Musím informovať obec, že chcem na pozemku urobiť pastvu pre zvieratá?

Zodpovedané
26. máj 2023

Dobrý deň,

plánujem v malej dedinke kúpiť pozemok na pastvu pre zvieratá.

Som povinná o tomto mojom zámere informovať vopred obec?

Musím žiadať povolenie na takýto účel?

Na pozemku by som chcela vyvŕtať studňu, postaviť pár jednoduchých prístreškov + plot a vysadiť stromy. Teda žiadne murované stavby. Celkovo by som chcela krajinu zachovať v pôvodnom stave a skôr ekologický zlelpsit tými stromami.

Je možné, že by mi mohla obec takúto aktivitu stopnúť?

Bol by rozdiel v kontexte tohto povolenia, či aktivitu vykonávam na vlastnom pozemku alebo na prenajatom?

Ďakujem

Dobrý deň,

z Vašej otázky nevyplýva, či sa predmetný pozemok nachádza v intraviláne obce alebo v extraviláne a ani to, ako je vedený v katastri nehnuteľností (orná pôda, záhrada, lúka, stavebný pozemok).

Od toho zásadne závisí, či budete na predmetnom pozemku oprávnená realizovať svoj zámer.

Na vyvŕtanie studne bude určite treba súhlas obce (odbor životného prostredia).

Prístrešky budú zrejme len drobnou stavbou, takže bude stačiť ohlásenie stavebnému úradu.

Ak by ste mali pozemok len prenajatý, museli by ste k všetkému dokladať súhlas vlastníka nehnuteľnosti s navrhovanými zmenami. Zároveň by som Vám odporúčala v nájomnej zmluve podrobne dohodnúť podmienky po skončení nájmu (Budete musieť vrátit pozemok do pôvodného stavu? Prípadné zhodnotenie pozemku vlastníkovi pozemku).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk