Škodí viac zápal alebo lieky v 1. trimestri?

nefertitka
11. okt 2013

Ahojte, kedze v danych temach mi nikto neodpoveda, skusim sa spytat tu...som v 6tt, od zaciatku mam nejake zdravotne problemy...najprv, ked som nevedela, ze som tehu, tak som brala atb Ciphin na zapal mocovych ciest, potom, ked som uz vedela, ze som tehu, tak som ochorela od malej...viroza - kasel, sopel, hrdlo zapalene...to mi ako tak preslo a teraz mam od vcerajsej noci zapal stredneho ucha, nasadeny Zinnat...od zaciatku jemne spinim, ale to vraj moze aj nemusi znamenat problem. Na sone este pred tymto zapalom ucha bublinka pekne rastla. Na stredne ucho zial atb potrebujem, inak sa to vyliecit nepodari. Len teraz neviem, co si mysliet, na ORL mi povedali, ze takyto zapal plod neohrozi, ale ze mi nedaju atb, iba mi to prepichli. Gynekolog mi predpisal atb, ze sa to proste musi takto riesit, lebo nelieceny zapal je ovela horsi ako atb, ktore sa navyse v tehu predpisuju casto. On povedal, ze je to 50 na 50...Obvodna bola proti atb, no a potom som volala so svokrom, kt. nie je gynekolog, ale je tiez lekar a povedal, ze si mysli, ze vsetky tieto veci co prechadzam poskodzuju plod. Myslite, ze keby sa to poskodilo, ze to samo odide?Alebo ak tehu bude pokracovat, moze to byt aj tak poskodene?To by sa ale v 12tt dalo zistit z ultrazvuku, popripade z amio, ci?Je tu niekto taky, co ma alebo mal mozno podobne lieky ako ja v 1.trimestri, alebo podobnu virozu, zapal?Alebo viac veci nakopu ako ja? Ako to dopadlo?Neviem, preco sa mi to zrovna teraz vsetko tak nakopilo, uz som zufala, aj z toho ako sa citim fyzicky, aj psychicky. Ak dieta vydrzi, dokedy sa mam bat, ze sa to moze potrati?Budem vdacna za kazdy prispevok a nazor. Vdaka

nefertitka
autor
11. okt 2013

pardon za pripadne preklepy, uz hned jeden vidim v nazve 😝

kazunomiya
11. okt 2013

@nefertitka lekari su od toho, aby tieto veci vedeli posudit. Skoda, ze to kazdy hodnoti inak. Ale zdravy sedliacky rozum hovori, ze zdravotny problem, ktory treba liecit, nemozes nechat tak. Lekar musi teda zvazit taky sposob liecby, kde prinos najviac vyvazi rizika. Myslim, ze su antibiotika, ktore sa mozu aj v tehotenstve a podla mna ich bude najlepsie poznat tvoj gynekolog.
Najtazsie na tychto veciach je, ze nie vsetko je pod nasou kontrolou a musime aj mat nejaku nadej a dufat, ze to dobre dopadne. Presvedc malinke, aby sa nedalo a neries nejake katastroficke scenare. Tie budes riesit ak nastanu.
Neviem, nakolko je v mojich silach ta upokojit, ale myslim, ze sa urcite netreba vzdavat nadeje - babo ta potrebuje silnu 🙂

hradnapani
11. okt 2013

@nefertitka ahoj, k tomu strednemu uchu - ak ti prepichli ten bubienok a teda hnis uz vytiekol, tak je velka sanca, ze sa ten zapal strati sam. Mam to jednak z vlastnej skusenosti, jednak to pise aj Dr. Mendelsohn, ktory je sice pediater,ale je dost proti uzivaniu liekov a atb pokial nie su nevyhnutne. Takze ja by som verila tym ORL lekarom 😉
A ostatne zle myslienky hod za hlavu (o ako lahko a to pise, viem), ale mysli na babatko a posiluj seba i jeho vo viere, ze to spolocne zvladnete.

nefertitka
autor
11. okt 2013

@kazunomiya ved to som aj urobila, som si povedala, ze gynekolog to vie asi posudit najlepsie, len ci to je naozaj tak...vdaka za podporu🙂
@hradnapani ved ma vsetci uz doplietli, lebo sa im nazory roznia...no a lekarka na orl mi povedala, ze nech sa pripravim na to, ze mi to s velkou pravdepodobnostou zarastie a naplni sa hnisom znovu, ze to byva casto...tak ma super "povzbudila"

nefertitka
autor
11. okt 2013

najhorsie ze na orl na pohotovosti mali iny nazor, ako lekar na orl, kde som sla uz potom cez den

hradnapani
11. okt 2013

@nefertitka no mila doktorka, to je pravda. Mne to robili trikrat v zivote a vzdy som potom mala niekolko rokov pokoj. Ja som citala nazor, ze uvazovat o atb po prepichnuti bubienka je chybou. Podat sa ma vtedy, ak sa zapal do par dni nezahojil po prepichnuti. Kedy ides na kontrolu?

nefertitka
autor
11. okt 2013

@hradnapani v pondelok...ja som si ten Zinnat uz nasadila, takze lekar povedal, ze uz dobrat, popripade povedal, ze ak zapal uz neuvidi, ze ich vysadime, nech minimalizujeme skodlivy vplyv liekov. Len co ja viem, atb by sa nemali prestat uzivat len tak hocikdy a nedobrate. Prosim ta a ked ti to prepichli, ako dlho ta to este bolelo?Mna to stale velmi boli, mam to zalahnute, puka mi tam, susti mi tam, trepoce sa mi bubienok kazdu chvilu a to je dost bolestive. Neda mi to ani spat, poslednu noc som spala 3 hodiny a nemozem teraz zalomit pre tu bolest ani za svet.Dufam, ze v noci budem tak zmordovana, ze zaspim aspon na par hodin

aristka
11. okt 2013

zápal je horší ako užívanie atb ,zápal ak je neliečený postupuje ďalej a postihuje aj iné miesta alebo môže ľudovo povedané prúdiť v tele ,sú možné komplikácie a to môže viac poškodiť tvoje dieťatko ako jednorazové použitie atb a duplovane ak sa predpíšu atb,ktoré ako tehu môžeš ,ale na druhej strane aj doktor ,ktorý lieči chorobu ,u teba orl vie pokiaľ je situácia zvládnuteľná bez liekov a ak by bolo treba lieky určite by ti ich predpísal či si alebo si neni tehu....

nefertitka
autor
11. okt 2013

@aristka tiez si myslim, ze zapal vseobecne je potrebne liecit atb...len neviem co je pravdy na tomto mojom konkretnom pripade s bubienkom, ci sa maju ci nemaju brat atb, v tomto pripade som posluchla gynekologa, ktory urcite vie co to o ohrozeni plodu bud zapalom alebo liekmi, niekedy su tie lieky potrebne...ja sa skor bojim toho zapalu ako tych liekov momentalne, ani neviem preco...ved logicky sa to moze dostat k plodu...len ci ten zapal ked sa rychlo podchyti uz stihne ohrozit plod...toto neviem, a asi to nevie nikto.

nefertitka
autor
11. okt 2013

proste ako povedal, lekar, ze taketo veci clovek neovplyvni, proste mi mala nieco privliekla zo skolky, jej to uz skoncilo a mne sa to takto skomplikovalo...tak do skolky uz nebude chodit, pokial budem tehotna v 1.trimestri...tohoto som sa aj obavala, ze to takto moze dopadnut, lenze jej sa v skolke paci...ale to je uz o inom, aj gynekologa som sa pytala na nazor, ci ju vybrat na nejaku dobu a on ze ak sa da, tak ano, ze tie skolkarske bacily pre mna nie su bohvieco

aristka
11. okt 2013

@nefertitka ak je rýchlo podchytený šanca je malá ,toho by som sa nebála a máš pravdu zápal je horšiazáelžitosť ako liečba atb ..neboj bude to ok ...

hradnapani
11. okt 2013

@nefertitka ja som po zakroku pocitila ulavu dost rychlo, ale dost neprijemne pocity kadejake urcite mi doznievali este taky den,dva. Uz si to ale presne nepamatam, bolo to naposledy mozno aj pred desiatimi rokmi 😒

nefertitka
autor
11. okt 2013

@aristka tak to si ma potesila🙂

nefertitka
autor
11. okt 2013

@hradnapani bodaj by to aj mne tak dlho vydrzalo, nechcem to tak skoro zas absolovat...

jeden lekar ale vravel, ze mam uvazovat radsej nad interupciou...

kveta
11. okt 2013

@nefertitka Ak dieta vydrzi, mas sa bat do 13. tyzdna. Ak potom prezije, tak to najhorsie je za Vami.

Kazdopadne byt Tebou, tak prejdem pribalove letaky uzivanych liskov, ze co tam pisu o teratogennych ucinkoch na plod a rozhodne by som cestovala na prenatalnu diagnostiku do Brna v 12.tt, kde dopodrobna studuju vsetky organy babatka..

Amniocenteza je na posudenie poskodenia liekmi branymi po pocat zbytocna.

Nechcem strasit, ale v podobnych pripadoch niektori lekari odporucaju rovno potrat.

nefertitka
autor
11. okt 2013

@kveta ved mi uz jeden poradil...ale nie gynekolog

skeptik
11. okt 2013

@nefertitka samozrejme, ze liecit, Zinnat je pregnancy kategoria B, tehotne zeny beru ovela nebezpecnejsie lieky ak je to potrebne, to znamena, ze ani by som o tom dvakrat neuvazovala a samozrejme brala! Uz som ti pisala predtym, ze hlavne dbat na to, aby si nemala horucku, respektive ju mat pod kontrolou keby prisla. Ja sama som brala B lieky cele obdobie tehotenstva obe a uplne s kludom Anglicana a mam zdrave deti.

nefertitka
autor
11. okt 2013

@kveta V Brne to robia?to teda veru asi absolvujeme

nefertitka
autor
11. okt 2013

@skeptik ano zrazam, mala som skoro 38, dala som si paralen, moc mi to neslo dolu, tak som si dala vlaznu sprchu, teraz je 37,3, ked zacne novu stupat, letim zas pod sprchu

skeptik
11. okt 2013

@nefertitka ale beries tie atb dufam?!

skeptik
11. okt 2013

@nefertitka daj si kludne aj aspirin ak ti do 6 hodin znovu stupne nez si mozes dat dalsi paralen, aspirin je ok v prvom trimestri, tam je problem len pre cerstvych novorodencov, resp. pri porode

samara9
11. okt 2013

tak ôj nazor, som v 7 tyzdni, mam zapal mocovych ciest, moja debilna obvodna mi aj ked vedela ze mam tyzden bolesti pri moceni a mi dala URINAL ACUT FORTE, poslala moc do labaku, po troch dnoch nto neprechádzalo a zhodou okolnosti som sla k svojej gynekologicke, ktora zavoalal do toho labaku ( moja obvodna mala mat vysledky az po tyzdni) a zistila ze tam je vela bakterii, mi dala ZINNAT lebo to vie v tehotenstve casto potrapit takyto zapal. prisal som za svojou obvodnou a ta i hovori ze moc bol v poriadku!!!!! ( akoze ona je lekarka za pat korun) ked so jej ukazaala co mi predpisala gynekologicka tak iba zazerla ze ok, prisla som po par dnoch ked som odbrala k obvodnej na kontrolu a ta ze to musi mi dat aj dalsie baleni eaby sa do doliecilo kedze ma boli nad mechurom...a jej hovorim ze ci to dietatu neuskodi, tka mi povedala,ze horsie by pren bolo keby sa ten zapal neliecil. Kedze so je nc neverila overila som si to u dobreho gynekologa a ZINNAT dietatu neskodi..... takze moja rada drz sa nazor GYNEKOLOGA.....oni vedia co pre dieta....🙂

nefertitka
autor
11. okt 2013

@skeptik ano davam...aj paralen
vdaka za link🙂skor sa obavam toho zapalu ako tych atb

samara9
11. okt 2013

a môzte mi preboha povedat perco by mala ist na interupciu? mne dvaja gynekologovia povedali ze tie lieky neublizia dietatu......

nefertitka
autor
11. okt 2013

@samara9 pekne....drzim sa jeho rad🙂uz si v poriadku?

mne je nejak zle od zaludka, len teraz neviem, ci zo zinnatu,alebo z tehu...ale lekar vravel,ze zinnat sa zvykne dobre znasat

samara9
11. okt 2013

@nefertitka tebe gynekolog povedal ze je ten zinnat bezpecny pre dieta?

samara9
11. okt 2013

@skeptik ahoj, prosim ta aj ja berieem zinnat a teraz ma tu raidne vystresovali stym,ze to na potrat je vhodne ci co dietatko.....co znamena ta kategoria B ci co si to pisala?????mne dvaja gynekologovia povedali ze to je bezpecný liek

nefertitka
autor
11. okt 2013

@samara9 povedal, ze sa v tehu casto predpisuje, ze urcite by to bolo lepsie bez, keby sa to dalo, ale ze to atb je omnoho menej skodlive teraz v mojom pripade, ako keby sa mi ten zapal mal este zhorsit...v podstate uz ked som volala, mi vravel, ze liek tohto radu a penicilin je v tehu bezpecny, len na pnc som alergicka, tak mi dal toto

kveta
11. okt 2013

@samara9 Choroba a niektore lieky vo velmi skorom stadiu tehotenstva moze viest k porucham vyvinu mozgu, oci, srdca dietata.. Preto to niektori lekari odporucaju radsej ukoncit potratom.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre