Astma a alergia v tehotenstve: Ako chrániť bábätko?
ahojte kočky, mam pocit, ze sa to na mna nejak všetko sype. Prve tyzdne som bola 2 x chora (horúčky). Teraz som v 16tt a mam silne astmaticke zachvaty a alergiu. O vysokom tlaku ani nehovorim. Lekarka mi predpisala ventolin, xyzal. ´Bojim sa či neublízia babetko. Neviete mi poradit.
Stručné zhrnutie
- Ventolin (modrý krátkodobo pôsobiaci inhalátor) a inhalačné kortikosteroidy ako Symbicort alebo Pulmicort sú v diskusii prezentované ako lieky, ktoré lekári často odporúčajú pokračovať počas tehotenstva, pretože neliečená astma môže spôsobiť nedostatok kyslíka pre plod.
- Perorálne antihistaminiká (Xyzal, Zodac, Aerius, Zyrtec, Claritine) sú v diskusii riešené rozporuplne; niektorí lekári odporúčajú vysadiť ich v prvom trimestri alebo nahradiť lokálnymi sprejmi a miernymi alternatívami.
- V diskusii sa uvádzajú aj podporné a alternatívne prístupy: homeopatiká (Rhinallergy, Coryzalia), aromaterapia, používanie morskej vody alebo Vincentky do nosa, čističky vzduchu (Bionaire) a dýchacie techniky (Buteyko).
Najčastejšie otázky
Q: Aké lieky na astmu môžem používať počas tehotenstva?
A: Diskusia uvádza najčastejšie Ventolin ako záchranný inhalátor, inhalačné kortikosteroidy Symbicort alebo Pulmicort (Pulmicort 100/200) a ďalšie spreje ako Seretide alebo Berodual; mnohí lekári považujú inhalačné kortikoidy za menšie riziko než nedostatok kyslíka.
Q: Môžem počas tehotenstva užívať antihistaminiká ako Xyzal alebo Zodac?
A: V diskusii niektorí lekári radili vysadiť Xyzal po zistení tehotenstva, iné lekárky povoľovali Zodac alebo Fenistil od druhého trimestra; názory sa líšia a odporúča sa konzultácia s alergológom alebo gynekológom.
Q: Je Ventolin bezpečný v tehotenstve?
A: Viaceré príspevky označujú Ventolin (modrý inhalátor) za vhodný záchranný liek v tehotenstve a používajú ho ako prvoradý prostriedok pri dýchacích ťažkostiach.
Q: Aké nosové spreje sa môžu použiť v tehotenstve?
A: V diskusii sa spomína Nasonex, Rhinogen, Flixonase alebo lokálne opatrenia ako morská voda a Vincentka; niektorí lekári radia obmedziť nasálne steroidy len pri nutnosti a uprednostniť fyziologické roztoky.
Q: Má zmysel kupovať čističku vzduchu, ak idem spať k rodine s mačkou?
A: Používala sa značka Bionaire, reakcie boli zmiešané — niektoré účastníčky ju objednali, iné považovali kúpu za vyhodené peniaze; diskusia neposkytuje jednoznačný dôkaz o účinnosti.
Q: Ako riešiť pôrod pri ťažkej astme?
A: V diskusii sa uvádza, že pri ťažkej astme niektoré tímy zvažujú plánovaný cisársky rez (sekcia) a že počas pôrodu môže byť použitá kyslíková maska; odporúča sa konzultácia pľúcneho špecialistu a gynekológa a spirometrické sledovanie.
Závery z diskusie
Zhoda
- Inhalačné lieky (Ventolin, Symbicort, Pulmicort) sú často považované za menšie riziko pre plod než neliečená astma a nedostatok kyslíka.
- Pacientky s astmou a alergiou by mali prediskutovať liečbu s alergológom/pľúcnym lekárom a gynekológom.
- Fyziologické metódy (morská voda, Vincentka) a lokálne spreje sa v diskusii uvádzajú ako prvej voľby pri menej závažných príznakoch.
Sporné názory
- Xyzal: niektoré zdravotnícke rady v diskusii odporúčajú vysadiť Xyzal v tehotenstve, zatiaľ čo niektoré ženy ho počas tehotenstva pokračovali užívať bez zjavného problému.
- Nosné spreje a lokálna liečba: niektorí lekári predpisujú Nasonex/Flixonase, iní radia vyhýbať sa nosným steroidom a skúsiť homeopatiu alebo iba fyziologické roztoky.
Otvorené otázky
- Je dlhodobé užívanie Xyzalu alebo Zodacu v prvom trimestri bezpečné pre plod?
- Znižuje čistička vzduchu (Bionaire) merateľne riziko astmatického záchvatu pri expozícii mačke?
- Kedy je indikovaná plánovaná sekcia výhradne z dôvodu ťažkej astmy?
Spomenuté značky a firmy
Ventolin, Xyzal, Symbicort Turbuhaler, Seretide, Pulmicort, Cefaklen, Nasonex, Livostin, Rhinallergy, Similasan, Berodual, Pulmicort, Formovent, Miflonit, Tafen, Oxis, Vincentka, Allergodil, Aerius, Zodac, Claritine, Dithiaden, Fenistil, Coryzalia, Bioparox, Staloral, Pollinex, Luivac, Sinupret, Nasivin, Flixonase, Rhinogen, Singulaire, Novartis, Bionaire
Spomenuté produkty a metódy
Ventolin inhaler, Symbicort, Pulmicort 100, Pulmicort 200, Seretide, Berodual, Formovent, Atrovent, Miflonit, Tafen, Oxis, antibiotikum Cefaklen, Nasonex nosový sprej, Rhinogen, Nasivin (deti), Vincentka (nosná voda), fyziologické roztoky do nosa, Livostin, Xyzal, Zodac, Aerius, Zyrtec, Claritine, Dithiaden, Fenistil, Allergodil, Coryzalia, Rhinallergy, Bioparox, imunoterapia (Staloral, Pollinex), Luivac, Sinupret, Flixonase, spirometria, Buteyko dýchacie cvičenia, homeopatia, aromaterapia, čistička vzduchu (Bionaire), epipen, oxygenoterapia pri pôrode, cisársky rez (sekcia)
Miesta a osoby
UK, Bratislave, Žilina, Radim Grebenicka, M.O. Brukner, Buteyko
smajli: ja mam silnu alergiu s astmatickym ekvivalentom a v stredu idem k alergologicke, tak ti potom mozem napisat, co mi da... 😉
baby a môže sa alergia prejavovať suchou sliznicou a zahlienením hrdla? a bolavými očami?
nie kwetinka...a čo si mam na to dávať????? lebo ja mam pocit že mam nadchu, ale nemam tolko to nemôžem mať.....a dávam si čaj s medom a citronom....
perla: tak ten med urcite vynechaj... neodporuca sa... a uz vobec nie v obdobi, ked mas alergiu...
med alergizuje to je pravda... a mas nieco na alergiu doma alebo nic?? lebo vela volnopredajných liekov nieje...ale mozno by ti pomohol sinupret..to byva na taketo zahlienene stavy..a ked nie kvapky skus morsku vodu...
dakujem dievcata,meliska budem rada,ked mi das vediet,co dali tebe...
zatial som rada,ze sa fakt schladilo... uvidim,kolko este vydrzim bez zapchateho nosa...,zatial som ho mala zapchaty cez noc len raz,ked som bola den predtym cele poobedie vonku pri luke...,vtedy som si dala po jednej kvapke nasivinu,to zarucene pomaha,len ci sa v tehu moze...,svagrinka je lekarnicka,vravela,ze nasivin mozem,ale nieco na nete som nasla,co sa mi na nasivine nepacilo...,vraj netreba prekrocit odporucene davkovanie..,tak jedna kvapka sa snad moze...,
...najhlupejsie je to s tymi vymennymi listkami od obvodaka... ist k obvodakovi a nachytat volaco od pripadnych chorych v cakarni....
tymi davkami je skor myslene...ze si to nedas 20 krat za den....a nebudes to brat v kuse 2 roky kaydy den,lebo su ludia ktorých spanok je yavislý od kvapiek do nosa..
ahojte, ja som tiež astmatička aj alergička a navyše mám aj atopický ekzém, momentálne len na rukách. Keď som bola u alergologičky v 20 tt predpísala mi Pulmicort 100 a Ventolin. Pulmicort som začala brať až od 24 tt, musím ho užívať každý večer. Lekárka mi tvrdila, že bábetku neuškodí. Ale aj tak mám stále blbý pocit pri každom užití. Je tu niektorá z Vás, ktorá brala Pulmicort počas tehotenstva?
Ahoj zuzt ja beriem tiez Pulmicort 200 a ventolin. Zacala som to brat ked som bola v 4 mesiaci a mala som zapal priedusiek a len teraz pocas tehotenstva sa mi objavila astma, potom sa mi to zlepsilo a asi take dva mesiace som zase nemohla dychat tak som si davala Ventolin a bola som opat u plucnej a mam zase brat Pulmicort, 3 x denne po dva vdychy a postupne znizovat davky, teraz ho beriem 3 x denne po 1 vdych a asi ho budem brat az do porodu, lebo ked som ho vysadila tak sa mi zase zle dychalo...
A este mi zacala aj alergia, na to mam brat Claritine, ale tie neberiem lebo na pribalovom letaku je ze je to nevhodne pre tehotne a alergia ma az tak netrapi, sice mi stale tecie z nosa ale nejako to prezijem, lepsie ako keby maly nebol v poriadku...
Ahojte, tak sa k Vam pridavam do klubu 🙂 Alergologicka mi predpisala Fenistil dvakrat denne, Ecobec sprej dvakrat denne, v priade potreby Ventolin a od druheho trimestra Zodac namiesto Fenistilu. A zajtra sa chystam k farmakologicke, ktora mi ma vysvetlit, ktore lieky ako skodia a neskodia, tak Vam dam vediet, co mi povedala.. Zatial zelam kludne dni 😉
Ahoj weronikla a ty si mala problemy aj pred tym alebo len teraz ked si tehotna? Lebo ja som doteraz nemala ziadne alergie ani astmu az od kedy som otehotnela tak mi to zacalo, tak dufam ze ked porodim tak to skonci lebo neviem ci sa mozu tie vsetky lieky brat aj ked budem kojit...
Baby, neužívate niektorá homeopatický liek Rhinallergy? To mi poradila lekarnička proti upchtému nosu a kýchaniu z alergie, tak som si to kúpila, ale píše sa tam, že by som to mala v tehotenstve konzultovať s doktorom...tak teraz neviem
Ahoj jankaw, ja Pulmicort 100 beriem večer 1 vdych. Tiež si myslím, že to budem musieť brať až do pôrodu, lebo keď si ho nedám, ťažko sa mi dýcha. Ventolin vôbec neužívam, lebo mám z neho búšenie srdca po celý deň. A Claritine by som tiež neužívala, lebo aj po užití štvrťky tabletky ešte pred otehotnením som bola celý deň ospalá. Aj ja mám prejavy alergie, mám nádchu aj oči mi svrbia. Na nádchu používam sprej s obsahom morskej vody pre alergikov. A pomáha mi.
Ja mam na nadchu tiez nejaky spray, zabudla som ako sa vola 🙂) a ten som pouzivala iba tyzden ked to bolo najhorsie, teraz mam tu nadchu celkom prijatelnu tak uz tych par tyzdnov vydrzim a dufam ze po porode vsetko zmizne 🙂)
Ja som alergicka uz nejakych dvanast rokov, takze nielen pocas tehotenstva, ale zda sa mi, ze teraz je to horsie 😒
Farmakologicka mi vcera povedala, ze pocas prveho trrimestra by sa nemali uzivat ziadne lieky, avsak ak su silnejsie priznaky, tak bud sprej alebo kvapky do nosa. Avsak nie je zname ako to posobi na plod, ale nemalo by to posobit. A potom od druheho trimestra si mam davat bud Fenistil alebo Zodac, nie kombinovat. Toto mi bolo povedane, tak som teraz vysadila aj ten Fenistila snad to konca prveho trimestra bez nejakych vaznejsich komplikacii prezijem.
Mne sa prejavila astma az v stvrtom mesiaci, spolu so zapalom priedusiek, na ten som brala antibiotika, doktorka povedala ze tym ze som uz neni v prvom trimestri tak mozem aj antibiotika aj vsetky tie lieky co mi predpisala na astmu. A ja byvam malo kedy chora a teraz ako naschval ked som tehotna tak sa na mna nalepia snad vsetky choroby 🙂)
ahojte,
smajli: moja lekarka je zatial PN, tak by som k nej mala ista az zajtra... dufam, ze uz tam bude, potom vam dam vediet, co mi predpisala... 🙂
Ahojte aj ja sa k vam pridavam,mam takisto alergiu aj astmu,uživam Fenistil a teraz mi plucna už dala aj miflonid spej ,a takisto mam aj sprej Atrovent-ten som použila cez prve tri mesiace tehotenstva,nevedela som ,že som tehotna ,len dufam,že to malemu neubližilo.Ja idem mať 5 pôrod a tento mam mať cisarsky kvoli astme,aj vam už vraveli ako budete rodiť??
Ja som mojmu dr. vravela ze od kedy som tehotna tak mam astmu, tak som cakala ze mi to zapise do tehotenskej knizky, aj spravu od plucnej a alergologicky som mu dala a ani si to neprecital... Uplne to odignoroval, tak ked zacnem chodit do poradne uz k porodnikovi tak este tam im to poviem...
ahojte tehulky,tak bola som na poradni u gynekologa,pytala som sa na moju alergiu, konkretne,ze ked mavam najvacsie problemy v july a augste po minule roky som bravala dithiaden polku na noc,ze co mi odporuci teraz,ci si mam pozhanat ine lieky vhodnejsie,abo mozem potom dithiaden,ked mi ho uz bude treba...,tak doky povedal,ze dithiaden kludne mozem,ze je to oskusany liek dlhy mi rokmi praxe,ze je bezpecny,ze v takych davkach si ho s kludom mozem davat. Tak mam svoj tento problem vyrieseny,tak som vam napisala pre info. Tak verim,ze to vsetci aj vy aj my zvladneme co najlepsie s co najmensim mnzostvom liekov,kiez by sa nam ta alergia tohto roku vyhla,alebo nech je co najslabsia :o) tak vela zdaru a drzte sa dievcata tehuly a buduce maminky:o)))) 🙂 🙂 🙂
Smajli, máš pravdu, aj ja mám alergiu a v pohode mi lekár dovolil Dithiaden, žiaden problém, beriem pred spaním 1/2. Nech je už toto alergické obdobie za nami :(
ahojte chcem sa spytat..mate niektora skusenosti v tehotestve s atopickym ekzemom.. po vysadeni liekov sa mi zacina objavovat a sirit..nepoznate nejake babske recepty co by pomohli v tehotenstve.. k moru sa chystame az v auguste. Asi zavolam lekarovy ale poprosila by som vas o nejaky babsky tip. Leta sa bojim to byva najhorsie.
pre všetky upchaté nosy: takže Hoj - nosová masť (vazelína s eukalyptom), dávam si ju na noc na kraj dierok a dýcham ako laňka 🙂 uvidíme čo mi povie gyna, ale keďže som zo snažilky postúpila na tehulku v začiatkoch nechcem už muconasal ani vidieť. a táto masť je fakt bomba. dnes som si po robote doma zchrupla a drahý sa vytešoval, že som dýchala konečne nosom 🙂
Ja od kedy mam tieto problemy tak v noci vraj chrapem ako pilinak 🙂) som nechcela muzovi verit ale minule som sa sama na to budila ze chrapem 🙂)

Smajli mne predpisala alergologicka celý balik prvej pomoci..a mam tam zyrtec...tak mozno este ten by ti mohol pomoct