Môžem podať žalobu na vysporiadanie BSM, ak nie som spoluvlastníkom rodinného domu?

Zodpovedané
4. okt 2023

Dobrý deň,

s manželom sme v rozvodovom konaní. Počas manželstva sme spolu postavili rodinný dom, na ktorý sme si vzali z menšej časti hypotekárny úver, kde som ja vedená ako spoludlžník. Stavbu sme financovali zo svojich finančných prostriedkov, ktoré sme mali našetrené + hypotékou (obaja sme pracovali, splátky na hypotéku odchádzali z nášho spoločného účtu). Pozemok pod stavbou bol vlastníctvom môjho manžela ešte pred manželstvom, aj na LV nášho novopostaveného RD je vedený len manžel. Dom je skolaudovaný.

Mám možnosť napriek tomu, že nie som na LV vedená ako spoluvlastník RD, podať žalobu na vysporiadanie BSM?

Alebo tomu bude predchádzať určovacia žaloba na stanovenie môjho podielu na spoločnej nehnuteľnosti?

Ďakujem

Dobrý deň,

podľa mňa by ste mali v žiadosti o vyporiadanie BSM uviesť skutočnosti, ktoré preukazujú, že zápis v katastri je nesprávny, že ste ako vlastníci domu mali byť vedení obaja s manželom.

Súd by mal túto otázku vyriešiť ako predbežnú a následne pristúpiť k vyporiadaniu BSM ako k takému.

Situácia, kedy sa najprv podáva určovacia žaloba, aby sa vyriešila jedna čiastková otázka a následne sa celá vec rieši v ďalšom konaní (na základe žaloby na plnenie) sa považuje za neekonomickú, lebo dochádza k navyšovaniu počtu konaní, opakovanému dokazovaniu tých istých skutočností a pod.

Ak máte záujem o právne poradenstvo v tejto veci, kontaktujte ma prosím e-mailom.

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk