Bolesť hlavy v tehotenstve
zakladám túto tému lebo som ju tu nikde nenašla, baby som v 35 týždni tehotenstva a už 2 deň mám neznesiteľné bolesti hlavy a pritom to z vysokého tlaku nemôže byť lebo ho mám teraz 135/69, lekár mi doporučil dať si paralen proti bolesti ale ani to nepomáha 😒
nemáte niektorá skúsenosti s rovnakým problémom?
Stručné zhrnutie
- Paracetamol (Paralen, Panadol) je v diskusii najčastejšie uvádzaný ako liek povolený v tehotenstve a používajú ho ženy pri silných bolestiach hlavy; na webe safebryo.cz sa uvádza hranica približne 1 500 mg/deň (tj. 3 tablety) a v diskusii sa často spomína aj jednorazová dávka 1 000 mg (2 tablety).
- Niektoré ženy v diskusii hlásili úľavu od migrény nefarmakologickými metódami ako tmavá tichá miestnosť, spánok, hydratácia, studené obklady (tvaroh, uhorka), mentolové/“vetrové” mastičky (Alpa, Polar Bear) a masáže krku a krčnej chrbtice.
- V diskusii prechádza spor o bezpečnosť ibuprofénu (Ibalgin) a liekov obsahujúcich acetylsalicylovú kyselinu (Cephyl/Acylpyrin) v tehotenstve; niektorí lekári povolili Ibalgin v 1.–2. trimestri, iní varujú pred podávaním v 3. trimestri, a o Cephyl sa v diskusii uvádza tvrdenie aj protitvrdenie o zložení a bezpečnosti (tvrdenia sporné).
Najčastejšie otázky
Q: Aké lieky proti bolesti hlavy sa v diskusii považujú za relatívne bezpečné v tehotenstve?
A: V diskusii matky najčastejšie uvádzajú paracetamol (Paralen, Panadol), s konkrétnymi dávkami spomínanými ako jednorazovo 1 000 mg (2 tablety) a podľa stránky safebryo.cz až do ~1 500 mg/deň (3 tablety); niektoré ženy aj používajú rozpustné Paralen tablety.
Q: Môžem použiť Ibalgin (ibuprofén) počas tehotenstva?
A: V diskusii niektoré ženy uviedli, že im gynekológ povolil Ibalgin v 1. a 2. trimestri (príklady: Ibalgin 200 mg, Ibalgin 400 mg), ale viacero príspevkov varuje pred užívaním ibuprofénu v 3. trimestri a radí konzultovať s lekárom.
Q: Čo je Cephyl a môže sa užívať v tehotenstve?
A: V diskusii sa uvádza tvrdenie, že Cephyl obsahuje kyselinu acetylsalicylovú (uvádzané 100 mg) a jeho použitie v tehotenstve má byť obmedzené; toto tvrdenie bolo v diskusii sporné a užívanie Cephyl sa odporúčalo konzultovať s lekárom.
Q: Ktoré nefarmakologické metódy pri migréne v tehotenstve ženy najčastejšie opisovali ako účinné?
A: Najčastejšie spomínané metódy sú tmavá a tichá miestnosť so spánkom, hydratácia (pitie čistej vody), studené obklady (tvarohový obklad, plátky uhorky), mentolové/vetrové mastičky (Alpa, Polar Bear), masáže krku a krčnej chrbtice, inhalácia mentolových olejov a stláčanie akupresúrneho bodu medzi palcom a ukazovákom.
Q: Kedy vyhľadať lekára alebo pohotovosť kvôli bolesti hlavy v tehotenstve?
A: V diskusii sa odporúčalo vyhľadať lekára, ak bolesť pretrváva veľmi dlho alebo sa stupňuje (v diskusii sa spomína hranica 48 hodín ako podozrivá), prípadne pri silných záchvatoch niektoré ženy uviedli liečbu na neurologickej pohotovosti vrátane krátkej infúzie a paracetamolu do žily (polovičná dávka, úľava po ~30 minútach).
Q: Pomáha magnézium proti bolestiam hlavy v tehotenstve?
A: Viaceré ženy spomínali magnézium alebo Magne B6 ako užitočné (príklad uvedený: tabletky 500 mg), niektoré uviedli zlepšenie po dlhodobom užívaní, iné hlásili, že magnézium im nepomáhalo; odporúčanie konzultovať s lekárom.
Q: Sú triptány (Relpax, Maxalt) alebo ergotamín bezpečné v tehotenstve?
A: V diskusii ženy uviedli, že Relpax a Maxalt sú bežne používané proti migréne mimo tehotenstva, ale v tehotenstve ich neurológovia zvyčajne nepíšu; ergotamínové prípravky boli v diskusii označené ako nevhodné počas tehotenstva.
Závery z diskusie
Zhoda
- Paracetamol (Paralen, Panadol) je v diskusii považovaný za prvú líniu liečby bolesti hlavy v tehotenstve a mnohé ženy ho užívajú pri záchvatoch.
- Nefarmakologické opatrenia (tmavá/tichá miestnosť, spánok, hydratácia, studené obklady, masáž krku) sú často odporúčané a pravidelne používateľkami opisované ako úľava.
Sporné názory
- Ibalgin (ibuprofén): jedna skupina uvádza, že gynekológ povolil Ibalgin v 1.–2. trimestri; druhá skupina varuje pred užívaním v 3. trimestri.
- Cephyl/acetylsalicylát: niektoré príspevky tvrdia, že Cephyl obsahuje kyselinu acetylsalicylovú (100 mg) a je v tehotenstve sporný; iné príspevky ho považujú za bezpečný alebo „homeopatický“ — tvrdenia sú nejednotné.
Otvorené otázky
- Neexistuje jasný konsenzus v diskusii, ktoré alternatívne alebo „nejaké“ lieky proti migréne sú bezpečné počas celého tehotenstva.
- Nie je v diskusii jednoznačne vyriešené, aké sú dlhodobé následky opakovaných silných migrén v tehotenstve na plod a či je lepšie liečiť agresívnejšie alebo trpieť bez farmakoterapie.
Spomenuté značky a firmy
Paralen, Panadol, Algifen, Cephyl, Ibalgin, Novalgin, Relpax, Maxalt, Polar Bear, Alpa, Migrenol, Jodis, safebryo.cz, Magne B6, Pangamin, Acylpyrin, Indometacin, Voltaren
Spomenuté produkty a metódy
paracetamol (Paralen, Panadol) 1 000 mg jednorazovo, Paralen do ~1 500 mg/deň (uvádza safebryo.cz), Algifenové kvapky 10 kapek (údajne povolené neurologom), Ibalgin 200 mg, Ibalgin 400 mg, Novalgin, Relpax, Maxalt, Maxalt/Relpax (triptány) – v diskusii nepísané ako bežne predpisované v tehotenstve, Cephyl (v diskusii tvrdenie o 100 mg kyseliny acetylsalicylovej — tvrdenie sporné), ergotamín (uvádzaný ako nevhodný), Indometacin čípky, vetrové/mentolové mastičky (Alpa, Polar Bear), Migrenol olejové kapičky, studené obklady (tvaroh, plátky uhorky), tmavá tichá miestnosť a spánok, masáž krku a krčnej chrbtice, akupunktúra, akupresúra (stlačenie bodu medzi palcom a ukazovákom), tenisové loptičky pod krk, infúzia paracetamolu (polovičná dávka, úľava po ~30 min), Magne B6/magnézium (príklady 500 mg), Pangamin, Jodis jódový koncentrát
Miesta a osoby
Nitra, Klokočina, Dr. Koucky, Kvasňovskej, Petrovičová, neurologická klinika
Holky, u mě je zajímavé, že po třetím porodu se mi občas objeví opravdu migréna, to je děsný 😖 ..V těhu ta hlava dost bolela, ale teď po 3. porodu to pak stojí za to 😝
Migréna je často dost vázaná např. na hormonální změny - takže cokoli takového ji může ovlivnit - těhotenství, porod, MS.. no a po porodu se někomu rozjede, někomu se zas může zmírnit. Mojí mamce šílené migrény přešly po tom ,co jí vzali dělohu.. Nebo u někoho je vázaná na změny tlaku a taky na krční páteř - to jsou nejčastější příčiny. Jo a taky málo pití jí to dost usnadňuje..
AHoj, tak já tohle zažila při svém prvním těhu a byla to hrůza. Bolest s hlavy s migrénou skutečně srovnat nejde. Úplně vážně jsem myslela, že umřu..měla jsem strach, cokoliv si vzít, kvůli malému..tak jsem to vždy odtrpěla schoulená v klubíčku na gauči..jen jsem si mazala hlavu migrenolem..to jsou olejové kapičky na migrénu.
Teď je těhu moje ségra a začalo jí to také..bylo jí tak zle, že jsem jí vezla na neurologickou kliniku na pohotovost.
Byl tam velmi příjemný lékař, zmínil, že tohle v těhu bývá jak už tu někdo psal, kvůli horm.změnám.
Dali ségře na 15 minut kapačku do žíly..paracetamol.., ale jen poloviční dávku a chvilku ( asi 30 minut ) si tam poležela. Celou dobu mě nechali s ní.. Tím jak to šlo do žíly, pocítila zmírnění bolestí během chvilky..jasně, že neodcházela bez bolestí, ale hodně jí to pomohlo..
Kdyby se nám podařilo další těhu a zase mě navštívila migréna..neváhám a rovnou jedu.. Tehdy jsem - hloupá - zbytečně trpěla, protože jsem si myslela, že mi stejně lékaři nemůžou nic dát.. 😖
osana, dakujem za rady, vyskusam 🙂 idem tento tyzden k lekarovi, tak sa popytam, co s tym. u mna to nie su migreny, skor otravna a vytrvala bolest hlavy, ako pri horucke, akurat mam teplotu v norme. vsetkym drzim palce, nech vam to prejde 🙂
Ahojte tak ja mam ten isty problem ale uz fakt neviem co si mam dat. Vecer idem spat s bolestou hlavy pricom skoro nespim a rano vstavam s este vacsou uz mi ani kava nepomaha a tabletku sa bojim uzit kedze sa mmi blizi termin porodu takze mi ostava asi iba vydrzat alebo skusim ten ibalgin.
drzkam vam vsetkym palceky.
ahojte, tiez mavam migreny - my to mame v rodine... mne osobne ibalgin nezabera na nic cize sa kamaratim s paralenom ked to na mna pride... niekomu pomoze fakt tma a ticho lahnut a spat... mojej mamke pomahaju nakrajane surove zemiaky (na kolieska) zabalene do satky a previazane cez celo - velmi, velmi silno uviazane... a sup do postele... je to dost indi- vindi. kazdej zaberie nieco ine ale zakladom je pokoj a cim menej setla kedze vadi svetlo v takom stave...
ahojte, som strasne rada, ze som tu nasla tuto temu, kto nepozna, co je migrena, tak by nam urcite nadaval a daval rozumy, ako sa lieky nesmu, a skodime babatku a podobne kecy, ale ked od bolesti ides skocit z okna, tak peklo, ja som tiez silna migrenicka, uz tiez vyse 20 rokov, v tehotenstve samozrejme nepreslo, co sa tesim 😝 🙄 😨 mavam migreny tak v priemere kazdy 2 den, niekedy je lepsie. davam si paralen - po 2 cipky, ked nezaberie, tak este 2, snazim sa co najmenej. potom este cephyl homeopatikum z lekarne, a kupila som si taku esenciu, co byvaju ciste prirodne oleje, ze matova silica, to ked si potriete hlavu (mozno vam povedia, ze nemate potierat, ale super to ulavi), teda celo, tak to super stipe, no lahoda!! 😀 O inych liekoch neviem, ze by sa mohli, ale panadol na varovala neurologicka, aj pred tehotenstvom, ze je po 1 navykovy, ze max. 5 krat za mesiac, a ze neobsahuje iba cisty paracetamol, ale zmes, a preto je sice fakt silny ale zly. ale mozno 1 ks ... pred tehot. mi najviac zaberal ultra rapid sumivy. inak je asi lepsi ibalgin. v posl. 3 mestri mi povedala neurol. ze mi radsej predpise diazepam, nech to prespim, ale problem je, ze ja ked mam bolesti, tak nezaspim, dokonca sa zobudim ... no DRZIM VSETKYM PALCE, SOM RADA, ZE TO TU JE, ZE NENI SOM SAMA, JE TO SUPER POVZBUDENIE!!!! 😅
Ahojky aj ja mávam migrény dosť často a žiaľ aj cez tehu. neurológ mi samozrejme dovolil len Paralen, ale to si mám hneď na začiatku záchvatu zobrať 2 tabletky - teda 1000-ku. Vraj by to malo zabrať a nijako to neublíži bábätku. Inak beriem pri záchvatoch Relpax, pri prvom tehu som ho brala aj počas neho a všetko v pohode, teraz mi až povedal, že v tehu by sa nemal...ale ešte nikdy to žiadnej tehule neublížilo, to vraj dokazujú štatistiky. Len mi jednoducho v tehu nemôže napísať...docela sa desím ako to "dochodím" do konca kojenia....
ahoj marcela22, ani mne neurologicka nic nenapise, ale to som vedela. tiez sa bojim, lebo tie migreny bez liekov nebudu len do porodu, ale vlastne este dlhsie, do konca kojenia, no co, ked fakt nebudem zvladat, tak nebudem dlho kojit, poznam zeny, co maju ovela zdravsie deti aj so sunarom ... no asi predbieham.
ahojte.. včera migréna - záchvat.. hrůza a děs!!!Bylo to strašné!Už tři měsíce nic, tak jsem si myslela, že je to bude teď v těhu OK a ono prd!Celou neděli jsem proležela - oběd jsem včera slavnostně uvařila o půl 7večer!!Moji pomocníci byli Sněhurka, paralen a mokrý ručník..
Ahojte,ja som pred tehu nemala migrenu,no mozno tak raz za mesiac,ani pri prvom tehu ale teraz pri druhom je des 😔 Az mi je na vracanie a pocit na vyskocenie z okna.Ked som bola na genetike tak ta dr mi vravela,ze paralen moze byt,ibalgin v krajnych pripadoch ale po siestom mesiaci V ZIADNOM PRIPADE!!!!!! 😅 mne zaberie len ibalgin,tak ked to pride dam si.Teraz sa uz az tak casto neprejavuje tak dufam ze do siesteho mesiaca prestane uplne
ahojte, ja som mala migrenu aj dnes (2 paralenove cipky, uz to prestava), aj vcera ... uz ani neviem, kedy nie, ja by som sa ale bala dat si cosi ine ako paralen ... neviem... nebojite sa, ze aj po porode, od tych bolesti, rovno migrena?
Alexandrah, teraz asi "schytáme" od zástankýň dojčenia, ale tiež si myslím, že mliečko plné stresových hormónov z bolestí matky nie je práve tou najzdravšou potravinou pre dieťa...Pri mojej prvej dcérke nám dojčenie zlyhalo kvôli mnohým problémom, ale práve kvôli migrénam som si potom aj tak trochu vydýchla. A našťastie je zdravá ako buk🙂 Nechápem, prečo ešte "nevynašli" nejaký bezpečný liek pre tehotné a dojčiace ženy. V dnešnej dobe aby žena trpela nielen pri tehu problémoch a pri pôrode, ale ešte aj počas dojčenia, to je fakt smutné.
No a teraz sa tak často mení počasie - teda aspoň u nás - že sa nie je čo diviť, že sme stále v migrénach. Neberieš magnézium? Ja ho teraz beriem kvôli tvrdnutiu bruška a migrény sa oveľa zlepšili...
A tiež by som sa bála dať si napr. Ibalgin lebo vždy som všade počúvala že sa v tehu nesmie. Čo ma zarazilo, že môj neurológ mi povedal že by mohol v tehotenstve pomôcť aj Acylpirín, no a ten je prísne zakázaný lebo môže spôsobiť krvácanie plodu. Takže niekedy doktori ani nevedia ako môžu uškodiť, hoci sa snažia pomôcť...
Baby a skúšali ste masáže? Mne to veľmi pomáhalo pred tehu a teraz sa chcem znova objednať, tá moja robí aj špeciálnu protimigrénovú masáž.
no ja neviem, ja mam bolesti hlavy tak raz za čas a dám si ibalgin 200 a bolesť prejde....
Perla, tak to buď rada, od migrény to má veeeeľmi ďaleko. Ale Ibalgin by sa v tehu naozaj nemal...
sasaka, masáže pomáhajú, len nie vždy sa nájde niekto ochotný na ich vykonanie 😝
saska..lenze pokial viem,aj masaze nie su v rehu odporucane....mal by to byt ozaj specialista a poradila by som as s dr 🙂
ja som si bolest odtrpela a niekedy to bolo ozaj zle,po 2 trinmestri som si dala aj 1/2 paralenu
ja chodim na masaze, moj maser je vynikajuci, lebo mam problemy k chrbticou, najmä krcnou, ale masiruje ma iba od obliciek hore, hlavne krk, ale protimigrenova masaz ,... to by bol zazrak, obavam sa, ze by to nefungovalo, migrena je svina!! suhlasim, ze ak bolest prejde po 1 ks 200 ibalgin asi najpravdepodobnejsie nejde o migrenu, to musis mat specialne lieky na stiahnutie ciev v mozgu, nie len analgetikum, ale bud rada. no ja si uz bolest nemienim odtrpiet, skusala som bez liekov, po 3 dnoch mi kulminovala, a stale sa stupnovala, a pritom mi lekarka vravela, ze este nevidela migrenu, co by bola dlhsie ako 48 hod, ze potom prejde, no mne nie, odvtedy som uz neskusala, je to najhorsia bolest, ako som v zivote zazila, nehovoriac o tom, ze som nespala, lebo ked mam bolesti, neviem spat, ani zlomena noha ma tak nebolela, a to ja som na vselijake bolesti zvyknuta aj pri sporte alebo tak, vselico vydrzim, ale migreny... inak sa trochu desim leta, doma nemame klimu, a v teple - takom poriadnom sa mi to zhorsuje, aj denne ... od 1/2 paralenu by mi to tiez asi nerpeslo .. ked nemam migrenu, iba normalne bolesti hlavy, co trvaju aj niekolko hodin, tak si ani nedam nic, normalne fungujem aj v praci, ale migrena je nieco ine. to ked ma chytilo v praci, tak som sa len zviezla na zem, a kyvajuc sa si drzala hlavu (esteze mam sama kancel), rychlo si dala liek, a cakala, kym to prejde ... neviem si predstavit, ze by som si nic nedala ... no zavidim tym, co sa s tymto nemusia pasovat 😀 😝 😅
ahojte.
pridavam sa aj ja k vam mna boli hlava uz treti den a je to neznesitelna bolest ale lieky neberiem ziadne aby som malemu neuskodila skusam to zatial z cesnakom a celkom mi to pomaha
Ahojky tak vitám v klubu bolení hlavy. Já jsem na to trpěla i normálně, ale vždy jsme si vzala v začátku prášek a byla pohoda teďka si valím na paralenu někdy pomůže někdy ne 😒 Taky chci vyzoušet masáže jdu v pondělí tak jme zvědavá zda to pomůže
POdle stránek www.safebryo.cz se může Paralen do asi 1500 mg/den- tj.3 tabletky za den. Na těch stránkách je toho o léčbě migrény v těhotenství víc, tak tam holky mrkněte. Jinak myslím, že je vždycky lepší si vzít tabletku, než se potácet v bolestech- mimi to taky vnímá (skrz prostaglandiny v krvi)- ony se někdy farmaceutický firmy prostě bojí, že je nějaká těhule nařkne, a tak radši všude píšou, že se lék v žádném případě nesmí- lepší je si o tom zjistit na netu víc a s rozumným a zkušeným doktorem probrat rizika, ale i rizika vašeho trápení...
ahojte baby, ja by som sa chcela opytat tych, co beru paralen, alebo akekolvek ine lieky, ako casto to asi beriete? lebo ja mam bolesti aj kazdy 2 den, aj ked sa to snazim obmedzovat, ale predsa len mi to pripada vela, mate to tak iobcas, alebo castejsie, a davate si aj castejsie lieky? diky za odpovede ...
Ahojte baby,
nedá mi nepridať sa k tejto téme. Sama trpím migrénami od puberty a ako niektorá z vás napísala bolesť hlavy oproti migréne nič nie je. Ja mám aj veľmi nízky tlak, okolo 80/60 úplne štandardne a veľmir reagujem na počasie. U mna sa migréna spája s aurou, zvracaním, zdvojeným videním a podobne, nič nezaberie, ani spánok, to mi bolesť ešte znásobuje, takže väčšinou min dve noci nespím, záchvat trvá aj 2-3 dni a potom sa ešte dva dni spamätávam. Práve pred týždňom somriešila s mojou lekátkou čo možem užiť. Podľa nej Ibalgin určite nie, paralen, mne nezaberá, resp. bolesť utlmí mierne aspoň na dve hodiny ale nepotlačí, max. 3 tablety, ya 24 hodín,viac by sa vraj nemalo, lebo by moholo poškodiť obličky(aj dietatku), no a cephyl, niektorá z vás to už písala, určite nebrať v treťom trimestri, jedna tableta obshauje 100mlg acylpirinu, takže tiež opatrne, ale stále je to menej ako 500 mlg paralenu. no každý lekár vám povie asi niečo iné. Ja sama neviem čo so sebou, ked bolesť príde...ale myslíms i že ked trpí matka, určite to vníma aj dieťa, takže je to asi dosť diskutabilné.
ahoj suzie27, sucitim s tebou. o tom cephyle som pisala ja, dobre ze viem o tom tretom trimestri. ja mam tiez nizky tlak, aj ked sportom sa mi trochu znormalizoval. ja mam migrenu casto. paralen si preto dam uz pri prvych naznakoch, po rokoch trapenia viem, ze ked si nic nedam, akurat sa to rozvinie do nevidanych rpzmerov, a to nema zmysel, treba to zarazit hned na zaciatku. ked boli velmi, dam si 2 cipky naraz - aspon to nedrazdi traviacu sustavu. ja som takto potratila pred rokom, (len v 3 tyzdni, takze to nebolo take hrozne ...) chytila som migrenu, nic si nedala, a po troch dnoch nespatia a sialenej bolesti ked mi to stale stupalo - neviem dokedy, lekarka vravela, ze nepozna cloveka, co by mal migrenu viac ako 48 hod, som si dala liek, co stahuje cievy ...samozrejme, uz mi v tom stave nepomohol ... preto sa tej migreny teraz desim ako certa ...
ahojte baby.. uz tyzden ma trapi migrena.. neurologicka mi zakazala uplne vsetko a ze to amm vylezat..je to hnusne.. kazdy den poobede alebo od obeda mi je zle.. pomahaju akurat tak ladove obklady matovy olej a skusam medovkovo metovy caj.. ale na dalsi den je to tu zas.. boli ma hlava a nemam vobec volu citat celu diskusiu..prepacte lebo je mi zle. Neviete nieco poradit na migrenu? brala som pred tim lieky Cinie..ale teraz nemozem. Neviete niekoho odporucit alebo nieco odporucit?
amisa ahoj
mňa migrena zatiaľ netrapi klop klop aby som nezakríkla mňa skôr bolieva hlava v horučavach alebo keď mam nízky tlak, pijem magnezium a natieram si čelo chladivym gelom Alpa a tak si dam ľadovy obklad ale zaspať sa mi nikdy nepodarí ☹ môžem sa opytať mätovy olej si kupila v lekárni?
garonka hmm.. no asi ani jedno nieje vyhra.. a metovy olej som kupila v cajickovom obchode (v lekarni bol straaasne drahy, teda aspon ten co u nas maju)
to ti verím migrena je niečo hrozne ja som pred tehu mala taku, že mi doslova vadilo svetlo a trvala mi 2 dni nikdy viac to zažiť nechcem ☹ veľmi drahy? 😉 lebo aj eukalyptovy olej je super veľmi veľmi chladivý 😉
Ahojte, mne celkom pomaha rozmarinovy krem, premasirovat od cela, po spanky az po siju, niekolkokrat denne.
Ak uz fakt nic nepomaha, skusali ste akupunkturu? Myslim, ze kazdy gyn. ma na niekoho kontakt, kto to ovlada, u nas ju velmi odporucaju, ale nastastie u mna to nie je az take zle.

Ahoj,tak rozdíl je bolest hlavy a migréna.....Na migrenu pomože jedině ibalgin nebo nějaké léky.... Na bolest hlavy mně pomáhá stahlá hlava šátkem,který je namočený v alpě a nebo ještě si čelo a bolestivá místa na hlavě natírám nějakým větrovým či chladivým gelem...Ale není o co stát....klidně si ale jeden ibalgin dej,pokud opravdu migréna je hodně silná.....A nebo si zajdi k doktorovi,zda za tou bolestí není něco jiného-třeba vysoký tlak,protože 14dní je dost....to bych při mých stavech tak dlouho nevydržela..A taky doddržuj pitný režim....." Přeju hodně štěstí a výdrž.....