9.mesiac - psychické a fyzické prežívanie

lapersefona
11. dec 2017

Ahojte žienky ! 🤰

Mám otázku, vedeli by ste mi zhrnúť vaše celkové skúsenosti z 9. mesiaca ? Čo ste ešte vládali robiť v domácnosti, ako ste fungovali celkovo?
Aké tehu zdravotné problémy Vás trápili? Cítili ste sa skôr psychicky super alebo nervóznejšie? Kľudne napíšte, čo vám v tejto súvislosti napadne.

Chcela by som si to len porovnať. Nemám sa s kým o tehotenstve porozprávať. :(

Ďakujem ❤

jarka_201
11. dec 2017

Tak ja som sice v 8.mesiaci, ale budiš, par tyzdnov hore dole 😀 fyzicky sa citim super, zvladam vsetko ako pred tehu, len sa obcas zadycham, ale to ani neriesim 😀 po psychickej stranke tiez uz super, nejako som zmierana s tym, ze porod ma bude boliet a viac neriesim 👌 a zdravotne problemy nemam zatial ziadne 👍🏻

vetva99
11. dec 2017

To sa neda takto skatulkovat, co sa da a co nie. Uz by som si ale v tomto obdobi davala pozor na zvihacky a sklanacky. Predsa len uz je to finish a nie je to sranda 🙂

stacy_b
11. dec 2017

ja osobne sa fyzicky citim velmi dobre, co som necakala, ale psychicky nie, lebo moja mala je koncom panvovym cize vyzera to akor na sekciu alebo tazsi porod, takze tomu sa vobec netesim. Vedela som, ze budem asi nervoznejsia posledne tyzdne ale ze budem riesit taketo veci a ze mi doktori s rozhodovanim velmi nepomozu tak to som necakala.

cecilia68
11. dec 2017

@lapersefona Týždeň pred pôrodom som vyplievala záhradu🙂A cítila som sa super 😉

evicaveverica
11. dec 2017

Noo ja som robila vsetko, aj dlhe prechadzky. Tusim si na nic take nespominam co by ma obmedzovalo, okrem toho funenia 😂 . Aj som soferovala, ani pas mi nevadil. Aaaa, jedine co som fakt nezvladala boli snurovacie topanky, takze som si musela nakupit nasuchovacky. Rodila som v decembri, ale tym ako som bola tehotna a mi bolo stale teplo, tak mi stacili take poltopanky a dlllhyyyyy obuvak 😂

pininka
11. dec 2017

Zavisi od toho ktore tehu to je, aj.ake velke dieta to je. V prvom a tretom tehu som cakala deti cez 4 kg, preto chrbtica dostala velmi zabrat, skoro som nespala, hlavne v tretom tehu. Samozrejme bol velky rozdiel aj mat deti pred desiatimi rokmi a potom, darmo fyzicky vek nepusti. V druhom tehu som som pre nahromadene magnzium pre ktore som ku koncu v kuse hnackovala, porodila skor a aj maly ostal pre zle dychanie na Jiske. Ale ziadne vazne choroby som nemala, len v poslednom tretom tehu sa ma chytalo vsetko co sa dalo. Oproti druhym tehu som brala aj atb.

evicaveverica
11. dec 2017

@stacy_b aj moja bola koncim panvovym, dokonca 😂, smejem sa prepac, ona ani nebola stocena ako klasicke babo ale mala nohy vylozene do V.. Hlavu mala nalavo a nohy napravo pod prsiami... Jasny cisarak. S doktorom sme tak nejak tajne dufali ze sa otoci ale jej sa nechcelo. Dodnes si nohy vsade vyklada 😂 .
Narodila sa ale prirodzene - rozumej, porod sa mi spustil sam, zbytok doriesili v porodnici. Doktora som si ale zazmluvnila toho co ma mal nastarosti pred porodom. Chcela som mat pri porode doktora ktory poznal moj stav. Moj standardny gyndos uz porody nerobil, cize toho som mat nemohla.

lindusss2016
11. dec 2017

Ja coskoro zacinam 9.m mam 20m dcerku, na ktoru som.cely den sama + troch psov 🙂 fyzicky som ok, zvladam malu aj domacnost (samozrejme, okna na vienoce umyte nebudu, ale to kaslem). Jedine, co ma boli, tak ako aj pri prvom tehu, je cela panva, ale pocitujem to hlavne v posteli, kym sa hybem, tak som ok. Do minuleho tyzdna som viedla aj lekcie jogy, sama som este cvicila, ale uz koncim, lebo mi troaku zacal stupat tlak, tak sa budem setrit. No a psychicky moc na to nemam cas pri.malej mysliet, ale bojim sa, bude planovana sekcia, tak myslim, ze si porevem este v porodnici, kym ma zoperuju 😔

evicaveverica
11. dec 2017

@lindusss2016 neboj, sekcia je v pohode. Revat nebudes. Dostanes cievku, stahivacie pancuchy, daku blbost do cievy a davaj na salu, tam ti suchnu tu onu co ta osprostie od pasa dole (zabudla som ako sa to vola), aha spinalku, prasknu pred teba plachtu aby si nic nevidela a za 10 minut si vybavena, ukazu ti babo a potom podla zelania ta bud uspia alebo ta pri siti nechaju pri vedomi. Mna uspali 😂. Nevyhoda je ze do 12hodin ta postavia do sprchy, a to pre mna teda boko fakt tazke. Po tej spinalke som bola ako matoha, mala som zavrate a mdloby. Ale len do momentu co som sa osprchovala, potom uz bolo dobre. Vela sme spali, malu mi dva dni nosili len na kojenie. Treti den mi ju uz nechali a zivot sa zacal. Dnes ani neviem..keby mam rodit chcem asi rovnako. Neviem to sice porovnat s prirodzenym porodom, ale podlamna to nieje o nic horsie. Horsia bola len ta nemocenska strava pre zeny po cisarakoch. To bol faaakt hnoj 😂

lindusss2016
11. dec 2017

@evicaveverica
Jeej no dakujem za peknu a povzbudivu skusenost z cisaraku, potesilo ma to 🙂
No ja som si uz jeden zazila, kedze aj dcerka bola sekciou, ale akutnou, tak mozno pre to mam take strasne zazitky na porod. Ani ziadne pancuchy mi nedali 😀 Najhorsie bolo to, ze sa im nepodarilo mi pichnut spinalku a tak som bola v celkovej a to je teda riadny oblbovak, hned som sa pogrcala po zobudeni a niekolko hodin som nevedela ani prstom pohnut. Ja som sa vypytala do sprchy cca 11 hodin po operacii, ale ako pises, po tej sprche mi uz bolo fajn. Dalsi den som si k.sebe uz vypytala aj malu. Ale tiez som dva dni strasne vela spala, chvalabohu aj ona 😀 no a mne u nas jedlo celkom chutilo, ale hlavne som straaasne vela pila, kedze pred porodom som sa totalne dehydrovala...

evicaveverica
11. dec 2017

@lindusss2016 ja som to mala este lespie v tom ze v.den ked som rodila bolo asi 11porodov. Cize porodne odd. bolo plne, aj to poporodne..museli ma dat na zenske a tam som bola ako v hoteli ritz..kazdu pol hodku dosla sestricka ci som ok a ze za hodinu mi daju uz aj napit a ze mam skusat hybat nohami a ci mi nieje zima a tak.. No mile boli, druhy den ma supli uz dole k detom a ostatnym mamkam. To uz hotel Ritz nebol l. Ked prisli ze "mamicky vstavame" som sa nevedela ani pootocit na bok nieto podvihnut a posadit. Mi povedali ze " no musite sa posadit sama, my vam nepomozeme". To som sa rovno polozila ze ich mozem okaslat, ze to sama nedam, staci ma jemne potiahnut. Fakt som nemala silu. Ale dosla mlada dotkorka a ta mi hned pomohla. Oni tie sestricky su uz tak osprostene ze ani nerozoznaju kedy zena fakt nemoze a kedy moze ale trucuje alebo sa "opusta". Inak potom vsetko fajn bolo, az na to ked mi dren vytahovali, ten som mala tiez, sral ma ako nic na svete ako zavadzal 😂 To bol taky asi najneprijemnejsi zazitok co som mala, ako mi ho vytiahli...uf

deti95060810
11. dec 2017

pamätám sa, ako som ešte rýchlo umývala doma vaňu - mm sa ešte so mnou vadil že prečo ešte umývam vaňu, , lebo mm už zavolal záchranku a už som mala ísť do nemocnice - kontrakcie som mala už podchvíľou....
Fyzicky super pred každým pôrodom....

jany149
11. dec 2017

@lapersefona ja som 37tt, rodim sekciou kvôli zdravotným dôvodom na konci decembra, tehu zvládam dobre(klopem),okrem pálenia záhy a zadychania... práce doma si snažím deliť každý deň niečo, nie všetko naraz,, aj teraz som práve zotrela podlahy takže dá sa, v 26tt som umyla okná na celom byte, už teraz jasné, že to nedám, nechcem riskovať😉

siska53
11. dec 2017

@lapersefona mne sa jedine zle spalo,nejak som sa snazila prilis neupratovat (pri prvom som aj tak byvala s nasimi a stahovali sme sa 5dni pred porodom,no este den pred som cistila skrinku,ktoru nam doviezli).
Pri malej som sa normalne starala o 2r.drobca a s upratovanim mi pomohla mama.

maminuska
12. dec 2017

tak ja už sa modlím nech to skončí , 7dní do pôrodu a mám toho plné zuby. Mám pocit že mi malé vypadne , tŕpnu mi ruky aj nohy , brucho mám obrovské , bolí ma celá panva, nespím celé noci .
Pre mňa už jednoducho katastrofa 🙂. A bolo jedno či som mala 20+ alebo 40+. Deviaty mesiac ja už len prežívam, najlepší pre mňa druhý trimester, tam mám energie na rozdatie.

vierockamatkova
12. dec 2017

Ja som mala všetky 3 tehu super bez komplikácií 1 ako 19rocna to som síce rodila zvonom ale v pohode druhé po 17r.ale to ani neviem že som porodila a 3 rok nato po druhom s komplikáciami ale to som chcela povedať že tehu super pôrody všetky týždeň a pol po termíne na vyvolávacku a to som doma fungovala v pohode len som sa nemohla zasnurovat a fucAla som ako jezura a nato ze posledný pôrod bol najhorší lebo ma operovali za živá vraj nebol čas a nepredvídateľné okolnosti nastali a tiež ma cievkovali zotavila som sa rychlo a to je hlavne takže nejako už výdrž a bude to super a ten malý uzlík zato stoji

uzanka16
12. dec 2017

Ja som sa fyzicky cítila ako tak až na pár výnimiek,noci boli strašne ale extrémne strašne,boleli má nohy a nemohla som späť ani na ľavo ani na pravo,na bruchu sa logicky nedalo a podobne na chrbte,8.a 9. mesiac čo sa týkalo spánku hrôza,psychicky som bola už ok lebo predsa 9.mesiac a aj keby sa skoršie spustil pôrod v dnešnej dobe nič nové a pomôžu,pre mňa bol psychicky horor začiatok tehu kedy som stále krvácala.V 9.mesiaci som sa už konečne mohla najesť všetkého až vtedy som prestala vracať 😀,oddýchnutá ako tak som bola lebo celé tehu extrémny Kludi to režim,malá dcérka ale okolo nej bola nonstop svokra keďže brať na ruky som mala zakázané,v 9.mesiaci už aj chrbát bolel o lonovej kosti ani nevravím a ja už bola strašne nedockavy kedy bude aspoň 37+1 a nech malý ide von,lebo spánok má zabíjal,keď som končila 37.tt.uz som skákala na fit lopte,riadila,dlhšie prechádzky aj keď nohy boleli nech malý ide von,asi to nepomohlo ale keď som bola 37+1 som spadla na zadok v lese a od vtedy začali bolesti,smer do pôrodnice sa dať skontrolovať lebo boli bez prestania,lekár povedal že mi nič nie je,na pásoch sem tam kontrakcie,zdrba od sestričky že ich preháňam a že do pôrodnice sa chodí keď má žena kontrakcie alebo odtiekla voda a že mám brucho vysoko rodiť budem až v septembri a je iba 17.8.tak fajn šla som domov a ráno ma ten istý lekár i sestrička videli zas 😀 ešte som ich stihla mali službu ale už ma odmietnuť nemohli lebo mi praskla voda a kontrakcie každých 5 min. 😀 Po pôrode konečne ulava a od vtedy viem čo je to zas spánok,od každého som počúvala ako si mám vychutnávať tehu no pre mňa to bolo utrpenie a stres ja som chcela už 9.mesiac,ani jedno tehu som si neuzivala a keď sa mi detičky narodili už som bola spokojná a až vtedy si začala užívať.

dia771
12. dec 2017

@lapersefona ahoj, ja som v mesiaci mala vela energie, upratovaka som, chodila na prechádzky 🙂 ak sa cítiš dobre rob čo ta napadne 🙂 počula som ze keď sa vela hybes budes mať lepší pôrod 🙂

lubka3232
12. dec 2017

ja som mala veľa energie, nemohla som spávať, aj v noci som sa často budila a dosť ma trápila kyselina. rodila som v januári, v decembri som napiekla asi 12 druhov koláčov na vianoce, upratala celý dom :D inak som bola už riadne nervózna, všetko ma tlačilo, nohy opúchali,bolo mi stále teplo. a strašne som sa už na malého tešila a chcela to mať všetko za sebou. ešte v deň pôrodu, som vysávala a chodila po schodoch, dokonca som rozmýšľala že pôjdem ešte na tehotenské cvičenie, ale keďže mi už začínali jemné kontrakcie, tak som si radšej trochu poležala 🙂 veru najlepšie bolo ako mi vraveli všetci, že si mám oddýchnuť kým sa ešte dá, že pri dieťati si nepospím. ale pre mňa to bolo mission impossible. a teraz? zaspím na lusknutie prsta celá rada že mám trochu kľudu :D v každom prípade, ak sa čo i len trochu dá, tak sa snaž si to celé užiť, lebo sa ani nenazdáš a bude toto obdobie za tebou 🙂

ajush5
12. dec 2017

moje prve tehotenstvo bolo dokonale 🙂 uzivala som si kazdy jeden den az do momentu ako som ho vytlacila. sesternica prisla den pred porodom s otazkou ako sa citis a ja som jej zacala tancovat doteraz sa na tom smeje. bola som plna energie mala som neustalu potrebu vsetko upratovat a chystat na prichod babatka bez ohladu na to ci som bola v 5 alebo v 9 mesiaci. druhe tehotenstvo je ovplyvnene asi hlavne tym ze je double. nevladzem od 2. mesiaca. Teraz som v 7 zvacsa len lezim, vsetko ma boli nevladzem sa ani ohnut nezvladam ani obutie topanok. 9. mesiaca sa asi nedozijem pretoze dovtedy neikoho podplatim aby ma zastrelil. nezvladam to ani psychicky ani fyzicky aj napriek tomu ze vsetky tie fyzicke vysetrenia su ukazkove. No kazdopadne z vlastnej skusenosti ti mozem povedat ze sa to neda porovnavat lebo kazda to prezivame diametralne odlisne a taktiez aj kazdej tehotenstvo moze byt uplne odlisne.

moonlighting
23. jún 2019

Môžem obnoviť túto tému? Som v 34.týždni tehotenstva, pribrala som už asi 20kg, musím spomenúť že mám 40 rokov, ten vek je tam dosť poznať a teda tehotenstvo je pre mňa veľká záťaž, mám pocit že ma tlačí až do krku že ani dýchať nemôžem, opúchajú mi a bolia ruky/nohy, celkovo fyzicky som nemožná ☹😢👎

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre