Cervikálne skóre. Čo to znamená?

katulka1
14. dec 2007

Ahoj tehulky, neviete mi poradiť? Som v 34 týždni a v poradni mi lekár povedal ze mám CS 3, neviete, čo to znamená? To sa už aj otváram? Kázal mi čo najviac ležať. Už mi aj kleslo brucho. Poradte prosím.

shaarka
16. apr 2010

...a teda maximalna tolerancia cervikalenho skore (uvedene v tehotenskej knizke) pre dvojicky:
18tt - CS 2
20tt - 24tt - CS 3
26tt - CS 4
28tt - 30tt - CS 5
31tt, 32tt - CS 6
33tt - 35tt - CS 7
36tt, 37tt - CS 8
38tt - CS 9

dior
16. apr 2010

dakujem 🙂

jaja25
17. apr 2010

No ja som mala v 26g.t. CS 5, a teraz v 30g.t. CS 4. Tiež si myslím že je to skórovací systém ktorý je subjektívny.
😉

denisocka
18. apr 2010

Jaja a lezis?

monika03
19. apr 2010

Ahoj holky!
Shaarka děkujeme za tabulky! Tak jsem byla v pátek na tom screeningu a cervikometrii a vše mi vyšlo super. Miminečka vypadají, že jsou zdravé a můj čípek je dlouhý 39mm a jsem úplně zavřená. Dr. říkala, že tam žádný problém nevidí- byla jsem paf, ale šťastná jako blecha!!! 🙂

shaarka
19. apr 2010

monik, super 😵

monika03
19. apr 2010

Díky!!! 😉 A to dokonce drobečci místo odhadovaných 25cm a 350g váží už každý 500g!!! Takže co víc si přát...? 🙂 Možná jestli budou tak hezky a rychle přibírat tak, abych já brzo neřepadávala dopředu!!! 😀 😀 😀

neme
19. apr 2010

ahoj holky,
mám podobný problém jako vy. Jsem ve 22. týdnu a cervix score mám 2-3.Taky jsem dost vyplašená a bojim se o mimi. Zítra jdu na další kontrolu. Ležela jsem zatím jen 14 dní. Prosím ostatní kočky, co měly podobný problém, opravdu jste musely jen ležet? Našla jsem na netu jednu diskusi, podívejte se na to....

http://www.emimino.cz/diskuse/cervix-score-37601/

latvia
19. apr 2010

neme, ja som sice nemala taketo problemy, ale na tvojom mieste by som lezala...alebo mas nejake info o inych metodach?

denisocka
19. apr 2010

No zaujime,takze lezim zbytocne.aspon ma to potesilo,xi

neme
20. apr 2010

ne, já opravdu ležím, jen koukám na internet a na tohle jsem narazila..Strach je větší, takže budu ležet, dokud mi to doktor řekne. Možná jen časem zkusim zajít i za jiným doktorem.Jen jsem se chtěla zeptat ostatních holek, co mají vyšší CS k danému týdnu, jestli taky ležely. Nerada bych si pak něco vyčítala, kdyby něco, takže radši ležet budu.

denisocka
20. apr 2010

neme,ja som prvy týžden fakt ležala,a tento to kus flakam,ale som iba v byte,proste pololežim pri PC chvílku,varim,umývam riad + ležim

denisocka
20. apr 2010

ja tu musim toto vypichnuť , čo tu dala neme :
ODPOVĚĎ Z PORADNY:
DOTAZ:

CERVIX – SCORE (CS) – v dolní části dvoustrany je tabulka (zeleně) zaznamenávající stav děložního čípku, tzv. uzávěrového aparátu dělohy. Normální čípek je tuhý, uzavřený v celé své délce 2–4 cm, směřuje dozadu = CS 0. Čím blíž je porod, tím více se čípek posunuje do středu, zkracuje se, měkne, otevírá se, tlak plodu na uzávěrový aparát sílí. Stav čípku se hodnotí bodově: malá změna je hodnocena 1,výraznější 2. CS je jejich součtem. Počítá se při každém gynekologickém vyšetření, výsledek se zapisuje do sloupku označeného příslušným týdnem těhotenství. Dole je vyznačena kritická hranice v jednotlivých týdnech. Její překročení znamená varování, že hrozí předčasný porod či potrat. U donošeného těhotenství informuje CS o připravenosti porodních cest. Pokud je hodnota CS vyšší než 7 bodů, lze uvažovat o indukci porodu = umělém vyvolání porodní činnosti.

ODPOVĚĎ:

Dobrý den, tak vidím,že jste to popsala odborně a hezky, pravda je taková,že CS dle Bishopa, jak se přesně jmenuje, má stoupat ! Jenže, je to pouze orientační údaj a již tolik neplatí,že pokud CS překročí hranici stanovenou tabulkou pro určitý týden, je těhotná ohrožena předč. porodem .Jenže to vím jenom já a pár dalších kolegů, kteří se této problematice věnují Smiling)). Takže řada kolegů dost maminky děsí a ukládá je již při malé změně nálezu do nemocnice, nebo v lepším případě je nechá přibité doma k posteli. Klidový režim ale předč. porodu nezabrání, to je nejnovější poznatek, který také drtivá kolegů ještě nevstřebala …Smiling. CS má dne skutečně význam jen v situacích, kdy dojde k razantnímu – obřímu skoku v nálezu, např. v 26.týdnu z CS 0 na CS 6, nebo v potermínovém období stran časování a způsobu vyvolání porodu. Jinak je jeho hodnota popisná, vůbec neurčuje, kdy bude žena rodit…Řada těhotných začíná rodit , přestože má v termínu z CS O-1 !!!!!

jaja25
20. apr 2010

Denisočka- neležím, ale som už doma. Ale vôbec sa nešetrím. Ráno odveziem deti do škôlky, manžela do roboty a potom si tak pomaly robím čo treba... 😀 😀

denisocka
20. apr 2010

si neležala ani od toho 26tt ? a si bola podšivana? nečitala som to tu cele

neme
20. apr 2010

deni, díky že jsi zdůraznila to, co jsem měla na mysli....já jdu dnes na kontrolu, tak dám vědět. Já ležela poctivě 14 dní s nohama nahoře, nevařila, jen chodila na záchod a do sprchy...Měla jsem opravdu strach.Ale trochu bych chtěla něco dělat, proto sháním info. Ale pokud se to dnes u doktora zhorší, tak stejně budu muset ležet.

denisocka
20. apr 2010

Drzim palce,bude dobre! Ja vidim ci lezim,ci varim,je mi rovnako.brucho tvrdne pri zadrziavani vetroch,zapche a ked mi maly vystraja. Na ten moj CSsom aj ja zvedava,ale az v piatok

andilek
20. apr 2010

ahoj holky,
já jsem s Ondrou ležela od 24 tt do 36 tt v nemocnici, nic mi nezabíralo, byla jsem v naprostém klidu a nález se neustále horšil, pustili mě domů 36+0 a vydržela jsem do 37+1, ale možná bych to dala dýl, ale nakonec mi vyvolávali porod kvůli vysokému krevnímu tlaku a navíc když mě při příjmu vyšetřovali, tak zjistili, že jsem byla otevřená na 6cm...tvrdnutí břicha jsem nějak extra nepociťovala během těhu, spíš až ke konci a to má většina maminek ....brala jsem léky na dráždění dělohy a magnézko, pak navíc léky kvůli tlaku, 3 měsíce jsem ležela v nemocnici a jsem ráda, že jsem to doklepala do konce...těžko říct, co to způsobilo a zda bych vydžela i doma...každopádně jestli bude někdy druhé těhu, tak se od začátku budu hodně šetřit...v prvním těhu jsem se chovala naprosto normálně, chodila jsem plavat, myla jsem okna, vše bylo do toho 24 tt ok, pak jsem přišla na KO a hned do nemocnice
jinak otevřená jsem byla až někdy na konci kolem 35tt, když mě pouštěli domů byla jsem otevřená na jeden cm, po týdenní kontrole už jsem byla otevřená na 3cm ...celý těhu jsem cítila hrozný tlak na močák, nikdy mě malej nekopal do žeber...no jsem ráda, že už je to za náma, ale obávám se druhého těhu...hledala jsem kde co, ale je to zbytečné, každý má jiný vývoj, pokud je to opravdu vážné, tak stejně lékaři pošlou do nemocnice
přeju, ať vám to co nejrychleji uteče a miminka i vy jste v pořádku a hlavně vydržíte co nejdéle 😉

denisocka
20. apr 2010

Ahoj,a co ti makkol krcok?ked si sa neotvarala ale bolo to zle

andilek
20. apr 2010

zkracoval se mi čípek, plod byl uložen dost nízko, dr. se ho snažila na KO povytlačit nahoru, ale nedal se, holomek jeden 😀

denisocka
20. apr 2010

To sa plod da vytlacit?hm

andilek
20. apr 2010

deni, no to já nevim, ale dr. se snažila rukou ho při té KO pošoupnout, pak zakroutila hlavou a už vypisovala papíry do nemocnice, nastupovala jsem teda ještě ten den, ale měla jsem povoleno až druhý...jsem si naivně myslela, že čím dřív nastoupím, tím dřív mě pustí domu...ležela jsem tam od 11.6. do 10.9.....bylo to hrozný 😝 😔 ...u druhého těhu se na to už předem připravuju...nepočítám, že by to mělo lepší průběh, spíš budu ráda, pokud tam nenastoupím ještě dřív 😔

neme
20. apr 2010

ahoj holky,
tak jsem doma z kontroly. Bohužel se to mírně zhoršuje.ve 23.týdnu mám CS 3. Prcek prý naléhá. Ale nechápu, proč se to zhoršuje, když jsem poctivě 14 dní ležela. Doktor mě vůbec nepotěšil, prý to lepší už nebude, prý buď stejný nebo horší. Takže mi dneska tímto oznámil, že budu ležet do konce těhu. Mám být ráda, že můžu ležet doma.Mám si číst a odpočívat, ať si to prý užiju. Nemám slov. ☹

denisocka
20. apr 2010

Ach neme!a nepodsiju ta? No tak to nieje dobra sprava. A citis ze maly nalieha?nejak ta tlaci?

neme
20. apr 2010

ne, nepodšiju. mám jen ležet, zatím doma.já se cítím skvěle. Neni mi vůbec nic, jen když delší dobu sedim, tak mě bříško tlačí, ale když stojim tak nic. jsem zvědavá,co mi řekne za 14 dní na kontrole.

tinka349
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jaja25
20. apr 2010

Denis. Chodila som do práce a nebola som zašitá. Doma som až od Veľkej noci. Už som si aj trošku vydýchla. Nie som ešte úplne za vodou, ale od zajtra začínam 32g.t., tak dúfam že to už dotiahnem. Držím vám palce 😉

denisocka
22. apr 2010

Jaja,a kedy si mala uz zly nalez,v akom tyzdni

jaja25
22. apr 2010

V 22g.t. som mala CS:0 a v 26g.t. to skočilo na 5.

jaja25
22. apr 2010

Prepáč, chyba. V 18g.t. som mala CS:0, v 22g.t. CS:2 a v 26g.t. 5- no a v 30g.t. CS:4.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre