Váš príbeh môže niekomu zmeniť deň. Možno aj život.
Keď to pomôže len jednej žene, malo to zmysel. Napadlo vám to?
Ticho o tabuizovaných témach, pocity osamotenia v tom celom, neistota v riešeniach. A jedného dňa sa aj takáto životná skúsenosť, ktorú sme nečakali, dokáže premeniť na inšpiráciu a povzbudenie pre ostatných.
✍️Možnosť spísať si vlastný príbeh môže dopomôcť uzavrieť veci v našom živote. Dať pomyselnú bodku za vecami, ktoré narúšali náš pokoj a duševnú pohodu.
Zdieľaním svojho príbehu o rodičovstve a duševnom zdraví môžete pomôcť nielen sebe, ale aj množstvu ďalších žien, ktoré sa vo vašich slovách nájdu.
Zdieľania - časť IV.
Milé ženy,
nie každá z nás vstúpi do materstva s pocitom radosti. Niekedy ho sprevádza bolesť, trauma, výčitky a ticho, ktoré dusí.
Prečítajte si príbeh Ľubky - otvorene rozpráva o pôrode syna, pri ktorom systém zlyhal na plnej čiare a zanechal v nej pocit hanby a neschopnosti.
Je to príbeh o vyčerpaní, výčitkách, ale aj o ceste k sebe a o nádeji, že to raz bude lepšie ♥️.
Traumatizujúca pôrodná skúsenosť, nech je akokoľvek stará, dokáže v nejakej forme zasahovať do aktuálneho života a prežívania. Ak cítite, že niečo z vášho pôrodného zážitku ostalo nevypovedané, povedzte o tom svojej blízkej osobe, alebo zvážte vyhľadanie odbornej pomoci aj prostredníctvom kontaktov v tejto sekcii.
Sme tu pre Vás
Dula alebo pôrodná asistentka? Poznáte rozdiel?
Milé ženy,
vedeli ste, že význam slova dula pochádza z gréckeho “doula”, čo znamená osobnú otrokyňu ženy?
Skúsená dula je skvelou oporou pre rodiacu ženu, pretože vie psychicky podporiť, poradiť, navigovať, aj motivovať.
Ľudia si často však zamieňajú pojmy dula a pôrodná asistentka.
Dula nemá (nemusí mať) zdravotnícke vzdelanie, nemôže zasahovať do kompetencií zdravotníkov na sále, ani do priebehu pôrodu.
Pôrodné asistentky sú vysoko kvalifikované zdravotnícke pracovníčky - výkon praxe ich povolania je spojený s povinnou registráciu v Slovenskej komore sestier a pôrodných asistentiek. Ich hlavnou úlohou je podporovať ženy počas tehotenstva, pôrodu a popôrodného obdobia. Sledujú fyzické aj psychické zdravie matky a dieťaťa, poskytujú odborné poradenstvo, pripravujú ženy na pôrod, asistujú pri prirodzených pôrodoch (v prípade potreby môžu dokonca odviesť pôrod sami), zabezpečujú starostlivosť o novorodenca v prvých hodinách a dňoch života a v rámci popôrodnej zdravotnej starostlivosti pomáha matke s dojčením.
Zdieľania - časť I.
Milé ženy,
život prináša rôzne situácie a naše prežívanie môže byť tiež rôzne. A tak je to v poriadku.
Chceme, aby sa každá žena cítila pochopená a aby vedela, že hľadať pomoc nie je zlyhanie, ale prejav sily.
Toto je prvý príspevok zo série Zdieľania. Budeme vám v nej prinášať príbehy žien, ktoré sa rozhodli podeliť o svoje pocity a zážitky, tie jemné aj tie temné.
Prajeme vám, aby ste si v nich našli vždy to, čo práve potrebujete.
Báseň z vizuálu napísala mama Dana, ktorá si prešla popôrodnou psychózou. Celý jej príbeh si môžete prečítať tu.
Novinky v pôrodniciach: Pomoc pre ženy na dosah
Na známosť sa dáva, že od minulého týždňa nájdete naše Kontrastné kartičky materstva už aj v pôrodnici v Trnave20 a v Skalici11.
Kontrastná kartička materstva je síce malá, no dokáže byť veľkou podporou v momentoch, kedy sa žena po pôrode necíti len dobre.
Nájdete v nej všetky dôležité informácie týkajúce sa možného prežívania vašich dní po pôrode, či neskôr v priebehu materstva:
Kompletný zoznam pôrodníc a ďalších miest, na ktorých sú pre vás Kontrastné kartičky materstva k dispozícii nájdete na našom webe Kontrastná kartička materstva - Vysmiata Duša Mamky.
Ako sa naozaj máte, milé ženy?
POSLEDNÉ DVE VOĽNÉ MIESTA na hodinovej podpornej skupine vedenej psychologičkou Mgr. Ankou Hubčíkovou.
V stredu 26. marca o 10.00.
Pre prihlasovanie a viac info kliknite na https://www.vydumamky.sk/potrebujem-pomoc/pre-seba/podporna-skupina/.
Podporná skupina bude prebiehať cez platformu na videohovory google meet.
Tešíme sa na vás.
Tím Vysmiatej Duše Mamky
Ako sa naozaj mám?
Milé ženy,
doprajte si čas pre seba a príďte sa s nami podeliť o svoje aktuálne prežívanie.
Hodinová podporná skupina bude vedená psychologičkou Mgr. Ankou Hubčíkovou.
Uvidíme sa v stredu 26. marca o 10.00.
Príbeh z pôrodnice v Dolnom Kubíne
Ahojte milé maminky a budúce maminky.
Určite mi dáte za pravdu, že výber pôrodnice vie byť celkom veda. Pri rozhodovaní sa nám môžu pomôcť najmä reálne skúsenosti od žien, ktoré už v danej nemocnici rodili. A tak Vám chcem priblížiť moju skúsenosť s pôrodnicou v Dolnom Kubíne, kde som takmer pred dvomi rokmi priviedla na svet svojho syna.
Počas tehotenstva som mala možnosť byť hospitalizovaná na gynekologickom oddelení hneď 3 krát. Prvý dôvod bol ten, že sa mojej gynekologičke zdala hmotnosť bábätka vzhľadom na TT nízka. Na oddelenie ma prijal pán primár spolu s jeho sestričkou, ktorí boli veľmi milí a príjemne ma prekvapili. Všetky sestričky a lekári, ktorých som za tie 4 dni stretla boli ústretoví a pozitívne naladení. Izby boli čisté, priestranné a slnečné. Dokonca som v nemocnici pozerala Majstrovstvá sveta v hokeji. 🙂
Dôvodom môjho druhého pobytu bolo podozrenie na unikanie plodovej vody. V nemocnici som strávila 5 dní, počas ktorých sme boli ja i bábätko dôkladne vyšetrovaní s pozorovaní. Opäť boli všetci milí a ja som s úžasom sledovala vysmiate tváre zdravotných sestier i napriek vyčerpaniu a nie vždy prívetivým pacientkam. Jedlo bolo dobré. Typické nemocničné, ale nič, čo by sa nedalo zjesť. Dokonca sme raz mali na večeru moje obľúbené "čivapčiči".🙂 Bolo také výborné, že som si ho ani nestihla odfotiť. Tak prikladám foto inej večere. 🙂
No a tretí krát ma na oddelenie prijali už v 42. TT. Počas prvých dní som bola dôsledne pozorovaná. Pán primár ma spolu s ostatnými lekármi o všetkom informoval. Bez problémov odpovedali na otázky, ktoré som sa ich pýtala. A vysvetlili mi všetko, čomu som nerozumela.
Na tretí deň po hospitalizácií sa rozhodli, že mi začnú pôrod pomaličky vyvolávať. Bola to streda ráno, keď mi na pôrodnej sále tiekol do žily oxytocín, ktorý mal vyvolať pôrod. Nič sa však neudialo a ja som sa opäť vrátila na gyn. oddelenie.
Večer v ten istý deň mi začali pôrodné bolesti. Sestra ihneď volala lekára, po kontrole mi pomohla zbaliť veci a výťahom sa so mnou odviezla na pôrodné sály. Tam ma čakali dve úžasné, vysmiate sestričky, ktoré ma nabili pozitívnou energiou. Odporúčili mi horúcu sprchu, ktorú som s radosťou prijala.
Počas toho, ako som si miernila pôrodné bolesti v sprche. sa mi podarilo vytopiť celú kúpeľňu a chodbu pôrodných sál. I napriek tomu boli sestričky veselé, dokonca sa nahlas smiali a hovorili, že toto sa im ešte nestalo. Zatiaľ, čo ony dávali do poriadku chodbu a kúpeľňu, ja som už ležala na pôrodnom boxe. Môj pôrod bol dlhý , trval 12 hodín. Vôbec však nebol tak strašne bolestivý ako mi všetci hovorili. A to som rodila bez epidurálky. I napriek únave, ktorá ma zmáhala to bol jednoznačne najkrajší zážitok môjho života. Som si istá, že tento zážitok upevnil i celý personál Dolnooravskej nemocnice v Dolnom Kubíne.
Pobyt na šestonedelí bol veľmi príjemný. Jedlo pre novopečené maminky bolo podľa mňa výborné. Na oddelení boli milé sestry, ktoré nám so všetkým pomohli. Ukázali nám ako máme bábätká kúpať, prebaľovať, prezliekať. Taktiež tu bolo sestričky, ktoré nám pomáhali s dojčením. Denne prišli aj 100 krát, ak sme to potrebovali.Prikladali nám bábätko, ak to bolo potrebné, zapožičali nám klobúčiky na bradavky.
Byť mamou je náročné a úžasné zároveň. #nopainnogain #porod #materstvo #sommama #zdennikamatky #medzinanimatkami IG:@zdennikamatky
Život je Láska
Zmierenie
Nie som vôbec pripravená na pôrod. Nie som vôbec pripravená byť tehotná, nie to ešte na pôrod. Nie som vôbec pripravená na ďalšie dieťa, prišlo tak nečakane. Nebudem hovoriť, že “našou vinou”. Ten akt bol krásny, bol z Lásky, bolo to o nás, a aj keď som netušila, že počneme, vinou by som to nenazvala. Robíme všetko s plným vedomím, takže takýto záver sme mohli očakávať. Zatiaľ sme sa prírastkom nebránili, no napriek tomuto uvedomeniu, som veru tentokrát na tehotenstvo pripravená nebola. Akurát mi bežal masérsky kurz, chystala som sa na polmaratón, už som aj začala trénovať. Všetky plány môžem zahodiť.
Prvý bod programu - zmierenie. Musím sa zmieriť s tým, že je tu, je náš, a bude s nami celý život. Bilo sa mi srdce s hlavou. Zmierenie neprišlo na prvý krát, pracovala som na ňom úplne pravidelne. Až do pôrodu. Niekedy som si ani len neuvedomovala, že som tehotná. Veď život plynie tak rýchlo. Ale on mi to dal samozrejme patrične pocítiť. Bolo mi často zle od žalúdka. Čo bolo vlastne aj dobre, aby som nejedla hlúposti. Jedlo som dosť vyberala, inými slovami, on si proste z brucha diktoval, čo a ako. A ja som sa úplne automaticky podvolila. Nebojovala som s ním, ani s týmto stavom.
Najťažšie bolo v úvode dostať to zo seba, povedať všetko Paľovi. Už sme riešili financie, kedy pôjdem do práce, a do ktorej, a podobné svetské veci. Videl, že sa trápim. Jeho reakcia však bola oslobodenie: Rozosmial sa, a dal mi pusu. Tešil sa.. Blázon. Ako keby si neuvedomoval dopady. Ale on predsa nie je hlupák! Všetko si plne uvedomuje. A mne neskutočne odľahlo: Už v tom nie som sama. Už sme v tom celá rodina.
Postoje
Bábätko v inkubátore: Nahradí podmienky v mamkinom brušku?
Bábätko v inkubátore je takou dojímavou témou. Ak to povieme jednoducho, je to skrinka, ktorá detičkám pomáha prežiť a uľahčuje im dni, kým budú schopné fungovať bez neho, pri svojich rodičoch. Úžasná a skvelá vec, ktorú nám priniesol pokrok. V rozhovore s primárkou neonatologického oddelenia v Humennom MUDr. Máriou Vasilovou sa dozviete odpovede na rôzne otázky ohľadom bábätiek „bývajúcich“ v inkubátore.
Ako sme si povedali, je to taká zázračná skrinka. Na čo však primárne slúži? Vieme, že sa tam liečia nedonosené detičky. Ako a v čom inkubátor dokáže pomôcť?
Ak sa dieťa narodí nedonosené, má podľa stupňa nezrelosti nezrelé aj orgány a funkcie, ktoré mu neumožňujú hneď po narodení dokonale sa prispôsobiť okolitému prostrediu a existovať v ňom. Na preklenutie tohto obdobia sa používajú rôzne typy inkubátorov. Inkubátor je zariadenie, ktoré pomáha aspoň čiastočne nahradiť mamu a jej maternicu, aj keď treba povedať, že ani najdokonalejšie inkubátory nenahradia úplne všetky podmienky, ktoré má plod v maternici svojej mamy.
Samozrejme, mama je predsa len mama. Keď spomínate maternicu...Ako teplo majú detičky v inkubátore? Ako v maternici?
Je to veľmi pekné prirovnanie. Áno, možno povedať, že sa snažíme prispôsobiť teplotu v inkubátore tak, aby to bolo porovnateľné s prostredím v maternici. Hovoríme, že v inkubátore sa snažíme vytvoriť termoneutrálne prostredie, aby teplota dieťaťa, ktoré je v ňom uložené sa pohybovala od 36,5- 37,5 °C meranej v konečníku. Čím je nedonosené dieťa nezrelšie, tým vyššia teplota v inkubátore musí byť nastavená, aby sa udržala termoneutralita prostredia. Inkubátory sú vybavené čidlami, ktoré kontinuálne sledujú napr. kožnú teplotu dieťatka.
Stretla som sa s tým, že niektoré detičky sa zakrývajú a niektoré nie. Je to kvôli teplu? Alebo aj dotyku, aby niečo na sebe cítili?
Ženy taká otázka u tých kde bol muž/priateľ pri pôrode ako to vnímal? Máte aj zle skúsenosti? #porod
Vyvolanie pôrodu: Kedy, ako a naozaj to bolí viac?
Zrejme každá budúca mamička túži po prirodzenom nástupe pôrodu. Nie vždy jej to však je umožnené, a tak sa občas musí medicínsky zakročiť a pôrodu napomôcť. Aké sú najčastejšie dôvody na vyvolávanie pôrodu, akými technikami sa pôrod môže vyvolať a skutočne býva jeho priebeh bolestivejší?
K umelému vyvolaniu pôrodnej činnosti väčšinou nedochádza „len tak“, ale pristupuje sa k nemu na základe konkrétnych dôvodov. Väčšinou vám ho doktor navrhne v čase, keď prenášate ako alternatívu k prirodzenému pôrodu. Nevyhnutný je aj v prípade, že vám odtiekla plodová voda no ani po jej odtečení sa u vás do 24 hodín nedostavila dostatočná kontrakčná činnosť. K plánovanému pôrodu sa prikláňa aj v prípade, že váš predchádzajúci pôrod trval menej ako 60 minút. Indikáciou môžu byť aj konkrétne zdravotné problémy nastávajúcej mamičky (preeklampsia – vysoký krvný tlak, problémy s obličkami...).
Existuje niekoľko “urýchľovačov” nástupu pôrodnej činnosti. Jednotlivé formy sa v mnohých prípadoch kombinujú alebo niekoľkokrát opakujú. Vždy závisí od stavu pacientky a od toho, ako sa jej stav vyvíja.
Hamiltonov hmat
Keď sa dieťatku nechce na svet
Netrpezlivo počítate dni do termínu pôrodu. Váš čas podľa tehotenskej knižky konečne nadíde, no dieťatko sa zatiaľ na svet akosi nepýta. Nebojte, zďaleka nie ste jediná budúca mamička, ktorá ‘prenáša’.
40 týždňov je akurát tak dosť! Celé telo vás bolí, celé okolie sa každý deň pýta, či už to máte za sebou. A vy si skutočne neprajete iné, ako už celý proces konečne absolvovať a najlepšie prirodzenou cestou. Tašku do pôrodnice už máte dlhé týždne zbalenú a každým dňom ste viac a viac pripravená v momente vyraziť do nemocnice. Vaše telo i bábätko to však vidí inak.
O prenašaní či potermínovej gravidite oficiálne hovoríme až v 42. týždni gravidity. Častokrát sa však medzi mamičkami používa termín „prenášam“ už po tom, ako ‘prešvihli’ svoj oficiálny termín pôrodu. Ten je vypočítavaný na základe vášho menštruačného cyklu, ovulácie a výsledkov ultrazvuku a nemusí ísť vždy o jednoznačne presný dátum. Takisto váš organizmus (a dieťatko v ňom) nepozná kalendár a riadi sa vlastnými inštinktami.
V jednotlivých nemocniciach sa k rôznym technikám ‘urýchľovania’ nástupu pôrodu stavajú individuálne. Niekedy sa ich techniky a štandardy líšia aj od doktora k doktorovi. Podobne sa rôzni aj prístup nastávajúcich mamičiek. Jedna to chce mať čím skôr za sebou a s tým, aby lekár nástup pôrodu urýchlil, nemá problém. Ďalšia zas zastáva filozofiu – radšej počkať, kým sa bábätko samo rozhodne.
Epidurálka pri pôrode: Áno alebo nie? Aký je názor slovenských mamičiek?
Mám si dať pichnúť epidurálku? Aký bude pôrod s ňou a aký bez nej? Oplatí sa to? Toto je len časť otázok ohľadom problematiky uľahčenia pôrodných bolestí, ktoré s blížiacim sa termínom pôrodu rieši nejedná nastávajúca mamička. Aké sú skúsenosti mamičiek na MK, ktoré už majú aspoň jeden pôrod za sebou?
Je len málo tém, v ktorých sa názory žien – mamičiek tak rôznia. Nie je to potrebné, pôrod sa dá zvládnuť aj bez toho! Bez epi si neviem predstaviť, ako by som tie hodiny bolestí pretrpela! Vrelo odporúčam! Prvý pôrod bol bez epi, každý ďalší sa rozhodnem rovnako! A toto je opäť iba zlomok reálnych skúseností reálnych mamičiek. Tak poďme sa prekusať cez túto problematiku postupne.
Epidurálna analgézia slúži na tlmenie pôrodných bolestí a kontrakcií. Nezabezpečí tzv. bezbolestný pôrod, no bolesti po zavedení PEDA sú znesitelnejšie a nestupňujú sa. Počas kontrakcií by ste nemali cítiť bolesť, iba sťahy a tlaky. Rozhodujúci je aj čas aplikovania epidurálky. Nesmiete byť otvorená na viac ako približne 5 cm.
Epidurálka pôsobí zhruba 1 až 1,5 hodiny a je možné ju po odznení účinkov opakovane "dopichovať". Niekedy zdravotný stav rodičky zavedenie epidurálnej analgézie nepovoľuje. Na to, aby vám už priamo na mieste počas pôrodu anesteziológ mohol epidurálku podať, vo väčšine slovenských nemocníc musíte vopred absolvovať tzv. „poučenie“. Ide o štandardný proces. Keďže na Slovensku sa epidurálna analgézia považuje za nadštandardnú službu, zdravotné poisťovne ju nepreplácajú. Za epidurálku teda platíte vy, sumy sa pohybujú v závislosti od nemocnice (od 80 do 150 eur).
Papierovačky po pôrode
Príchod bábätka do rodiny neznamenajú iba radosti a starosti s opaterou. Po návrate z pôrodnice začínajú vybavovačky na úrade. Nikoho nenapĺňajú radosťou, ale sú nevyhnutné.
Vo väčšine rodín je otecko ten, kto vybaví všetko, čo treba. No nie každá mamička má pri sebe pomoc, tak aj slobodné mamičky musia všetko zvládnuť.
Po pôrode odchádzate domov s tromi tlačivami, ktoré musíte odovzdať
Strach z pôrodu: Tokofóbia
Spoločnosť chápe tehotenstvo ako obdobie plné lásky, radosti, spokojnosti a šťastia. Inak tomu ani nemôže byť. O strachu sa nevraví. Pritom je bežnou emóciou každej ženy vo väčšej, či menšej miere. Obavy sú späté najmä s bolesťou počas pôrodu, možnými komplikáciami i s fyzickými zmenami. Kedy je strach fóbiou, kto a čo pomôže? Existuje prevencia?
Nielen fyzické, ale aj psychické zmeny a neistota počas tehotenstva vyvolávajú u žien veľké obavy z tohto obdobia. Doslova nočnou morou môže byť i samotný pôrod. Takéto emócie sa ženy boja vyjadriť, pretože si myslia, že iné ženy sú silnejšie a podobné pocity nemajú. Neodkomunikovaný strach naberá na intenzite. Má vplyv na priebeh tehotenstva, pôrod a aj na rozvoj možných popôrodných depresií, či ich zložitejší priebeh a dlhšie trvanie.
Tokofóbia (strach z pôrodu) je natoľko silný strach z tehotenstva a pôrodu, že žena sa bráni otehotneniu. Je to paradox, pretože napriek tomu, že túži po dieťati a praje si ho, pociťuje iracionálne, prehnané obavy. Tie ju premôžu a vedome sa otehotneniu vyhýba. Ide o patologický strach.
Tokofóbia sa delí na primárnu, sekundárnu a terciárnu.
Je skvelé byť tehotná?
Máte dve možnosti. Buď áno, alebo nie. Byť tehotná je skvelé, alebo vôbec. Pozrite sa na to z tej lepšej stránky a myslite na pozitíva i výhody. Hneď sa vám bude s bruškom ľahšie kráčať.
Tadá! Prvá ranná nevoľnosť za vami a vy už tušíte, čo za tým bude. A to je hneď prvá výhoda… Máte svoje malé, veľké tajomstvo… Jedine vy o ňom viete a rozhodnete, či ho všetkým rozpoviete! Alebo si to necháte len pre seba? Manžel už možno tuší, no vám sa páči držať ho v napätí… Začína deväť, priam magických, mesiacov. Nerozjímajte zbytočne nad únavou, častými návštevami toalety, nechutenstvom a zmenami nálad! Poďte si to užiť.
Úplne sa uvoľníte. Spomalíte… Že je nákup ešte nevyložený, doma vás počkal špinavý riad a manželovi treba ožehliť košele? Ukazujúc na svoje bruško a s úsmevom na perách práve jeho poprosíte o pomoc. Po niekoľkých týždňoch máte šancu, že budete mať doma nového pomocníka v podobe vlastného partnera. Ani ste o tom netušili, však? Tehotenstvo robí aj s mužom divy! Ľahnite na gauč a pozrite si trebárs tento film. Byť tehotná je skvelé!
Predstavte si deväť mesiacov nakupovania. Máte právo utrácať veľa a za všetko! Treba kompletne obnoviť šatník. Nie je nič horšie ako vyťahané, neforemné tepláky! Dnes už existuje veľa obchodov, špecializovaných práve na tehotenskú módu. Konečne máte možnosť do nich vstúpiť a vybrať si. Ak chcete ostať verné značkám, na ktoré ste boli zvyknuté aj bez bruška, nakuknite i tam. Stačí vhodný strih, či dĺžka a môžete byť razom šik. Nerozmýšľajte, či si nový model obliečiete raz, či dvakrát… Pamätajte, že teraz ste vy tie najobdivovanejšie a najkrajšie! Byť tehotná je skvelé!
Akú polohu zvoliť pri pôrode?
Každej z nás vyhovujú rozdielne veci a inak to nie je, ani čo sa týka polohy počas pôrodu. Až priamo v deň D zistíte, čo v danú chvíľu najviac uprednostňujete. No ako mnohé budúce mamičky, zrejme aj vy sa s blížiacim sa termínom pôrodu zamýšľate nad otázkou, akú pôrodnú polohu zvoliť a aké výhody i nevýhody vám to môže priniesť.
Zvážiť vopred je potrebné aj to, akú polohu preferujú v nemocnici, v ktorej ste sa rozhodli rodiť. Dodnes je v mnohých slovenských pôrodniciach bežným štandardom jediná zaužívaná poloha. Áno, hádate správne – tá poležiačky. Možnosť požiadať o alternatívnu polohu sa do praktík našich nemocníc dostáva postupne, no viacerné modernejšie pôrodnice sú už minimálne vybavené polohovateľným kreslom a prikláňajú sa k viacerým “menej tradičným” pôrodným polohám.
Keď pôrod nepostupuje tak, ako by ste si želali, pomôcť mu môžete aj správnymi pohybmi a polohami. Už počas 1. doby pôrodnej väčšina žien hľadá vhodné polohy, ako "prežiť" kontrakcie a zabezpečiť prirodzený postup pôrodu a urýchliť “otváranie sa”. Pomáha chodenie po miestnosti, podrep, sed na fitlopte, pomalé pohyby pánvy či poloha “štvornožky” - na rukách a kolenách.
"Malo by ísť najmä o polohy s nohami od seba, napríklad v stoji s podsadenou pánvou sa kývať zo strany na stranu, robiť 'osmičky', jednoducho zahrať sa na brušnú tanečnicu. Dôležité je mať naozaj podsadenú pánvu a nevystrkovať zadok," radí jedna z mamičiek na fóre.
Zdenka po ťažkej chorobe rodila doma: Verím svojmu telu
Asi tak pred sto rokmi by táto téma nebola ničím výnimočná. A aby o tom niekto ešte písal na internete!? (Samozrejme, keby existoval). Pôrod doma s babicou bol jedinou možnosťou, ako a kde priviesť malého človiečika na svet. Dnes je všetko inak a predsa niektoré ženy chcú to isté. Za ich rozhodnutím porodiť doma sú rôzne dôvody.
Zdeňka Solaříková je matka dvoch detí a obe porodila plánovane doma, s pomocou svojho manžela. Cesta k tomuto rozhodnutiu netrvala toľko, čo jej tehotenstvo. Tento príbeh je dlhý, ako to už býva. Začína v jej devätnástich rokoch, kedy jej bola diagnostikovaná Crohnova choroba. Jej stav bol z tých vážnejších. Bez liekov na celý život to nešlo. A založiť si rodinu? To už vôbec!
Po rodine si túžila už o devätnástich. Aké boli lekárske prognózy?
Doktoři mi řekli, že rodina zůstane mým snem a mám být ráda, pokud to zvládnu já bez větších následků. S co nejmenším počtem operací... Byla jsem opravdu mladá a s tímto závěrem jsem se nehodlala smířit. Hledala jsem tedy i alternativy.
Čo všetko si musela podstúpiť v terapii Crohnovej choroby?
Byla jsem na řízené detoxikaci, jedla ajurvédské čínské i české bylinky. Mezitím jsem docházela ke své gastroenteroložce v Praze. Nic mi nefungovalo. Jednoho dne jsem si přečetla článek o souvislostech stravy s nemocemi a začala měnit svůj jídelníček. Studovala jsem do hloubky principy výživy, živočišné i rostliné bílkoviny a jejich působení na autoimunitní choroby. Upravila jsem stravu, začala jsem užívat zelené potraviny.
Kedy sa to prelomilo?
Kedy vyraziť do pôrodnice? Mamičky veria intuícii
Začiatok pôrodu sa pri ideálnych podmienkach dá stráviť aj v pohodlí domova. Pre mnohé ženy je domáce prostredie omnoho príjemnejšie. Môžu si v súkromí dopriať horúcu sprchu či kúpeľ, relaxovať medzi kontrakciami vo vlastnej posteli, prechádzať sa po byte, byť medzi „svojími“. Mnohé mamičky, ktoré to už majú za sebou, sa preto zhodujú - je lepšie chvíľu si to "odtrpieť" doma a až potom sa vybrať do nemocnice. Sú však aj mnohé prípady, kedy by ste do pôrodnice mali vyraziť čo najskôr. Aj to však bez náhlenia sa a stresov.
Každý pôrod je nanajvýš individuálny a jeho priebeh sa nedá vopred naplánovať a do veľkej mieri ani predpokladať. Ako sa teda aspoň trochu vyznať v spleti informácií, aby ste približne vedeli, čo vás v deň D čaká?
Prvá rada znie – ak vám odtečie plodová voda alebo začnete krvácať, je čas vyraziť. Podobne znejú aj „inštrukcie“, ktoré môžete počuť na väčšine predpôrodných kurzov a príprav.
V prípade, že vám neodtiekla plodová voda a nemáte žiadne krvácanie, pokojne môžete počas 1. doby pôrodnej uprednostniť domáce prostredie. V prípade, že kontrakcie nie sú výrazne silné a opakujú sa len každých približne 15 – 20 minút, zrejme ešte máte dostatok času.
Video blog pre budúce mamičky: Náš 40. týždeň
Pár dní pred pôrodom mojej dcérky rozprávam o priebehu svojho tehotenstva. Ak vás zaujíma, aké vlogerky som sledovala ja, čo mi pomáhalo v boji s únavou a letnou horúčavou, ako poctivo som cvičila s Anibalom a čo mi v tehu veľmi chýba, pozrite si môj vlog. Buďte prosím zhovievavé, je môj prvý.
Ak sa vam nezobrazuje video (ako napríklad mne na mobile - neviem prečo, otázka na MK), tak link na YouTube je tu.
Aj vy ste už asi prišli na to, prečo sa ranné nevoľnosti volajú ranné. Že to vôbec nie je preto, že sa vyskytujú len ráno 🙂 . Každý máme na veci svoj vlastný názor a ja tu hovorím o svojom postoji k poverám a tiež mamičkám, ktoré pohotovo rozdávajú nevyžiadané rady a strašia nás desivými pôrodnými historkami. Za to, že som nemala zdokumentovaný svoj pôrodný plán, ma možno ukameňujete, ale keďže mám pôrod úspešne za sebou, neľutujem to.
Na Slovensku sa ešte stále vlogy nerozmohli tak, ako v zahraničí a niektorým z vás sa môže zdať divné, že niekto cudzí zdieľa svoje "Ups and Downs" s veľkým bruškom. Mňa osobne počas tohto obdobia čakania na bábo sledovanie vlogov veľmi pobavilo, povzbudilo aj inšpirovalo. A keď sa vám miestami bude zdať jeho obsah povrchný (hlavne keď hovorím o farbení vlasov na blond), tak vedzte, že vo svojich hodnotách mám jasno a zo všetkého najdôležitejšie pre mňa je, že sme doma všetci zdraví.
Šok z popôrodnej bolesti
Amálka sa nám narodila začiatkom augusta 2016 ako naše prvé dieťatko. Všetko šlo veľmi rýchlo, do pôrodnice som prišla síce plánovane, ale už otvorená na 4cm. Na epidurál už nebol čas. Moja mamka porodila štyri deti bez neho a povzdbudzovala ma, že aj ja to určite "dám"! Prvú aj druhú dobu pôrodnú sme zvládli hrdinsky aj za pomoci môjho manžela Palka, ktorý sa mi snažil pomáhať, ako vedel - a tým nemyslím to, že občas urobil nejakú fotku 🙂 Veď nie nadarmo sme niekoľko mesiacov pred pôrodom chodili spolu na predpôrodný kurz a po večeroch si čítali knihu O matke a dieťati.
Pôrod bol o to pohodlnejší, že sme mali k dispozícii nadštandardnú pôrodnú sálu s masážnym sprchovacím kútom. Keby nie Palka, v tých kŕčoch by som nevedela prísť na to, kde sa zapína voda, veď uznajte. 🙂 Ale prúd teplej vody na kríže a bruško a obľúbené tóny Drum & Bass, ktoré sme si púšťali z JamBoxu, mi pomáhali zmierňovať bolesti. Palko meral kontrakcie a poctivo ich zaznamenával do mobilnej aplikácie, konkrétne BabyBComin. Tá umožňuje zapisovať dĺžku a intenzitu kontrakcií a automaticky vyráta ich frekvenciu. Medzi bolesťami ponúka povzbudivé vety na utíšenie rodičky, ktorými sa Palko inšpiroval. 🙂
A tak dýchanie, plávanie cez kontrakcie ako cez vlnky, disciplinované tlačenie podľa pokynov úžasného lekára spolu s každou kontrakciou, ma pomerne rýchlo približovali k bábätku. Sestričky boli fantastické, jedna z nich mi počas tlačenia nenápadne zaplietla vrkoč, aby mi vlasy nepadali do tváre. Všimla som si to až na fotkách neskôr. Na štyri potlačenia bola naša 52-centimetrová dcérka s váhou 3830 gramov po 41 týždňoch konečne na svete. Palko nestíhal updatovať rodinku, tak bleskovo to šlo. Celý pôrod trval 3,5 hodiny a keď som začula jej plač, vravela som si: "To je všetko?" Akoby ma tie kurzy, články, knihy a hrôzostrašné príbehy pripravili na niečo oveľa horšie a bolestivejšie. Mala som pocit, že pôrod sa dal zvládnuť v pohode aj bez epidurálky. V tej chvíli som sa cítila silná ako Lara Croft. 🙂
Ešte som sa opýtala primára: "museli ste nastrihnúť?"
"Nie", odpovedal, "ale ak chcete, skočím pre záhradné nožnice a môžeme to napraviť", zavtipkoval. Potešila som sa, rýchly pôrod, navyše bez nástrihu. Wow! Manžel sa venoval foteniu maličkej pri prvom vážení, zatiaľ čo ja som zistila, že skutočné peklo na mňa ešte len čaká.
Pri pomerne rýchlom pôrode nemalého dieťatka sa mi roztrhlo všetko, čo sa mohlo. Hrádza a tiež cieva po celej dĺžke až po maternicu. Dvadsať minút nesmierne bolestivého zašívania mi pripadalo ako večnosť. A pritom som počula aj cítila, že som dostala injekcie na umŕtvenie. Kričala som, stonala, od bolesti si hmkala zúfalú melódiu a miestami som mala pocit, že z tej bolesti zošaliem. Aj primára prešiel humor, krvácanie bolo dosť silné, ale reagoval pohotovo a všetko poriadne zašil bez zbytočných komentárov. Videla som však, že mu nie je všetko jedno, tričko mal kompletne prepotené.
🤗 odpočítavame 10 ... ... 😊 #porod
Domáci pôrod áno alebo nie? 11 otázok pre ľahšie rozhodovanie
Plánovaný pôrod v domácom prostredí začína byť trendom. V zahraničí takáto vlna pretrváva už niekoľko rokov a otázka "Budeš rodiť doma, alebo v pôrodnici?" nie je taká nezvyčajná. Duly majú svoje stránky a možno si ich k pôrodu privolať. "Haló, už tlačím!"
Legislatíva na Slovensku je v tejto problematike nejednoznačná. Nie je zakázané, aby žena rodila doma. Nie je ani legislatívne ustanovené, aby rodila len v zdravotníckom zariadení. Pri plánovanom pôrode doma preberá zodpovednosť za čokoľvek nastávajúca matka a jej manžel, alebo partner. Lekár môže prísť k pôrodu doma len v akútnej situácii, ak ide o poskytnutie neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Avšak, ak by bol prítomný počas plánovaného pôrodu, hrozí mu trest, takisto ak je prítomná dula, či pôrodná asistentka.
“Myslím si, že pôrod je niečo také úžasné, že by som ho chcela prežívať so svojím partnerom v kľude doma a s minimálnym počtom ľudí. Bez cudzieho doktora, ktorý by do mňa pchal necitlivo prsty, stresoval ma a tváril sa, aký ťažký zákrok robí. Veď zdravý pôrod nie je zákrok pre skalpel, chirurgické náčinie, gumené rukavice a rúšky na ústach...,” domnieva sa Kamila. Je to jej prvé tehotenstvo, zatiaľ bezproblémové a je rozhodnutá rodiť doma.
Sú rodičky, ktoré rodili v nemocnici a povedali si, že nikdy viac: “Prvé dve deti som rodila v pôrodnici, tretie doma, plánovane. Pre mňa osobne bol domáci pôrod najkrajším a najsilnejším zážitkom. Nikoho by som na to nenahovárala, každá žena, ktorá sa tak rozhodne, si sama musí zvážiť zodpovednosť, strach... Proste, s veľkým strachom by sa doma rodiť nedalo.”
Áno, strach hrá kľúčovú úlohu. Ťažko povedať, čoho sa my, ženy, viac bojíme. Sú to bolesti, komplikácie, ktoré by sme radšej nechali na odborníkov? Alebo naopak, tí odborníci, pôrodníci a ich zásahy? "Ja na svoj prvý pôrod v nemocnici nespomínam rada. Nikto mi nevysvetľoval, čo so mnou práve robia a prečo. Bolo tam veľa zbytočných rutinných úkonov..." spomína Dobromila.
Hlavné dôvody žien pre plánovaný pôrod doma: