Astma a alergia v tehotenstve: Ako chrániť bábätko?
ahojte kočky, mam pocit, ze sa to na mna nejak všetko sype. Prve tyzdne som bola 2 x chora (horúčky). Teraz som v 16tt a mam silne astmaticke zachvaty a alergiu. O vysokom tlaku ani nehovorim. Lekarka mi predpisala ventolin, xyzal. ´Bojim sa či neublízia babetko. Neviete mi poradit.
Stručné zhrnutie
- Ventolin (modrý krátkodobo pôsobiaci inhalátor) a inhalačné kortikosteroidy ako Symbicort alebo Pulmicort sú v diskusii prezentované ako lieky, ktoré lekári často odporúčajú pokračovať počas tehotenstva, pretože neliečená astma môže spôsobiť nedostatok kyslíka pre plod.
- Perorálne antihistaminiká (Xyzal, Zodac, Aerius, Zyrtec, Claritine) sú v diskusii riešené rozporuplne; niektorí lekári odporúčajú vysadiť ich v prvom trimestri alebo nahradiť lokálnymi sprejmi a miernymi alternatívami.
- V diskusii sa uvádzajú aj podporné a alternatívne prístupy: homeopatiká (Rhinallergy, Coryzalia), aromaterapia, používanie morskej vody alebo Vincentky do nosa, čističky vzduchu (Bionaire) a dýchacie techniky (Buteyko).
Najčastejšie otázky
Q: Aké lieky na astmu môžem používať počas tehotenstva?
A: Diskusia uvádza najčastejšie Ventolin ako záchranný inhalátor, inhalačné kortikosteroidy Symbicort alebo Pulmicort (Pulmicort 100/200) a ďalšie spreje ako Seretide alebo Berodual; mnohí lekári považujú inhalačné kortikoidy za menšie riziko než nedostatok kyslíka.
Q: Môžem počas tehotenstva užívať antihistaminiká ako Xyzal alebo Zodac?
A: V diskusii niektorí lekári radili vysadiť Xyzal po zistení tehotenstva, iné lekárky povoľovali Zodac alebo Fenistil od druhého trimestra; názory sa líšia a odporúča sa konzultácia s alergológom alebo gynekológom.
Q: Je Ventolin bezpečný v tehotenstve?
A: Viaceré príspevky označujú Ventolin (modrý inhalátor) za vhodný záchranný liek v tehotenstve a používajú ho ako prvoradý prostriedok pri dýchacích ťažkostiach.
Q: Aké nosové spreje sa môžu použiť v tehotenstve?
A: V diskusii sa spomína Nasonex, Rhinogen, Flixonase alebo lokálne opatrenia ako morská voda a Vincentka; niektorí lekári radia obmedziť nasálne steroidy len pri nutnosti a uprednostniť fyziologické roztoky.
Q: Má zmysel kupovať čističku vzduchu, ak idem spať k rodine s mačkou?
A: Používala sa značka Bionaire, reakcie boli zmiešané — niektoré účastníčky ju objednali, iné považovali kúpu za vyhodené peniaze; diskusia neposkytuje jednoznačný dôkaz o účinnosti.
Q: Ako riešiť pôrod pri ťažkej astme?
A: V diskusii sa uvádza, že pri ťažkej astme niektoré tímy zvažujú plánovaný cisársky rez (sekcia) a že počas pôrodu môže byť použitá kyslíková maska; odporúča sa konzultácia pľúcneho špecialistu a gynekológa a spirometrické sledovanie.
Závery z diskusie
Zhoda
- Inhalačné lieky (Ventolin, Symbicort, Pulmicort) sú často považované za menšie riziko pre plod než neliečená astma a nedostatok kyslíka.
- Pacientky s astmou a alergiou by mali prediskutovať liečbu s alergológom/pľúcnym lekárom a gynekológom.
- Fyziologické metódy (morská voda, Vincentka) a lokálne spreje sa v diskusii uvádzajú ako prvej voľby pri menej závažných príznakoch.
Sporné názory
- Xyzal: niektoré zdravotnícke rady v diskusii odporúčajú vysadiť Xyzal v tehotenstve, zatiaľ čo niektoré ženy ho počas tehotenstva pokračovali užívať bez zjavného problému.
- Nosné spreje a lokálna liečba: niektorí lekári predpisujú Nasonex/Flixonase, iní radia vyhýbať sa nosným steroidom a skúsiť homeopatiu alebo iba fyziologické roztoky.
Otvorené otázky
- Je dlhodobé užívanie Xyzalu alebo Zodacu v prvom trimestri bezpečné pre plod?
- Znižuje čistička vzduchu (Bionaire) merateľne riziko astmatického záchvatu pri expozícii mačke?
- Kedy je indikovaná plánovaná sekcia výhradne z dôvodu ťažkej astmy?
Spomenuté značky a firmy
Ventolin, Xyzal, Symbicort Turbuhaler, Seretide, Pulmicort, Cefaklen, Nasonex, Livostin, Rhinallergy, Similasan, Berodual, Pulmicort, Formovent, Miflonit, Tafen, Oxis, Vincentka, Allergodil, Aerius, Zodac, Claritine, Dithiaden, Fenistil, Coryzalia, Bioparox, Staloral, Pollinex, Luivac, Sinupret, Nasivin, Flixonase, Rhinogen, Singulaire, Novartis, Bionaire
Spomenuté produkty a metódy
Ventolin inhaler, Symbicort, Pulmicort 100, Pulmicort 200, Seretide, Berodual, Formovent, Atrovent, Miflonit, Tafen, Oxis, antibiotikum Cefaklen, Nasonex nosový sprej, Rhinogen, Nasivin (deti), Vincentka (nosná voda), fyziologické roztoky do nosa, Livostin, Xyzal, Zodac, Aerius, Zyrtec, Claritine, Dithiaden, Fenistil, Allergodil, Coryzalia, Rhinallergy, Bioparox, imunoterapia (Staloral, Pollinex), Luivac, Sinupret, Flixonase, spirometria, Buteyko dýchacie cvičenia, homeopatia, aromaterapia, čistička vzduchu (Bionaire), epipen, oxygenoterapia pri pôrode, cisársky rez (sekcia)
Miesta a osoby
UK, Bratislave, Žilina, Radim Grebenicka, M.O. Brukner, Buteyko
@romca13 s astmatem vůbec, to vyloženě ohrožuje plod, pokud má maminka záchvaty a plod se tak nemusí správně dokrvovat.
@monika2606 , jaké Ti přesně dělali testy, které Ti vycházejí negativně? Může to znamenat, že jsi alergická na něco, co se běžně netestuje a nebo Ti vadí histamin, což je mediátor alergických reakcí v těle, ale také ho obsahují různé potraviny a někteří lidé ho v těle neumějí správně odbourávat a mají potom příznaky podobné (spíš identické), jako kdyby měli alergii - dýchací potíže, alergickou rýmu, někdy bolesti břicha, hlavy, vyrážky... Nejde o alergii v pravém slova smyslu, ale má to stejné příznaky. Hodně histaminu (nebo látek schopných ho v těle vyvolat) obsahují zrající sýry, kvašené a nakládané potraviny, alkohol, káva, čaje, čokoláda, hodně zralé ovoce (hlavně rajčata), různá potravinová aditiva - barviva atd., také koření.
@luthien.k já sice nemívám záchvaty,ale špatně se mi dýchalo, jako že jsem se nemohla dodechnout, nebo jak to napsat,,,ale od té doby co mám symbicort tak je to mnohem lepší,,, když jsem se s dr bavila že plánujeme mimi, tk mi hned říkala, že je třeba aby maminka byla stabilizovaná, že pokud se jí bude zle dýchat, tak tím bude mít i prcek málo kyslíku, nebo tak nějak 🙂 nejsem odborník, takže nevím, jak přesně to bylo 🙂
@luthien.k no vidíš, a na plicním to nepoznali, a to bylo vyhlášený sanatorium a byla jsem přímo u primáře,,, ale i naté alergologii, kam jsem se pak dostala to zjistili až po několikátém testu,, asi tři předtím byly taky negativní,,ale paní doktorka to nevzdala a udělala mi vše, co vůbec šlo,, no a potvrdilo se,,, 🙂 takže jsem za ní moc ráda,,, je fakr úžasná, hodně se právě zabývá astmatem u těhotných, má vypracované i různé materiály,,, je málo takových doktorů 🙂
@romca13 oni dneska i sami lékaři sami řeknou - to si najděte na internetu, než aby se zdržovali nějakým vysvětlováním, také jsem už zažila... Pořád lepší, než když říkají vyložené nesmysly, já se celkem orientuju v problematice alergií a ekzémů a co mi maminky sdělují někdy za perly... 😖
baby, chcem si to ujasniť, ešte predtým ako otehotniem .. mám astmu, bežne sa mi dýcha dobre, zle je to iba pri záťaži, tak teda pilatesujem a orbitrekujem, proste vyvíjam fyzickú aktivitu dúfajúc, že v lete budem môcť hrať bedmintom bez toho, aby mi po 5tich minútach nebolo zle a neskapíňala som .. počas milovania som namiesto orgazmu mala silné záchvaty .. chlap to nevydržal a odišiel za inou .. ale jeho už neriešim .. čiže počas tehotenstva sa mi dýchanie môže zhoršiť? zatiaľ beriem ráno alvesco, pohotovostne mám ventolin a večer beriem antihistaminikum cezera .. od leta som zatiaľ nebola chorá, ani nádcha, iba mi tečie z nosa ked ma vonku vyštípe chlad .. ja už nechcem skapíňať a byť nevládna, kým ostatní korčulujú ako diabli
@lili_mia ráda bych tě uklidnila🙂. mě těhu opravdu regulerně z velmi nepříjemného astmatu skoro vyléčilo. hormonální změny prostě dovedou své. léčím se už asi dvacetpět let. dlouho to bylo o ventolinu a berodualu při potížích, xxx balení za sezonu, pořád dokola. bez léků jsem byla tak dva měsíce v zimě. pak jsem otěhotněla a trnula, co bude. a ono nic nebylo. hormony. opravdu jsem nevěděla, že bych kdy měla astma. po porodu jsem našla nového lékaře a nevím, co je záchvat. už čtyři roky. užívám léky, mám i v kabelce a nočním stolku berodual, ale nepotřebuji to.
Tak se neboj předem. Psychika u astmatu hraje neskutečně velkou roli. Vím o tom své. Stačí strach, že nemám dejchátko u sebe a záchvat je na světě🙂))))
@berenika39 , přesně tak u mojí sestry, také s těhotenstvím se astma (prozatímně) odporoučelo 🙂
@luthien.k to je dobře🙂. ani nevíš, jak jsem byla vykulená, když jsem pořád čekala a čekala a on byl duben amě nic nebylo🙂))))). kortikoidy, když jsou odborně dávkované, dodržuje se to a přizpůsobuje stavu, dokážou být dobrý pomocník. v těhu to dělají hormony🙂.
No tak moja alergia sa poriadne zhoršila ☹ včera to bolo hrozné som myslela že sa ukýcham na smrť, všetko ma svrbelo...chcela som ísť dneska k lekárke konečne ale samozrejme že má dovolenku...no tak vydržíme do búdúceho týždňa, ale kúpila som si v lekárni aspoň ten zodac...je to o lepšie už ma toľko nesvrbia oči ako včera...a menej kýcham..tak predsa aspoň troška pomáha
Baby ako je to s tehotenstvom v prvom trimestri v kombinacii s liekmi na astmu??? davaju nieco ci nie???
@monika2606 ja som pocas dojcenia uzivala lieky...pocas dojcenia sa mozu 😉 mala som zodac a simbicord...
@irsina83 ďakujem 🙂 to som rada, ja som sa dneska konečne dopracovala k liekom tak konečne aj mne bude lepšie 🙂 ale s tými liekmi na astmu ti veru nepomôžem ale ja si myslím že ti niečo dajú, to by mali, hádam ťa nenechajú zadusiť sa alebo čo
ahojte! tiez som astmaticka, a som v 18tt. Uz popredu som konzultovala s alergologickou zmenu liecby, vybrala inhalator aj lieky z tej "najmiernejsej" skupiny...vraj podla rizika, resp. odskusanosti na tehotnych, sa radia lieciva do skupiny 1, 2 a 3...cize mi zrusila lieky zo skupiny 2, a presli sme na 1...vzdy je lepsie a setrnejsie, ked je astma kontrolovana medikamentmi, akoby nedokyslicovanie (v pripade dychavicnost, zachvatov...) mohlo uskodit babätku... 😉
Ahojte! Liečim sa na astmu viac rokov. Pri poslednej kontrole u pľúcnej, mi zmenila lieky. Z inhal. Atrovent a Ecobec som prešla na Pulmicort. Ventolin mi ostal, mám ho podľa potreby + kvapky. Som v 12tt. Súhlasím s Tebou jakani, že treba to mať pod kontrolou, zvlášť v tehotenstve. Prajem pekný deň!
Ahojík holky... moje paní MUDr. mi říkala, že při astma se v těhu nemůžou žádné tabletky.. že jen to, co se vdechuje.. jsem na Symbicortu, příp. při potížích Ventolin, nebo přidýchnout Symbicortu.. jsem v 14tt a musím to zaťukat.. zatím je to ok.. tak snad to i zůstane.. jen při chůzi do schodů se lehce zadýchávám.. Mějte se pohodově!
Ano, vraj je najlepsie podavat v tehu kortikoidy lokalne - cize sprej do pluc, prip. do nosa...Tiez mam Symbicort, a uplne postacuje, dokonca ho pouzivam aj akutne - je to vraj lepsia volba ako Ventolin, lebo ucinok dlhsie pretrvava... 😉 Vela zdravicka!! 😎
@berenika39 Ahoj 🙂 chcela by som sa poradiť, čítala som že si mala tiež v tehotenstve problémy s astmou, ja som v 9.mesiaci a teraz sa mi prvý krát v živote objavila astma. Dieťatku to ževraj neublíži, ale mám obavy, ako budem dýchať pri pôrode, snáď sa tam nezadusím. Ty si to ako mala?
Dobry vecer. Tiez mam alergiu aj astmu. Som v 15tt a na astmu mam Tafen Novolizer a na alergiu mi lekarka predpisala Flonidan a pod jazyk si davam Staloral. Zatial sa citim dobre, ale este mi nezacala sezona, ta sa mi zacina koncom marca, tak uvidim, ako to zvladnem, ale spolieham sa na lieky. V prvom tehotenstve som nebrala nic az do osmeho mesiaca, pretoze mi lekarka povedala, ze mam vydrzat...az ked som sa skoro zadusila, som zmenila lekarku a ta mi predpisala ten Tafen, ktory som brala do konca tehotenstva a strasne sa mi ulavilo, uplne som prestala kaslat, ale bohuzial sa mi zapalili bedrove klby, takze posledne dva mesiace som chodila o barlach. Lebo neliecena astma vytvara v tele zapalove loziska a tie sa usadzaju rozne v tele, mne sa usadili na bedrove klby. Tak teraz len dufam, ze ked mam nasadenu liecbu, sa to nezopakuje...
@martina77ba ahoj, já jsem až ted náhodou objevila, že jsi se mě ptala....nezlob se, tak nevím, jestli už nemáš miminko u sebe.....
Před porodem stejně jako před třeba operací (a že jsem jich měla 5 do roka s úrazem nohy 😝 ) mi vždycky preventivně dávají infuzi s vetolinem , takže během narkozy (porodu) by nemělo hrozit, že se astm. záchvat rozjede. Rodila jsem sekcí, ale ne kvůli astmatu, a dostala jsem právě tu infuzi. Musím říct, že na mě působí i panika, že záchvat dostanu, pak se to opravdu stane. Jakmile vím, že mám léky u sebe, jsem ok. Jinak mě těhu fakt z astmatu vyléčilo, vůbec se mi tomu nechce věřit, ale už tři roky a půl sice beru léky (symbicort), ale opravdu výjimečně mám záchvat, a když už, tak je v pohodě zvládnutelný berodualem, první, duhou dávkou. Tak třeba to u tebe bude taky tak, přeji klidný porod a pochlub se pak miminkem.
ahojte, mne dr. povedal ze xyzal sa moze, ba naopak sa odporuca pre alergicky v tehotenstve. pretoze su s nim dobre skusenosti, a pre tehotnu je to najhorsie, ked ma opuchnute dychacie cesty velmi to skodi babatku. xyzal samotny skodi minimalne. horsie je to uz vtedy, ak by xyzal nezabral. je pelove obdobie. drzme si palce.

@romca13 no to je veru, dúfam že sa aj ja nakoniec dostanem k nejakým dobrým ☹ alebo vydržať, a potom nasadiť tie lieky aspoň čo pred tým, ale kedy to bude ešte, to je ďaleko možno...ešte mám 3 mesiace pred sebou a potom zase kojenie, ktovie či mi ich potom dajú asi nie, tak ktovie ešte do kedy budem kojiť