Anopyrin a testy na trombofilné stavy

melkina
29. júl 2014

Ahoj dievčata, chcem Vás poprosiť o radu. V 5/2014 som mala MA v 8tt. V predoperačných vyš.mi vtedy vyšiel zvýšený trombokrit. Nakolko z vysledkov z histologie vyšlo, že bol nedostatočne vyvinutý cievny systém,lekárka vravela, že to mohlo byť tým,že sa mi urobili drobné krvné zrazeninky. Vravela,že ked otehotniem, mam prísť a dá mi niečo na riedenie krvi preventívne. Keď som prišla s tým,že mam pozit.teh.testy,tak že ma pošle na hematológiu. Ale nakoľko boli všade dovolenky ,podarilo sa mi objednať až na august. Začala som užívať anopyrin 30 raz denne preventívne,nech sa tam nahodou zas v tych začiatkoch neurobia zrazeninky. Len teraz neviem, či musím anopyrin pred vyšetrením vysadiť alebo im len povedať že ho beriem? Máte prosím vas niektorá s týmto skúsenosť?

Ďakujem 🙂

sasa1983
29. júl 2014

ANP by sa v tehotenstve užívať nemal, odporúča sa prejsť na fraxiparine, alebo clexane i.m. A iste povedz, že ho užívaš...Som lekárka. Saša

siska765
29. júl 2014

@melkina ahoj, ja som tiez uzivala anopyrin vraj pre istotu,kedze som tiez mala MA,aj ked z krvi nic nezistili ze by som mala nejaky problem, teraz koncim 13tt a uz ai tak dva a pol tyzdna mam fraxiparine,doktor mi ho zmenil,lebo som casto spinila a on si myslel ze z neho,takze teraz si raz denne picham 0,3 a pred tym som asi do 11tt uzivala anopyrin tiez jednu 30mg denne preventivne.budem to musiet az do porodu, ja som v zivote u hematologicky nebola,len mi robili geneticke testy v Martine po MA a tam aj tuto oblast.urcite to spomen a myslim si ze nie je dvovod aby si ich vysadzovala pred navstevou hematol.,to by nebolo asi dobre.ale ved skus tam zavolat a priamo sa jej na to opytaj

melkina
autor
29. júl 2014

@sasa1983 a
@siska765 ďakujem za odpoveď 🙂 obavam sa,že ak by som ho uplne vysadila, aby sa nezopakovalo čo v máji ☹ lebo ešte mi vravela sestrička,že ale vysledky budu až o mesiac.... to je strasne dlhy čas... teraz som 6+0tt...
moja gynekologicka sa k tomu postavila tak,že ved uvidime čo povedia na hematologii... som z toho nešťastná ☹

siska765
29. júl 2014

@melkina jasne ze nesmies vysadit len tak, presne to by sa mohlo zopakovat ,zrazu by zacala prudit hustejsia krv,neboj teraz nam to uz vide 🙂 musi 🙂 normalne ho uzivaj dalej, ja som v 13tt a uzivala som ho cca do konca 11tt alebo 12tt

melkina
autor
29. júl 2014

@siska765 si zlata 🙂 pevne v to verím 🙂 držím palce,aby to aj tebe vyšlo 😉

melkina
autor
29. júl 2014

@siska765 vieš preto ma to zaujíma,aby to neupravil tak,že budu mať pocit,že je hematol.všetko ok a pri tom to urobí ten anopyrin.... 😒 jednej známej kamoška robila v labaku a ta vraví,že 10 dní pred vyšetrením sa má vysadiť.... tak som z toho zmätená... 😖

sasa1983
29. júl 2014

@melkina No, pozri, mala by si mať kompletné hematologické vyšetrenie, ktoré ale môže trvať aj 2 týždne, kým dojdú výsledky... pokiaľ máš závažnejšiu hematologickú poruchu...ANP to nevyrieši. takže, ANP si nechaj, ale je to placebo, jednak, lebo dávka, ktorú máš je naozaj, že aby sa nepovedalo a jednak preto, že pokiaľ je nejaká porucha, riešenie je LEN Fraxiparne, alebo Clexane, alebo genetika na trombofilné stavy... Iste bolo bývalo lepšie si to vyriešiť pred otehotnením, ale tým nechcem povedať, že to teraz zle dopadne. Lebo je kopec dôvodov, prečo sú potraty v tak skorom štádiu, takže možno hematologická príčina nebola hlavným dôvodom, len sprievodným.
Keby si náhodou začala krvácať, ANP vysaď, ale iste choď na hematológiu tak skoro, ako to pôjde. Lebo aj nastavenie na FXP trvá...nie je to zo dňa na deň..Držím palce. saša

melkina
autor
29. júl 2014

@sasa1983 ďakujem. Myslím že vrodenú hematol.poruchu by som mať nemala, nakoľko deti už mám a tam to bolo ok.... ďakujem za info 🙂

siska765
29. júl 2014

@melkina noooo tak toto neviem,skus jej proste zavolat a opytat sa priamo,alebo by som si do googla hodila hematologicka ambulancia a par ich v roznych miestach obvolala a opytala sa na to ,podla mna ti na taku pre nich jednoduchu otazku odpovedia 😉

siska765
29. júl 2014

@sasa1983 nastavenie naFXP trva?mozem poprosit oo vysvetlenie?mne ho doktor dal zo dna na den z anopyrinu 30mg na 0,3 fraxiparine a povedal ze frax.je lepsi ale nejako mi to nenastavoval dlho

sasa1983
29. júl 2014

Nemyslím si, že by niekto otázkovo, teda bez papierovej podoby kompletného hematologického vyšetrenie odpovedal na takého otázky...a už vôbec nie telefonicky na dialku. Ja by som takto iste žiadneho pacienta neinformovala, ak tak, len takého, ktorý ku mne dlho chodí a jeho kartu mám k dispozícii...

siska765
29. júl 2014

som myslela ze ked sa opytam hocijakeho hematologa ze ci je vhodne vysadit alebo nie anopyrin pred vysetrenim ze na tom nie je nic osobne,teda ze je to otazka klasicka ,len informativna.ci sa mylim? 😒

sasa1983
29. júl 2014

@siska765 ja som myslela, že sa pýtaš na vysadenie ANP dľa telefonickej konzultácie..to by nebolo asi múdre. Ale ako inštruckai úred vyšetrením, to je úplne iné...to Ti iste povedia bez problémov, ale som si na 100 percent istá, že sa ANP pred hematologickým vyšetrením, len kvôli samotnému vyšetreniu a odberu krvi nevysadzuje...

liebling98
29. júl 2014

@siska765 nie, pri nízkomolekulovych heparinoch, ako sú fraxiparin a clexane sa nič nenastavuje. Dáva sa rovno podľa diagnózy a hmotnosti pacienta. @sasa1983 si to zrejme pomýlila s warfarinom, ktorý je tiež na riedenie krvi, ale v tehotenstve je kontraindikovany. Nevýhodou heparinov je, že sa pichajú pod kožu, pozor, nie do svalu, nie sú v tabletkovej forme.

siska765
29. júl 2014

@sasa1983 jj tak sme sa nepochopili 🙂 v pohodicke 🙂

siska765
29. júl 2014

@liebling98 ano jasne ,picham pod kozu ze najlepsie do brucha,tak zatial tam kde sa da urobit este riasa 🙂 potom mozno do ramena alebo stehna.Hej aj v letaku pribalovom je napisane ze sa nema do svalu a aj doktor mi to tak isto vysvetlil.dik 😉

sasa1983
29. júl 2014

@liebling98 nie, nepomýlila som si FXP s Warfarinom, som onkologička a gro onkologických pacientov má antikoagulans, nakoľko onkologické ochorenie znamená podstatne vyššie riziko na trombózy a embólie, čo už je ale mimo témy.

smoulinka13
29. júl 2014

@sasa1983 anopyrin sa nemoze v tehotnestve? mne ho doktorka na hematologii odporucila brat ak otehotniem

sasa1983
29. júl 2014

@smoulinka13 nie nesmie, len je skôr na mieste FXP...ale záleží od indikáciea postupov hematológov a gynekológov, čo patrí skôr do och kompetencie...

jaya47
29. júl 2014

@melkina Ja osobne mam s hematologickou nastavenu liecbu tak, ze pred otehotnenim a pocas tehotenstva anopyrin + pocas tehotenstva fraxiparine (ale sledovana, aby som nebola pririedka). Nie je to celkom tak, ze by sa anopyrin v tehotenstve nemohol, ale je to vec, ktoru musi zhodnotit hematologicka. Mne vravela, ze fraxiparine a anopyrin posobia proti zrazeninam dvoma roznymi sposobmi, nie je to, ze jednym mozes nahradit druhe.
Co sa tyka vysadenia pred vysetrenim, ak nemas sancu sa spytat, tak by som nevysadzovala, ale povedala lekarke. 30mg je pomerne malo, len by to mali vediet pri zhodnoteni.

smoulinka13
29. júl 2014

@sasa1983 dakujem, ja mam vysledky z hematologie dobre, len mi dali preventivne anopyrin lebo sa nam nedari otehotniet

radina
29. júl 2014

@sasa1983 ahoj, je fraxik 0,3 a clexane 0,2 to iste co sa tyka davky? lebo som dostala alergicku reakciu na fraxik, tak som zo dna na den presla na clexane. ci to nemoze nejako uskodit, ja mam mthfr. diky. 😉

kiwi82
29. júl 2014

ahoj, ak máš potvrdené trombofilné stavy v tehotenstve, teda, že sa ti krv zhusťuje, tak treba užívať injekcie na riedenie krvi a každý mesiac ťa budú sledovať u hemtologa. ja užívam fraxiparín. Môže ti ho predpísať aj gynekológ. ja by som nečakala, veď musí niekto zastupovať tvoju hematologičku. alebo ti ich predpíše gynekolog. fraxiparín 0,3 je udržiavacia dávka.

sasa1983
29. júl 2014

@smoulinka13 aj ja som to takto užívala... 🙂

sasa1983
29. júl 2014

@radina bežne sa to takto robí, napr my na odd. dávame podľa toho, čo je na sklade...nie je to celkom to isté, ale bežne sa to takto mení...ide o to, čo za reakciu to bolo...či to naozaj bolo z FXP, nakoľko účinná látka je temer rovnaká, FXP má nadroparén a ten Clexan dáky iný...parín...či Ti aj to nespôsobí ťažkosti..lebo ak by si naozaj mala alergiu na FXP a bolo by dokázané, že je to z toho, asi by si mala aj na Clexane...
Je to ako na dáky rad ATB-napr. cefalosporíny...ak máš alergiu na 1 liek z tejto skupiny, máš v podstate alergiu aj na ostatné. Výnimka by bolo možná, ak by išlo o zkríženú reakciu niečoho s niečím..teda, ak užívaš ATB spolu s napr. mukolytikom (na kašeľ) a keď sa vyhádžeš jednoducho sa povie, že je to na ATB...ale môže to byť aj čisto len z toho druhého.. neviem, či sme sa pochopili, držím palce. S.

radina
29. júl 2014

@sasa1983 ja som asi po 2 tyzdnoch zacala mat po vpichnuti cervene svrbive flaky. Potom to sice po tyzdni preslo. Ale i tak mi to vymenili. Aj tak tie fxp injekciu su desne tupe a boleli ako slak 😕 😝 ja som si zo zaciatku myslela, ze by to mohlo byt sposobene tymi dezinfekcnymi tamponmi. 😝 ..vdaka za radu. 😉

cathka
29. júl 2014

Ja som uzivala anopyrin 100mg cele tehu okrem posledneho mesiaca , na tvojom mieste by som ho urcite preventivne brala ak mas podozrenie na zlu zrazanlivost.. A na hematologii to urcite povedz. Na zaciatku som brala aj ascorutin a duphaston proti krvacaniu a na udrzanie plodu, to mi ale dala moja gyn.

tamarka9
30. júl 2014

@sasa1983 ja bohuzial tiez uzivam anopyrin, som 14tt a neviem dokedy budem. Som po dvoch potratoch a robili mi hematologicke vysetrenie, geneticky heterozygot MTHFR A1298C a potom zvysena agregacia trombocytov po adrenaline (a na to udajne zabera len kys. acetylsalicilova). Hlavne co ma trapi je ze mi ku koncu odberu prislo spatne a lekarka tu agregaciu vysvetlila prave tym a povedala ze ziadna liecba nie je potrebna. Ale potom ina lekarka povedala, ze ona by preventivne predsa len anopyrin nasadila, hlavne ked uz boli dva potraty. Nechcem to jest, bojim sa o babenko, ale poslucham lekarku, snad vie co robi ☹ A este ze vysetrenie sa neda zopakovat ked uz som tehu, ze vtedy su vysledky ovplynene tehu stavom...co si o tom myslis? Dakujem 🙂

trgypadl
30. júl 2014

@tamarka9 anopyrin je castou volbou hematologov a gynekologov,ako v kazdom pribalovom letaku musi byt uvedene,ze sa neodporuca tehotnym...kazdopadne lekari urcite zhodnotili prinos nad rizikom uzivania a urcite by som im doverovala a pokracovala v uzivani

tamarka9
30. júl 2014

@trgypadl ano aj ja to tak beriem a preto uzivam, aj ked jedna hemato sa vyjadrila ze netreba a druha ze ano, ale kedze sa testy nedaju opakovat, tak som sa priklonila k tej co povedala ano. Po porode si dam testy zopakovat, aby som pri dalsom tehu bola ista...

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre