Tehotenstvo v Nemecku

natally22
14. feb 2018

Ahojte... Chcela by som sa spýtať ako je to s tehotenstvom v zahraničí (Nemecko) na čo všetko mam nárok a ako mam postupovať... Ďakujem

dorottka
14. feb 2018

Kedze nevieme tvoje blizsie info - aky mas v Nemecku status, ci si si platila poistky a ako dlho tam si, nemoze ti nik realne odpovedat, pretoze toto vsetko je velmi dolezite a od toho sa odvija to, na co "mas narok" 🙂

natally22
autor
14. feb 2018

Budem mat 19 (v marci)...bývam v nemecku uz rok a 9 mesiacov a tak dlho tu aj pracujem, pracujem v jednej fabrike, zmluva mi konci 6.6.2018 Ale šéf povedal ze akonáhle donesiem papier o tom ze som tehotná tam mi dá výpoveď .... Normálne som odvádzala dane a platila zdravotné poistenie a všetko čo bolo potrebné

yanni
14. feb 2018

@natally22 Zmen si bydlisko na Nemecko a automaticky ta prima do skupiny Nemecko. Tam sa pytaj.
Ja len v skratke, ak mas riadnu zmluvu, legalne pracujes, zamestnavatel za teba odvadza vsetky odvody, si v DE prihlasena na pobyt, tak sa nedaj zamestnavatelom odpinkat. Asi si mysli, ze mlada, sprosta. Nic take. Akonahle oznamis zamestnavatelovi (staci aj ustne ale pred svedkami), ze si tehotna, plati pre teba aj pre neho zakon. Zakonom si chranena pre vyhadzovom. Jasne, ze mu dones aj papier od gyn, kde bude presny tyzden tehotenstva a predpokladany datum porodu. Najlepsie si dones dva exemplare a nech ti na personalnom potvrdia prijem (peciatka/podpis, datum).
Odo dna, kedy mu oficialne oznamis tehu, si chranena zakonom. Vyhodit ta nemoze. Zmluvu mas befristet, takze ti ju nepredlzi. Pojdes sa jednoducho prihlasit na urad prace. To si uz ale chod vybavit par tyzdnov pred koncom zmluvy.

natally22
autor
14. feb 2018

A potom je to ako ďalej s materskou mam na ňu nárok alebo nie

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre