Je potrebný predpôrodný kurz?

bluubluu
13. nov 2023

Zdravím
Som prvorodicka a chcela by som vedieť či je tento kurz potrebný? Ste tu aj také co ste ho neabsolvovali ?

danyelia
13. nov 2023

Ahoj, mám ,,odrodené,, 4 deti bez kurzu. Podľa mňa je to zbytočnosť, neviem čo také extra by ma tam naučili, čo by som nezvládla aj sama pri pôrode. Akurát dýchanie, ale v tom mi radil lekár či sestričky - doslova: ,,teraz dýchajte, teraz zatlačte, teraz netlačte,dýchajte tak a tak,, a hotovo...Zrejme aj strata peňazí, aj keď neviem, koľko to môže stáť. Ja by som určite nešla, ale ak to niekomu pomôže kvôli lepšiemu pocitu, že je viac pripravený, nech skúsi...

alexandra197
13. nov 2023

@bluubluu ja som chodila a páčilo sa mi to. Mala som zo všetkého menší strach, citila som sa pripravenejsia.Aj sme sa tam spoznali baby,ktoré sme sa stretli v pôrodnici potom. Nakoniec mi žiaľ 5dni pred termínom oznámili,že musím ísť sekciou.

petronellla87
13. nov 2023

@bluubluu tiez som nebola

bluubluu
autor
13. nov 2023

@danyelia Ďakujem 🙂 tiež mi to príde ako zbytocnost ale zároveň sa toho aj bojím ako bude všetko prebiehať. Chcem ísť do Starej Ľubovni tam sú na vysokej úrovni co sa týka pôrodov a verím ze mi tam pomôžu co najviac

mane01
13. nov 2023

@bluubluu ja som na nom bola a velmi mi to pomohlo, ale jasne, porodis aj bez kurzu 🤷🏼‍♀️… mne pomohli rady ohladom dojcenia, lebo sestricky v nemocnici uplne odveci rady davali… plus kurz prvej pomoci bol super, lebo predsa je ine davat masaz srdca babatku … mne ako prvorodicke to dost objasnilo, co presne ma caka a co ako ma byt ale nemusi… kedy sa ohradit a co je este ok. Kurz robila porodna asistentka z nemocnice, kde som planovala rodit, takze vedela ako to tam chodi. Bola za mnou potom aj v nemocnici, spytat sa ci nepotrebujem s niecim poradit.

henriettv
13. nov 2023

@bluubluu predpôrodný kurz je za mňa najlepšia vec 😊 mne to veľmi pomoho. Na predpôrodnom kurze sa nehovorí len o pôrode, ale hovorí sa tam aj o dojčení, 600nedelí, o starostlivosti o bábätko a všetkých materských veciach. Nie je to zbytočná vec.
Ja som si vďaka kurzu pôrod užila a nie len odtrpela. Bolo to nádherné, bolestivé, emotívne a plné nekonečnej lásky. Želám každej jednej žene takýto láskavý a rešpektovaný pôrod 😊 stojí to za to

kvetinka1918
13. nov 2023

@bluubluu kedysi sa rodilo bez nejakých kurzov strach máš stále stále máš nejaké obavy a aj ich mať budeš za mňa vyhodené peniaze 😉

henriettv
13. nov 2023

@kvetinka1918 áno kedy sa tak rodilo. Ale tak isto sa rodilo s nohami vyviazanými na koze, bez možnosti ulavovej a gravitačnej polohy, bez štipky empatie a kúska súkromia. Kedy sa pôrod bral len ako nejaký "zákrok". Tak isto bábätko po pôrode zobrali, a nosili každé 3 hodiny na dojčenie,ak to nešlo, bábo dostalo sunar. Nebol žiaden bonding a tak isto žiadna podpora dojčenia.
Ale to už nepovie žiadna žena, že sa vtedy cítila jak úplné 💩
Iné to bolo v dobách dávno minulých kedy sa rodilo dom a tehotenstvom, pôrodom a 600nedelim ženu sprevádzali pôrodné babice.

kvetinka1918
13. nov 2023

@henriettv kedysi to tak bolo práve no,teraz je to o inom 😉koľko žien ide bez kurzu a fungujú normálne za mňa zbytočne peniaze to už je asi len tá moderná doba ale prečo nie keď majú ženy veľký strach a majú pocit že to nezvládnu prosím je to na nich a je to ich rozhodnutie 😊

anavixy
13. nov 2023

Podla mna je to vyborna vec, nic nie je horsie ako rodicka a mamicka co nic nevie a vsetkeho sa boji (potom uz asi len taka co ma nacitane a nic nechce, ale nevie preco). Pokial nechces absolvovat kurz ohladom porodu, tak si daj aspon zalezat na priprave na dojcenie a starostlivost o babatko, nech ti nemusia v porodnici vysvetlovat uplne zaklady (hlavne ohladom dojcenia), totiz casto by sa dal cas vyuzit efektivnejsie nez vysvetlovanim toho, co sa lahko naucis/docitas napriklad aj na instagrame (tam najdes uplne vsetko co potrebujes, ked sledujes spravne profily (k porodu moje porodni asistentka, k dojceniu vasa laktacna konzultantka, lipirea blog, k manipulacii s babatkom fyzio kristy napr., k spanku well babing, lepsi spanok babatiek, z pediatrov pediatrie s laskou, pediatricka denjas, pediater online👌). 🍀

henriettv
13. nov 2023

@kvetinka1918 áno teraz je to o inom. Síce to nie je úplne dokonalé a také, ako by tak malo byť, ale hýbe sa to k tej lepšej strane 😊 pôrod je pre ženu tá najprirodzenejšia vec. A áno, každá to zvládne, záleží ako. Či budem rodiť podľa toho ako si to želá lekár alebo podľa toho ako to ja cítim a viem kedy mám zatlačiť. Keď viem ako pomôcť bábätku vzostúpiť do pôrodných ciest, keď viem akou polohou si mám uľaviť od bolesti, keď viem ako mám predýchavať aby málo bábätko dostatok kyslíka, tak je to iné ako keď sa mám spoliehať na doktora alebo sestru. Prečo si to nespríjemniť keď môžem. V málo ktorých pôrodniciach sa pôrodná asistentka venuje žene počas celého pôrodu, väčšinou príde len skontrolovať a spraviť pásy, preto je fajn, keď ženy majú dostatok informácií

ivangeline
13. nov 2023

Tiez mam 4 deti za sebou a bez kurzu. XD

ivangeline
13. nov 2023

@bluubluu ...radim v SL nemat prilis prepracovany porodny plan a ked to nejde, nechat si aj pomoct,,, mam kamosku so zlou skusenostou. :( Stale sa spamatava z porodu... 36h, kutny cisarsky, babo na jiske....

t1nusa
13. nov 2023

@bluubluu nie je potrebný, ale je užitočný ☺️ mne pomohol napr naučiť sa dýchať počas kontrakcii čo som využila pri pôrode a bolo to pre mňa jednoduchšie

petamich
13. nov 2023

nie je nevyhnutny jasne porodis aj bez 🙂 my sme s manzelom absolvovali a vela nam to dalo - takze ja urcite nelutujem

lonely66
13. nov 2023

zamýšľam sa, ako je vôbec možné, že nás naše matky porodili a že naše staré matky porodili naše matky 😀
@bluubluu je to zbytočné. ale ak chceš mať nejaký pocit istoty (len pocit, lebo žiaden kurz ťa nepripraví na prípadné komplikácie, od toho je lekár), a máš dosť peňazí, tak naň choď. a uvidíš, zhodnotíš potom, keď porodíš.

lonely66
13. nov 2023

@henriettv ak máš počas pôrodu komplikácie alebo ak dieťa dostane zápal, tak či tak je viac ako isté, že ti ho po pôrode zoberú a nasadia ATB a tiež ho nosia len na kojenie. ja som mala taký pôrod. dieťa prenášané a narodené v poslednej chvíli so silným zápalom v zakalenej plodovej vode. jedna katastrofa. Ďakujem dodnes vtedajšiemu primárovi, ktorý ma "odrodil". a bol to práve on, kto videl pri pohľade "tam dole", kedy je ideálny čas tlačiť, lebo paradoxne, keď dieťa už šlo von, mne prešli bolesti. ale že absolútne. ja by som pokojne ostala ležať len tak... on videl sťahy a hovoril, kedy zatlačiť. nebyť jeho, možno by sa mi dieťa pridusilo. už tak malo na mále skrz tú zakalenú vodu. chvalabohu to všetko dobre dopadlo. ja osobne som za vyštudovaných lekárov a sestry. iste by som sa zverila radšej im, než nejakým pôrodným babám 🙂

lienka.7
13. nov 2023

@bluubluu ja som nebola, lebo cez koronu nič nebolo. Môj gynekolog mi povedal, že v strese si aj tak na nic nespomeniem, mam počúvať lekarov... a tak aj bolo. Všetko mi vraveli, co a ako dýchať, tlačiť a pod. A ja nie som typ, ze pomaly musím vidieť aj pôrodné kreslo, kde mam rodit 😁

sasesoe
13. nov 2023

@bluubluu ahoj, volakedy sa o maturite hovorilo - kto nespravi, toho prehodia... myslim, ze pri porode to istym sposobom plati este viac - nejako sa to dieta narodi... to, co bude "okolo toho"... mozes (do istej miery) ovplyvnit aj vdaka absolvivaniu predporodneho kurzu...
Samozrejme, i ten si treba dobre vybrat a neist tam len "bodaj by bolo"...
ja som prvu rodila v presove (neodporucam), aj kurz som absolvovala, ale nie vsetko nas tam "ucili spravne", zial... aj v tej porodnici to bolo, no radsej pomlcim... pre druhy porod som zvolila Bardejov, cely kurz som uz "nestihala"/nechcela, ale napokon som si dohodla aspon jedno stretnutie s PA (prave zo Starej Lubovne) a tam sme si presli, co vsetko bolo pri prvom porode "zle" a preco, tiez som pochopila niektore veci, kt nefungovali, lebo nas ich na kurze ucili "naopak" (dychanie) a hlavne cvicenie s epinom/anibalom - to som i napisala "postup" tu na mk do skupinky s touto temou... pred tretim porodom som so uz "len zopakovala" z poznamok, pocvicila a bolo to podobne super ako pri druhom... po prvom porode som viac nechcela rodit a surodenca pre dieta radsej adoptovat... po druhom /tretom by som rodila i dalsi tyzden, kontrakcie ma "nevysilovali", lebo som ich vedela spravne predychat a pomedzi ne si oddychnut... samozrejme, kazdy porod bol trosku iny, zakazdym ina porodnica a zakazdym sa skolovala i sekcia a to je dalsia vec s kt som sa musela pred porodom vyrovnat - ze mozno napokon to bude cele inak... napokon sme mali stastie a dalo sa rodit prirodzene i ked nie vsetko bolo uplne podla mojich predstav/ocakavani, ale doverovala som lekarom a mam na to pekne spomienky (okrem prveho porodu).
Zhrnutie - predporodny kurz nie je potrebny, urcite porodis aj bez neho, ale ja ho velmi odporucam, takisto i velmi dobre vybrat porodnicu a na Staru Lubovnu som tiez pocula velmi dobre referencie, no je to i o ludoch, ich dni, ale hlavne o Tebe - aby si vedela "co kedy ako robit" a "neucila sa to za pochodu"

bluubluu
autor
13. nov 2023

@sasesoe ďakujem 🙂 ja som z okolia Bardejova a tu práve nechcem
Náhodou neviete meno vašej PA s ktorou ste komunikovali ? Nad anibalom taktiež rozmýšľam nacvičiť sním. Momentálne som 27 týždeň.

bluubluu
autor
13. nov 2023

@ivangeline ona rodila v SL?

anavixy
13. nov 2023

@sasesoe uplne suhlasim… argumenty ze netreba predporodny kurz lebo na komplikacie ta aj tak nepripravi su trochu pritiahnute za vlasy, ved kurz nema zenu pripravit na to aby vedela riesit komplikacie 🤷🏻‍♀️ k tomu tlaceniu sa treba aj prepracovat a ked zena vie ako na to, tak to moze velmi pomoct. Tak isto to, ze si na to vtedy nesponenies, no neviem, ja som mala celkom dost casu rozmyslat co a ako, ved to nie je o biflovani, ale o pochopeni toho ako na to. Jedina lepsia vec je uz len zazmluvnit si PA, ktora je so zenou pocas porodu stale, nie ako ked je len v sluzbe (a stretava sa s rodickou aj pred porodom).
Ale teda @bluubluu, opat napisem, ze nie len na porod sa treba pripravit, lebo tym to nekonci ale len zacina. Rovnako dolezita, ak nie viac, je priprava na dojcenie a statostlivost o babatko. 🍀
A SL znie a vyzera ako skvela volba na SK👌

sasesoe
13. nov 2023

@bluubluu ahoj, tak dohladala som to ;)
https://www.facebook.com/porodna.asistentka

Neviem, ci sa neprestahovali...
Strojníckej 2 v Spišskej Novej Vsi - Štúdio Luneta.

http://www.porodnaasistencia.sk

Moj "postup" cvicenia najdes tu v skupinke Cvicime s epinom/anibalom, ked vyhladas moj nick - a pozries otazku, ze ako cvicit, tak potom po konzultacii som do komentarov dala i navod... ma to i tagy... ale isto lepsie vidiet/zazit/popytat sa... a potom poznamky len na porovnanie al opacne, najskor pozri a potom sa podla nich este "dopytaj" a uisti, ze vsetko spravne rozumies...

Inac, ja som mala velmi dobeu skusenost i s BJ porodnicou, logisticky som to mala blizsie + uz jedno dieta doma, tak uplne som vymyslat nemohla... tretie som rodila v Trencine a za mna podobna kvalita, dokinca by som povedala, ze BJ mala mierne vuac plusovych bodov skrz to, ze to bola mensia porodnica a mali vsetci viac casu riesit vsetko individualnejsie...

sasesoe
13. nov 2023

Ale dodam, ze v BJ som bola v lete 2018, takze aktualny stav neviem.... odporucam chodit na CTG kontroly tam, kde chces rodit... ja som zakazdym ostala v porodnici po niektorej kontrole, ze sa im cosi nezdalo...

deedol
14. nov 2023

kurz je fajn vec. ak sa ti nechce citat knizky, dostanes tam aspon zakladne zhrnutie porod+sestonedelie+zakladna starostlivost o dieta. ja som bola aj na kurze, aj som si nieco precitala, aby som nebola uplne stratena. potom som aspon nemusela kazdu chvilu googlit "starostlivost o pupok", "co je smolka" a podobne.

oblecenie99
14. nov 2023

Ja som nebola, lebo všetci okolo mňa boli múdri, že načo, a dodnes ľutujem.

elis248
14. nov 2023

2 deti a bez kurzu. Počas 1. tehotenstva som si pár vecí prečítala. Internet je toho plný. Úplne mi to stačilo, aby som vedela do čoho idem a čo mám robiť.

ivangeline
14. nov 2023

@bluubluu Ano. V Starej Lubovni. Teraz je to vraj jedna z naj nemocnic pre porod...prirodzenou cestou,akceptujuc matku... a bla bla bla.. pre viac info sprava.

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre