Mám nárok na vrátenie celej rezervačnéj zálohy?

Zodpovedané
8. mar 2024

Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť. Mali sme záujem o kúpu rodinného domu, kde pozemky nie sú vysporiadané. Podpísali sme v októbri s realitnou maklerkou rezervačnú zmluvu, zaplatili zálohu 3000 EUR. Maklérka tvrdila, že celá záhrada pri dome bude naša. Bol tam geodet, ktorý urobil geometrický plán. Súhlasili sme s vytýčením pozemku.

Odvtedy stále vravela, že už to zapisuje na kataster. No stále nič. Navyše sme sa dozvedeli, že sa neskontaktovala so všetkými majiteľmi pozemkov, ktorí by s týmto mali súhlasiť a osobné sme sa stretli s majiteľkou vedľajšieho pozemku, ktorá má v tom dvore 100 m2 a určite s tým plánom súhlasiť nebude. Chce to pre seba.

Všetko malo byť urobené do konca roka, nakoľko nás tlačí čas kvôli firemným problémom. Doteraz nie je nič urobené. Ako sme sa dozvedeli, že pani má v tom dvore tých 100 m2 a že maklérka nekomunikuje s tými majiteľmi, tak sme sa rozhodli odstúpiť od zmluvy. Od začiatku nás zavádzala o stave toho pozemku.

S predávajúcim nemá ani len podpísanú zmluvu o predaji. Na rezervačnej zmluve nie je ani dátum rezervácie nehnuteľnosti. Tvrdila, že ho tam nemôže dať, keďže pozemky nie sú ok. Bol tu vykonaný aj znalecký posudok.

Keď sme jej teraz povedali, že odstupujeme, tak si chce zo sumy odrátať náklady realitnej kancelárie, sumu za posudok aj geometrický plán. Keď som pýtala blok od posudku a plánu povedala, že ich poprosí nech jej ho dajú.

Nemala by ho už mať a nie pýtať takto dodatočne?

Mám nárok na vrátenie celej zálohy, keď sú tam také skutočnosti a zlé informácie z jej strany?

Ešte sme zistili, že maklérka mala v minulosti už takto problémy s klientmi a súdili sa taktiež ich oklamala.

Ďakujem

Dobrý deň,

postup maklérky v tomto prípade je celkom zjavne neštandardný a neetický. Prikláňam sa k tomu, že by ste mali mať právo odstúpiť od zmluvy a žiadať vrátenie celej zálohy. Na finálne posúdenie tejto záležitosti by som potrebovala vidieť predmetnú rezervačnú zmluvu a taktiež všetky ďalšie súvisiace podklady, ktoré máte k dispozícii a ktoré by ste v prípade sporu boli schopní predložiť súdu.

Ak máte záujem o moje poradenstvo v tejto veci, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk