Celiakia a intolerancia na laktózu v tehotenstve

21. apr 2022

Ahojte, dnes mi oznámili telefonicky túto skvelú spravu a ja vôbec neviem ze co ďalej. Neviem co mam jest, co mam uzivat, no proste nič. Lebo na konzultáciu s lekárom ma objednali až za 3 týždne. Teraz idem z obchodov obehala som tesco,lidl,kaufland a aj tak dokopy nič nemám. Úplne som zúfalá z toho ze co ja idem jesť, žiadne sladkosticky nemôžem lebo bud lepok alebo mlieko. Viem ze sú nejaké enzýmy na to, ale neviem o tom nič lebo mi to nemá kto povedať. Čítala som aj ze určite druhy syrov sa možu, ja milujem parmezan a grana padano a neviem ze ci ich mozm konzumovať ďalej alebo nie. Žienky ste tu nejaké s týmto istým problémom a užívali ste niečo no to ? Tie enzýmy alebo tak?

mirkava
21. apr 2022

Ahoj 😉😊 takže v prvom rade kľud 🙃. Mam celiakiu už takmer 20rokov a intoleranciu laktózy k tomu. Vynosila som dieťatko bez problémov. Všetko v tehotenstve bolo v poriadku. Celiakia - kúp si chlebík ktorý dostať v každom obchode. Tieto chleby sú väčšinou bez mlieka. Tvrdé syry aj mäkké bez laktózy dostať bežne. Chodím väčšinou do tesca. Úplne všetko už dostať mlieko syry, chlieb, mäsové výrobky sú označované. Napíš mi čo konkrétne by si chcela vedieť. Rada pomôžem 😉

mirkava
21. apr 2022

Na laktózu si môžeš kúpiť LAKTAZAN, môže sa užívať aj v tehotenstve.

ailiba
21. apr 2022

Ked mas intoleranciu na laktozu, tak si chod do lekarne kupit mejake traviace enzymi na laktozu... Laltazan, ale su aj ine. Ked ich uzijes, mozes kludne jest aj mliecne vyrobky. Ale je aj vela veci aj bez mlieka (jogurty, syry, rastlinne mlieka).
Hladaj vyrobky lacto free a bezlepkove.
Je to hlavne o zvyku.

autor
21. apr 2022

@mirkava ano viem ze sú náhrady ale nie na všetko, myslíš ze ked si dám tie enzymy tak mozem ďalej jest to čo mam rada ? Samozrejme s obmedzením. Mame ísť na dovolenku a neviem ako sa tam prestravujem pri všetkých tých dobrotach, s celiakiou som bola už zmierenia,ale laktoza je pre mňa obrovský sok 😔

sims122
21. apr 2022

Mne tiež zistili intoleranciu laktózy ale to neznamená, že som prestala jest všetko mliečne. Len si dávam viac pozor koľko zjem a ako často. Jem jogurty, syry, tvaroh, maslo, občas si dám trochu mlieka.. Ale samozrejme ze nevypijem pol litra mlieka naraz alebo si nedam na obed smotanovu omáčku keď viem ze ráno som mala jogurt a večer chcem jest krupicu. Takže podľa mňa závisí od toho ako veľmi máš problém s laktózou. Ja som si dávala aj probiotika a mam pocit ze mi je lepšie

mirkava
21. apr 2022

Záleží aj od toho aký stupeň intolerancie máš. Ja mam enzým kt. pomáha tráviť laktózu na 0. Takže nemala by som vôbec nič mliečne. Chodím na dovolenky normálne a jem aj zmzku 😊.väčšinou si predtým dám laktazan. Je to v pohode.... sú aj horšie veci v živote

autor
21. apr 2022

@mirkava mam 0 😔

autor
21. apr 2022

@sims122 do telefónu mi povedala sestricka len toto ze mam a ze mam drzat prísnu dietu a keď som sa čosi chcela spýtať, že za 3 týždne mi dr povie. Neviem dovtedy ze čo tam teda jest a co nie.

sims122
21. apr 2022

Ja už neviem ake som mala hodnoty. Mne okrem toho vyšiel aj histamin. Ale v tom období ako mi robili test mi bolo tak zle ze som nemohla zjesť ani jeden malý jogurt, vôbec nic. Dala som si teda diétu na istý cas, brala som probiotika. A po čase som sa postupne vrátila po malých dávkach k mliečnym. Teraz znesiem viac... Manžel má tiež laktózu a funguje podobne. Ak preženie tak potom mu je zle zo všetkého. A keď si dá pauzu a dá si probiotika tak zas mu je lepšie a znesie toho viac 🙂 takže my takto žijeme :D

sims122
21. apr 2022

Na nete je zoznam potravín a to koľko laktózy cca obsahuju. Ale mne napríklad maslo nerobí nič, najhoršia je pre mňa smotana. Manžel kupoval kedysi bezlaktozove mlieko, braval laktazan, nemohol takmer nič bez tabletky. Potom mu zistili helikobaktera a ešte čosi. Preliečili ho s atb, probiotikami, držal diétu a teraz to ma oveľa lepšie. Žiadne speci výrobky ani tabletky pred jedlom. Len si dáva pozor ako som písala..

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Zisti viac o svojom tehotenstve: Tehotenstvo týždeň po týždni. Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke.


Alebo si prečítaj, ako prebiehajú jednotlivé mesiace tehotenstva.
Modrý koník ti poradí v každom trimestri.
Zisti viac o prvom trimestri.
Zisti viac o druhom trimestri.
Zisti viac o treťom trimestri.
Ako sa zisťuje pohlavie dieťaťa?
Dôležité je absolvovať rôzne vyšetrenia v tehotenstve.
Oplatí sa absolvovať 3D ultrazvuk alebo 4D ultrazvuk?
A ako prebiehajú screeningy v 1. a v 2. trimestri?
Aké môžu nastať problémy v tehotenstve?

Nenašla si odpoveď na svoju otázku?Opýtaj sa vo fóre