepísať na dovolenku. Mám pocit, že mi zamestnávateľ ubral z toho, na čo mám nárok.

Postupoval môj zamestnávateľ správne?

Ďakujem

Dobrý deň,

pokiaľ nebolo dohodnuté písomne inak (v kolektívnej zmluve, interných smerniciach zamestnávateľa alebo v pracovnej zmluve), tak zamestnávateľ má právo na krátenie nároku na platené voľno pri lekárskom ošetrení/sprievod maloletého dieťata (nárok vyplývajúci zo zákona krátiť možno).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk