Tehotenská cukrovka a hraničný výsledok

peggy1712
2. sep 2018

Ahojte. Minuly tyzden som bola na glukozovom teste. Rano mi zobrali krv zo zily, dali mi vypit roztok a nakoniec mi zobrali krv z prsta. Volala mi sestricka, ze sa to takto nema robit. Nevedela to vyhodnotit, mala som hodnotu 8.0, co je hranicne. Ale aj tak musim ist na vysetrenie k diabeticke. Stretla sa prosim niektora z vas s tym???? Lebo ked sa rano berie krv zo zily tak aj po dvoch hodinach sa musi..Dakujem

druzuz
2. sep 2018

@peggy1712 ahoj, test by mal byť správne urobený tak, že ti zoberú pred vypitím zo žily a keď je do 5.1, tak vypijes glukózu a potom by sa mala brat zo žily po hodine a po dvoch. Na Slovensku väčšinou berú len po 2 hodinách. V Kochu to robia aj po hodine aj po 2, ako mi povedala kamoška. Veľmi dobre je to spracované na stránke www.tehotenskacukrovka.cz

peggy1712
autor
2. sep 2018

@druzuz Mne rano zobrala zo zily hodnoty boli dobre, a po dvoch hodinach z prsta a tam, ze byvaju ine hodnoty a tak to aj vyhodnotili. Ze mozno ked pojdem k diabeticke ma posle domov, ze je to ok. Len teraz neviem ako sa mam stravovat. Ale uz ma musi poslat lebo to tak vyhodnotili. Tak teraz vobec neviem ci ju mam a ci nie.

druzuz
2. sep 2018

@peggy1712 na tej stránke je aj celé stravovanie popísané. Len k tomu už potrebuješ glukomerom, aby si si kontrolovala cukor. Žiadne sladkosti a s ladenie a kontrolovať množstvo sacharidov. Ja napríklad nemôžem vôbec biele pečivo, ale celozrnné je ôk. Prílohy ako zemiaky a ryža sa vážia, lebo naraz môžeš obmedzené množstvo. Ovocie tak 1-2 porcie za deň, niekomu je lepšie doobeda. Mäso a zelenina neobmedzené. Na tej stránke je to pekne vysvetlene a je tam aj príklad jedálničku na celky týždeň.
Ale ten test by ti mali asi urobiť nanovo, inak ako samoplatca si ho môžeš dat urobiť v alpha medical laboratóriu v Železničnej nemocnici v BA, vyjde ta to tak do 10eyr, viac nie.

peggy1712
autor
2. sep 2018

@druzuz Vo stvrtok idem pre ziadanu k diabeticke. Tak uvidim ako to dopadne. Ale aj tak nechapem ako sa mohla v takej veci zmylit. Keby sa ma neopytala ako mi brala odbery tak by som mozno cele tehotenstvo bola zbytocne na diete.

druzuz
2. sep 2018

@peggy1712 a oni ti skontrolovali krv zo žily a hodnotu glykemiu predtým, ako ti dali vypit roztok? Lebo keď je hodnota viac ako 5.1, tak sa test ani nemá robiť. Žiaľ u nás nie sú nastavené štandardy ako v Cechacha vyzerá ze každý to robí inak. Ale zase neliecena cukrovka je veľmi nebezpečná pre bábätko, takže to treba skontrolovat.

peggy1712
autor
2. sep 2018

@druzuz ano pred vypitim roztoku mi brali krv zo zily. To mi sestricka povedala ze je dobre ze je to do 5. Ale po dvoch hodinach z prstu to vyslo zle

druzuz
2. sep 2018

@peggy1712 no na Slovensku je limit 7.8.

kika6956
2. sep 2018

Mne brali presne takto isto a tiez som mala hranicne. Poslala ma k diabeticke a tam som mala dobre vysledky. Ja som sa pytala diabetologicky ci mam drzat nejaky dietu kym budu vysledky a povedala,ze nemusim kedze som to mala len hranicne. Nestresuj sa mozno si tak ako ja. Drzim palce

sasunka
2. sep 2018

@peggy1712 Ahoj, mne to robili minuly tyzden rovnako a vyslo mi 8,3. Od toho telefonatu som na diete aj ked k diabetologovi este len pojdem. Ta "dieta" je vlastne racionalne stravovanie s mensim mnozstvom sacharidov. Aspon varim pestrejsie a aj sa lepsie citim, moje telo ten cukor ozaj nevedelo travit (hoci som nejedla sladke ale patri sem aj ryza, ovocie, cestoviny a pod), ja som aj tusila ze mi to zistia lebo som bola neskutocne unavena.

majusska202
7. nov 2018

Ahojte prosím vás mali ste aj nejaké príznaky s tým cukrom som v 20 tt býva mi od začiatku zle dosť často aj veľmi. Nemôžem zjesť nič sladké je mi z toho strašné zle slabo. Ako obmedzujem cukor keďže mi je zle a niekedy príde n mňa veľká chuť a neviem odolať na test idem 10 decembra doktorka povedala že tam sa až uvidí. Ja sa toho testu už druhýkrát bojím pretože pri prvom tehotenstve mi tiež bývalo zle a mala som problém udržať tu cukrovú vodu v sebe. A keďže teraz je to ešte horšie fakt neviem čo mám robiť s tým.

jonkaamisiko
18. dec 2018

Dobry vecer prajem, mam za sebou 2 tehotenstva a obe boli s teh. cukrovkou. Teraz som bola po druhom porode na kontrolnom zatazovom teste. Po 60min. som mala hodnotu 13 a po 120min. 7,44. Lekar mi povedal, ze to je ok, ze cukrovkari maju hranicnu hodnotu 11. Ale, ked som to spomenula mojim znamym povedali, ze to nie je ok, lebo zdravi ludia maju max. hodnotu okolo 6. Citala som nieco na nete, a spomina sa hodnota 5-6. Takze som v strese, lebo neviem co si mam mysliet o vyjadreni diabetologa. Viete mi prosim povedat, aka moze byt teda max. hodnota pre stanovenia cukrovky? Dakujem

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre